همه چیز در مورد وکیل تسخیری | وکیل تسخیری در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

وکیل تسخیری
دعاوی حقوقی

وکیل تسخیری کیست؟ به چه وکیلی، وکیل معاضدتی گفته میشود؟ وکیل تسخیری چگونه تعیین میشود؟ وکیل تسخیری در کدام پرونده ها فعالیت مینماید؟ وکیل متخصص پاسخ میدهد.

لزوم اخذ وکیل در دعاوی حقوقی و کیفری

جامعه امروزی ما پر است از مشکلات ریز و درشت که بین افراد یا افراد با سازمانها و ادارات و … در جریان است. گاهی برخی از این مسائل آنقدر کوچک و ساده می باشند که می توان با مطالعه قانون و آگاهی داشتن نسبت به آن به آنها پاسخ داد. و گاهی نیز این مسائل و مشکلات آنقدر بزرگ و دشوار می شوند که بدون کمک گرفتن از وکیل مجرب و وکلایی که علم و آگاهی لازم را نسبت به موضوع داشته باشند حل نخواهد شد.

همه ما میدانیم که برای آنکه از تجربه و علم وکلای دادگستری استفاده کنیم میبایست هزینه هایی را تقبل و پرداخت نماییم. بر کسی پوشیده نیست که وکالت در تمام دنیا به عنوان شغل شناخته شده است. موضوع مقاله ما در مورد وکیل تسخیری می باشد. وکیلی که برای بهره مندی از آن نیازی به پرداخت هزینه نیست. برای روشن تر شدن مفهوم این واژه ابتدا به معنای آن می پردازیم.

◁◁ بیشتر بدانید:  نقش وکیل در پرونده حقوقی

وکیل تسخیری و معنای آن

تسخیری در لغت دارای مفاهیمی همچون رام کردن، فرمان برداری، مغلوب کردن، به کاری بدون مزد وا داشتن, به دست آوردن و … آمده است. اما آنچه از منظور و مقصود قانون گذار برای ما مشخص می شود این است که منظور ایشان همان کار کردن بدون مزد است. حال استفاده این واژه در کنار کلمه وکیل این مفهوم را روشن می سازد که ایشان در حالت هایی میبایست بدون دریافت حق الوکاله به انجام امر وکالت بپردازد. برای هر چه بهتر روشن شدن این مطلب شما را به مطالعه ادامه مقاله دعوت می نمائیم.

وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی

وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی اسامی است که تقریبا تمام کسانی که سر و کاری با دادگاه داشته باشند یا برای رفع مشکلات خود به این نهاد قضایی مراجعه کرده باشند اصولا و عموما نام آنها را شنیده اند. عامه مردم بر این تفکر هستند که این دو واژه با هم یکی هستند و تفاوتی میان وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی وجود ندارد. اما نکته دقیقا عکس این طرز فکر می باشد و این دو با هم تفاوت زیادی دارند. برای درک بهتر مطلب از باب تفاوت به تعریف هر یک می پردازیم.

وکیل تسخیری کیست:

وکالت تسخیری در واقع وکالتی است که از جانب دادگاه در امور کیفری برای دفاع از حقوق متهم به وکلا ارجاع می شود.

وکیل معاضدتی کیست:

وکالت معاضدتی در واقع وکالتی است که از سوی کانون وکلا و یا مراکز امور مشاوران برای امور حقوقی با رعایت مقررات فصل دوم آیین نامه وکالت به وکلا ارجاع می شود.

تفاوت وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی در چیست؟

۱ . وکالت معاضدتی در امور حقوقی است ولی وکیل تسخیری مختص امور کیفری میباشد.

۲ . وکیل تسخیری مربوط به متهم در پرونده کیفری است و به ایشان تعلق می گیرد ولی وکیل معاضدتی را اصولا خواهان پرونده ها درخواست می کنند. هر چند که این حق برای خوانده پرونده های حقوقی وکالت معاضدتی نیز وجود دارد.

۳ . وکیل تسخیری توسط دادگاه و قاضی رسیدگی کننده به پرونده مورد تقاضا قرار گرفته و توسط مکانیزم مشخص کانون وکلا انتخاب می شود. اما وکیل معاضدتی توسط کانون وکلا و مرکز مشاوران .

۴ . در پرونده های تسخیری دادگاه به اینکه متهم شانسی دارد یا ندارد و یا نتیجه چه خواهد بود وارد نمی شود و اقدام به گرفتن وکیل برای ایشان می نماید. اما در معاضدتی اگر برای کانون وکلا و مرکز مشاوران روشن شود که حضور وکیل در پیشرفت پرونده تاثیری ندارد این نهاد ها به تقاضای خواهان وکیل معاضدتی پاسخ منفی می دهند.

نکته: احراز بی گناهی یا گناهکار بودن متهم برای تعیین وکیل تسخیری فاقد محمل است. در هر صورت برای متهم واجد شرایط وکیل تسخیری معین میگردد. مانند وکیل تسخیری در جرایم مربوط به مواد مخدر.

همانگونه که توضیح داده شد وکلای معاضدتی به صورت کاملا رایگان وارد پرونده می شوند. و هیچ حق الوکاله ای را از موکل دریافت نمی کنند. اما اگر در نهایت پرونده به نفع موکل ایشان خاتمه یابد, دادگاه طرف دیگر دعوا را به پرداخت هزینه های وکیل معاضدتی محکوم می نماید. پس در این حالت وکیل معاضدتی مستحق دریافت حق الوکاله می گردد و آن را دریافت می نماید. اگر به وکیل تسخیری حق الوکاله ای از جانب دولت تعلق بگیرد مستحق دریافت می باشد و در غیر این صورت خیر.

نکته: وکیل معاضدتی پس از دریافت حق الوکاله می بایست ۲۰ درصد آن را به عنوان سهم کانون وکلا به ایشان بپردازد.

شرایط بهره مندی از وکیل تسخیری

موضوع استفاده از وکیل تسخیری در ماده ۱۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۷۸ توضیح داده شده است و شرایط آن عبارت است از:

۱ . متهم توان مالی برای گرفتن وکیل را نداشته باشد.

۲ . جرائم بر حسب قانون مجازات, مجازاتی همچون قصاص، اعدام، رجم تحت عنوان سلب حیات، حبس ابد، قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیشتر، جرایم موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر باشد.

با بیان این نکته که اگر وکیل تسخیری تعیین شده از جانب دادگاه تقاضای حق الوکاله نماید, چه تصمیمی اتخاذ می شود باید گفت با محاسبه مبلغ حق الوکاله به گونه ای که بیش از تعرفه مجاز نباشد از محل بودجه دادگستری پرداخت می شود. و متهم چه بخواهد چه نخواهد برای ایشان وکیل تعیین می شود.

نکته: در صورت امتناع موکل از داشتن وکیل در پرونده های منافی عفت فارغ از اینکه چه مجازاتی در پی خواهد داشت این وظیفه از دادگاه سلب می شود.

وکیل تسخیری و حوزه اختیارات ایشان

همانطور که می دانیم زمانی که افراد به فردی وکالت می دهند برای انجام امور قضایی یعنی به ایشان حق هر گونه اقدام و انجام عمل را در این حیطه اعطا کرده اند. حال در گرفتن وکیل تسخیری نیز شرایط به همین گونه می باشد. اگر چه وکیل تسخیری توسط دادگاه انتخاب می شود اما باز هم ایشان مطابق با تعریف ارائه شده قادر به انجام فعالیت در تمام امور مربوط به پرونده به صورت تام می باشد.

نکته: وکلای دادگستری موظفند در هر سال تا سه پرونده را به عنوان وکیل تسخیری قبول نمایند.

وکیل تسخیری در تهران
وکیل تسخیری در تهران

وکیل تسخیری در تهران

با توجه به تمامی توضیحات داده شده کاملا روشن است که بهتر است برای انجام امور خود در دادگاه ها و سایر ارگان ها از وکلا استفاده نمایید. چرا که ایشان با توجه به علم و تجربه می توانند کارگشای مشکلات پیش آمده باشد و حتی اگر از ابتدا در انجام امور از وکیل استفاده نمایید می تواند مانع بروز و پیشگیری از مشکلات احتمالی برای شما باشد. حال اگر در شرایطی بودید که تمکن مالی برای در اختیار گرفتن وکی برای شما مقدور نبود می توانید تحت شرایط احصا شده در قانون وکیل را بصورت معاضدتی و یا وکیل تسخیری در اختیار داشته باشید.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران آماده خدمت رسانی در تمامی زمینه های دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری به شما سروران گرامی می باشد.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۰ میانگین امتیاز: ۴.۱]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
صدور حکم موت فرضی
نوشتهٔ بعدی
۱۰ مزیت موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا

دیگر مطالب این دسته بندی

18 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فرهاد
4 ماه قبل

سلام برای پسر من وکیل تسخیری گرفتند ولی وکیل تو هیچ دادرسی ما نیامد و لایحه تجدید نظر هم تنظیم نکرد بعد صدور حکم. آیا وکیل کوتاهی کرده؟

آخرین ویرایش4 ماه قبل توسط فرهاد
احمدی
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر، آیا وکیل تسخیری به اندازه وکیل قرار دادی موثر هست؟

سینا
5 ماه قبل

با سلام، پسر من در یه درگیری خار مهره هفتم گردنی اون شکسته میشه، بگید دیه اون چقدر میشه؟

محمد
1 سال قبل

سلام خسته نباشید پدر منو با۳۱۴گرم هروئین و۵۷گرم شیشه گرفتن سابقه هم داره خواستم ببینم حکم به پدر من چی میدن

مقدم
1 سال قبل

با سلام و عرض ادب
برای مطالبه نفقه و عسر و حرج می توان وکیل تسخیری گرفت ممنون از شما

ستاری
1 سال قبل

سلام و عرض ادب معذرت خواهی میکنم آیا شوهر استطاعت مالی نداشته باشد ایا از پدرشوهر میتوان نفقه خود و بچه ها را گرفت؟

خزلی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید میخواستم راهنمایی کنید چجوری می تونن وکیل تسخیری بگیرم ممنون

سولمازی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید. سوالی داشتم برای چه جرائمی از وکیل تسخیری استفاده میشه؟

مردانی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر اگه ی نفر تمکن مالی برای گرفتن وکیل نداشته باشه باید چکار کنه؟