وکیل پرونده سرقت خودرو | جرم سرقت خودرو و مجازات آن

سرقت خودرو و مجازات آن

وکیل سرقت خودرو بدوا بیان میدارد: یکی از ناراحت کننده ترین دعاوی کیفری با موضوع مال و اموال، جرم سرقت خودرو میباشد. هنگامیکه با هزاران مشغله فکری خودروی خود را پارک نموده و درصدد انجام کارهایتان برمی آیید، به تنها چیزی که فکر نمیکنید این است که در هنگام بازگشت، با جای خالی خودروی خود مواجه شوید!

وکیل سرقت خودرو در مقاله پیش رو به تشریح و توضیح موارد کاربردی و مهم از قبیل اقدامات پیش از سرقت و پس از سرقت خودرو، مجازات مالخر آگاه و ناآگاه، نقش پلیس آگاهی در سرقت خودرو میپردازد.

وکیل سرقت خودرو و توصیه به اقدامات پیشگیری کننده

وکیل سرقت خودرو میگوید: خوب است بدانید در جهت جلوگیری از وقوع جرم سرقت خودرو میتوانید اقداماتی ساده انجام دهید. شاید تاکنون دقت ننموده اید که:

  • نباید خودروی خود را جهت گشودن درب پارکینگ رها کنید!
  • نباید خودروی خود را روشن جهت خرید از سوپرمارکت رها کنید!
  • نباید خوش بین بوده و سوییچ خودروی خود را برای جابجایی به دست هرکسی بسپارید!
  • همواره از قفل نمودن خودرو پس از خروج کلیه سرنشینان اطمینان حاصل نمایید.
  • نصب انواع دزدگیرها و قفل های پدال و فرمان جهت پیشگیری از وقوع جرم ضروری و خوب است.
  • بهترین راه جهت جلوگیری، مراقب و رعایت جانب احتیاط میباشد.
◁◁ بیشتر بدانید:  سرقت چیست و وکیل خوب در جرم سرقت چگونه عمل مینماید؟

هنگام سرقت خودرو چه کنیم؟

وکیل سرقت خودرو درخصوص اقدامات پس از سرقت میگوید: بهترین کار در درجه اول، حفظ آرامش خود است. ذهنتان را برای انجام امور قانونی لازمه، آرام نگهدارید. با پلیس ١١٠ تماس حاصل نموده و تا مراجعه ایشان به نزد شما، در محل منتظر بمانید.

ضابطان دادگستری یا همان ماموران کلانتری در گزارش خود، دزدی خودرو متعلق به شما را نگارش نموده و شما باید مشخصات کامل و دقیق خودروی خود را تبیین نمایید. وکیل سرقت خودرو می افزاید: تماس با ١١٠ و تنظیم گزارش سرقت خودرو نخستین گام جهت طرح دعوای کیفری این جرم میباشد.

اگر به ١١٠ گزارش ندهیم چه میشود؟

وکیل سرقت خودرو ادامه میدهد: چنانچه سرقت خودرو را به پلیس گزارش ندهید و اقدام به طرح شکایت ننمایید، از بابت اینکه شما مالک هستید، ممکن است در آتی برایتان دردسر ساز شده و شما محکوم به مجازات هم شوید!

وکیل سرقت خودرو تمثیلا بیان میدارد: تصور نمایید شما صاحب یک خودروی قراضه یا بسیار مدل پایین بوده اید و پس از سرقت و دزدیده شدن آن حوصله و اعصاب طرح شکایت دزدی خودرو و گزارش آن را نداشته اید. دزد خودروی شما اقدام به انجام جرم و جرایمی با ماشین متعلق به شما میکند! و سپس دستگیر میشود! در این مرحله، شما نیز بعنوان مالک خودرو تحت تعقیب کیفری قرار میگیرید. لذا بهترین کار جهت جلوگیری از چنین دردسرهای عظیمی، تماس با پلیس ١١٠ و تنظیم شکواییه تحت عنوان سرقت خودرو میباشد.

نقش پلیس آگاهی در سرقت خودرو؟

وکیل سرقت خودرو اذعان میدارد: انجام تحقیقات مبنی بر کشف محل نگهداری خودروی مسروقه، شناسایی سارق، بررسی فیلم های دوربین های مداربسته و بررسی گزارش ١١٠ مبنی بر دزدی خودروی شما جملگی بر عهده پلیس آگاهی میباشد. وکیل سرقت خودرو می افزاید: همچنین میتوایند شخص یا اشخاصی را بعنوان مظنون به دزدی به ماموران پلیس آگاهی معرفی نمایید تا از ایشان نیز تحقیق بعمل آید.

خریداری مال مسروقه

وکیل سرقت خودرو بیان میدارد: قطعا دزد ماشین تا ابد ماشین را پنهان نخواهد نمود. سارق یا همان دزد ماشین اقدام به فروش خودرو یا اوراق نمودن آن مینماید. کسی که مال مسروقه را که در مبحث این مقاله همان خودرو یا ماشین است را خریداری مینماید بعنوان مالخر شناخته میشود.

  • حال پرسش این است که چه تفاوتی میان مالخر ناآگاه و مالخری که آگاه به مسروقه بودن مال مورد معامله است، وجود دارد؟

مالخر ناآگاه از مجازات و کیفر خرید مال مسروقه معاف خواهد بود. ولیکن طبق قانون مجازات اسلامی مالخر چنانچه آگاه به سرقت و دزدی باشد تحت تعقیب کیفری قرار گرفته و مجازات میشود.

مجازات جرم سرقت خودرو در ایران

وکیل سرقت خودرو در تهران بیان میدارد: مطابق قانون مجازات اسلامی، چنانچه دزدی ماشین منطبق با مقررات سرقت حدی نباشد، از جمله جرایم سرقت تعزیری تلقی شده و مجازات آن از ۶ ماه تا دو سال حبس و استرداد مال مسروقه به صاحبش خواهد بود. ولیکن طبق قانون جدید کاهش مجازات حبس برای برخی از جرایم تعزیری،مقررات تازه ای وضع شده است. از جمله تغییرات حادث شده در میزان مجازات مذکور میباشد. مطابق ماده ۱۱ قانون کاهش زندان مجازات سرقت ساده تعزیری به نصف میزان حداقل و حداکثر تقلیل یافته است.

نکته: مالباخته میتواند جبران ضرر و زیان ناشی از جرم را از رباینده یا سارق بخواهد.

مثال برای سرقت حدی

وکیل سرقت خودرو تمثیلا بیان میدارد: تصور نمایید خودروی شما در پارکینک منزلتان پارک است. سارق برای دزدی ماشین درب پارکینگ را شکسته و یا از روی دیوار به داخل پارکینگ راه پیدا میکند، فعلی که تاکنون صورت گرفته است، هتک حرز نامیده میشود، درصورت وجود سایر عناصر تشکیل دهنده و جمع جمیع شرایط، موجب تحقق عنوان کیفری سرقت حدی میشود که مجازات خاص خود را دارد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل سرقت

وکیل سرقت خودرو در تهران
وکیل سرقت خودرو در تهران

وکیل سرقت خودرو در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران مفتخر است به ارائه مشاوره حقوقی دقیق بر مبنای متخصص بودن وکیل پایه یک دادگستری در دعاوی کیفری از جمله سرقت از منزل، سرقت از فروشگاه، سرقت خودرو و سایر دعاوی کیفری.

بهترین توصیه دوستانه ما، بهره بردن از دانش و تجربیات وکلای متخصص در زمینه های مختلف است. شما میتوانید وکیل متخصص سرقت خودرو را برای انجام امور پرونده کیفری خود انتخاب نموده و یا با استفاده از پکیج های اشتراک مشاوره حقوقی ماهیانه موسسه حقوقی ما، همواره از اطلاعات و تجربیات وکیل خبره بهره مند شوید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵۶ میانگین امتیاز: ۳.۸]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

114 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
یاشین نویدپور
8 ماه قبل

سلام، ماشین مارو ۲ سال پیش دزدیدن الان چند روزه داره پیام خلاف میاد برام چیکار باید بکنم؟

علیرضا
9 ماه قبل

سلام، خودرو من ۱۱ روزه که با مدارک سرقت شده و سارق هم همچنان داره میچرخه و در دوربین ها دیده میشه. حالا آیا از طریق این دوربین ها میشه چهره سارق رو شناسایی کرد؟

مسعود
1 سال قبل

من ۲ روز پیش از کرمان به سمت زاهدان با نیسان بار موز برای زاهدان داشتم که در ۱۸۰ کیلومتری زاهدان در ساعت ۸ شب مورد حمله مسلحانه قرار گرفتم و ماشین من را بردن، آیا در صورت پیدا نشدن خودرو دولت به ما کمکی نخواهد کرد‌؟

احمدرضا
1 سال قبل

سلام خسته نباشید، سه نفر از دوستان بنده کنار خیابان سوار یک عدد ماشین شدند و در هنگام هشدار پلیس راننده بی توجهی کرده و در زمان مناسب پا به فرار گذاشته و ماشین هم سرقتی بوده و اون سه نفر دستگیر شدند. میخواستم بدونم ممکنه به جرم سرقت مجازات سوند؟

ازاد
1 سال قبل

سلام