شکایت از عمل ناموفق زیبایی چگونه است؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

شکایت از عمل ناموفق زیبایی
دعاوی پزشکی

عمل زیبایی چیست و به چه منظوری انجام می شود؟ چرا عمل های ناموفق زیبایی به وقوع می پیوندد؟ شکایت از عمل ناموفق زیبایی از چند دیدگاه مورد بررسی قرار می گیرد؟ شکایت از عمل ناموفق زیبایی را به چه روشی می توان انجام داد؟

عمل زیبایی چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ما شاهد موفقیت و دستاوردهای زیادی در تمام زمینه های علمی هستیم. در این بین پزشکی و جراحی های زیبایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. قطعا شما نیز، هر روز دیده اید و یا شنیده اید که عمل زیبایی جدیدی برای کمک به کسانی که از چهره و اندام خود رضایت ندارند و یا این که بر اثر حادثه ای زیبایی خود را از دست داده اند، به لیست عمل های زیبایی اضافه شده است.

وکیل شکایت از پزشک میگوید: قاعدتا عمل های زیبایی برای کمک به افرادی است در اثر حادثه ای مانند تصادف یا آتش سوزی زیبایی چهره و اندام خود را از دست داده اند و یا این که به خاطر نقصی از بدو تولد، اعتماد به نفس کافی ندارند. اما در این بین هستند کسانی که به صورت افراطی با این قضیه برخورد می کنند و برای عمل هایی که ضرورت ندارند، خود را به تیغ جراحی هر پزشکی می سپارند. و در این بین کم نیست عمل های زیبایی ناموفقی که به دست پزشکان نابلد و بی تجربه انجام شده است و چیزی جز پشیمانی به همراه نداشته است. در نتیجه روزانه شاهد افزایش شکایت از عمل ناموفق زیبایی هستیم.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از جراح زیبایی | شکایت از جراح متخلف زیبایی

چرا عمل های ناموفق زیبایی به وقوع می پیوندد؟

شکایت از عمل ناموفق زیبایی زمانی رخ می دهد که نتیجه مورد نظر بیمار حاصل نشود. اما این عدم حصول نتیجه مورد نظر می تواند در یکی از دو دسته بندی ذیل قرار بگیرد. یعنی در دو حالت امکان دارد پزشک، عمل ناموفق زیبایی انجام دهد و بیمار مجبور شود برای شکایت از عمل ناموفق زیبایی اقدام کند.

  • در حالت اول؛ پزشک آن گونه که شایسته است در انجام کارهای خود، عمل نمی‌ کند.
  • در حالت دوم؛ پزشک به وظایف خود به درستی عمل می کند ولی در برخی اوقات به صورت اتفاقی و غیرعادی نتیجه ‌ای متفاوت از نتیجه معمول، به دست می آید.

خوب است بدانید که در عالم پزشکی میان پزشک و بیمار رابطه‌ ای حقوقی برقرار است که بر اساس این رابطه، پزشک مکلف است در قبال معالجه بیمار از تمام استعداد ها و قابلیت های خودش بهره بگیرد و با عنایت به نظامات و مقررات دولتی این وظیفه را به انجام برساند. البته در این میان گاهی اوقات مشکلاتی بروز می‌کند (سوگند بقراط). از آن جایی که پزشکان هم از لحاظ مقررات حقوقی و جزایی و هم از لحاظ مقررات صنفی، مسئول تخلفات خود هستند، باید جوابگوی عمل ناموفق زیبایی باشند.

پر کردن برگه رضایت نامه به هیچ وجه از مسئولیت پزشک کم نمی کند و در صورتی که اتفاق یا قصوری رخ دهد، پزشک مسئول شناخته می شود و نمی تواند از مسئولیت خود شانه خالی کند.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از جراح زیبایی با وجود رضایت نامه

شکایت از عمل ناموفق زیبایی از چند دیدگاه مورد بررسی قرار می گیرد؟

شکایت از عمل ناموفق زیبایی وقتی انجام شد، تخلفات پزشکان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد هر دو این موارد دارای مفاهیم جداگانه ای هستند و با یکدیگر تفاوت دارند:

  • از دیدگاه انتظامی‌ ( نظام پزشکی): اگر پزشک مقرراتی که در صنف وضع شده است را نقض کند. سهل انگاری درانجام وظیفه و رعایت نکردن موازین علمی‌ و شرعی و قانونی، افشا کردن اسرار بیمار و نوع بیماری، انجام اعمال خلاف شئونات پزشکی، جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده، فریفتن بیمار و… نمونه هایی از تخلفات انتظامی است که تعقیب جزایی ندارد.

وکیل جرایم پزشکی می افزاید: شکایت از عمل ناموفق زیبایی را می توان از این طریق پیگیری کرد و با مراجعه به نظام پزشکی از پزشک مربوطه شکایت کرد. البته رسیدگی به تخلفات پزشکی توسط هیات‌ های انتظامی ‌مانع رسیدگی توسط محاکم قضایی نمی‌شود.

  • از دیدگاه جزایی (دادسرا): ارتکاب عمدی قتل، صدمات بدنی در جریان اعمال پزشکی، تزریق آمپول حاوی مواد شیمیایی کشنده نمونه هایی از اعمالی است که پیگرد قانونی دارد و از دیدگاه جزایی مورد بررسی قرار می گیرد.

چه زمانی از عمل ناموفق زیبایی شکایت کنیم؟

عمل ناموفق زیبایی نیز در مواردی نیاز به تعقیب جزایی دارد. وکیل متخصص شکایت از پزشک ادامه میدهد: مانند؛ فوت‌ در جراحی‌ های زیبایی به علت حساسیت‌ به مواد بیهوشی، یا در مواردی که پزشک عمومی ‌بدون داشتن تخصص لازم و با دانستن این مطلب که متقاضیان عمل زیبایی باید در کلینیک ‌هایی عمل شوند که بخش آی سی یو و سی سی یو داشته باشد و متخصصان قلب و ریه در آنجا حاضر باشند، اقدام به جراحی زیبایی در مطب کند، عمل او از نظر علم پزشکی نه تنها قابل توجیه نیست بلکه بنابر قانون عمل او جرم محسوب می‌شود و می توان شکایت از عمل ناموفق زیبایی را از طریق دادسرا انجام داد.

گاهی مواقع جرم قصور پزشکی زیبایی به قدری سبک و کوچک است که نظام پزشکی به آن رسیدگی نمی کند. در این مواقع می توان از طریق شوراهای حل اختلاف اقدام کرد. این شیوه برای شهرهای کوچک رایج تر است و معمولاً از این طریق اقدام به شکایت از عمل ناموفق زیبایی انجام می گیرد.

شکایت از عمل ناموفق زیبایی را به چه روشی می توان انجام داد؟

قانون برای شکایت از عمل ناموفق زیبایی تدبیری اندیشیده است. و مکانی با عنوان دادسرای جرائم پزشکی وجود دارد که به این گونه  دعواها رسیدگی می‌ کند. اگر در شهری هنوز دادسرای جرائم پزشکی تشکیل نشده بود، برای طرح شکایت از عمل ناموفق زیبای باید به دادسرای عمومی مراجعه کرد. با توجه به این توضیحات برای شکایت از عمل ناموفق زیبایی به شیوه ذیل عمل می کنیم.

  • مراجعه به دادسرای جرائم پزشکی
  • ثبت شکایت و ارجاع به شعبه بازپرسی یا دادیاری
  • حضور نزد قاضی تحقیق کننده و ارائه توضیحات
  • اجرای دستور قاضی؛ که در این قسمت طبق دستوری که قاضی کتبا خطاب به پزشک یا بیمارستان یا هر مرکزی که در آنجا اقداماتی برای بیمار انجام شده، کلیه مدارک را درخواست می‌کند و معمولا برای سرعت بخشیدن به کارها این دستور را شاکی به طور دستی به مرکز یا مراکز درمانی مربوطه می‌برد و مراکز مربوطه، پاسخ را یا به شاکی تحویل می‌دهند یا خودشان ارسال می‌کنند.
  • معرفی به کلانتری برای اجرای دستوراتی مانند تکمیل پرونده در صورت کمبود اوراق، توضیحات شهود احتمالی، اخذ توضیحات از فرد متشاکی، معرفی فرد شاکی به پزشکی قانونی برای ارزیابی خسارت وارد شده.

کمیسیون واقع در سازمان نظام پزشکی چیست؟

وکیل متخصص جرایم پزشکی میگوید: پس از کامل شدن تحقیقات، پرونده به کمیسیون پزشکی ارسال می شود که اعضای آن همگی پزشک بوده و مسائل را به طور کاملا تخصصی ارزیابی می‌کنند. کمیسیون پس از تعیین وقت، بیمار شاکی و پزشک متشاکی را برای توضیح وقایع رخ داده دعوت میکند. سپس با توجه به مدارک و مستندات رای خود را به دادسرا اعلام می‌کند. در صورت اعتراض، کمیسیون بالاتر یعنی پنج نفره تشکیل می شود و همین مراحل گذرانده می شود و اگر اعتراض مجدد انجام شود، پرونده به صورت تکمیل شده با کلیه مستندات جهت کارشناسی و اعلام نظر نهایی به کمیسیون مرکزی استان که کمیسیون عالی است، ارجاع داده می شود و در آنجا نظر کارشناسی نهایی را می‌دهند.

نکته: در تمامی ‌موارد، قاضی ملاک صدور حکم خود را، رای کمیسیون قرار می‌دهد و بر اساس آن، حکم محکومیت یا تبرئه پزشک را می‌دهد.

خوب است بدانید: وکیل متخصص در زمینه شکایت های پزشکی و شکایت از عمل ناموفق زیبایی می گوید، برای ارائه شکایت باید خود بیمار یا وکیل وی حضور داشته باشد در غیر این صورت شکایت پذیرفته نمی‌شود، و اگر بیمار بیهوش باشد ابتدا باید برای وی قیم موقت نصب شود و سپس این قیم از طرف فرد بیهوش وکیل بگیرد.

کلیه مدارکی که برای اظهار نظر قضائی ارسال می شود، باید به زبان فارسی و خوانا باشد. در حالی که مدارک پزشکی ارسالی از بیمارستان‌ها یا مطب‌ها با خطوط کاملا ناخوانا و مبهم و به زبان لاتین و استفاده از اختصارات متعدد می‌باشد، که موجب ضایع شدن حق بیمارمی شود. برای همین لازم است که مدارک توسط یک فرد حرفه‌ ای بررسی شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک و مراحل آن در دادگاه و دادسرای کیفری

وکیل برای شکایت از عمل ناموفق زیبایی
وکیل برای شکایت از عمل ناموفق زیبایی

وکیل برای شکایت از عمل ناموفق زیبایی

شکایت از عمل ناموفق زیبایی بیشتر مواقع به این دلیل مطرح می شود که شاکی بتواند هزینه های مربوط به درمان خود و هم چنین دیه ی آسیب دیدگی خود را از پزشک متخلف دریافت کند. بنابراین اگر بدون وکیل در پرونده پزشکی شرکت کنید، ممکن است حقوق شما به راحتی از بین برود. بعضی اوقات هم ممکن است ندانسته مطالبی را در دفاع از خود بیان کنید که به ضررتان باشد. با توجه به این تجارب، موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا توصیه می کند پیش از هر اقدامی از مشاوره های این مرکز استفاده کنید و از یک وکیل مجرب و کاربلد در زمینه حقوقی و پزشکی نیز کمک بگیرید تا هرچه زودتر به حق خود برسید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۴.۸]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از کادر درمان، پزشکی، پرستاری
نوشتهٔ بعدی
شکایت از کلینیک زیبایی چگونه است؟

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ