معاونت در جرم خیانت در امانت

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

معاونت در جرم خیانت در امانت
جرم خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت بهترین شیوه جهت تبیین هر مساله را در بیان عناصر تشکیل دهنده آن میداند. لذا خوب است بدانید که ارکان تشکیل دهنده هر جرم که موضوع دعاوی کیفری بوده و پرونده کیفری از برای آن تشکیل میشود، چیست؟ وکیل متخصص در مقاله پیش رو به تبیین این امر که معاونت در جرم خیانت در امانت چیست و چه مجازاتی دارد میپردازد. موسسه حقوقی امین عدالت هدف خود از ارائه مقالات مربوط به دعاوی کیفری را وقوف و اطلاع و آگاهی شما عزیزان از دعاوی کیفری و مراحل رسیدگی و سایر ابعاد آن قرار داده است.

تعریف این جرم وفق قانون مجازات اسلامی

وکیل خیانت در امانت مختصرا بیان میدارد: جرم معاونت در خیانت در امانت به معنای این است که شخصی غیر از فاعل و مرتکب جرم مذکور، وقوع و انجام عملیات اجرایی جرم را بعضا تسهیل نموده و یا با ترغیب و تطمیع و سایر عملیات عنصر مادی جرم معاونت، عنوان کیفری معاون در جرم را به خود اختصاص داده است.

نکته: مباشر و فاعل جرم مذکور کسی است که انجام عملیات اجرایی جرم را به عهده داشته و عنصر مادی جرم را انجام داده است. معاونت در جرم خیانت در امانت بر شخصی بار میشود که بطور مستقیم در عملیات اجرایی جرم شرکت و دخالت نداشته است.

معاونت در جرم خیانت در امانت چه زمانی محقق میشود؟

وکیل دعاوی کیفری میگوید: معاونت در جرم خیانت در امانت بالذات متکی و وابسته به وجود و وقوع جرم خیانت در امانت میباشد. بهترین وکیل متخصص ادامه میدهد: خوب توجه نمایید که اگر جرم توسط فاعل یا شرکا انجام نشود، صحبت از معاونت در جرم خیانت در امانت نیز منتفی بوده و هرگز چنین جرمی به منصه ظهور نرسیده است.

وکیل خیانت در امانت نظر به باتجربه بودن و حرفه ای بودن در دعاوی کیفری اذعان میدارد: معاونت در جرم خیانت در امانت زمانی بوقوع میپیوندد که معاون دارای وحدت قصد با مباشر بوده و عنصر مادی جرم معاونت را انجام دهد.

نکته: شاکی یا مدعی خصوصی میبایست در تنظیم شکواییه و در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده کیفری خود در کنار ارائه ادله قانونی جهت اثبات جرم خیانت در امانت، به اثبات جرم معاون نیز بپردازد. اثبات معاونت در جرم خیانت در امانت هم پای جرم مباشر و فاعل در پرونده کیفری، مطرح و اثبات میگردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  اثبات خیانت در امانت | ادله و نحوه اثبات

مجازات مباشر و فاعل این جرم

وکیل خیانت در امانت وفق قانون مجازات جرم مذکور را برای فاعل و مباشر آن  ۳ تا ۱۸ ماه حبس بیان میدارد. خوب است یاداوری گردد که در پرونده کیفری شرکت در جرم خیانت در امانت، هر شریک مجازات فاعل مستقل جرم را متحمل میشود. همچنین خوب است قانون کاهش مجازات حبس تعزیری را به دقت مطالعه نمایید.

نکته: خوب است بدانید درصورت وجود چندین شخص بعنوان معاون در بحث معاونت در جرم خیانت در امانت، هر معاون نیز به مجازات مستقل معاونت خود محکوم خواهد شد.

مجازات معاونت در جرم خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت نظر به متخصص بودن و باتجربه بودن خود مختصرا بیان میدارد: مطابق بند ت ماده ١٢٧ قانون مجازات اسلامی، مجازات معاون در جرایم تعزیری، یک تا دو درجه پایین تر از مجازات جرم ارتکابی است. بهترین وکیل متخصص دعاوی کیفری می افزاید: مجازات جرم مذکور وفق ماده ١٩ قانون فوق الاشعار، تعزیری درجه ۶ میباشد. لذا مجازات معاونت در جرم خیانت در امانت حبس تعزیری درجه ۷ یا ۸ خواهد بود.

نکته: مجازات معاونت در جرم خیانت در امانت مطابق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری، حبس تا ۶ ماه خواهد بود.

وکیل تخصصی خیانت در امانت

خیانت در امانت وکیل خیانت در امانت نظر به حرفه ای بودن و متخصص بودن خویش در پرونده کیفری، همزمان که تخفیف در مجازات فاعل و شرکا را خواستار میشود، میتواند نسبت به تخفیف مجازات معاونت در جرم خیانت در امانت نیز اقدام نماید. مرجع قضایی رسیدگی کننده چه دادگاه بدوی باشد و چه دادگاه تجدیدنظر باشد، چنانچه جهات تخفیف مندرج در ماده ٣٨ قانون مجازات اسلامی در پرونده کیفری موجود باشد، تصمیم بر اعمال مقررات تخفیف درخصوص مجازات شرکا و معاونت در جرم خیانت در امانت میگیرد.

اعتراض به حکم معاونت در جرم خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت خاطرنشان میدارد: همانطور که مباشر و فاعل جرم مذکور میتواند اعتراض به حکم خیانت در امانت نماید، معاون نیز میتواند نسبت به حکم صادره بر علیه خود اعتراض نموده و خواستار رسیدگی مجدد در مرجع تجدیدنظر گردد.

نکته: بهترین تجدیدنظرخواهی از حکم بدوی، آن است که جهات تجدیدنظرخواهی در تنظیم لوایح و اعتراض درج و ذکر گردد. زیرا میبایست مرجع بالاتر را مجاب به انجام رسیدگی مجدد در پرونده کیفری نمود که دو مرحله دادسرا و دادگاه بدوی را پشت سر گذاشته است.

◁◁ بیشتر بدانید:  اعتراض به حکم خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت | معاونت در جرم خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت | معاونت در جرم خیانت در امانت

وکیل برای پرونده خیانت در امانت

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران به وکلای فعال در موسسه خویش توصیه مینماید که بهترین مقالات حقوقی در زمینه دعاوی کیفری را در اختیار شما عزیزان قرار دهند. وکیل متخصص کیفری، در پرونده کیفری تحت عنوان معاونت در جرم خیانت در امانت علاوه بر بهره برداری از دانش حقوقی خود از تجربه و تخصص خویش در ارائه راهکارهای قانونی استفاده نموده و در جلسات مشاوره حقوقی نیز افق دید صحیحی نسبت به پرونده کیفری مطروحه به شما عزیزان ارائه میدارد. تاکید میگردد از نخستین مرحله شکایت کیفری یعنی تنظیم شکواییه و تنظیم لایحه تا پایان صدور حکم قطعی از تجربه و تخصص وکلای پایه یک موسسه حقوقی ما چه با اخذ مشاوره حقوقی و چه با اعطای وکالت در پرونده تحت امر، استفاده نمایید. جهت مشاوره با وکیل خیانت در امانت با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تخفیف مجازات خیانت در امانت
نوشتهٔ بعدی
خیانت در امانت شراکت یا شریک

دیگر مطالب این دسته بندی

48 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
48
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x