حق طلاق چیست

حق طلاق چیست؟ حق طلاق زن به او به چه صورت اعطا میشود؟ آیا حق طلاق به معنای اسقاط حق زوج بر طلاق است؟ وکیل طلاق توافقی به بهترین و ساده ترین بیان ممکنه در این مقاله به شرح و بسط پاسخ پرسش های فوق میپردازد.

ماهیت عقد نکاح و طلاق

حق طلاق در ابتدا به ساکن و در معنای نخستین قانونی و فقهی خویش به معنای اختیار مرد (اختیار زوج) بر خاتمه دادن به زندگی مشترک میباشد. عقد نکاح برای منعقد شدن و بوجود آمدن نیازمند دو اراده زن و مرد میباشد. همانطور که در کلیه عقود نکاحیه مشاهده مینمایید، ایجاب و قبول از ناحیه زن و مرد ادا میشود و توافق دو اراده صورت میگیرد و اگر اینچنین نباشد، عقد نکاح بوجود نمی آید. ولیکن طلاق برخلاف عقد نکاح، نیازمند اراده هر دو طرف ازدواج یعنی زوج و زوجه نمیباشد. بلکه طلاق تنها و صرفا به اراده مرد محقق میشود. یعنی عقد نکاحی که بواسطه توافق و تلاقی دو اراده بوجود آمده است، میتواند صرفا با یک اراده که آنهم اراده زوج است، خاتمه یابد و حیات آن پایان بپذیرد.

حق طلاق و وکیل طلاق توافقی

  • حال پرسش این است که آیا حق مزبور که برای مرد در نظر گرفته شده و از حقوق قانونی و غیرقابل اجتناب و انکار وی است، آیا قابلیت نقل و انتقال دارد؟
  • آیا مرد میتواند به زن خویش وکالت دهد که از ناحیه او (یعنی مرد) خود را مطلقه سازد؟
  • حق طلاق زن به چه معناست؟

وکیل طلاق بهترین پاسخ را ارائه میدهد: خوب است بدانید اعطای حق طلاق به زن از ناحیه مرد صورت میپذیرد. شوهر با حاضر شدن در دفترخانه اسناد رسمی، در طی تنظیم سند رسمی با مضمون وکالت در حق طلاق، این حق خویش را به زنش اعطا مینماید که هر زمان که بخواهد بتواند با مراجعه به دادگاه خودش را مطلقه سازد.

  • نکته: خوب است بدانید طلاقی که به موجب وکالت زن در طلاق مورد حکم دادگاه قرار میگیرد، از نوع بائن بوده و مرد حق رجوع در دوران عده را ندارد.

اگر زوجه دارای حق طلاق از شوهرش باشد، برای اعمال حق خویش و مطلقه نمودن خود دو راه در پیش روی دارد. نخست آنکه انجام این طلاق توافقی را به ید دو وکیل پایه یک دادگستری بسپارد. یا خودش راسا و با اخذ یک وکیل طلاق توافقی نسبت به انجام این مهم اقدام نماید. خوب است بدانید که در پرونده طلاق توافقی بر مبنای حق طلاق زن وجود یک وکیل پایه یک الزامی و ضروری میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل طلاق توافقی | طلاق توافقی چگونه صورت می گیرد؟

حق طلاق چه زمانی داده میشود؟

در عمل و در زندگی های عصر امروز شاهد این امر میباشیم که پس از بروز اختلاف میان زوجین و در راستای ایجاد سازش و حصول آشتی، در اکثر موارد برای اینکه مرد زن را به بازگشت به منزل و زندگی مشترک راضی نماید، به وی حق طلاق اعطا میکند. یعنی زن میگوید برای اینکه حسن نیت خود و نشانه اینکه اصلاح شده ای و در کلام خود صادق هستی، اکنون حق طلاق را به من بده تا اگر سوء رفتارهای شما تکرار شد، من بتوانم بدون زحمت و مشقت از شما جدا شوم. لذا به بیان وکیل طلاق توافقی این امر مورد مبتلابه و شایان در حق طلاق زن میباشد.

مورد دوم آن است که برخی از زوجین حین العقد یعنی زمانیکه عقد نکاح منعقد میشود، توافق کرده و حقوقی از جمله حق مسکن، حق طلاق و غیره را برای زوجه در نظر میگیرند. یعنی در همان سند ازدواج حق طلاق به زن داده میشود. لذا اگر حق طلاق زوجه حین العقد، در سند نکاحیه ذکر و قید گردد، دیگر محلی برای اعطای آن پس از ازدواج و حضور مرد در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند وکالت در طلاق باقی نمیماند. زیرا این حق در سند رسمی ازدواج به زوجه داده شده است و اعطای مجدد آن معنی نداشته و زن به استناد همان سند نکاحیه و شروط مندرج در آن میتواند خود را مطلقه سازد.

حق طلاق دربردارنده چه توافقاتی است؟

  • در حق طلاق طرفین چه توافقاتی مینمایند؟
  • آیا میتوان در هنگام اعطای این حق، در خصوص حضانت فرزند یا فرزندان مشترک تعیین تکلیف کرد؟
  • آیا طرفین میتوانند در حین تنظیم وکالت در طلاق برای زن، در خصوص کلیه حقوق مالی زن مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت (نحله) و غیره توافق و تراضی نمایند؟

خوب است بدانید در حین تنظیم حق طلاق خواه در سند نکاحیه باشد یا خواه در طی تنظیم وکالتنامه رسمی در دفتر اسناد رسمی و پس از ازدواج باشد، طرفین میتوانند راجع به کلیه امور مالی و غیرمالی خویش توافق و تراضی نمایند یا شرط استفاده از این حق طلاق را مشروط به انجام امری مانند بذل کل مهریه نمایند. لذا بهترین کار آن است که بر سر جمیع موضوعات توافق صورت گیرد و جزییات امور نیز در متن این وکالت در طلاق ذکر گردد تا از طرح و تشکیل دعاوی مختلف حقوقی در آتی جلوگیری شود.

آیا شروط ۱۲ گانه سند نکاحیه همان حق طلاق زن است؟

آنچه که تا کنون بیان گردید، شرحی بود بر حق طلاق زن که از ناحیه مرد یعنی به اراده و خواست مرد به او داده میشود. حال اگر مرد چنین حقی را به همسرش ندهد و حاضر به طلاق وی نیز نباشد، زن چگونه میتواند طلاق بگیرد؟ به عبارت دیگر طلاق از طرف مرد هرگز مطرح نمیشود و نمیخواهد زنش را طلاق دهد، اکنون چه راهکار قانونی برای زوجه وجود دارد؟

خوب است بدانید در طلاق به درخواست زوجه آنچه که مورد استناد و اثبات نزد محکمه واقع میشود، همین شروط ۱۲ گانه بوده که در راستای اثبات عسر و حرج نیز کاربرد داشته و کارآمد میباشد. لذا حق طلاق در معنای عام و جهان شمول آن، هم دربردارنده وکالت زن در طلاق است که مرد با اراده و خواست خود آن را به زنش میدهد. و هم دربردارنده فرضی است که زن با اثبات موارد قانونی در دادگاه، به حکم دادگاه دارای این حق شده و میتواند طلاق خویش را از شوهرش بگیرد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل خانم | وکیل زن | وکیل خانوم برای پرونده

وکیل متخصص طلاق توافقی تهران
وکیل متخصص طلاق توافقی تهران

وکیل متخصص طلاق توافقی

حق طلاق زن و طلاق توافقی اگر چه در عصر امروز بسیار شنیده میشود و بنا بر تصور اشتباهی که افراد جامعه دارند، همه چیز را درباره آن میدانند، اما خوب است همواره به خاطر داشته باشید که طلاق توافقی به استناد حق طلاق زن مانند سایر دعاوی حقوقی و دعاوی مربوط به خانواده دارای ابعاد گسترده قانونی و حقوقی بوده و انجام آن نیازمند به داشتن وکیل خبره باتجربه و دانا و اگاه به مسائل روز و رویه عملی دادگاه ها میباشد. موسسه حقوقی امین عدالت کبریا در تهران مفتخر است به داشتن کادر مجرب از وکلای ارزنده ای که در هر زمینه ای بصورت تخصصی فعالیت نموده و از انجام وکالت در پرونده ای که خارج از تخصص ایشان است اجتناب میورزند.

لذا وکیل طلاق توافقی بر زوایای پرونده مربوطه اشراف داشته و شما را در انتخاب مسیر شایسته و روشن وانجام صحیح آنچه که در عمل به آن نیاز دارید، همراهی و دلالت مینماید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۷ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

47 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اعظم
3 سال قبل

سلام خسته نیاشید اگه از شوهرم رو ی برگه عادی امضا گرفته باشم که حق طلاق رو به من داده آیا با اون می تونم اقدام کنم؟

صفارزاده
3 سال قبل

سلام و وقت بخیر. میشه بفرمایید حق طلاق اعطا شده هم مثل خیلی از حقوق قابل بازگشت است یا خیر؟

بیانی
3 سال قبل

سلام خسته نباشید چرا به طن بعد از طلاق هم اجازه مطالبه نفقه داده شده؟ مگه نه اینکه اون زندگی خاتمه پیدا کرده؟

معنوی
3 سال قبل

سلام وقت شما بخیر. چرا طلاقی که توسط حق طلاق به زن داده شده جزء طلاق های بائن محسوب میشه؟ مگر نه اینکه مرد در این طلاق رضایتی نداره پس چرا بائن باید باشه؟

ساربان
3 سال قبل

سلام وقت بخیر. اگه مردی حق طلاق رو به همسرش در محضرخانه داده باشه بعدا میتونه اونو پس بگیره؟