وکیل حضانت و دعوای حق حضانت

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

همه چیز در مورد حضانت
دعاوی خانواده

وکیل حضانت در تعریف این واژه بیان میدارد: حضانت از واژگان حقوق خانواده است و بطور خلاصه به معنای حق یا تکلیف در سرپرستی و نگهداری کودک است. وکیل حضانت در ادامه بیان میدارد که نمیتوان واژه فارسی سرپرستی را همسان با واژه حضانت دانست چراکه واژه حضانت بصورت مجزا از واژه ای برگرفته شده که به سرپرستی از بچه های خرد یا کوچک یک حیوان باز میگردد.

حق یا تکلیف بودن حضانت

از آنجایی که در هیچ کجا تعریف مشخصی از حق نشده و این نکته همانند قانونی نانوشته است که هر کجا حقی وجود دارد پس تکلیف هم هست، لذا میتوان حضانت را هم حق دانست هم تکلیف.

وکیل حضانت در ادامه این مطلب اذعان میدارد که در بیشتر نظام های حقوقی دنیا این حق یا تکلیف به پدر و مادر و یا هردوی آنها اعطا شده است. البته شایان ذکر است اشخاص ثالثی که دارای ویژگی های مشخص و خاص که در قانون تعیین گردیده است نیز میتوانند حضانت را بر عهده بگیرند.

نکته: پدر، مادر یا شخص ثالث که عهده دار حضانت باشند فقط  با اجازه قانونی میتوانند این امر را به دیگری محول کنند.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل خانواده و دعاوی رایج خانوادگی در دادگاه ها

آیا سر باز زدن از مسئولیت حضانت عواقبی در بر دارد؟

وکیل حضانت در پاسخ به این مورد اشاره میدارد: در قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۵۳ برای سر باز زدن از مسولیت حضانت کیفر تعیین شده که ایت امر حاکی از آن است که در قانون اعتقاد راسخی به تکلیفی بودن حضانت وجود دارد. ولی لزوما اثبات یک چیز به معنای نفی چیز دیگر نیست.

چه کسانی میتوانند عهده دار حضانت شوند؟

وکیل حضانت در پاسخ به این پرسش چنین جواب میدهد که قانون گذار در قانون حمایت ار خانواده مصوب ۱۳۵۳ با تصویب ماده دوازده به شمارش اشخاصی که میتوانند عهده دار حضانت شوند پرداخته است.

البته از ماده ۱۱۶۸ الی ۱۱۷۵ قانون مدنی نیز در مورد صحبت شده است و تمامی نکات مربوط به این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

با توجه به نکات قانونی هرگاه در اثر عدم مواظبت با انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی کوذک در معرض خر باشد محکمه میتواند با درخواست اقربای طفل یا به تقاضای قیم و یا تقاضای رییس قوه قضاییه هر تصمیمی را که برای حضانت طفل لازم و مقتضی میداند اتخاذ کند.

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر و مادر

وکیل متخصص حضانت در ادامه به شرح چند نمونه از مصادیق عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی که موجب سلب حضانت میشود میپردازد که عبارتند از:

۱-  اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار
۲- اشتهار به فساد اخلاق و فحاشی
۳- تکرار ضرب و جرح بیش از حد متعارف
۴- سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل غیر اخلاقی مانند تکدی گری، قاچاق یا فساد و فحشا

حضانت فرزند از نظر محل سکونت

وکیل حضانت اینگونه شرح میدهد: پدر یا مادر یا کسانی که حضانت طفل به آنها واگذار شده نمیتوانند طفل را به شهرستانی غیر از محل اقامت مقرر بین طرفین یا غیر از محل اقامت قبل از وقوع طلاق یا به خارج از کشور بدون رضایت والدین بفرستند مگر در صورت ضرورت و با اجازه دادگاه.

حضانت فرزند توسط مادر

با اصلاح ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی توسط مجلس شورای اسلامی که با تلاش بسیار زیاد خانم های نماینده صورت گرفت و تایید نهایی آن از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت فرزند دختر و پسر تا ۷ سالگی بر عهده مادر گذاشته شده است و پس از آن هم که باید به پدر سپرده شود، صلاحدید دادگاه و مصلحت طفل مورد توجه است و حتی امکان دارد به پدر سپرده نشود.

نکته: حضانت فرزندان صغیر و محجوری که پدرشان به مقام بالای شهادت رسیده اند با مادر آنهاست.

دادگاه صالح به رسیدگی حضانت کجاست؟

وکیل حضانت پاسخ میدهد از انجایی که دعوای حضانت از پیامدهای دعوای طلاق است و در جایی که دعوای حضانت پس از طرح دعوای طلاق یا همزمان با آن مطرح میشود مطابق آیین دادرسی مدنی در دادگاهی رسیدگی میشود که به اصل دعوای طلاق رسیدگی میکند.

هزینه نگهداری طفل پس از تعیین حضانت

وکیل حضانت پاسخ میدهد: هزینه نگهداری یا همان نفقه به عهده پدر یا ولی است. مگر اینکه بین افراد توافقی صورت گرفته باشد و مادر عهده دار این امر قرار گرفته باشد.

فوت والدین و تاثیر آن در حضانت

وکیل حضانت اینگونه بیان میدارد: در صورت فوت یکی از ابوین حضانت کودک خواه صغیر باشد یا مجنون با والدی است که زنده میباشد هرچند متوفی پدر طفل باشد و برای آن قیم انتخاب شده باشد. مثلا با فوت پدر حضانت طفل با مادر است نه با پدر بزرگ.

نکته: در صورتی که پدر و مادر هردو فوت کرده باشند حضانت با جد پدری و پس از او سایر بستگان طفل به ترتیب بردن ارث میباشد.

نحوه ملاقات فرزند در دوران پس از طلاق

وکیل حضانت در این مورد اعلام میدارد با توجه به ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی هر کدام از والدین که طفل تحت حضانت او نیست حق ملاقات طفل خود را دارد. تعیین زمان این رویداد و مدت آن با دادگاه است. اگر بین والدین توافقی مبنی بر این موضوع وجود داشته باشد طبق آن عمل میشود در غیر این صورت هردوی آنها مکلف به رعایت تعیین دادگاه خواهند بود. دادگاه در حکم خود مدت ملاقات و نحوی آن را برای کسی که حق حضانت ندارد مشخص میکند.

نکته ای کاربردی در دعوای حضانت

وکیل حضانت و منظور آن از بکار بردن نکته کاربردی این است که: در صورت واگذاری حضانت طفل به احدی از والدین بر اساس رویه امکان بازگشت وجود ندارد. بنابراین توافقات بین والدین تا جایی که خلاف قوانین آمره و مصلحت طفل نباشد معتبر و لازم الاجراست. با توجه به اینکه حضانت در قانون هم حق است هم تکلیف میتوان گفت میشود حق را اسقاط نمود ولی تکلیف قابل اسقاط و مصالحه نمیباشد.

حضانت فرزند بعد از بلوغ

وکیل حضانت اذعان میدارد طبق قوانین ما سن بلوغ برای دختر ها نه سال تمام قمری و برای پسرها پانزده سال تمام قمری است. بعد از رسیدن به این سن خود کودک میتواند تعیین کند که با کدامیک از پدر و مادر زندگی کند. این نکته برگرفته از شرع است و این نکته را متذکر میشود که نظر کودک و اینکه کجا احساس راحتی بیشتری دارد اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از فوت پدر چه کسی عهده دار پرداخت نفقه است؟

وکیل حضانت باتوجه به ماده قانونی اینچنین پاسخ میدهد: طبق ماده ۱۱۵۹ قانون مدنی در صورت فوت پدر یا عدم توانایی او در پرداخت مخارج زندگی فرزندش این تکلیف به عهده پدربزرگ و اجداد پدری است. در صورت نبود اجداد پدری و یا عدم توانایی آنها در پرداخت مخارج زندگی فرزند تکلیف پرداخت نفقه به عهده مادر قرار میگیرد.

وکیل حضانت در پایان عنوان میدارد که: پرداخت نفقه فرزند فقط تا رسیدن به سن رشد نیست بلکه پس از آن هم مطابق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی اگر فرزند منبع درآمد نداشت و نمیتوانست معیشت خود را فراهم کند پدر و نیز دیگر اشخاص یاد شده در صورت داشتن توانایی مالی ملزم به تامین مخارج فرزند کبیر هستند.

مجازات جلوگیری از ملاقات فرزند چیست؟

وکیل حضانت پاسخ میدهد: در صورتی که دادگاه تشخیص دهد مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری میکند یا اینکه جلوگیری از ملاقات فرزند توسط وی اتجام شود دادگاه میتواند اقداماتی در این خصوص انجام دهد. از جمله اینکه حضانت را به دیگری واگذار کند و یا اینکه با رعایت مصلحت طفل اقدام به تعیین ناظر با حدود نظارت مشخص کند.

هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد حسب تقاضای ذی نفع و به دستور دادگاه صادرکننده رای نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت میشود و بنابراین عدم بازگرداندن و جلوگیری از ملاقات فرزند میتواند سبب شود که بنا به تقاضای ذی نفع (کسی که حضانت با اوست) حکم بازداشت اجرا شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل طلاق در تهران | طلاق به درخواست مرد و زن

وکیل حضانت در تهران

وکیل حضانت در تهران

وکیل حضانت در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با در نظر گرفتن تمامی شرایط یاد شده در مقاله بالا و قانون شما را به بهترین نحو راهنمایی میکند. وکیل دعاوی خانواده بیان میدارد از آنجایی که موضوع حضانت فرزند امری بسیار مهم برای خانواده ها میباشد شما میتوانید با مراجعه به وکلای با تجربه ما در این زمینه از حقوق خود دفاع و آن را بدست آورید چرا که وکالت در این امر بسیار تخصصی و دارای نکات و زوایای گوناگونی است. جهت مشاوره با وکیل حضانت در تهران با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تاثیر تغییر جنسیت بر نکاح چیست؟
نوشتهٔ بعدی
حق طلاق چیست و به چه صورت اعطا میشود؟

دیگر مطالب این دسته بندی

46 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
46
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x