جنبه عمومی جرم کلاهبرداری چیست؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

جنبه عمومی جرم کلاهبرداری
جرم کلاهبرداری

جنبه عمومی جرم کلاهبرداری به چه معناست؟ دفاع از جنبه عمومی کلاهبرداری به عهده کیست؟ تاثیر رضایت شاکی بر جنبه عمومی کلاهبرداری چگونه است؟

جنبه عمومی جرم کلاهبرداری به چه معناست؟

وکیل کلاهبرداری میگوید: جنبه عمومی یک جرم مانند کلاهبرداری به این معناست که با ارتکاب جرم از ناحیه بزهکار، وجدان جمعی و امنیت جامعه به مخاطره افتاده و صرفا آسییب یا ضرر یک شخص بعنوان شاکی مطرح نمیابشد. جنبه عمومی کلاهبرداری یعنی به موجب ارتکاب جرم توسط مجرم، به عموم افراد جامعه بی احترامی شده است.

نکته: به موجب جنبه عمومی کلاهبرداری است که دادستان به عنوان مدعی عمومی، از حق جامعه دفاع نموده و مجزای از شکایت شاکی، نسبت به محکومیت مرتکب مدعی و خواهان مجازات ایشان میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  نحوه رسیدگی به جرم کلاهبرداری

جنبه عمومی جرم کلاهبرداری وفق قانون جدید کاهش مجازاتها

قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ در خصوص جنبه عمومی کلاهبرداری چه مقرراتی را بیان نموده است؟

خوب است بدانید جنبه عمومی جرم کلاهبرداری مطابق قانون جدید کاهش مجازاتها دستخوش تغییرات چشم گیری شده است. در گذشته و تا پیش از تصویب این قانون، جرم کلاهبرداری تحت هر شرایطی، از جمله جرایم غیرقابل گذشت محسوب میشد که اعلام رضایت شاکی در مختومه شدن پرونده بی تاثیر و پرونده کیفری همچنان از بابت رسیدگی به جنبه عمومی کلاهبرداری مفتوح و تحت رسیدگی قرار میگرفت.

آیا جنبه عمومی جرم کلاهبرداری کمافی سابق به قوت خویش پابرجاست؟

وکیل کلاهبرداری میگوید: مطابق ماده ۱۱ قانون جدید کاهش مجازاتها، جرم کلاهبرداری تحت شرایطی صرفا قابل گذشت محسوب شده و دیگر جنبه عمومی ندارد. از طرفی اگر شرایط مندرج در این ماده محقق نگردد، جرم کلاهبرداری مانند سابق دارای جنبه عمومی بوده و رسیدگی به جرم مذکور از حیث جنبه عمومی کلاهبرداری با وجود رضایت شاکی، ادامه خواهد یافت.

کلاهبرداری قابل گذشت است؟

  • آیا جرم کلاهبرداری قابل گذشت است؟
  • قابل گذشت بودن جرم کلاهبرداری تحت چه شرایطی محقق میشود؟

وکیل کلاهبرداری میگوید: اگر مال موضوع جرم کلاهبرداری، دارای ارزش و بهای برابر یا کمتر از صد میلیون تومان باشد، موجب مرتفع شدن جنبه عمومی کلاهبرداری شده و این جرم را در زمره جرایم قابل گذشت قرار میدهد. ولیکن چنانچه مال موضوع جرم کلاهبردرای بیشتر از نصاب مذکور باشد، با اعلام رضایت شاکی نیز جنبه عمومی کلاهبرداری به قوت خویش باقیمانده و پرونده از جریان رسیدگی خارج نمیشود.

سایر شرایط لازم برای قابل گذشت بودن جرم کلاهبرداری چیست؟

جنبه عمومی جرم کلاهبرداری مرتفع نمیشود مگر با رعایت نصاب صد میلیون تومان بعنوان مال موضوع جرم و فقدان سابقه کیفری موثر برای مرتکب. به این ترتیب، چنانچه موضوع پرونده کیفری مانحن فیه دربردارنده حالت تکرار جرم و وجود سابقه کیفری موثر برای مرتکب باشد، مورد از موارد ماده مرقوم خارج و جنبه عمومی کلاهبرداری به قوت خویش پابرجا میماند.

تاثیر رضایت شاکی بر جنبه عمومی کلاهبرداری چگونه است؟

تاثیر رضایت شاکی در جرایم قابل گذشت به این نحو است که با اعلام گذشت شاکی خصوصی، پرونده کیفری مختومه اعلام شده و دیگر صدور حکم بر مبنای محکومیت مشتکی عنه به وقوع نمیپیوندد. از طرفی، اعلام رضایت شاکی در جرایم غیرقابل گذشت مانند قتل، رابطه نامشروع و بسیاری از جرایم دیگر، موجب مختومه شدن پرونده نشده و پرونده کیفری همچنان تحت رسیدگی قرار داشته و در نهایت رای به محکومیت یا برائت متهم صادر میگردد.

اعلام رضایت شاکی در جرم کلاهبرداری چه تاثیری دارد؟

چنانچه شرایط قانونی برای مرتفع شدن جنبه عمومی کلاهبرداری محقق باشد، رضایت شاکی موجب مختومه شدن پرونده کیفری جرم کلاهبرداری میشود. زیرا در فرض مذکور، جرم کلاهبرداری جزو جرایم قابل گذشت محسوب شده است. ولیکن چنانچه شرایط مندرج در قانون در موضوع مانحن فیه محقق نشده باشد، یعنی جرم مذکور همچنان غیرقابل گذشت به حساب آید، گذشت شاکی یا اعلام رضایت وی، موجب بسته شدن پرونده نشده و پرونده کیفری از حیث رسیدگی به جنبه عمومی کلاهبرداری مفتوح میماند.


◁◁ بیشتر بدانید:  نمونه شکواییه کلاهبرداری

تاثیر رضایت شاکی بر جنبه عمومی کلاهبرداری
تاثیر رضایت شاکی بر جنبه عمومی کلاهبرداری

وکیل متخصص پرونده کلاهبرداری در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر است به داشتن کادر مجرب از وکلای پایه یک که جملگی بصورت تخصصی در هر زمینه ای فعالیت و وکالت مینمایند. لذا بهترین توصیه به شما عزیزان انتخاب وکیل مجرب و متخصص است که بداند به چه نحوی از انحا موارد و راهکارهای قانونی میتواند سرنوشت روشنی را برای پرونده شما رقم بزند. جنبه عمومی کلاهبرداری نظر به تغییرات پیش آمده در قوانین جزایی ما، میتواند نقش به سزایی در مختومه شدن یا محکومیت متهم ایفا نماید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۸ میانگین امتیاز: ۴.۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت کلاهبرداری به چه نحوی می باشد؟
نوشتهٔ بعدی
مجازات کلاهبرداری در قانون کاهش مجازات حبس

دیگر مطالب این دسته بندی

14 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مجتبی
1 ماه قبل

سلام بنده رضایت شاکی را گرفته ام و الان یک سال حبس و ۱۳۰ میلیون در حق دولت را داشته ام جنبه عمومی جرم بنده بابت حکم کلاهبرداری آیا حبس حذف میشود

استخری
8 ماه قبل

سلام خسته نباشی. میشه بفرمایید جنبه عمومی جرم به چه معناست؟

همراهي
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر میخواستم بابت مطالب خوب سایتتون ازتون تشکر کنم . انشالله همینطوری ادامه بدید. متشکریم.

صادقی راد
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر آیا الان با تغییر قانون مجازات دیگر این جرم یعنی کلاهبرداری جنبه عمومی ندارد؟

مدیر سایت
10 ماه قبل
پاسخ به  صادقی راد

با سلام برای آنکه این جرم جزء جرائم قابل گذشت محسوب شود در قانون شرایطی برای آن مشخص شده است. و در صورت نبود آن شرایط جوبه عمومی و غیر قابل گذشت بودن به قوه خود باقی است.

مشکاتی
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید سوالی داشتم چرا برخی از جرائم جنبه عمومی دارند؟

گرگیج
11 ماه قبل

سلام میشه بگید اگه شخصی قبلا این جرم رو مرتکب شده باشه و حبسشم رو کشیده باشه و الان مجدد این کارو بکنه تکلیفش چطوری میشه؟

ساداتی
11 ماه قبل

سام خسته نباشید درسته که طبق قانون جدید کاهبرداری جزء جرائم قابل گذشت طبقه بندی میشه؟

فهرست
14
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x