قصور پزشکی در عمل زیبایی و شکایت از پزشک

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

قصور پزشکی در عمل زیبایی
دعاوی پزشکی

همان طور که می دانیم تعداد عمل های زیبایی در کشورمان هر روزه در حال افزایش است و این در حالی می باشد که در سراسر جهان این عمل ها به عنوان ظریف ترین و مشکل ترین عمل ها دسته بندی می شوند. به دلیل همین ظرافت، قصور پزشکی در عمل زیبایی بسیار زیاد است. عدم توانایی در تشخیص محدودیت های جراحی در هر بیمار مانند سن بیمار، محل انجام جراحی، نوع بیهوشی و…  می تواند منجر به قصور پزشکی در عمل زیبایی و به دنبال آن دعاوی قصور شود. در تمام این دعاوی نیاز به یک وکیل مجرب و متخصص در زمینه حقوقی و آگاه به مسائل پزشکی لازم است.

عمل زیبایی

وکیل قصور پزشکی بیان میدارد: در تعریف کلی جراحی های زیبایی آمده است که عمل زیبایی، عملی است برای تغییر و زیباسازی یا رفع آسیب‌های ظاهری بخشی از صورت یا بدن که به صورت مادرزادی یا ناشی از حوادث می باشد. اما متاسفانه در این روزها به جای این که این عمل ها برای از بین بردن عیوب چهره استفاده شود، به علت مشکلات فرهنگی و کمبود اعتماد به نفس و دلایل غیرمنطقی دیگر، گرایش افراد برای انجام عمل زیبایی زیاد شده است. در این میان برخی از پزشکان فقط برای سود بیشتر اقدام به عمل زیبایی می کنند که برای بعضی افراد اصلا نیاز نیست، و در این بین شاهد قصور پزشکی در عمل زیبایی هستیم، و پرونده شکایت از این موضوع در دادسراها و دادگاه ها فراوان است.

علت دیگر بالا رفتن شکایات قصور پزشکی در عمل زیبایی این است که بسیاری از افرادی که عمل زیبایی انجام می‌ دهند، مجوز و تخصص این کار را ندارند و گاها شاهد هستیم که دندانپزشک یا پزشک متخصص زنان و یا پزشک عمومی با انگیزه کسب درآمد بیشتر، عمل‌ زیبایی انجام می‌ دهد که پیامدهای غیر قابل جبرانی را برای زیبا جویان رقم می زند. در چنین شرایطی قطعا آمار شکایت‌ها بالا می رود.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک و مراحل آن در دادگاه و دادسرای کیفری

قصور پزشکی

وکیل جرایم پزشکی بیان میدارد: کلمه قصور زمانی کاربرد دارد که شخصی در کاری که باید انجام می داده، کوتاهی کرده است. قصور پزشکی یکی از موارد قصور است که پزشک جراح زیبایی در کار خود کوتاهی کرده است و نسبت به انجام دقیق تشخیص و درمان غفلت کرده است. علل به وجود آمدن قصور پزشکی در عمل زیبایی بی مبالاتی، بی احتیاطی، نداشتن مهارت کافی، رعایت نکردن قوانین دولتی و… می باشد.

اگر قصور پزشکی در عمل زیبایی صورت بگیرد و پزشک در تشخیص مشکل بیمار بی احتیاطی کند و یا این که در درمان و معالجه بیمار بی مبالاتی کند؛ بیمار می تواند از پزشک مربوطه شکایت کند و با توجه به شدت و حدت قصور، از طرف قانون گذار برای پزشک مجازاتی در نظر گرفته می شود.

نکته: وکیل متخصص در این زمینه می گوید که طبق قانون تخلفاتی مانند کوتاهی در انجام وظیفه، برملا کردن اسرار بیماری، فریب دادن بیمار، جذب کردن بیمار به وسیله تبلیغات گمراه کننده، رعایت موازین قانونی و شرعی و علمی و… جز قصور پزشکی به حساب می آید و می توان علیه پزشک اقامه دعوی کرد مبنی بر قصور پزشکی در عمل زیبایی.

نحوه اثبات قصور پزشکی

قصور پزشکی در عمل زیبایی را می توان در ابتدا با ارائه شکایت مطرح کرد. سپس بیمار به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود و در آن جا کارشناسان متخصص با بررسی های لازم و معاینات مورد نیاز، تشخیص می دهند که آیا عارضه به وجود آمده در اندام صورت یا بدن بر اثر قصور پزشکی در عمل زیبایی بوده است و اگر بوده شدت آن چه مقدار می باشد، پس از آن نظر خود را به قاضی مربوطه انتقال می دهد و سپس قاضی حکم را صادر می کند.

نکته: قصور پزشکی  در عمل زیبایی علاوه بر این که جنبه خصوصی دارد و پزشک به پرداخت دیه و جبران خسارت محکوم می شود، جنبه ی عمومی نیز داشته و پزشک متخلف به جزای نقدی و حبس یا محروم شدن از حقوق اجتماعی محکوم می گردد.

مرجع شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی

قصور پزشکی در عمل زیبایی یک جرم تخصصی است و دادگاه عمومی مسئولیت رسیدگی به پرونده های مربوط به قصور پزشکی را بر عهده دارد. در برخی شهرهای بزرگ دادسرای ویژه جرائم پزشکی تشکیل شده است که می توان شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی را در این مراجع انجام داد.

البته اگر قصور پزشکی در عمل زیبایی با اهمیت نباشد و مبلغ خسارت وارد شده زیاد نباشد می توان شکایت را در شورای حل اختلاف مطرح کرد.

نکته: وکیل پایه یک دادگستری خاطر نشان می کند که مطلب حائز اهمیت در مورد قصور پزشکی در عمل زیبایی و احکام ناظر بر آن، این است که قضات دادسرای جرائم پزشکی هیچ گاه نباید به برائت نامه یا همان رضایت نامه توجهی کنند و چنانچه قصور پزشکی در عمل زیبایی از جانب پزشک صورت گرفته باشد، پزشک متخلف باید به حبس و پرداخت دیه و جبران خسارت محکوم شود. حتی در مواردی که قصور پزشکی در عمل زیبایی شدت بیشتری داشته باشد و پزشک خارج از تخصص خود عمل زیبایی انجام دهد، باید حکم ابطال پروانه پزشک صادر شود.

علل افزایش شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی

همان طور که پیشتر گفته شد امروزه با پیدایش عمل های عجیب و قریب زیبایی از یک طرف و چشم و هم چشمی  و کمبود اعتماد به نفس از طرف دیگر، جوانان را به متقاضیان پر و پا قرض این‌گونه عمل‌ها تبدیل کرده است. تا جایی که عرضه خدمات پزشکی برای این میزان از تقاضا وجود ندارد و گاهی برخی جوان ها برای انجام عمل های زیبایی به مراکر و پزشکان نامعتبر مراجعه می کنند. اعتماد به این افراد نامعتبر و نابلد موجب به وجود آمدن قصور پزشکی در عمل زیبایی می شود و شکایت در این زمینه در رتبه دوم جدول شکایات، بعد از شکایت از پزشک زنان و زایمان قرار دارد. همچنین کشور ایران در حوزه شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی رتبه صدر جدول را داراست.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از جراح زیبایی با وجود رضایت نامه

شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی
شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی

وکیل برای شکایت از قصور پزشکی در عمل زیبایی

چنانچه بعد از انجام عمل زیبایی دچار مشکل شدید می توانید از پزشک جراح زیبایی خود به علت قصور پزشکی در عمل زیبایی شکایت کنید. اما برای اقدام به این شکایات نیازمند اطلاعاتی در زمینه پزشکی و حقوقی هستید. بنابراین موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا توصیه می کند پیش از هر اقدامی از مشاوره های این مرکز که زیر نظر وکلای پایه یک دادگستری انجام می شود راهنمایی بگیرید تا هر چه سریع تر به نتیجه مورد نظر خود برسید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۰ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از پزشک زنان و زایمان
نوشتهٔ بعدی
شکایت از جراح معده و روده

دیگر مطالب این دسته بندی

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فدرا
30 روز قبل

سلام من برای لیزر موی زائد به یک کلینیک مراجعه کردم و نقاط مختلف بدنم سوخته و لک شده و متخصص پوست گفته درمان پوستم یکسال یا بیشتر طول میکشه و ممکنه جاش بمونه. پزشک قانونی ۷ درصد سوختگی از درجه ۲ اعلام کرده و گفته ۲ ماه بعد دوباره به پزشک قانونی مراجعه کنم. حال با توجه به اینکه قبل از لیزر از من رضایت نامه در کلینیک گرفته شده آیا کلینیک میتواند بگوید که رضایت نامه امضا شده و شکایت من به جایی نرسد؟ و قاضی به نفع کلینیک رای صادر کند؟

زهرا
1 ماه قبل

سلام من سانترال لب انجام دادم. روز مشاوره پزشک بود اما روز جراحی یه خانم اومد گفت من با دکتر انجام میدم. دکتر اصلا انجام ندادن حتی دستشون به صورت من نخورد الان جاش افتضاح من میتونم از اون خانم شکایت کنم؟ چون جراح و پزشک نبودن.

دانیال
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من عمل بلفارو پلاستی انجام دادم قرینه نیستن یه پلکم رو خیلی بیشتر گرفته یکی رو کمتر گرفته، برای همین قرینه نیست. میخام شکایت کنم ازش و دکترم گفتن برو شکایت کن به نظام پزشکی. ممنون میشم راهنمای کنین.

سیما
8 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من هفته ی گذشته جراحی بوکال فت کردم پزشک به اشتباه یکی از رگهای صورتمو قطع مرد و چون متوحه نشده بود محل جراحی رو بهیه زد من دچار هماتون وسیع و خونریزی داخلی شدم که با تلاش زیاد هماتوم تخلیه نشد مجبور به اتاق عمل و بیهوشی و تخلیه هماتوم شدم ۴روز بستری با این خال ایا دیه به بنده تعلق میگیرد یا نه

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ