سرقت در شب و مجازات آن

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

سرقت در شب و مجازات آن
جرم سرقت

وکیل سرقت پیشتر در مقاله سرقت چیست به بیان ماهیت و تعریف این جرم پرداخته است. خوب است بدانید جرم سرقت وفق ماده ٢٧۶ قانون مجازات اسلامی، به معنای ربودن مال غیر است. در مقاله پیش روی به بیان جرم سرقت در شب بعنوان یکی از علل تشدید مجازات میپردازیم.

◁◁ بیشتر بدانید:  سرقت چیست و وکیل خوب در جرم سرقت چگونه عمل مینماید؟

سرقت در شب وفق ماده ۶۵١

وکیل سرقت مطابق ماده ۶۵١ قانون مجازات اسلامی میگوید: جهت تحقق جرم موضوع ماده مذکور میبایست سرقت رخ داده جزو سرقت حدی نبوده و تمام پنج شرط مندرج در ماده را داشته باشد. وکیل متخصص کیفری ادامه میدهد: یکی از پنج شرط لازم، تحقق جرم سرقت در شب میباشد. در پرونده کیفری با موضوع سرقت در شب، چنانچه سارقین دو نفر و بیشتر باشند و حداقل یک نفر حامل سلاح باشد، مجازات ایشان از ۵ سال تا ٢٠ سال حبس و تا ٧۴ ضربه شلاق خواهد بود.

سرقت در شب وفق ماده ۶۵۶

وکیل سرقت میگوید: بند ٣ ماده مرقوم به بیان سرقت در شب پرداخته است و اذعان داشته که اگر سرقت از نوع حدی نباشد و فقط یکی از شرایط ذیل را داشته باشد هم موجب تشدید در مجازات سارق یا سارقین شده که یکی از ان شروط، وقوع سرقت در شب میباشد. مجازات مشدد مندرج در ماده مرقوم شامل حبس از ۶ ماه تا ٣ سال و تا ٧۴ ضربه شلاق برای دزد یا سارقین میباشد. ولیکن به موجب تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ ، مجازات مذکور تغییر یافته است. فی الحال مجازات جرم سرقت تعزیری موضوع ماده ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی، حبس از ۳ ماه تا یک سال و نیم میباشد. به دیگر سخن، حداقل و حداکثر مجازات مذکور به نصف تقلیل یافته است.

تفاوت سرقت در شب با سرقت در روز

بهترین وکیل سرقت میگوید: خوب است بدانید عنوان مجرمانه سرقت در شب چنانچه در کنار سایر شروط دیگر باشد، میتواند موجب مجازات مشدد ۵ تا ٢٠ سال حبش شود و چنانچه صرفا سرقت در شب واقع شود و جامع شرایط ماده ۶۵١ نباشد، مشمول مجازات مشدد مندرج در ماده ۶۵۶ شده و دزد شدیدتر مجازات میشود. وکیل سرقت ادامه میدهد: ولیکن چنانچه سرقت در روز واقع شود و عناوین کیفری دیگری از قبیل راهزنی، محاربه و غیره را اخذ ننماید، سرقت ساده محسوب شده و مجازات آن بسیار سبک تر از حالت مجازات مشدد میباشد.

نکته: مجازات سرقت ساده وفق ماده ۶۶١ قانون محازات اسلامی حبس از ٩١ روز تا ٢ سال و تا ٧۴ ضربه شلاق میباشد. ولیکن مجازات مذکور به موجب تبصره ماده ۱۱ قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ به نصف تقلیل یافته است.

نکته: عنصر مادی جرم سرقت در شب همان ربودن و ربایش مال دیگری توسط دزد است.

عنصر معنوی جرم سرقت در شب، سونیت و قصد مجرمانه و عمد در رفتار مجرمانه میباشد. وکیل سرقت میگوید: بهترین بیان، ساده ترین آن است. لذا بیان عنصر مادی و معنوی جرم سرقت در شب را میتوان اینگونه عنوان کرد که سارق میخواهد بدزد و میدزدد. دزد قصد دزدی دارد و عامدانه با میل و اراده خویش به بردن مال غیر اقدام میکند و نتیجه مجرمانه را حاصل نموده و استیلا بر مال دیگری می یابد.

◁◁ بیشتر بدانید:  مجازات جرم سرقت طبق قانون جدید کاهش مجازاتها

وکیل پرونده سرقت در تهران
وکیل پرونده سرقت در تهران

وکیل پرونده سرقت در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران درجهت حصول بهترین نتیجه و رضایت شما عزیزان، وکلای متخصص و باتجربه خویش را وفق تخصص و عملکرد مثبت و مفید ایشان، به فعالیت بصورت انحصاری در زمینه های خاص و مختلف دعاوی کیفری مشغول داشته است. لذا در کلیه جرایم و پرونده های کیفری از قبیل سرقت در شب، سرقت خودرو، سرقت گوشی و غیره با اعطای وکالت به وکیل دعاوی کیفری و حسب مورد به وکیل سرقت، از دانش، تجربه و تخصص وی بهره مند شوید. همچنین میتوانید با داشتن اشتراک ماهیانه مشاوره حقوقی یک وکیل کیفری را همواره همراه خود داشته باشید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۹ میانگین امتیاز: ۴.۶]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
سرقت گوشی و مجازات آن
نوشتهٔ بعدی
جرم سرقت مسلحانه و مجازات آن

دیگر مطالب این دسته بندی

38 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمدی
3 ماه قبل

سلام حکم دزدیدن ۵۰ متر سیم کابل چقدره و جریمه نقدیش سابقه اولش هم هست

داداشی
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید. اگه سرقت تو شب انجام بشه حدی به حساب میاد؟

رضا
9 ماه قبل

سلام اگه سرقتی با توجه به شرایط حدی اعلام بشه میشه درخواست تخفیف مجازات رو داشت از دادگاه؟

پدری
10 ماه قبل

سلام و عرض ادب. میخواستم از مطالب خوب و مفید سایتتون تشکر کنم. خسته نباشید.

طالب
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر میشه بفرمایید چرا در قانون بین سرقت در شب و روز تفاوت وجود دارد؟

نمرودی
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم اینکه موقع سرقت در شب کسی در منزل وجود داشته باشه یا نه در میزان مجازات میتونه تاثیرگذار باشه؟

تایماز
1 سال قبل

سلام وقت بخیر عوامل تشدید کننده مجازات سرقت وفق قانون کدامند؟

ممتاز
1 سال قبل

سلام چرا سرقت در شب از عوامل تشدید محسوب میشه؟ توضیح بدید ممنون میشم.

نوروزی
1 سال قبل

برادرم شب ساعت ۸ در حال سرقت از منزل بوده که مامور ها گرفتنش و به دستش تیر زدن مقداری بدلیجات همراهش بوده و الان در بیمارستان هستن خواستم ببینم راهی وجود داره که تبرئه بشه؟

مهرگان
1 سال قبل

سلام یک شی قیمتی رو ازم دزدیدن ولی وقتی سارق دستگیر شد اونو سالم و صحیح بهم برگردوند منم رضایت دادم بهش ولی آزاد نشد علتش رو میشه توضیح بدید؟

فهرست
38
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x