شکایت خیانت در امانت به چه نحوی است؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

شکایت خیانت در امانت
جرم خیانت در امانت

شکایت خیانت در امانت چگونه است؟ مراحل شکایت خیانت در امانت چیست؟ مدارک لازم برای شکایت خیانت در امانت چیست؟ دادگاه صالح به رسیدگی به شکایت مطروحه کجاست؟ نحوه تنظیم شکواییه جرم خیانت در امانت چگونه است؟ اغلب در چه مواردی این شکایت طرح میشود؟ وکیل متخصص و باتجربه بصورت حرفه ای وفق رویه عملی پاسخ میدهد.

شکایت خیانت در امانت به چه نحوی است؟

شکایت خیانت در امانت به این معنی است که بزه دیده از جرم کسی است که مالی را بعنوان امانت نزد دیگری سپرده است. ولیکن شخص امین برخلاف این امانت و به ضرر مالک مال مورد امانی را تصاحب، استعمال، استفاده یا هر امر دیگری مینماید. این شکایت به معنای دادخواهی و تظلم خواهی شخصی است که بر مبنای اعتمادی که به طرف مقابلش داشته مالش را نزد وی سپرده است.

نکته:خیانت در امانت مدیران یک شرکت نیز یکی از انواع شکایات متداول میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل خیانت در امانت | جرم خیانت در امانت و مجازات آن

مراحل شکایت خیانت در امانت چیست؟

وکیل شکایت خیانت در امانت در جلسات مشاوره حقوقی چگونگی طی نمودن مراحل شکایت خیانت در امانت را برای شما به تفصیل توضیح میدهد. ولیکن مختصرا بیان میگردد نخستین گام برای به جریان انداختن پرونده کیفری این جرم، تنظیم شکواییه با ارائه ادله قابل قبول وفق قانون مجازات اسلامی میباشد. پس از ثبت شکواییه راسا یا توسط وکیل کیفری در دفاتر خدمات قضایی پرونده شما به شعبه دادیاری یا بازپرسی ارجاع و ثبت میشود.

چنانچه شکایت شما منتج به صدور کیفرخواست از نهاد دادسرا شود، پرونده جهت صدور حکم به دادگاه کیفری ارسال و در شعبه مربوطه ثبت میشود. به آرای صادره از محاکم بدوی کیفری میتوان در مرجع بالاتر یعنی دادگاه تجدیدنظر اعتراض نمود و تقاضای بررسی و رسیدگی مجدد را آن مقام عالی خواستار شد.

مدارک لازم برای شکایت خیانت در امانت

  • چه مدارکی برای طرح شکایت خیانت در امانت لازم است؟

مدارک هر دعوای کیفری علاوه بر آن مواردی که در قانون بعنوان ادله اثبات جرم از آنها نام برده شده است، میتواند بسته به موضوع دعوا متغیر و متفاوت باشد. بعنوان مثال در شکایت خیانت در امانت خودرو علاوه بر وجود شهود جهت ادا شهادت مبنی بر اثبات رابطه امانی و سپردن ماشین به امین، شاکی میتواند در جهت احراز مالکیت خویش سند مالکیت خودرو را نیز ضمیمه دعوا نماید.

وکیل شکایت خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت در جلسه مشاوره حقوقی به شما توضیح میدهد که مراحل رسیدگی به این اتهام و مدارک مورد نیاز برای اثبات وقوع این جرم از چه قرار خواهد بود. در بسیاری از موارد افراد جامعه بدون داشتن اندکی آگاهی نسبت به طرح دعوای کیفری و تنظیم شکایت خیانت در امانت اقدام مینمایند و دعاوی ایشان منتج به نتیجه نشده و با شکست مواجه میشوند.

لذا بهترین کار انتخاب وکیل متخصص و حرفه ای میباشد که دانا بوده و از سواد حقوقی بالایی بهره مند باشد تا بتواند با وجود رویه های مختلف قضایی، سرانجام روشنی را برای دعاوی شما رقم بزند. همچنین خوب است بدانید یکی از مواردی که به شدت به حضور و داشتن وکیل متخصص و مجرب احساس نیاز میشود، در مواجهه با تغییر قوانین و تصویب قانون جدید است. همانطوریکه با تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، جرم خیانت در امانت هم قابل گذشت شده است و هم مجازات آن به ۳ تا ۱۸ ماه تقلیل یافته است.

دادگاه صالح به رسیدگی به شکایت خیانت در امانت کجاست؟

دادگاه های کیفری ما بر دو دسته دادگاه های کیفری یک و دادگاه های کیفری دو تقسیم میشوند. ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری صلاحیت دادگاه کیفری یک را احضا نموده است. لذا هر آنچه که از موضوعات مندرج در ماده مرقوم خارج باشد، جزو صلاحیت دادگاه کیفری دو قرار دارد. شکایت خیانت در امانت در دادگاه کیفری دو مورد رسیدگی و انشا حکم قرار میگیرد.

نکته: در تقسیم بندی دیگر دادگاه های کیفری، میتوان به دادگاه انقلاب، دادگاه نظامی، دادگاه ویژه روحانیت، دادگاه اطفال و دادسرای انتظامی ویژه قضات اشاره نمود.

نحوه تنظیم شکواییه برای این جرم چگونه است؟

برای تنظیم شکواییه خیانت در امانت میبایست ابتدا شرح مفصل و در عین حال مفید در مقام فایده و اثبات ارائه نمایید. یعنی موضوع جرم واقع شده و زمان و مکان جرم و مشخصات متهم یا متهمان را به نحو صحیح و دقیق تهیه و در اختیار وکیل کیفری قرار دهید. سپس بر ادله اثبات این جرم تمرکز و آنها را مورد بررسی قرار دهید که آیا این دلایل توان اثبات دعوا را دارند یا خیر؟ کلیه ادله اثباتی باید در متن شکواییه درج و شرح داده شوند.

نکته: ارائه اسامی و مشخصات شهود در متن شکوائیه برای رعایت اصل تناظر و برابری حقوق طرفین دعوا در مقام دفاع و ارائه ادله در مقابل ادعای شخص مقابل میباشد.

اغلب در چه مواردی این شکایت طرح میشود؟

موارد شکایت خیانت در امانت در بسیاری از موارد دربردارند موضوعاتی از قبیل خیانت در امانت طلا، سفته، چک، خودرو، مدیران شرکت، کارمندان شرکت، سفید امضا، سپردا ودیعه و از این قبیل موارد میباشد. خوب است بدانید در عمل و در خصوص نحوه رسیدگی به شکایت خیانت در امانت در موضوعات مختلف، شاید موضوعات جرم مختلف و ادله اثباتی متفاوت باشد ولیکن در طی نمودن مراحل دادرسی و رسیدگی از حیث صلاحیت محاکم مانند دادسرا و دادگاه یکسان بوده و تفاوتی از این حیث میان موضوعات مختلف وجود ندارد.

◁◁ بیشتر بدانید:  نمونه شکواییه خیانت در امانت

وکیل شکایت خیانت در امانت

وکیل شکایت خیانت در امانت

وکیل برای شکایت خیانت در امانت

شکایت خیانت در امانت مانند کلیه شکایات دیگر نیاز به تخصص و بررسی همه جانبه دارد. از ابتدا باید مشخص شود که ماهیت و ذات دعوای کیفری پیش رو چیست و برای اثبات و پیشبرد آن نیازمند به وجود چه مولفه هایی است. لذا بهترین توضیح به شما عزیزان استفاده از دانش، تجربه و تخصص وکیل پایه یک میباشد که بر رویه عملی محاکم اشراف داشته باشد. کادر مجرب وکلای پایه یک موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا میتوانند همراه و راهنمای بسیار مناسب و صادقی در کلیه مراحل رسیدگی به شکایات و دعاوی کیفری شما باشند.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
نمونه شکواییه خیانت در امانت
نوشتهٔ بعدی
مجازات عدم اثبات خیانت در امانت | اعاده حیثیت

دیگر مطالب این دسته بندی

34 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
34
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x