وکیل دعاوی کیفری

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

با عنایت به حساسیت دعاوی کیفری و پیشرفت روز افزون جرایم قابل ارتکاب از سوی مجرمین، ضروری است بزه دیدگان جرم های ارتکابی با تسلط کامل بر قوانین و رویه حاکم در محاکم اقدام به طرح شکواییه و دعوای کیفری نمایند. یا در صورت لزوم از مزایای مشاوره با وکیل دعاوی کیفری بهرمند گردند. به دیگر سخن اگر شخصی مرتکب فعل یا ترک فعلی شود که در قانون برای آن جرم انگاری صورت گرفته باشد، صحبت از طرح دعوای کیفری با تنظیم شکواییه و تقدیم پرونده کیفری به محاکم کیفری دارای صلاحیت به میان می آید.دپارتمان تخصصی موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا بر خود واجب دانست با پاسخگویی به سوالات ذیل اطلاعاتی کاربردی در زمینه طرح دعاوی کیفری و چگونگی عملکرد وکیل کیفری در پرونده مربوطه در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

وکیل دعاوی کیفری و تعریف دعاوی کیفری

وکیل کیفری بیان میدارد: به استناد ماده ۲ قانون مجازات اسلامی “هر رفتاری اعم از فاعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود.” به استناد ماده مذکور دعاوی کیفری ناشی از ارتکاب جرم است چرا که افراد جامعه پس از اینکه مورد جرم واقع میگردند به سراغ احقاق حق و جبران لطمه های مالی و جانی خویش رفته واقدام به طرح دعوا در محاکم می نمایند. موسسه حقوقی  امین عدالت کبریا ابتدائا وکیل کیفری را در اختیار شما قرار میدهد تا با مشاوره حقوقی که صورت میپذیرد بررسی گردد که پرونده شما اساسا حقوقی است یا کیفری است.

در همین راستا هر دعوای کیفری دارای ۲ شخصیت می باشد:

۱- شاکی، شخصی که در اثر جرم دچار ضرر های مالی، جانی و یا روحی شده و برای احقاق حقوق پایمال شده خویش اقدام به طرح دعوای کیفری می نماید.
۲- مشکی عنه، به شخص متهم گفته می شود که به زعم شاکی جرم توسط او ارتکاب یافته است.

طرفین دعوای کیفری ممکن است اشخاص جامعه باشند یا در بعضی از جرایم به جهت جنبه عمومی که دارا می باشد ممکن است شاکی پرونده مدعی العموم (دادستان) باشد. دعاوی کیفری همواره از مهمترین پرونده های مطروحه در محکمه بوده است چرا که در پس هر پرونده کیفری از طرفی مجازاتی سنگین از جمله اعدام، شلاق، حبس و…. قرار گرفته است و از طرف دیگر آن جان، مال و آبروی یک شخص. به جهت حساسیت بالای دعاوی کیفری و اهمیت فراوان اظهارات و حتی حالات طرفین شکایت در محکمه ضروری است که از افراد جامعه از وکیل پایه یک کیفری متخصص در دعاوی کیفری مربوطه استفاده نمایند. به همین جهت است که همواره نیاز بر وکیل کیفری در کلیه پرونده های کیفری احساس میگردد.

طرح دعوای کیفری چگونه است؟

ایجاد و تشکیل یک پرونده کیفری به یکی از طرق ذیل میسر خواهد شد:

١_ شکایت شاکی خصوصی شخصا یا توسط وکیل کیفری او
٢_ ضابطان دادگستری نظاره گر وقوع یک جرم مشهود باشند
٣_ اعلام شکایت از ناحیه دادستان

به هر نحوی که یک پرونده کیفری طرح و تشکیل گردد، پیگیری روند پرونده و همکاری با نهاد دادسرا در جهت انجام تحقیقات مقدماتی و هر آنچه که مورد نیاز پرونده است، مانند اطلاعات اشخاص دخیل در آن، اعم از متهم، مطلع، شاهد و سایر اقدامات، به عهده شاکی یا وکیل کیفری اوست. بهترین تصمیم در نخستین مرحله اقدام برای طرح دعاوی کیفری، اخذ و به همراه داشتن وکیل متخصص کیفری و خبره در زمینه مربوطه است.

وکیل کیفری کیست و چگونه عمل مینماید؟

خوب است بدانید پس از اخذ مدرک کارشناسی در رشته حقوق، با شرکت در آزمون وکالت، و گذراندن سایر مراحل آن، قادر به اخذ پروانه پایه یک دادگستری میشوید. هنگامیکه یک وکیل در مدارج بالاتر تحصیلات و تحصیلات عالیه خود اعم از کارشناسی ارشد و دکتری حقوق، رشته جزا و جرم شناسی را انتخاب مینماید به کلیه مباحث کیفری، اعم از مسئولیت کیفری و جرم شناسی، کیفرشناسی و سیاست های کیفری آشنا شده و اساس انجام پرونده های خود را در زمینه کیفری متمرکز میدارد.

دسته دوم، وکلایی هستند که با همان مدرک کارشناسی، در حیطه وکالت خود، صرفا پرونده های کیفری را اخذ نموده و در سایر دعاوی حقوقی و دعاوی خانواده فعالیت نمینمایند. به هردوی این دسته از همکاران گرانقدر وکیل خبره کیفری و یا وکیل کیفری گفته میشود. لذا بر حسب دانش و تجربه و این امر که یک وکیل در چه زمینه ای فعالیت خویش را متمرکز میسازد میتوان وکلای گران سنگ را به وکیل خانواده، وکیل دعاوی کیفری و وکیل دعاوی حقوقی تقسیم نمود.

وکیل دعاوی کیفری در تهران
وکیل دعاوی کیفری در تهران

وکیل خوب در دعاوی کیفری چه کسی است؟

وکالت در دعاوی کیفری نیازمند این است که وکیل کیفری مورد نظر علاقه مند به فعالیت در این حوزه باشد. برای این استدلال دلایل مختلف را می توان بیان کرد اولین دلیل این است که ما در دعاوی کیفری با نهادی به نام دادسرا روبه رو هستیم که در دعاوی حقوقی این مرحله وجود ندارد. دومین دلیل، نیاز ضروری به پیگیری است. به عنوان مثال در دعاوی حقوقی وکیل صرفا در زمان تشکیل جلسات نیاز دارد که در جلسه دادگاه شرکت کند اما در دعاوی کیفری وکیل کیفری می بایست از ابتدای طرح شکایت با مراجعه به نهاد های مختلف از جمله کلانتری ها در صدد جمع آوری دلایل مورد نیاز بر آید تا بتواند از این دلایل در جهت اثبات ادعای خویش عندالمحکمه بهره ببرد.

حال با توجه به مسائل پیش گفته وکیل دعاوی کیفری می بایست علاوه بر تسلط بر مسائل علمی و رویه حاکم بر دادگاه ها دارای حس مسئولیت پذیری بالا باشد و با پیگیری های مستمر تا به نتیجه رسیدن پرونده از پا نایستد.

 

وکیل دعاوی کیفری و تشریح نحوه طرح دعاوی کیفری

وکیل پرونده کیفری بیان میدارد: پرونده کیفری بر خلاف دعاوی حقوقی نیاز به فرم دادخواست از پیش تعیین شده ندارند چرا که هر شخص که در معرض جرم قرار میگیرد میتواند با مراجعه به ضابطین دادگستری یعنی کلانتری ها و یا دادستان اعلام جرم نماید و نیاز به تشریفات خاصی ندارد. به شرحی که فرد شاکی از شکایت خویش ارائه میدهد شکواییه می گویند که نخستین مرحله هر دعوی کیفری می باشد. این مرحله نیز نیازمند وکیل کیفری است که مطابق قوانین و مقررات جزایی شکواییه را تنظیم نماید. وکیل کیفری ابراز داشته:

در شکواییه کیفری شما می بایست چند موضوع را به دقت مشخص نمایید:

۱- جرمی که واقع شده، که تعیین کننده مرجع رسیدگی کننده از نظر صلاحیت ذاتی است.
۲- محل وقوع جرم، که تعیین کننده مرجع رسیدگی کننده از نظر صلاحیت محلی می باشد به عبارت دیگر مشخص می کند که دادگاه کدام حوزه قضایی باید به این جرم رسیدگی کند.
۳- تاریخ وقوع جرم آخرین موضوع مورد بحث است که تعیین می کند آیا جرم واقع شده مشمول مرور زمان می شود یا خیر.

در دعاوی کیفری بر خلاف دعاوی حقوقی که تعیین خواسته از مهترین مباحث به شمار می رود تعیین عنوان مجرمانه در این دعاوی از اهمیت چندانی برخوردار نیست و شاکی اختیار دارد که عنوان جرم را تعیین نماید یا اینکه تعیین عنوان و تشخیص نوع جرم واقع شده را به قاضی رسیدگی کننده واگذار کند. در طرح دعاوی کیفری به لحاظ حساسیت امر و غیر قابل جبران بودن اشتباهات ممکنه شایسته است مانند هر کار تخصصی دیگری در این مورد نیز کار را به یک وکیل دعاوی کیفری مجرب محول نماییم. وکیل کیفری علاوه بر وقوفی که به قوانین و مقررات جزایی دارد با آگاهی بر رویه عملی دادگاه ها میتواند نقش بسیار مفیدی را در پیروزی شما در پرونده ایفا نماید.

دعاوی کیفری و مرجع رسیدگی کننده

وکیل کیفری عنوان میدارد: پرونده جزایی در مرجعی رسیدگی می شود که، جرم در حوزه قضایی آن مرجع ارتکاب یافته باشد. در دعاوی کیفری بر خلاف دعاوی حقوقی پس از طرح شکایت پرونده مستقیما به دادگاه ارجاع نمی گردد چرا که پرونده های جزایی دارای سه مرحله به شرح ذیل است:

۱- دادسرا
۲- دادگاه بدوی
۳- دادگاه تجدید نظر

پس از طرح و تنظیم شکواییه و ثبت آن ابتدائا پرونده جهت انجام تحقیقات و تکمیل مندرجات به دادسرا ارجاع می گردد. وکیل کیفری در دعاوی کیفری لازم است به جهت گسترده بودن پرونده، وجود جوانب پیچیده و حساسیت پرونده های جزایی، در خصوص جرم واقع شده تحقیقات لازم صورت گیرد و از طرفین شکایت و شهود و دلایل دیگر، اطلاعات لازم در خصوص جرم کسب گردد که این مهم در دادسرا محقق می گردد.

وکیل کیفری ابراز داشته: هرگاه به نظر مقام رسیدگی کننده تحقیقات کامل گردد ایشان اقدام به اتخاذ تصمیم می نمایند که تصمیم اخذ شده یکی از دو قرار ذیل می باشد:

۱- قرار منع تعقیب، که بیانگر جرم نبودن عمل یا عدم وجود دلایل کافی جهت انتساب بزه به متهم است
۲- قرار مجرمیت، که بیانگر مجرم بودن متهم پرونده و وجود دلایل کافی جهت انتساب بزه به متهم است.
پس از صدور‌ یکی از قرارهای مذکور پرونده جهت رسیدگی نهایی به دادگاه ارسال می گردد و قاضی رسیدگی کننده در دادگاه با توجه به تحقیقات دادسرا و جلساتی که تشکیل می دهد و دفاعیات طرفین و وکیل کیفری را اخذ و سپس اقدام به صدور حکم می نماید.

دعاوی کیفری- موسسه حقوقی امین عدالت کبریا
دعاوی کیفری

نحوه عملکرد وکیل کیفری

  • نقش وکیل در دادگاه چیست؟
  • اگر وکیل کیفری نداشته باشم ضرر میکنم؟
  • باید وکیل بگیرم و نمیتوانم خودم شخصا پرونده را پیگیری کنم؟

سوالات مذکور از متداول ترین پرسش های افراد جامعه است. دوستان عزیز، پرواضح است که مزایا گرفتن وکیل کیفری در دعوای کیفری قابل احصا و شمارش نمیباشد! وکیل کیفری برای شما تمام مفاهیم و عبارات تخصصی قانونی را توضیح و تبیین میدارد. شما را از چگونگی روند پرونده مطلع ساخته و گام به گام شما را با خود همراه میسازد تا همواره متوجه تمام ابعاد دعوای خود باشید. کلیه نکات لازمه را به شما گوشزد مینماید که باید وفق قانون و صداقت، در دادگاه چه بگویید. یک وکیل خوب کیفری میتواند ذهن و خاطر شما را از آشفتگی برهاند و هرگونه ابهامی که در ذهن شماست را از بین ببرد.

ادله اثبات در دعاوی کیفری

وکیل کیفری عنوان میدارد: مطابق ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی ادله اثبات جرم عبارتند از:

۱- اقرار
۲- شهادت
۳- قسامه
۴- سوگند در موارد مقرر قانونی
۵- علم قاضی
هر چند ادله اثبات در دعاوی کیفری در ماده فوق الذکر بیان شده است اما قاضی رسیدگی‌کننده در دعاوی کیفری این اختیار را دارا می باشد که از هر طریق ممکن در راستای کشف حقیقت تلاش نماید. وکیل کیفری در این مهم بسیار نقش آفرین و تلاش فراوان مینماید.

بر خلاف دعاوی حقوقی که ادله اثباتی در آنها موضوعیت دارد در دعاوی کیفری دلایل طریقیت داشته و قاضی رسیدگی‌کننده در دعاوی کیفری این اختیار را دارا می باشد که فارغ از دلایل ابرازی طرفین به استناد علم خویش اقدام به صدور رای نماید لذا وکیل کیفری با ارائه صحیح ادله به پیشبرد روند پرونده کمک مینماید.

علم قاضی در ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی به عنوان یکی از دلایل بیان شده است. لذا وکیل کیفری میتواند از هر دلیل و اماره و قرینه ای استفاده نماید تا برای قاضی یقین قضایی حاصل گردد.

وکیل کیفری در تهران

مراجعه به دادسراها و دادگاه های کیفری به جهت حساسیت بسیار بالای اینگونه دعاوی و ارتباط مستقیم آنها با جان، مال و آبروی طرفین دعوا، مصداق بارز یک کار تخصصی می باشد که قطع به یقین افراد عادی جامعه چنین تخصصی را دارا نمی باشند. عدم توجه به این نکته و مراجعه نکردن به یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه صرفا سبب اطاله دادرسی و دلسرد شدن مراجعه کنندگان به دستگاه قضا و نهایتا نیز عدم حصول نتیجه دلخواه می گردد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا میتواند این اطمینان را به شما بدهد که در دعاوی کیفری خود، وکیل کیفری را در اختیار شما قرار میدهد که علاوه بر انجام وکالتی شایسته و قانونمند، روانشناس قابلی در درک دلواپسی های شما باشد.

حقوق کیفری و پرونده های کیفری بیش از هر نوع دیگر از دعاوی حقوقی، با روح و روان افراد و طرفین دعوا ارتباط مستقیم داشته و فرسایش فراوانی بهمراه می آورد. با اخذ مشاوره حقوقی از وکیل دعاوی کیفری و اعطای وکالت به وی خود را از مزایای مفید و خوب همراه داشتن یک وکیل متخصص و خبره بهره مند سازید.با مراجعه به موسسه حقوقی و داوری امین عدالت در تهران و در اختیار داشتن وکیل کیفری متخصص در این زمینه از وقوع نتیجه مطلوب اطمینان حاصل نمایید.

اگر به مشاوره حقوقی با وکیل مجرب در دعاوی کیفری نیازمند هستید با ما تماس بگیرید ما به شما این اطمینان را می دهیم که با مراجعه به موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران که دارای کادری متخصص و با تجربه در زمینه دعاوی کیفری می باشد که همگی از نخبگان حقوق جزایی کشور می باشند کوتاه ترین و با کیفیت ترین راه را برای رسیدن به نتیجه دلخواه انتخاب کرده اید.

 

مجموعه مقالات دعاوی کیفری

با هدف آگاهی و پاسخگویی به سوالات متداول شما عزیزان و حل مشکلات شما در رابطه با دعاوی کیفری، قوانین و مقررات مرتبط با دعاوی کیفری و همچنین نحوه طرح و رسیدگی به اینگونه دعاوی، وکلای پایه یک دادگستری متخصص موسسه حقوقی امین عدالت کبریا مقالات ذیل را تهیه نموده اند که شما عزیزان می توانید با در دست داشتن این مطالب که جملگی وفق قوانین جزایی و مطابق نظریات دکترین جزایی به رشته تحریر درامده است ضمن مطالعه، نقطه نظرات خود را برای ما ارسال و در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل دعاوی کیفری در تهران با ما تماس بگیرید. امید است که مفید و راه گشا واقع گردد.

دعوای خیانت در امانت

وکیل کیفری دعوای خیانت در امانت

دعوای کلاهبرداری

وکیل کیفری دعوای کلاهبرداری

دعوای فروش مال غیر

وکیل کیفری دعوای فروش مال غیر

دعوای سرقت

وکیل کیفری دعوای سرقت

دعوای رابطه نامشروع

وکیل کیفری دعوای رابطه نامشروع

دعوای مواد مخدر

وکیل کیفری دعوای مواد مخدر

سایر موارد کیفری

سایر دعاوی کیفری
فهرست