وکیل دعاوی پزشکی و دارویی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

وکیل دعاوی پزشکی و تعریف جرایم پزشکی

وکیل دعاوی پزشکی بیان می دارد، پزشکان مطابق با قانون دارای مصونیت می باشند. این مصونیت با توجه به شغل حساس و خاص و البته مقدس پزشکان به ایشان اعطا شده است. چرا که پزشکان با ودیعه الهی که همان جان انسان است در ارتباط هستند. ولیکن چنانچه در فرض بروز تقصیر و یا عدم رعایت نظامات پزشکی و اهمال و عدم مهارت و دیگر موارد مقرر در قوانین مدون، پزشکان نیز قابل تعقیب کیفری می باشند.

وکیل شکایت از پزشک در ادامه بیان می دارد، به اعمالی که در اثر قصور پزشکی در راستای امور پزشکی که شامل انجام عملیات درمانی در مطب های خصوصی خود و یا درمانگاه ها و بیمارستان ها مرتکب می شوند، جرایم پزشکی گفته می شود.

وکیل دعاوی پزشکی و لزوم آن

وکیل دعاوی پزشکی در تشریح عنوان فوق بیان می دارد، گستردگی خدمات پزشکی موجب شده است که به همین تناسب تعداد شکایت های طرح شده علیه پزشکان از طرف بیماران یا از طریق وکیل شکایت از پزشک نیز افزایش یابد. لذا سوالات متعددی در خصوص نحوه شکایت از پزشک، مراحل رسیدگی یا مرجع صالح برای شکایت از پزشک، نحوه گرفتن دیه از پزشک و یا سایر تخلفات انتظامی پزشکان به ذهن بزه دیدگان این حوزه مطرح می گردد، لذا موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران با کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی پزشکی سوالات متداول مراجعه کنندگان را به شرح ذیل بیان می دارد و در ادامه به صورت مختصر و کاربردی به سوالات مطرح شده پاسخ داده می شود.

دعاوی پزشکی- موسسه حقوقی امین عدالت کبریا

دعاوی پزشکی

تخلفات انتظامی پزشکان چیست؟

وکیل دعاوی پزشکی عنوان می دارد، مطابق ماده ۶۴٨ قانون مجازات اسلامی مصوب ١٣٩٢ که در این مورد اشعار می دارد: ((اطباء و جراحان و ماماها و داروفروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می شوند، هرگاه در غیر این موارد قانونی اسرار مردم را فاش کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شوند))

وکیل دعاوی پزشکی در ادامه بیان می دارد، تخلفات انتظامی پزشکان شامل مواردی از قبیل حفظ اسرار بیماران، صدور گواهی خلاف واقع، خطای پزشک در نسخه نویسی، سهل انگاری پزشک اهمال و کوتاهی و عدم توجه کافی به شرایط بیمار و نوع عمل جراحی و یا تجویز داروی اشتباه و یا حتی نحوه مصرف آن توسط بیمار… می باشد که ضمانت اجرا به علت عدم رعایت آنها در نظر گرفته شده است که این موارد قابل شکایت از پزشک و پیگیری از طریق دادسرای جرایم پزشکی و سازمان نظامی پزشکی می باشد.

 

آیا امضای فرم رضایتنامه توسط بیمار الزامی می باشد؟

وکیل شکایت از پزشک در پاسخ به پرسش فوق بیان می دارد، اخذ فرم رضایتنامه کتبی از بیمار توسط پزشک مانع از تعقیب کیفری پزشک نمی باشد. بدین توضیح که فرم رضایت اعطاشده در راستای عمل پزشکی بوده و هرگونه تخلف و تعدی یا تفریط از نظامات پزشکی قابل تعقیب و شکایت از پزشک می باشد. در واقع از آنجا که هیچ مسلمانی، حقی مبنی بر وارد کردن جرح به دیگری ندارد، و این موضوع که پزشکان لاجرم از مداوای بیمار می بایست اینگونه افعال را انجام دهند فلذا اخذ رضایت از بیمار امری ضروری و پیش بینی شده در قانون میباشد. اما رضایت اعطا شده به پزشک بعد از بوجود آمدن ایراد و صدمه بدنی مانع از طرح شکایت از پزشک نمیباشد.

وکیل پزشکی در ادامه شرح می دهد، البته لازم به ذکر است که در مواقع ویژه و اضطراری که اخذ رضایت از فرد بیمار مقدور نمیباشد اخذ رضایت از اولیای قانونی آنها و یا درصورت صغر سن از ولی یا قیم وی صورت میپذیرد. استثنا در این امر، موارد اورژانسی است که امکان اخذ رضایت و به دلیل نبودن وقت و یا در دست نبودن اولیای قانونی و یا ولی اشاره نمود که به علت اولویت سلامت و حفظ جان اخذ رضایت ضروری نمیباشد و ابتدائا مداوا صورت میپذیرد.

چگونه میتوان از یک پزشک شکایت کرد؟

وکیل دعاوی پزشکی پرسش فوق را اینگونه پاسخ می دهد، با توجه به قوانین پزشکی که در قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مصوب ١٣٧۴ در خصوص تخلفات پزشکان می باشد و با توجه به قانون مجازات اسلامی مصوب ١٣٩٢ آن دسته از پزشکانی که در انجام وظایف خود اهمال ورزیده و یا مرتکب تقصیری گردیده اند قابل تعقیب بوده و می توان پرونده مذکور را شخصا یا توسط وکیل جرایم پزشکی پیگیری نمود و این امر ابتدائا با طرح شکواییه در دادسرای جرایم پزشکی و تقدیم شکواییه به دادسرای انتظامی نظام پزشکی و سازمان مربوطه شروع می شود و با مرحله صدور رای قطعی در دادگاه صالح و هیئت تجدید نظر سازمان نظام پزشکی به پایان می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه و راههای شکایت از پزشک متخلف مقاله مراحل شکایت از پزشک را مطالعه فرمایید.

وکیل خوب دعاوی پزشکی
وکیل خوب در دعاوی پزشکی در جرایم غیر عمدی پزشکان که در دادگاه کیفری دو مطرح می شود با آشنایی کامل با رویه حاضر در دادسرای جرایم پزشکی و دارویی و سازمان نظام پزشکی، از ابتدا مسیر صحیح خصوصا در نحوه طرح شکواییه و استفاده درست از دلایل و مدارک ابرازی از سوی بزه دیده را رعایت می نماید. چرا که کوچکترین بی توجهی در تنظیم شکواییه و تنظیم لایحه و نحوه طرح دعوا ممکن است خساراتی جبران ناپذیر در پی داشته باشد. وکیل خوب در دعاوی پزشکی همچنین می بایست از قوانین و مقررات گسترده ای که در این زمینه وجود دارد آگاهی کامل داشته و با تسلط کامل بر این قوانین اقدام به طرح شکایت علیه پزشک یا دفاع از پزشکان نماید.

وکیل دعاوی پزشک در تهران

وکیل دعاوی پزشک در تهران

مرجع صالح رسیدگی به شکایت از پزشک کجاست؟

وکیل دعاوی پزشکی در تشریح عنوان فوق بیان می دارد، در جرایم پزشکی ابتدائا صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده مدنظر می باشد که با توجه به مکان وقوع جرایم پزشکی، دادگاه صالح، دادگاه محل وقوع جرم میباشد. هرچند با توجه به تخصصی بودن پرونده های پزشکی در تهران دادسرای خاص رسیدگی به جرایم پزشکی در نظر گرفته شده است که دادسرای جرایم پزشکی و دارویی ناحیه ۲۶ (۱۹ سابق) می باشد. وکیل خبره در دعاوی پزشکی در ابتدا امر به نکته حائز اهمیت صلاحیت دادگاه توجه ویژه نموده تا از اتلاف وقت در آینده و اطاله دادرسی به جهت عدم رعایت صلاحیت محلی پیشگیری نماید. بطور خلاصه مراحل شکایت از پزشک شامل رسیدگی به جرایم پزشکی در دادسرای جرایم پزشکی و دادگاه کیفری دو و رسیدگی به تخلفات انتظامی پزشکان در دادسرای انتظامی و سازمان نظام پزشکی می باشد.

 

 

چگونگی مطالبه دیه از پزشک؟

وکیل جرایم پزشکی در تشریح عنوان فوق بیان می دارد، پرسش عمده و کاربردی در جرایم پزشکی این است که چه خساراتی را میتوان از پزشکان مطالبه نمود؟ همانطور که پیشتر بیان گردیده در دعاوی کیفری همچون دعاوی حقوقی نیاز به تنظیم دادخواست بعنوان فرم چاپی از پیش تعیین شده نمی باشد و امور کیفری با شکایت کتبی در دادسرا و حتی بصورت شفاهی قابل پیگیری می باشد که اکنون از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که تمامی جرایم پزشکی که شامل انجام عمل عمدی پزشک نمی باشند از دسته جرایم غیر عمدی محسوب میشوند و مطابق قانون مجازات اسلامی: مجازات جرایم غیر عمدی پرداخت دیه می باشد. میزان دیه با توجه به آسیب جسمانی و روحی بزه دیده مطابق با قانون مجازات اسلامی تعیین می شود.

وکیل شکایت از پزشک در ادامه بیان می دارد، در اعمال پزشکی که منجر به ورود ضرر و زیان جسمانی و روحی و معنوی به بیمار میگردد علاوه بر تعقیب کیفری و قصاص در اموری که بواسطه عمد توسط پزشک صورت میپذیرد، در مواردی که بصورت تعدی یا تفریط یا عدم مهارت یا عدم رعایت نظامات عمومی خسارتی به بیمار وارد میگردد، این امر قابل مطالبه تحت عنوان کیفری مطالبه دیه با اثبات جرم واقع شده میباشد. وکیل دعاوی پزشکی میتواند خسارت معنوی وارده را نیز صحیحا مطالبه نماید.

مطالبه خسارت ناشی از جرایم و تخلفات پزشکی به چه صورت می باشد؟

وکیل دعاوی پزشکی بیان میدارد پس از وقوع آسیب در جرایم غیر عمدی ارتکاب یافته توسط پزشک متخلف و اثبات دیه میتوان دادخواست مطالبه خسارت ناشی از جرایم و تخلفات پزشکی که به جهت ورود خسارت ناشی از جرایم تحقق یافته را مطابق قانون آیین دادرسی کیفری تقدیم دادگاه نمود. این امر مازاد بر دیه تعلق گرفته به علت آسیب وارده می باشد. بطور مثال بیان میگردد در انجام جراحی های زیبایی بعد از حدوث جرایم غیر عمدی که منجر به پرداخت دیه می شود خسارت ناشی از جرم نیز بصورت جداگانه قابل مطالبه می باشد که این امر به جهت درمان و اعاده به حالت سابق صورت میپذیرد.

وکیل شکایت از جراح زیبایی بیان میدارد، امروزه انجام عمل های زیبایی، امری متعارف در کشور میباشد و این عمل ها به دو دسته ضروری و غیرضروری (لوکس) تقسیم میگردند. از عمل های ضروری زیبایی میتوان به جراحی های پلاستیک برای آن دسته از افرادی که در حوادث رانندگی، حریق و مواردی ازاین قبیل گرفتار میشوند اشاره نمود. و سایر عمل های زیبایی که جنبه درمانی ندارند و به خواست اشخاص صورت میپذیرد از قبیل لیفت صورت، برجسته کردن و تزریق ژل در لب، جراحی زیبایی بینی، تراشیدن استخوان چانه، جراحی لیپوساکشن، جراحی لیپوماتیک، انواع پروتزها و کاشت مو و غیره. ممکن است پس از انجام این جراحی ها نتایج حاصله وفق توافقات اولیه صورت گرفته بین طرفین نباشد یا به نحوی صورت پذیرد که در عرف هم آن حالت دارای ایراد فاحش و غیر قابل اغماض باشد.

جرایم و تخلفات دارویی

وکیل جرایم دارویی بیان میدارد: جرایم دارویی مانند جرایم پزشکی جزو دعاوی کیفری است که در محاکم ما به دلایل و عناوین مختلفی طرح و مورد رسیدگی قرار میگیرد. پرونده کیفری جرایم دارویی میتواند به دلیل شکایت از داروخانه ها باشد و یا به دلیل خرید و فروش داروی غیرمجاز باشد. بنا به هردلیلی که دعاوی کیفری جرایم دارویی طرح گردند، در مرجع صالح یعنی دادگاه انقلاب اسلامی مورد بررسی و رسیدگی قضایی قرار میگیرند. خوب است بدانید فروش داروهای روان گردان و مخدر جز در موارد درمانی که نیاز به اخذ مجوز و دستورات لازمه را دارد، ممنوع بوده و به هر میزان و کیفیتی که باشد، میتواند محکومیت فاعل را دربربگیرد.

وکیل دعاوی پزشکی و دارویی در تهران

با توجه به اینکه جرایم پزشکی و دارویی ارتباط مستقیم با ارزشمند ترین دارایی انسان ها یعنی حیات انسان ها دارد، موسسه حقوقی امین عدالت کبریا به صورت ویژه و با تشکیل دپارتمانی تخصصی با حضور بهترین وکلای پایه یک دادگستری متخصص در زمینه دعاوی پزشکی و دارویی تلاش دارد بهترین و تخصصی ترین خدمات حقوقی را در این زمینه همچون: نحوه شکایت، پیگیری پرونده پزشکی، تقدیم شکواییه به مراجع صالح و تنظیم لایحه دفاعیه و همچنین پیگیری دادخواست ضرر و زیان و ارائه مدارک و دلایل به دادگاه و … به هموطنان عزیز ارائه نماید.

مجموعه مقالات دعاوی پزشکی و دارویی

جهت آشنایی و آگاهی شما عزیزان با جزئیات قوانین جرایم پزشکی ، دعاوی پزشکی ، نحوه طرح و رسیدگی به دعاوی پزشکی و دارویی و پاسخگویی به سوالات متداول این حوزه از جرایم به همت تحریریه موسسه حقوقی امین عدالت کبریا که همگی از وکلای پایه یک دادگستری خبره در امور جرایم پزشکی و دارویی می باشند مقالاتی کاربردی تهیه شده است که می توانید مطالعه نموده و در صورت هر گونه نیاز به مشاوره با وکیل دعاوی پزشکی با ما تماس بگیرید.

جرایم و تخلفات پزشکی

جرایم و دعاوی پزشکی
فهرست