شکایت از پزشک زنان و زایمان

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

شکایت از پزشک زنان و زایمان
دعاوی پزشکی

با توجه به این که فرآیند بارداری در تمام ادوار از گذشته تا به الان وجود داشته است، نقش متخصصین زنان و زایمان غیر قابل انکار می باشد. بانوان باردار با توجه به مشکلات زیادی که در دوران بارداری و زایمان با آن برخورد می کنند، نیازمند یک پزشک متخصص در زمینه زنان و زایمان می باشند. از طرف دیگر زایمان یکی از مهمترین بحران‌ها در زندگی زنان می باشد که جسم و روان آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، در نتیجه حتما زنان باید تحت نظر یک پزشک متخصص و کاربلد و دلسوز قرار بگیرند.

علاوه بر موارد مربوط به بارداری و زایمان، ممکن است بانوان دچار بیماری های زنان نظیر زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، عفونت های ادراری، سرطان پستان، سرطان تخمدان، سرطان رحم، کیست تخمدان، تنبلی تخمدان، چسبندگی رحم، فیبروم رحم، عفونت واژن شوند؛ که تشخیص و درمان آن به عهده پزشک زنان و زایمان می باشد. به علاوه امروزه با پیشرفت تکنولوژی عمل های لابیاپلاستی هم توسط پزشک زنان و زایمان انجام می شود. که عدم وجود پزشک متخصص و همچنین قصور پزشک میتواند منجر به آسیب بیمار و همچنین شکایت از پزشک زنان و زایمان گردد که در ادامه بدین موضوع می پردازیم.

علت اهمیت تخصص زنان و زایمان

با پیشرفت رشته تخصصی زنان و زایمان و مامایی، انتظارات جامعه افزایش پیدا کرده است و از نظر افکار عمومی، حتی بروز یک حادثه کوچک در این زمینه اعم از هر نوع عارضه و یا مرگ و میر از سوی پزشک زنان و زایمان پذیرفتنی نیست، زیرا برخلاف همه رشته‌های پزشکی که طبیب فقط با خود بیمار سر و کار دارد، در تخصص زنان و زایمان نه فقط مادر بلکه جنین هم در معرض خطر می باشد. با این وجود تمام پزشکان زنان و زایمان عاری از اشتباه نیستند و با اندکی خطا از اصول و روش های علمی ممکن است عوارض خطرناک و مرگ باری را به وجود بیاورند. که در این موارد شکایت از پزشک زنان و زایمان صورت می گیرد.

وکیل پایه یک دادگستری می گوید، در هر حوزه ای از پزشکی که بیماران اورژانسی بیشتری وجود داشته باشد، میزان شکایت از آن رشته پزشکی بیشتر است. به همین خاطر در تمام دنیا شکایات از پزشک زنان و زایمان بالاترین رتبه را دارد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک | شکایت از پزشک متخلف

شکایت از پزشک زنان و زایمان

شکایت از پزشک زنان و زایمان زمانی صورت می گیرد که پزشک زنان و زایمان بیماری بانوان را اشتباه تشخیص دهد و یا داروی اشتباهی تجویز کند. مورد بعدی شکایت از پزشک زنان و زایمان که بسیار خطرناک تر است زمانی است که پزشک در زمان بارداری یکی از مراجعین دچار خطایی شود یا این که بدون توجه به حالات روحی و جسمی مادر زایمان طبیعی یا سزارین را به اشتباه تجویز کند، که در این شرایط علاوه بر به خطر انداختن سلامت مادر، سلامت نوزاد را هم به خطر می اندازد.

با توجه به موارد فوق الذکر، وکیل متخصص در زمینه حقوقی و پزشکی می گوید؛ هر پزشک زنان و زایمان که در این موارد کوتاهی کند و داروی اشتباه تجویز کند یا زایمان اشتباهی انجام دهد که به موجب آن زائو دچار مشکلات جسمی و روحی شود،می توان شکایت از پزشک زنان و زایمان را به یکی از روش های زیر انجام داد.

روش های شکایت

شکایت از پزشک زنان و زایمان از طریق یکی از مراجع سازمان نظام پزشکی، دادسرای جرائم پزشکی، و یا شورای حل اختلاف انجام می شود. جرائم پزشکی یا به صورت جرائم انتظامی می باشند یا به صورت جرائم تخصصی که مشمول دیه می شوند. مرجع قضایی می تواند حکم دیه و زندان را صادر کند و مجازات انتظامی که معمولا توسط سازمان نظام پزشکی انجام می شود به تذکر و جریمه می‌شود ختم می شود.

شکایت از پزشک زنان و زایمان در سازمان نظام پزشکی

شکایت از پزشک زنان و زایمان زمانی که مرتکب تخلفات انتظامی می شوند، در سازمان نظام پزشکی انجام می گیرد. تخلفاتی مانند عدم رعایت تعرفه های پزشکی، تجویز داروهای مشابه بی کیفیت به جای داروی اصلی، عدم برخورد مناسب پزشک یا پرسنل پزشکی، خودداری از پذیرش بیماران اورژانسی و… در دسته بندی تخلفات انتظامی قرار دارند. در صورت بروز هر کدام از تخلفات ذکر شده، بیمار باید شکایت خود را از طریق سازمان نظام پزشکی پیگیری کند.

در این گونه تخلفات‌ یکی از مجازات های زیر برای پزشک زنان و زایمان متخلف در نظر گرفته می شود. تذکر، اخطار، توبیخ‌ شفاهی، توبیخ‌ کتبی‌،‌ محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌ پزشکی به مدت معلوم و یا به صورت دائم

شکایت از پزشک زنان و زایمان در دادسرای جرائم پزشکی

شکایت از پزشک زنان و زایمان در دادسرای جرائم پزشکی برای جرائم تخصصی می باشد. زمانی که پزشک زنان و زایمان طی معالجاتی که انجام می دهد تشخیص اشتباه دهد یا داروی اشتباه تجویز کند و یا این که با سهل انگاری و بی مبالاتی یا نداشتن مهارت کافی باعث آسیب جسمی و روحی یا خطر جانی برای مادر و جنین شود، بیمار می تواند از طریق دادسرای جرائم پزشکی اقدام به طرح شکایت کند.

افراد برای طرح شکایت در دادسرای جرائم پزشکی باید از طریق مراجعه حضوری به دادسرا و اعلام شفاهی جرم و یا از طریق دادخواست برای طرح شکایت اقدام کنند. همچنین می توانند با مراجعه به مرکز خدمات حقوقی قوه قضاییه دادخواست خود را ثبت و پیگیری نمایند.

شکایت از جراح معده و روده اگر به اثبات برسد، منجر به صدور حکم دیه و یا حتی حبس از جانب دادگاه می شود.

نکته: در بعضی از شهرهای کوچک دادسرای جرائم ویژه پزشکی راه اندازی نشده است، در این شهرها افراد می توانند شکایت خود را از طریق دادگاه های عمومی انجام بدهند.

شکایت از پزشک مربوطه در شورای حل اختلاف

شکایت از پزشک زنان و زایمان در شورای حل اختلاف برای زمانی است که خسارت وارد شده به اندک باشد و اختلافات بین پزشک زنان و زایمان و بیمار کم اهمیت باشد. با توجه به این موضوع نتیجه می گیریم که شورای حل اختلاف به موارد جزئی می پردازد. شکایت از پزشک زنان و زایمان در این مرجع منجر به مطالبه خسارت و دیه از پزشک زنان و زایمان از طریق شورا می شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از جراح زیبایی | شکایت از جراح متخلف زیبایی

وکیل شکایت از متخصص زنان و زایمان

وکیل شکایت از متخصص زنان و زایمان

وکیل برای شکایت از پزشک زنان و زایمان

مراحل شکایت از پزشک زنان و زایمان طی مراحلی انجام می شود. که برای سپری کردم این مراحل و به نتیجه رسیدن هر چه زودتر شکایت از پزشک زنان و زایمان، بهتر است از یک وکیل آگاه به امور حقوقی و پزشکی کمک بگیریم. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا توصیه می کند پیش از هر اقدامی در رابطه با شکایت از پزشک زنان و زایمان حتما از مشاوره های این مرکز استفاده کنید و از وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از کلینیک زیبایی چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
قصور پزشکی در عمل زیبایی و شکایت از پزشک

دیگر مطالب این دسته بندی

0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x