مجازات پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

مجازات پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی
جرایم رایانه ای

مجازات پخش عکس خصوصی در فضای مجازی چیست؟ آیا انتشار و پخش عکس و فیلم شخصی و خانوادگی افراد در فضای مجازی جرم است؟ قانون جرایم رایانه ای درخصوص انتشار و افشا و پخش نمودن عکس ها و فیلم های خانوادگی دیگران چه مجازاتی را در نظر گرفته است؟

جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی و خانوادگی

  • انتشار عکس و فیلم خصوصی در چه فضایی باید باشد؟
  • شرط تحقق جرم پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی چیست؟

وکیل جرایم سایبری وفق ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه ای میگوید: هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر نماید، یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به مجازات جرم پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی محکوم میشود.

◁◁ بیشتر بدانید:  پرینت پیام های تلگرام توسط پلیس فتا

بررسی ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه ای

ماده مرقوم، بیانگر عنصر قانون جرم انتشار و  پخش عکس و فیلم خصوصی دیگران در فضای مجازی میباشد. حال بررسی مینماییم که فاعل جرم کیست؟ وسیله ارتکاب جرم کدام است؟ استثنای وارده بر این جرم چیست؟ شرط تحقق عنوان مجرمانه پخش عکس و فیلم خصوصی دیگران در فضای مجازی چیست؟

وکیل جرایم رایانه ای میگوید: وفق این ماده، برای فاعل ویژگی خاصی در نظر گرفته نشده است و فاعل این جرم هرکسی میتواند باشد. وسیله ارتکاب جرم نیز سامانه های رایانه ای یا مخابراتی میباشد. جرم مذکور صرفا در فرضی که قانون اجازه انتشار چنین محتویاتی از قبیل عکس و فیلم خانوادگی و خصوصی افراد را بدهد، مجاز و مباح بوده و این امر بعنوان استثنای وارده بر اصل ممنوعیت ارتکاب چنین جرمی میباشد.

نکته: شرط تحقق جرم مذکور، علاوه بر عدم رضایت صاحب عکس در انتشار، ایراد ضرر و بروز خسارت و ورود آسیب به حیثیت شخص مخاطب یا شاکی میباشد. این ضرر و هتک حرمت و آسیب به حیثیت باید عرفا محقق شده باشد.

مثال برای هتک حیثیت در اثر انتشار عکس و فیلم خصوصی

وکیل سایبری میگوید: تصور نمایید شخصی نسبت به انتشار و پخش عکس و فیلم دیگری اقدام نموده است. در اثر انتشار یک عکس خانوادگی که حاکی از شرکت شخص در یک مهمانی میباشد، از استخدام رسمی در اداره دولتی محروم شود و علاوه بر آن میان سایر همکاران و جامعه ای که مطلع شده اند، به آبرو، اعتبار و حیثیت او لطمه و صدمه وارد شده است. لذا در این فرض به دلیل تحقق نتیجه، جرم انتشار و پخش عکس و فیلم خصوصی و خانوادگی در فضای مجازی محقق شده است.

حال تصور نمایید کسی عکس خصوصی متعلق به دیگری را پخش نموده و مثلا در صفحه اینستاگرامش عکس دیگری را گذاشته است. این عکس مطابق با قوانین و مقررات و شرع و موازین اسلامی و اخلاق حسنه بوده و هیچ گونه ایرادی ندارد. مانند عکس محجبه خانمی در یک فضای عمومی. آیا انتشار چنین عکسی عرفا و نوعا موجب بروز آسیب و لطمه به حیثیت شخص میباشد؟ آیا شرط مذکور در ماده ۷۴۵ قانون فوق الاشاره در این مثال رعایت و محقق شده است؟

پاسخ منفی است. اگر ضرر و لطمه عرفا بر حیثیت فرد وارد نشود، تحقق عنوان مجرمانه  پخش عکس و فیلم خصوصی و خانوادگی در فضای مجازی منتفی است. لذا بهترین توصیه به شما عزیزان، آن است که توضیح درباره نحوه رسیدگی به جرایم رایانه ای و کسب اطلاعات حقوقی و قانونی لازمه را از وکلای متخصص و مجرب موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا بخواهید.

مجازات پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی چیست؟

حال اگر کسی با سونیت به انتشار صورت، عکس و یا فیلم خصوصی و خانوادگی دیگری مبادرت ورزد و ضرر و آسیب هم به بزه دیده وارد شود، چه مجازاتی را برای فاعل جرم در پی خواهد داشت؟ خوب است بدانید اگر کسی مرتکب جرم پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی گردد، یعنی جمیع شرایط مندرج در ماده مرقوم محقق شود، مجازات حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا محکومیت به تحمل هردو مجازات، بر مرتکب جرم بار میشود.

نکته: بهترین توصیه به شما عزیزان در راستای طی نمودن مراحل شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای، اخذ وکیل سایبری دانا و مجرب و متخصص میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  جرایم اینستاگرامی چیست و چه مواردی را شامل می شود؟

مجازات پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی

مجازات پخش عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی

وکیل جرایم در فضای مجازی

جرم انتشار و پخش صوت، عکس و فیلم خصوصی و خانوادگی افراد در فضای مجازی مانند اینستاگرام و غیره در عصر حاضر بسیار شایع و مبتلابه میباشد. دعاوی کیفری از این قبیل، توسط پلیس فتا در راستای انجام تحقیقات مقدماتی نیز پیگیری و اعمال قانون میشود. پیگیری پرونده جرایم رایانه ای از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا بهترین وکلای کیفری خود را در زمینه جرایم رایانه ای و سایبری مشغول به فعالیت داشته است تا با بهترین و ساده ترین بیان، پرونده کیفری و شکایت از جرایم رایانه ای را برای شما در قالب مشاوره حقوقی توضیح بدهند. و هم در پیگیری و ارائه ادله اثباتی دعوا ید توانا و مهارت داشته باشند.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
نقش پلیس فتا در جرایم رایانه ای چیست؟

دیگر مطالب این دسته بندی

10 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
10
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x