جرایم اینستاگرامی چیست و چه مواردی را شامل می شود؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

جرایم اینستاگرامی
جرایم رایانه ای

وکیل جرایم اینستاگرامی بیان می دارد در فضای گسترده و غیر امنیتی مجازی هر کنشی میتواند زمینه ی ارتکاب جرم محسوب شود از جمله بیان لفظ در ویدئو یا صوت (وویس) لایو اینستاگرام نوشته (تکست) عکس که هر چند دلیل جهت اثبات جرم نمی باشند اما اماره ای در جهت رسیدن به نتیجه و اقناع قاضی می باشند که از جمله جرایم شایع مزاحمت در دایرکت ، جرم هک در اینستاگرام ، پیج فیک اینستاگرام ، توهین و فحاشی در اینستاگرام ، کلاهبرداری در اینستاگرام ، نشر اکاذیب در اینستاگرام و غیره است که می توان از وکیل جرایم رایانه ای متخصص در این زمینه بهره مند شد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل جرایم رایانه ای

وکیل جرایم اینستاگرام و تبیین وقوع جرم در این شبکه اجتماعی

وکیل جرایم اینستاگرامی عنوان می دارد رسیدگی به جرایم رایانه ای در محکمه خاص (دادسرای ناحیه ۳۱ تهران) که مختص رسیدگی به جرایم رایانه ای می باشد صورت می گیرد که در اکثر موارد به صرف تقدیم شکایت از طریق دفاتر خدمات قضایی و ارجاع به دادسرای ویژه جرایم رایانه ای اگر مطابق با دلایل اتهام جرم اینترنتی باشد دادسرا شاکی را به پلیس فتا هدایت تا نسبت به پیگیری و تحقیقات اولیه به بزه ارتکابی صورت گیرد.

همراه داشتن ضامن جهت ضمانت در دادسرا

در صورتی که پس از ثبت شکایت توسط فرد و معرفی ثالثی بعنوان متهم و احضار وی توسط دادسرا و یا مرجع انتظامی بهتر است وی به همراه خود سندی به عنوان ضمانت داشته باشد چه ممکن است در همان شعبه و اخذ اظهارات برای وی قرار تامین کیفری در نظر گرفته شود.

چه مواردی می تواند در اینستاگرام جرم تلقی شود؟

وکیل جرایم اینستاگرامی بیان می دارد درج هرگونه مطلب به هر صورت اعم از متن یا لفظ در اینستاگرام در صورتی که توهین یا نشر اکاذیب یا قذف یا تشویش اذهان عمومی و غیره محسوب شود با توجه به اعلام جرم نمودن توسط دادستان موجبات تعزیر خاطی را به همراه دارد.

تعریف جرم قذف

وفق ماده ۲۴۵ قانون مجازات اسلامی جرم قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هرچند مرده باشد. این جرم از حدود می باشد و مجازات آن در شرع مشخص گردیده و همچنین راههای اثبات آن نیز در قانون تعیین شده و قانون نمی تواند نوع و میزان حدود و مجازات های آن را تغییر دهد.

آیا جرم قذف در جرایم اینستاگرامی قابل اثبات است؟

وکیل جرایم اینستاگرامی بیان میدارد خوب است بدانید یکی از جرایمی که در فضای رایانه ای و مخابراتی قابل پیگیری و شکایت می باشد جرم قذف است. وکیل متخصص جرایم اینستاگرامی اذعان می دارد همانطور که می دانید قذف از طریق بیان الفاظ صورت می گیرد اما شایان ذکر است چنانچه این الفاظ در فضای مجازی نوشته شود و یا بصورت صوت ارسال گردد مشمول مقررات قذف و اجرای حد خواهد شد این درحالیست که که اثبات جرم قذف در فضای مجازی امری بسیار دشوار و سخت می باشد که بهترین راه بهره مندی از وکلای متخصص در این زمینه می باشد.

آیا پیج حذف شده در اینستاگرام قابل بازیابی است؟

وکیل تخصصی اینستاگرام بیان می دارد چنانچه در فضای اینستاگرام شخصی با پیجی اقدام به توهین کند و پس از آن پیج خود را حذف نماید به صرف در دست داشتن اسکرین شات از آی دی پیج قابل پیگیری و اثبات نیست چرا اینکه در صورت حذف پیج امکان دسترسی و بازیابی صفحه وجود ندارد با این حال بهره مندی از وکیل متخصص در جرایم رایانه ای می تواند در جهت رسیدن به هدف کمک شما باشد.

جرم تشویش اذهان عمومی در این شبکه اجتماعی

وکیل جرایم اینستاگرامی عنوان می دارد هرگاه فردی در فضای اینستاگرام اقدام به تشکیل پیجی به صورت عمومی کند و پس از شروع به کار اعم از اینکه کاربران محدود و یا زیاد داشته باشد چنانچه در صفحه خود مطالبی را عنوان کند که موجبات تشویش اذهان عمومی نسبت به مسائل جامعه شود بهترین راه اینست که با اعلام شکایت از خود می توان اعلام جرم نمود و با ارائه ادله و مدارک نسبت به محکومیت ایشان با توجه به مجازات در نظر گرفته شده در قانون اقدام نمود.

وکیل جرایم اینستاگرامی

با توجه به فضای فاقد امنیت اینترنتی بهترین کار اینست تا با متخصصین این حوزه مشورت کرده و در جهت پیشگیری و یا پیگیری مسائل بوجود آمده از جمله جرایم شایع مزاحمت در دایرکت ، جرم هک در اینستاگرام ، پیج فیک اینستاگرام ، توهین ، فحاشی ، کلاهبرداری ، نشر اکاذیب در اینستاگرام و غیره است که می توان از وکیل با تجربه در جرایم اینستاگرام بهره مند شد.


وکیل تخصصی اینستاگرام

وکیل تخصصی اینستاگرام

کلاهبرداری در اینستاگرام

وکیل جرایم اینستاگرامی تشریح می کند همانطور که مستحضرید در ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی در جرایم رایانه ای ذکر گردید که هرکس بطور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به حبس یا جزای نقدی مندرج در قانون محکوم میشود.

آیا کلاهبرداری در اینستاگرام قابل اثبات است یا خیر؟

وکیل جرایم اینستاگرامی بیان می دارد به استناد ماده ۷۴۱ قانون مجازات در جرایم رایانه ای که ذکر میکند چنانچه فردی در اینستاگرام با تشکیل صفحه ای اقدام به ارائه مطالب و تصاویر غیرواقعی کند و با آن به نوعی مردم را تشویق به همکاری نماید برای مثال با معرفی خود بعنوان فردی معتبر و یا ارائه خدمات مشخص که هرگز وجود خارجی ندارد مردم را عدایت به این امور واهی کند اقدام به کلاهبرداری نموده و پس از پرداخت وجه از طرف بزه دیده هیچگونه خدماتی ارائه ندهد. در این حالت بزه دیده می تواند با در دست داشتن مدارک و ادله مربوط به صفحه اینستاگرام و همچنین اسناد پرداختی شکایت خود را اعلام نماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  کلاهبرداری رایانه ای | مجازات کلاهبرداری اینترنتی

آیا ارتکاب جرایم علیه عفت عمومی در اینستاگرام ممکن است؟

وکیل جرایم اینستاگرامی عنوان می دارد طبق ماده ۷۴۲ قانون مارالذکر هرکس بوسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده محتویات مستهجن را منتشر توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره ی نگهداری کند به مجازات محکوم می شود بنابراین با توجه به جرم بودن تولید ذخیره و انتشار تصاویر مستهجن در فضای واقعی این امر قابل تعمیم به فضای مجازی و اینستاگرام نیز می باشد. چنانچه فردی در اینستاگرام اقدام به ارتکاب این اعمال نماید می توان با بهره مندی از وکیل حرفه ای در اینستاگرام تحصیل نتیجه نمود.

منظور از محتویات مستهجن چیست؟

محتویات مستهجن به به تصویر صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی یا متنی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزشی عمل جنسی انسان است.


◁◁ بیشتر بدانید:  قانون جرایم رایانه ای در ایران

تحریک ، ترغیب ، تهدید یا تطمیع در اینستاگرام

وکیل جرایم اینستاگرامی بیان می دارد با توجه به ماده ۷۴۳ از قانون مجازات مربوط به جرایم رایانه ای چنانچه فرد از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده اقدام به ترغیب، تطمیع، تهدید افراد به ارتکاب جرایم اعم از افشای تصویر مستهجن، توهین، خودکشی و یا موارد شایع دیگر نماید به مجازات مقرر در قانون محکوم می شود.

وکیل جرایم اینستاگرامی و تبیین خودکشی در آن

وکیل تخصصی اینستاگرام بیان می دارد با توجه به اینکه قانون گذار ما خودکشی را جرم ندانسته پس معاونت در خودکشی و یا تحریک و ترغیب به آن نیز جرم نخواهد بود این در حالیست که در جرایم رایانه ای صراحتا در ماده ۷۴۳ بیان داشته که چنانچه فردی اقدام ترغیب تهدید یا تطمیع دیگران کند به ارتکاب جرایم منافی عفت خودکشی استعمال مواد مخدر یا انحرافات جنسی و یا شیوه ارتکاب آن را در فضای مجازی ارائه دهد به مجازات حبس یا جزای نقدی به فراخور محکوم می شود.

وکیل جرایم اینستاگرامی و تبیین نشر اکاذیب در آن

وکیل جرایم اینستاگرام بیان می دارد چنانچه فردی در این فضا اقدام به انتشار فیلم عکس یا صوت دیگری کند یا آنها را تحریف کند یا تغییر دهد موجبات هتک حیثیت فرد را فراهم آورد از طریق شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای با کمک از وکیل مخصوص اینستاگرام قابل پیگیری است و می توان فرد خاطی را مجازات نمود.

نمونه دادنامه مربوط به نشراکاذیب

در خصوص اتهام آقای م.ا فرزند … دایر بر نشر اکاذیب در لایو اینستاگرام موضوع شکایت آقای ر.م فرزند … با توجه به جمیع اوراق و محتویات پرونده اولا با فرض به پذیرش ادعای شاکی مطالبی که از سوی متهم بیان شده نسبت به عموم افراد بوده و نه خود شاکی ثانیا بزه نشر اکاذیب همانطور که در قانون بیان شده بصورت مکتوب محقق می شود و صرف اظهارات شفاهی گوینده کافی بر انتساب جرم به وی نمی باشد لذا با استناد به ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ حکم برائت وی صادر و اعلام می گردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل نشر اکاذیب رایانه ای درباره این جرم می گوید

افشای اسرار شخصی در اینستاگرام

وکیل جرایم رایانه ای بیان می دارد چنانچه در چت خصوصی اینستاگرام (دایرکت) شخصی با دیگری به گپ بپردازد و پس از مدتی با ایجاد عواطف و احساسات از طرف مقابل درخواست های غیرمعمول داشته باشد و پس از رسیدن به این هدف اقدام به افشای تصاویر خصوصی نماید و یا با تهدید به افشای آن مطالبات دیگری داشته باشد قابل شکایت در دادسرای ناحیه ۳۱ جرایم رایانه ای می باشد.

وکیل جرایم اینستاگرامی در تهران

وکیل جرایم اینستاگرامی در تهران

وکیل جرایم اینستاگرامی در تهران

وکیل جرایم رایانه ای عنوان می دارد با توجه به گستردگی فضای اینترنتی و عدم وجود امنیت بالا در این فضا که احتمال بروز هرگونه جرمی در آن وجود دارد که دپارتمان تخصصی موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران در رسته جرایم رایانه ای با ارائه بهترین مشاوره ها سعی در رسیدن به نتایج پرونده های شما داشته و شما را در این امور یاری می نماید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲۴ میانگین امتیاز: ۴.۷]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
وکیل جرایم تلگرامی | جرم تلگرامی چیست و چگونه محقق میشود؟
نوشتهٔ بعدی
کلاهبرداری اینترنتی از حساب بانکی

دیگر مطالب این دسته بندی

86 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
86
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x