شکایت از شنود غیرمجاز

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

شکایت از شنود غیرمجاز
جرایم رایانه ای

شکایت از شنود غیرمجاز چگونه است؟ برای شکایت از شنود غیرمجاز به کجا مراجعه کنیم؟ نتیجه شکایت کردن از شنود غیرمجاز یا غیرقانونی چیست؟ مجازات جرم شنود غیرمجاز در قانون جرایم رایانه ای چیست؟ بهترین وکیل برای طرح شکایت از اتهام شنود غیرقانونی کیست؟ با موسسه حقوقی امین عدالت به شماره ثبت ۴۸۶۶۰ در تهران همراه باشید.

شنود غیرمجاز چیست؟ تعریف جرم شنود غیرمجاز

شنود غیرمجاز جرم است. چرا؟ زیرا حریم شخصی افراد جامعه باید رعایت گردد. استراق سمع یا گوش دادن پنهانی به مکالمات تلفنی دیگرام ممنوع بوده و جرم میباشد. جرم شنود غیرمجاز نخستین بار در ماده ۵۸۲ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مورد جرم انگاری قرار گرفته است. مطابق این ماده، جرم شنود غیرقانونی فقط برای مستخدمیت دولتی مورد جرم انگاری قرار گرفته است. دلیل این امر این است که، تا پیش از خصوصی سازی و گسترش فناوری و در اختیار عموم قرار گرفتن وسایل مخابراتی و سیستم های رایانه ای، امکان استراق سمع صرفا در اختیار دولت و کارمندان دولتی قرار داشته است.

سپس با توسعه فناوری و اطلاعات، بسترهای مختلف انتقال محتوا در اختیار اشخاص عادی جامعه هم قرار گرفت. به همین جهت قانونگذار کشور ما نیز، در ماده ۷۳۰ قانون جرایم رایانه ای، این مهم را مورد تبیین و جرم انگاری قرار داده است. در ادامه به بررسی همه موارد پیرامون این جرم و شکایت از شنود غیرمجاز میپردازیم. با ما همراه باشید.

اصل ۲۵ ام قانون اساسی کشور ایران مطابق اصل مذکور، استراق سمع بدون حکم قانونی ممنوع است. “بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است، مگر به حکم قانون”.

◁◁ بیشتر بدانید:  مشاوره برای شکایت از جرایم اینترنتی

شکایت از شنود غیرمجاز و استناد قانونی

شکایت از شنود غیرمجاز باید مستند به قانون باشد. مطابق ماده ۷۳۰ “هر کس به طور غیرمجاز، (پس جواز قانونی یا حکم قانونی برای ای کار وجود ندارد) محتوای درحال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به مجازات حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۲۵ میلیون ریال تا یکصد و پنجاه میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پس با تحقق هر یک از صور مختلف رکن مادی جرم شنود غیرقانونی، امکان شکایت از شنود غیرمجاز و تشکیل پرونده مربوطه بوجود خواهد آمد.

نحوه شکایت از شنود غیرمجاز

  •  نحوه شکایت از شنود غیرمجاز چگونه است؟
  • شکایت از شنود غیرمجاز چه مراحلی دارد؟
  • برای شکایت از شنود غیرمجاز باید به کجا مراجعه کنیم؟

بهترین وکیل متخصص جرایم رایانه ای میگوید: نخستین گام، تنظیم شکواییه است. در متن شکواییه، زمان، تاریخ، مکان و نحوه وقوع جرم و ادله اثبات دعوای خویش را باید بیان نمایید. شکایت از شنود غیرمجاز موجب تشکیل پرونده کیفری میشود. لذا مراحلی از قبیل: مراجعه به دادسرا، مراجعه به پلیس فتا و کلانتری حسب مورد، مراجعه به دادگاه بدوی تجدیدنظر را در پی خواهد داشت. برای دریافت مشاوره تلفنی با وکیل شکایت از شنود غیرمجاز هم اکنون با ما تماس حاصل نمایید.

شکایت از شنود غیرمجاز در فرضی امکان پذیر است که، شنود حتما بصورت “غیرمجاز” و “غیرقانونی” و “بدون مجوز قانونی” صورت پذیرفته باشد. به عبارت دیگر، شنود، هنگامی غیرمجاز است، که بدون رضایت مالک یا دارنده محقق گردد.

شکایت از شنود غیرمجاز در موارد زیر ممکن نیست

شکایت از شنود غیرمجاز در مواردی که قانون جواز آن شنود را صادر نموده است، امکان پذیر نمیباشد. حال این موارد چیست؟ با هم میبینیم:

۱) شنود در ارتباط با امنیت داخلی یا خارجی کشور باشد. یا برای کشف جرایم موضوع بندهای الف، ب، پ، ت ماده ۳۰۲ قانون ایین دادرسی کیفری باشد.

۲) شنود با موافقت رییس کل دادگستری استان باشد.

۳) شنود با تعیین مدت و دفعات کنترل همراه باشد.

لذا در موارد فوق، امکان طرح دعوا و تشکیل پرونده کیفری به موجب شکایت از شنود غیرمجاز وجود ندارد.

فواید مشاوره حقوقی قبل از شکایت

شکایت از شنود غیرمجاز میتواند توسط شخص شاکی و بدون داشتن وکیل کیفری صورت بگیرد. ولیکن این توصیه را فراموش نکنید که، بهترین کار قبل از طرح دعوا و تشکیل پرونده با موضوع شکایت از شنود غیرمجاز، دریافت مشاوره حقوقی تخصصی از وکیل پایه یک دادگستری است. که وکالت در این دعاوی را تخصص خود قرار داده است. از جمله بهترین فواید مشاوره حقوقی با وکیل جرایم رایانه ای، آشنایی با مراحل رسیدگی به شکایت از شنود غیرمجاز میباشد. همچنین از ابعاد مختلف حقوقی مساله خود مطلع میشوید.

◁◁ بیشتر بدانید:  جرم مزاحمت در فضای مجازی چیست و چه مجازاتی دارد؟

جرم شنود غیرمجاز
جرم شنود غیرمجاز

بهترین موسسه حقوقی وکالت در تهران

  •  آیا همه موسسات حقوقی، وکیل دارند؟
  • آیا همه موسسات حقوقی، از وکلای پایه یک دادگستری تشکیل شده اند؟

موسسه حقوقی امین عدالت در تهران متشکل از وکلای پایه یک دادگستری میباشد. بهترین وکیل متخصص جرایم رایانه ای در موضوعات مختلف مربوط به این قانون، مانند شکایت از شنود غیرمجاز، به نحو احسن وکالت میکند. زیرا به قوانین و مقررات اشراف دارد. از رویه عملی دادگاه ها تا حد بسیار زیادی مطلع است. نحوه مراجعه به پلیس فتا را میداند. لذا میتواند بهترین وکیل برای انجام امور صفر تا صد پرونده شکایت از شنود غیرمجاز باشد.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مشاوره حقوقی در جرایم رایانه ای
نوشتهٔ بعدی
وکیل جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ