قصد و نیت مجرمانه به تنهایی، نمیتواند موجب محکومیت شخص به تحمیل مجازات شود. قصد و نیت مجرمانه به تنهایی، جرم نبوده و باید با نمود خارجی همراه شود، تا شخص را تحت تعقیب قرار دهیم.

صرف قصد و نیت مجرمانه، جرم نیست

قصد و نیت مجرمانه اگر همراه با عملیات اجرایی جرم نباشد، نیمتواند موجب محکومیت یک شخص گردد. مطابق ماده ۱۲۳ قانون مجازات اسلامی، صرف قصد ارتکاب جرم و یا عملیات و اقداماتی که فقط مقدمه جرم است، و ارتباط مستقیم با وقوع جرم ندارد، شروع به جرم نیست. لذا از این حیث قابل مجازات نمی‌باشد.

ذکر یک نمونه عملی برای قصد مجرمانه

تصور کنید دفتر خاطرات یک شخص، در اختیار پلیس قرار میگیرد. این شخص در دفتر خودش یادداشت نموده که میخواهد مدرسه ای را به آتش بکشد. یعنی قصد دارد در آینده یک مدرسه را به آتش بکشد، ولیکن هیچگونه اقدامی هم در اینخصوص انجام نداده، و فعل ایشان هیچ گونه تهدیدی را نیز در برنداشته است. آیا میتوان شخص را به اتهام شروع به جرم آتش سوزی مدرسه دستگیر نمود؟ قطعا پاسخ منفی است.

صحبت با وکیل قبل از اقدام قانونی

بهترین تصمیم این است که قبل از انجام هرگونه اقدام قانونی، با وکیل صحبت کرده و از وی مشاوره حقوقی دریافت نمایید. زیرا گاهی کسی در فضای مجازی مانند اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و غیره عنوان میدارد که قصد ارتکاب یک جرم را دارد، این مورد میتواند تحت عنوان تهدید موجب تشکیل پرونده کیفری گردد. لذا حتما برای بررسی مورد و جزیی پرونده و مساله خود، به وکیل متخصص و باتجربه مراجعه نمایید.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل خانم برای پرونده حقوقی و کیفری در تهران
به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۴]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر ویدیو های این دسته بندی

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حسن
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر، سایت fintech invest limited مبلغ ۱۲۰۰ دلار از من کلاهبرداری کرده است. من هم شماره واتساپ فردی که در کشور کانادا این سایت را به من معرفی کرده است را دارم. چگونه می توانم از سایت و این شخص شکایت کنم. ممنون از شما.

گروه وکلای امین عدالت
6 ماه قبل
پاسخ به  حسن

با سلام
شما باید شکایت خود را از طریق دادسرای بین الملل مطرح کنید.