وکیل صلح و سازش در دعاوی | همه چیز درباره سازش

همه چیز درباره صلح و سازش

صلح و سازش در دعاوی به چه معناست؟ چه هنگام طرفین دعوا میتوانند با یکدیگر صلح نمایند؟ ختم دعوا به صلح چه معنایی دارد؟ آیا در کلیه پرونده های حقوقی و پرونده های کیفری میتوان صلح نمود؟ آیا رجوع از صلح و سازش ممکن است؟

صلح و سازش در دعاوی طبق قانون آیین دادرسی مدنی

مطابق ماده ۱۷۸ قانون مرقوم، طرفین یک دعوا میتوانند در هر مرحله از دادرس و رسیدگی به دعوای مانحن فیه، نسبت به صلح و سازش اقدام نموده و دعوای خود را از طریق سازش خاتمه دهند. ختم یک دعوای حقوقی به صلح و سازش میتواند راسا توسط خواهان و خواهنده آن دعوا، یعنی طرفین پرونده صورت بگیرد، یا وکیل ایشان بنا بر حدود صلاحیت و میزان اختیاراتی که دارند، نسبت به صلح وسازش اقدام نمایند.

  • نکته: مطابق ماده ۳۵ قانون مارالذکر وکیل دادگستری هنگامی میتواند از ناحیه موکل خویش اقدام به صلح و سازش با طرف مقابل نماید که در حدود اختیارات وکالتش این امر درج شده باشد. غیر این صورت، صلح وتوافقات انجام شده توسط وکیل به دلیل خروج از محدوده اختیاراتش فاقد اعتبار و اثر و تسری دادن به موکل میباشد.

وکیل صلح و سازش

خوب است بدانید وکیل صلح و سازش در دعاوی اگر به موجب وکالتنامه خویش این اختیار را از موکل نگرفته باشد و یا در فرضی که این اختیار را از موکل گرفته و موکل چنین صلاحیتی را به او داده باشد، ولیکن وکیل صلح و سازش در دعاوی خلاف مصلحت و غبطه موکل اقدام نماید، مسئول بوده و میبایست از عهده جبران خساراتی که از این حیث بر موکل بار گردیده است برآید.


◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل عقد صلح و تنظیم صلح نامه

صلح و سازش در چه دعاوی امکان دارد؟

وکیل صلح و سازش در دعاوی میگوید: علی القاعده امکان برقراری صلح و سازش و انجام توافق در کلیه دعاوی حقوقی، دعاوی کیفری، دعاوی خانواده و تجاری و ملکی و غیره ممکن و میسور میباشد. ولیکن باید همواره به یاد داشته باشید که صلح و سازش و انجام توافق در برخی از پرونده های کیفری که موضوع جرم آنها جنبه عمومی هم دارد، توافقات حاصله و صلح انجام شده بر جنبه عمومی جرم مانند قتل، کلاهبرداری بیشتر از صد میلیون تومان، سرقت بیشتر از بیست میلیون تومان، رابطه نامشروع مرد و زن و بسیاری دیگر از جرایم اثری نداشته و موجب از بین رفتن جنبه عمومی جرم در پرونده کیفری مربوطه نمیشود.

ولیکن بصورت کلی و بدون در نظر گرفتن استثناهای قانونی، میتوان چنین اذعان داشت که هر یک از طرفین دعاوی حقوقی مانند دعاوی اجاره، سرقفلی، عقد ضمان، عقد بیع و دعاوی کیفری مانند توهین پیامکی، جرایم رایانه ای، خیانت در امانت و فروش مال غیر و دعاوی خانواده مانند طلاق به در خواست مرد یا طلاق به درخواست زن یا حتی در طلاق توافقی، و یا در دعاوی پزشکی مانند جرایم پزشکی، بیمار با پزشک عمومی متخلفی که ابدومینوپلاستی انجام داده با برقراری سازش و صلح، یا از ادامه دعوا صرف نظر نمایند و یا درخصوص نتیجه اختلاف و دعوایشان بالاتفاق تصمیم گیری نمایند.
  • نکته: صلح و سازش در دعاوی باید به نحوی باشد که توافقات طرفین مخالف قانون و اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد. یعنی با قوانین آمره جامعه در تداخل نباشد. مانند آنکه دعوای کیفری ناشی از جرم سرقت یک طلافروشی را به این نحو ختم به صلح نمایند که اگر شرط رضایت شاکی، آن است که خواهر متهم به عقد او درآید. چنین شرط و شروطی وفق قانون قابلیت ترتیب اثر دادن نبوده و خلاف قوانین کشور ماست.

چه کسی میتواند نسبت به توافق اقدام نمایند؟

وکیل صلح و سازش بیان میدارد: اگر اطراف یک دعوای حقوقی یا یک دعوای کیفری، بیش از دو نفر باشند، برای برقراری صلح و سازش یا اعطای این امر به وکیل صلح و سازش در دعاوی، آیا باید بالاتفاق همه اطراف دعوا نسبت به سازش و توافق اتفاق نظر داشته باشند؟ آیا یکی از طرفین نمیتواند نسبت به حق و حقوق خویش صلح کند؟ خوب است بدانید ماده ۱۷۹ قانون آیین دادرسی مدنی تکلیف را معین نموده است: در صورتیکه در دادرسی خواهان یا خوانده متعدد باشند، هر کدام از آنان میتوانند جدا از سایرین با طرف خود سازش نمایند. لذا نیازی به اتفاق نظر نمیباشد.

  • نکته: مانند آنکه در یک دعوای کیفری همچون قتل، احد از اولیای دم با قاتل سازش کرده یا از دعوا صرف نظر مینماید یا سهم دیه خویش را مطالبه کرده و از دعوا کنار میرود.

نحوه عملی صلح و سازش در دعاوی در دادگاه

  • سازش و توافق میان طرفین چگونه نمود خارجی می یابد؟
  • طرفین دعوا پس از صلح و سازش یا برای برقراری سازش و توافق در دعوا باید چگونه اقدام نمایند؟

خوب است بدانید صلح و سازش میان طرفین دعوا ممکن است در دفتر اسناد رسمی واقع شود یا در دادگاه صورت بگیرد و یا طرفین در خارج از دادگاه و دفترخانه نسبت به تنظیم سازش نامه عادی میان خویش اقدام نمایند. حال اگر صلح و سازش در دفتر اسناد رسمی واقع شود، دادگاه ختم دادرسی را به موجب آن سازشنامه اعلام و وفق آن گزارش اصلاحی صادر مینماید.

صلح و سازش خارج از دادگاه

وکیل صلح و سازش در دعاوی میگوید: هرگاه سازش خارج از دادگاه باشد یعنی سازشنامه بصورت غیررسمی تنظیم شود، طرفین باید در دادگاه حاضر شده و نسبت به صحت و اصالت آن سازشنامه عادی اقرار نمایند. اقرار ایشان در صورتجلسه قید و به امضای طرفین و قاضی میرسد. در غیر اینصورت، دادگاه به آن سازشنامه عادی ترتیب اثر نداده و دادرسی خویش را ادامه میدهد. مفاد سازشنامه ای که منجر به صدور گزارش اصلاحی میشود، نسبت به طرفین دعوا و قائم مقام قانونی ایشان معتبر، نافذ و لازم الرعایه میباشد.

عقیم ماندن صلح و سازش در دعاوی

  • اگر صلح و سازش در دعوا به نتیجه نرسد چه؟
  • اگر طرفین بعد از انجام مذاکرات و نشست ها و بیان شرط و شروط خویش علی رغم اعلام گذشت های عدیده و دادن امتیاز به طرف مقابل، بازهم صلح و سازش محقق نشود، تکلیف توافقات جزیی که صورت گرفته چه میشود؟

خوب است بدانید که وکیل صلح و سازش در دعاوی میگوید: هرگاه صلح و سازش محقق نشود، تعهدات و گذشت هایی که طرفین هنگام تراضی به سازش به عمل آورده اند، لازم الرعایه نمیباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  اثبات صلح نامه عادی چگونه است؟

وکیل صلح و سازش در تهران
وکیل صلح و سازش در تهران

وکیل صلح و سازش در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا همواره نخستین گام و اقدام قانونی و حقوقی خویش را بر مبنای برقراری و ایجاد صلح و سازش میان طرفین دعوا قرار داده است. زیرا با ایجاد و برقراری صلح و سازش در دعاوی میان طرفین میتوان به این آسودگی خاطر دست یافت که هر یک از طرفین دعوا با انجام گذشت های ریز و درشت، به خواسته قلبی رسیده و طیب خاطر دارند. زیرا با تراضی جهان بتوان گرفت. لذا همواره وکلای متخصص و باتجربه ما توصیه بر سازش و توافق میان طرفین دعوا دارند. جهت مشاوره با وکیل صلح و سازش در تهران با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۸ میانگین امتیاز: ۴.۱]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی صابری
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من با وکیلی قرارداد بستم وکیلم بدون اینکه به من بگوید در وکالت‌نامه الکترونیک حق صلح و سازش هم در نظر گرفته است. میخواهم این حق را از او بگیرم باید چکار کنم؟

نسترن امیری
1 سال قبل

سلام، من به عنوان وکیل اتفاقی برای پدرم در یک شکایت خیانت در امانت چک شکایت انجام دادم الان پرونده برای صلح و سازش به دایره اجتماعی رفته، از اونجایی که در وکالت اتفاقی تا مشخص شدن شعبه دادگاه و کلاسه پرونده کانون وکلا برگه وکالت موقت نمیده، من برای صلح و سازش مدرکی واسه ارائه ندارم چیکار باید بکنم؟

یزدی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر. ما با طرف مقابلمون تو ی پرونده تو خارج از دادگاه صلح کردیم. الان باید چکار انجام بدیم؟

فریبا
2 سال قبل

سلام خسته نباشی. اگه طرف دعوا به وعده های خودش برای این امر عمل نکنه وضعیت تعهدات طرف دیگر چگونه خواهد بود؟

خرقانی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر . سوالی داشتم برای ثبت صلح و سازش تو پرونده حتما باید این کار تو دادگاه انجام بشه؟

مدیر سایت
2 سال قبل
پاسخ به  خرقانی

با سلام خیر این امر میتواند در دفاتر اسناد رسمی و حتی خارج از این مکان و بین افراد اتفاق بیفتد.