اظهارات متهم نزد ماموران مواد مخدر

اظهارات متهم نزد ماموران نیروی انتظامی و یا ماموران آگاهی تا چه اندازه معتبر است؟ ماموران در جرایم مواد مخدر چگونه از متهم اظهارات را اخذ مینمایند؟ ماموران مواد مخدر چه سوالاتی را در صورتجلسه مینویسند؟ متهم باید به پرسش های آنها چگونه پاسخ دهد؟ با بهترین وکیل متخصص جرایم مواد مخدر همراه باشید تا از تجربیات عملی و دانش وی خصوصا در زمینه اظهارات نزد ماموران استفاده نمایید.

اظهارات متهم نزد ماموران مواد مخدر به چه معناست؟

خوب است بدانید نخستین اقدام ماموران نیروی انتظامی و یا ماموران آگاهی، در رابطه با پرونده های کیفری موضوع جرایم مواد مخدر مانند شیشه و تریاک و غیره، پس از دستگیری متهم، تهیه گزارش و نوشتن صورتجلسه دستگیری متهم و کشف مواد میباشد. سپس در برگ جداگانه ای از متهم تحقیق به عمل می آید. از متهم به ارتکاب جرم مواد مخدر سوال میشود که آیا مواد مکشوفه به ایشان تعلق دارد یا خیر؟ یعنی تعلق مواد مخدر را به خودش قوبل دارد یا خیر؟ شخص خریدار را میشناخته است یا خیر؟ اطلاعاتی در خصوص اشخاص مورد نظر پلیس، دارد یا خیر؟ چه مدت زمانیست که به استعمال و مصرف مواد و یا خرید و فروش آن اشتغال دارد؟

این موارد بعنوان چند نمونه از سوالات ماموران و شاکله اظهارات نزد ماموران برای شما تمثیلا بیان گردید. سپس هر پاسخی را که متهم بیان نماید،عینا در ذیل هر سوال مینویسند. در انتها کلیه پاسخ ها را به امضا و اثر انگشت متهم رسانیده و ذیل برگه متهم مینویسند که مراتب را با امضا یا اثر انگشت یا هردو، تایید مینماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  همه چیز درباره جرایم مواد مخدر در حقوق ایران

نحوه پاسخ متهم به سوالات ماموران مواد مخدر

بهترین توصیه وکیل متخصص جرایم مواد مخدر این است که در مقوله مهم اظهارات نزد ماموران مواد مخدر، اگر متهم بنا به هردلیلی در پاسخ به سوالی تردید دارد، یا معنا و مفهوم سوال را بخوبی درک نکرده است، از پاسخ به سوالات و اظهارات نزد ماموران مواد مخدر امتناع نموده و بیان نماید که پاسخ این سوال را نمیداند یا پاسخی به این سوال نمیدهد. زیرا پس از درج پاسخ متهم بعنوان اظهارات نزد ماموران مواد مخدر، تصحیح آنها یا بیان مقصود و منظوری متفاوت از آنچه که نوشته است، توسط متهم کار بسیار سختی است که در رویه عملی نیز مشاهده مینماییم به ندرت این نوع از انکار توسط مقام قضایی پذیرفته میشود.

اثر انکار اظهارات پیشین متهم

اگر متهم اظهارات نزد ماموران را در جلسه بازپرسی یا دادگاه انکار نماید، چه میشود؟ اثر نپذیرفتن اظهارات متهم توسط خودش، یعنی انکار او یا عدول از گفته های سابق خود، نزد مقام قضایی چه اثری دارد؟ خوب است بدانید که یک باور غلط در میان افراد جامعه وجود دارد. آنهم اینکه تصور میکنند که حرفهایشان و اظهاراتشان نزد ماموران مواد مخدر اهمیتی نداشته و بعدا میتوانند نزد قاضی انکار نمایند. برای افاده مقصود، عین اظهارات موکلین نزد نگارنده این مقاله بیان میشود: “من الکی گفتم خانوم وکیل، پیش مامورها اینجوری گفتم. خودم میدونم که وقتی رفتم پیش قاضی انکار کنم. میخوام به قاضی بگم منظورم از اقرار، قبول کردن مواد نبوده. پیش قاضی میگم که مواد اصلا مال من نبوده..” اظهارات مذکور و بسیاری دیگر از بیان های فاقد اعتبار موکلین، نشان دهنده باور اشتباهی است که افراد جامعه از اهمیت اظهارات نزد ماموران مواد مخدر دارند.

وکیل جرایم مواد مخدر میگوید: اگر میخواهید خلاف آنچه را که بعنوان اظهارات نزد ماموران بیان کرده اید را نزد بازپرس یا قاضی دادگاه ابراز نمایید، میبایست انکار یا عدول از گفته هایتان، مستند به دلیل و دارای محمل باشد. به عبارت دیگر، به صرف انکار، اظهارات نزد ماموران از درجه اعتبار ساقط نمیشود. لذا همواره باید با در نظر گفتن حقیقت و صداقت، حواستان به اظهارات خود باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل تسخیری در جرایم مواد مخدر

وکیل برای متهم مواد مخدر
وکیل برای متهم مواد مخدر

وکیل متخصص مواد مخدر

اگر تمایل دارید از تخصص و دانش وکیل باتجربه در زمینه مواد مخدر و جرایم مربوط به خرید و فروش، حمل و نگهداری شیشه و تریاک و غیره استفاده نمایید، هم اکنون با موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا تماس گرفته و تقاضای صحبت با وکیل مواد مخدر داشته باشید. موسسه حقوقی ما میتواند این اطمینان را به شما بدهد که وکلای پایه یک فعال در موسسه بصورت تخصصی با داشتن و مهارت و مسلط به رویه عملی محاکم، با دلسوزی و وجدان کاری قابل ستایشی برای موکلین خود وکالت مینمایند.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۳.۷]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مینا
2 سال قبل

سلام شوهرم برا مصرفش کریستال گرفته گشت آمده جلو خونه ساقی ب این گیر دادن با فروشنده کاری نداره چون ازشون پول میگیرن مامورها ۳نفری افتادن روش ک جنس ها رو ب زور ازش بگیرن شوهرم وقتی دید که ماموره دست منو گرفت هولم داد از رو اعصبانیت گفت شلوارت و در میارم ماموره ام دست بند زدن بهش گفت گزارشی برات بنویسم ک کیف کنی حالا من چکارکنم اینقدر التماس کردم ولش نکردن بردن دادگاه امشبم شب اولشه که تو زندانه سابقه ام نداشته توروخدا کمکم کنید بچه ۸ماهه دارم اینقد گریه میکنه برا باباش فقط بابا بلده بگه ان شالله خیر نبینه ماموره دلش برا بچم نسوخت کافرن اینها