شکایت از جراحی فک و صورت

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

شکایت از جراحی فک و صورت
دعاوی پزشکی

وکیل جرائم پزشکی میگوید: یکی از انواع جراحی های زیبایی که در عصر امروزه مورد استقبال قرار گرفته و بسیاری از افراد جامعه به سمت انجام آن عمل میروند، جراحی زیبایی فک و صورت میباشد. این جراحی در اغلب موارد همراه با ارتودنسی توسط دندانپزشک جراح در کنار جراح فک و صورت انجام میشود. در این مقاله به بیان بهترین نکات حقوقی پیرامون این جراحی و شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت پرداخته میشود.

توضیح مختصری درباره این جراحی

عمل جراحی فک و صورت به دلایل مختلفی انجام میشود. از قبیل: ایجاد شکستگی در فک بر اثر تصادف، ضربه و یا وجود ناهمگونی در فک بالا و پایین بصورت مادرزادی و بیماری که اغلب بصورت جلوبودن فک یا عقب بودن فک نمایان میشود، دلایل انجام این جراحی میباشند. بنا به هر دلیلی که این عمل انجام میشود، اگر نتیجه مطلوب را به دست ندهد و اتفاقا فعل دکتر جراح از موارد قصور پزشکی باشد، شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت را در پی خواهد داشت. همچنین ممکن است در یک پرونده کیفری بطور همزمان از دندانپزشک جراحی که عمل ارتودنسی را بعهده داشته است شکایت صورت پذیرد تا کمیسیون نظام پزشکی با بررسی همه جانبه عمل های صورت گرفته میزان تقصیر هر یک را مشخص نماید.

نکته: خوب است بدانید  شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت به دلیل عمل جراحی است که انجام شده و با مورد شکایت از پزشک زاویه دهی فک و صورت که با تزریق انجام میشود متفاوت است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از جراح زیبایی | شکایت از جراح متخلف زیبایی

شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت

دلایل شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت بسیار گسترده بوده و در این قسمت به بیان متداول ترین و شایع ترین دلایل آن پرداخته میشود:

 • خونریزی بعد از عمل
 • بی حسی دندان ها و فک بالا یا پایین
 • عفونت
 • گرفتگی بینی
 • سفتی فک و صدای مفاصل فک

وکیل شکایت از جراح زیبایی میگوید: چنانچه خونریزی بعد از عمل جراحی بصورت غیرمعمول باشد ولو آنکه با انجام سایر اعمال پزشکی مرتفع گردد درصورت خواست بیمار میتواند بابت بررسی دلیل و چرایی این خونریزی که ریشه در بی احتیاطی یا بی مبالاتی پزشک داشته است یا خیر با تنظیم شکوائیه و طرح شکایت از پزشک معالج خود این امر را تحت بررسی قرار دهد. همچنین اگر سفتی فک و یا صدای مفاصل پس از دوران نقاهت مرتفع نگردد، مورد از موارد شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت خواهد بود.

نکته: بی حسی دندانها و فک نهایتا تا ۶ ماه میبایست بعد از عمل مرتفع شود. لذا درصورت بی حسی قطعا مورد از موارد شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت و بررسی نحوه عملکرد او خواد بود. مضافا اینکه گرفتگی بینی میبایست تا دو هفته بعد از عمل رفع شود و بیمار نسبت به وضعیت پیشین بهبود یابد. ولیکن چنانچه هریک از عوارض مذکور ادامه یابد و رفع نشود بیمار حق طرح شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت خود را دارد.

دفاع پزشک در شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت

هنگامیکه بیمار به دلایل مختلفی نسبت به تنظیم شکوائیه و طرح شکایت از پزشک جراح خود اقدام مینماید، پزشک نیز میبایست در مقام دفاع از صحیح بودن و بی نقص بودن عمل خود و اینکه کلیه موارد احتیاطی را رعایت نموده و مرتکب قصور پزشکی نشده است بهترین دفاع ممکنه را ارائه دهد. از متداول ترین و شایع ترین دفاعیاتی که پزشک جراح از عمل خود در پرونده کیفری شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت چه در دادسرا و چه در سازمان نظام پزشکی انجام میدهد، اثبات تقصیر بیمار و قصور بیمار در خصوص مراقبتهای پس از عمل میباشد.

بیمار بعنوان شاکی در تنظیم شکوائیه علیه دکتر خود، صرفا به بیان عوارض و قصور پزشکی پرداخته و در شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت به مسئولیتها و تکالیف خود و اینکه تا چه حد مراعات و مراقبت نموده اشاره ای نمینماید.

لذا وکیل متخصص جرائم پزشکی در نخستین جلسه مشاوره حقوقی با پزشک جراح معالج به بررسی مراقبتهای بعد از عمل و مسئولیت بیمار میپردازد تا میزان تقصیر بیمار و انجام دفاع از پزشک ممکن و میسور باشد.

مراقبتهای ضروری بعد از عمل مذکور

 • ممنوعیت استعمال دخانیات
 • ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی
 • عدم مصرف خودسرانه دارو و مسکن و الزام به مشورت با پزشک
 • عدم انجام فعالیت های سنگین و تحرکات ورزشی
 • انجام کمپرس سرد درجهت رفع کبودی و تورم
 • عدم نوشیدن مایعات با نی
 • مصرف زیاد مایعات
 • حذف ادویه و نمک از رژیم غذایی

نکته: خوب است بدانید دوران نقاهت به نوع و میزان جراحی در هر شخص متفاوت و طبق نظر دکتر میباشد. ولیکن چنانچه در پرونده کیفری شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت، دکتر که متهم پرونده است در مقام دفاع از خود و دفاع از اتهام انتسابی،  قصور و تقصیر بیمار در انجام هر یک از مراقبتهای الزامی را اثبات نماید در بسیاری از موارد از مسئولیت معاف شده و تبرئه میشود. مگر آنکه دراثنای رسیدگی به پرونده شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت هم تقصیر بیمار و هم قصور پزشکی به اثبات برسد که در این فرض، مسئولیت میان آنها تقسیم شده و هریک به نسبت بی احتیاطی و بی مبالاتی که انجام داده اند مسئول خواهند بود.

اثر بهبود بعد از عارضه

اگر بعد از جراحی فک و صورت که عارضه ایجاد شده است بر اثر آن، بهبود بیابد حکم مساله چه میشود؟ شکایت از جراح فک و صورت در فرضی که آسیب وارده تحت درمان قرار میگیرد و بیمار بهبودی کامل به دست می آورد چیست؟ وکیل شکایت از پزشک میگوید: بهبود آسیب و یافتن سلامتی مجدد بعد از ایجاد عارضه، مانع از صدور محکومیت پزشک متخلف و پرداخت دیه در حق بیمار نمیگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نموده و خواستار مشاوره حقوقی با وکیل جرایم پزشکی بشوید.


◁◁ بیشتر بدانید:  دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی

وکیل شکایت از جراح زیبایی فک و صورت
وکیل شکایت از جراح زیبایی فک و صورت

شکایت از جراح فک و صورت

شکایت از جراحی زیبایی فک و صورت، مانند بسیاری از دعاوی پزشکی از قبیل شکایت از پروتز سینه، جراح بینی، لیپوماتیک و غیره مستلزم دانش، تخصص، اشراف بر قانون و تجربه کافی توسط وکیل متخصص جرائم پزشکی میباشد. وکلای پایه یک فعال در موسسه حقوقی امین عدالت کبریا همواره بصورت گروهی عمل نموده و از نخستین مرحله که تنظیم شکوائیه میباشد تا به انتهای پرونده نظر حقوقی حداقل دو وکیل متخصص و باتجربه در دعاوی کیفری پزشکی اعمال میگردد. با سپردن دعوای کیفری خویش به دستان توانمند وکلای ما با خاطری آسوده عمل نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۹ میانگین امتیاز: ۴.۶]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از جراح پروتز سینه
نوشتهٔ بعدی
شکایت از چشم پزشک

دیگر مطالب این دسته بندی

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
sara
1 سال قبل

سایت شما عالی هستش امیدوارم موفق باشید.

بهمنی
1 سال قبل

ممنون از گروه وکلای با تجربه و متخصص امین عدالت

مرضیه
1 سال قبل

وکیل پزشکی میخوام ولی من شهرستان هستم باید حتما بیام تهران؟ چون دکتر من هم تهران هستش

حسام
1 سال قبل

شکایت از جراح فک بخوام انجام بدم باید کجا برم؟

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ