مطالبه دیه از پزشک به چه نحوی می باشد؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

مطالبه دیه از پزشک
جرایم و تخلفات پزشکی

مطالبه دیه از پزشک چگونه است؟ آیا مطالبه دیه از پزشک ممکن است؟ برای اخذ دیه از دکتر باید کجا بریم؟ دادخواست مطالبه دیه از دکتر را چگونه تنظیم نماییم؟ آیا در پرونده کیفری شکایت از پزشک امکان مطالبه دیه وجود دارد؟ بهترین وکیل دعاوی پزشکی موسسه حقوقی و داوری امین عدالت، در این مقاله به تفصیل پاسخ پرسش های فوق را شرح میدهد.

شکایت از پزشک متخلف

نخستین قدم برای مطالبه دیه از پزشک، طرح پرونده علیه دکتر خاطی و شکایت از او میباشد. زیرا با طرح دعوای کیفری علیه یک پزشک، میتوان اثبات نمود که وی مرتکب تقصیر و قصور پزشکی شده است یا خیر و مسئولیتی متوجه او هست یا خیر و یا میزان و محدوده مسئولیت او چقدر است. با احراز قصور پزشکی، کمیسیون نظام پزشکی درصد و میزان خطای پزشک را تعیین مینماید و همچنین محکمه قضایی رسیدگی کننده، میزان تقصیر و مسئولیت دکتر متخلف را معین مینمایند. سپس بر مبنای آن مطالبه دیه از پزشک تحقق می یابد. لذا امکان مطالبه دیه از پزشک با رعایت شرایط خاص و ویژه، ممکن و میسور است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک | شکایت از پزشک متخلف

مطالبه دیه از پزشک در پرونده کیفری

هنگامیکه شکایت از پزشک بابت قصور پزشکی طرح و تقدیم میگردد، دیه بعنوان یک کیفری مالی، یکی از انواع مجازات ها و نتیجه جرم شبه عمدی است که پزشک مرتکب شده است. لذا آنچه که در دادنامه مصدور علیه دکتر صادر میشود، تعیین دیه در حق شاکی یا محکوم له میباشد. مطالبه دیه از پزشک در پرونده کیفری ممکن بوده و یکی از مصادیق بارز محکومیت پزشک متخلف میباشد.

نکته: خوب است بدانید مقصود از پرونده کیفری مذکور، همان پرونده ای است که بیمار علیه پزشک تحت عنوان اثبات اشتباه او طرح مینماید. بعنوان مثال علیه پزشک عمومی، شکایت انجام جراحی زیبایی غیرمجاز در مطب شخصی اش طرح و تقدیم میگردد. در این پرونده مطالبه دیه از پزشک جزو ذات و ماهیت پرونده کیفری مذکور میباشد.

مرجع شکایت از پزشک برای مطالبه دیه

  • مطالبه دیه از پزشک در چه مرجعی مورد رسیدگی قرار میگیرد؟

بیمار میتواند راسا یا توسط وکیل جرائم پزشکی متخصص و حرفه ای نسبت به طرح شکایت از پزشک و مطالبه دیه از پزشک در دو مرجع دادسرای جرائم پزشکی و سازمان نظام پزشکی اقدام نماید. هر یک از مراجع مذکور در راستای صلاحیت اعطایی، حسب مورد نسبت به رسیدگی به جرم شبه عمد و کیفر دکتر و بررسی تخلف صنفی و اعمال مجازاتهایی از قبیل تعلیق طبابت به مدت ۳ ماه یا ابطال پروانه طبابت مبادرت میورزند.

نکته: شکایت از جراحی زیبایی از قبیل پروتز سینه، فک و صورت و جراحی بینی و سایر جراحی های زیبایی، در اکثر موارد با اخذ دیه و مطالبه خسارات وارده بر بیمار و تقبل هزینه های درمانی از ناحیه پزشک، در مقام توافق و سازش ختم به صلح میشود.

تفاوت مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک

مطالبه خسارت از پزشک در مقام بیان معنا و مفهومی بسیار وسیع و کلی میباشد. هنگامیکه بیمار نسبت به مطالبه دیه از پزشک اقدام مینماید، در واقع درصدد احقاق حق خویش از جنبه جبران خسارتی است که بر جسم وی وارد شده است. دیه، کیفری است مالی با جنبه و بُعد مالی که بالذات این مجازات، دربردارنده جبران ضرر و خسارتی است که به جسم بیمار وارد شده و با پرداخت پول تحت عنوان دیه، هدف اعاده حالت به وضعیت سابق میباشد.

حال خوب است بدانید به لحاظ حقوقی و در رویه عملی محاکم، چه تفاوتی میان مطالبه دیه از پزشک و مطالبه خسارت از پزشک وجود دارد؟ کمی پیش دریافتیم که مطالبه خسارت در معنای تحت الفظی، عنوان کلی است که دربرگیرنده دیه نیز میباشد. اما در رویه عملی محاکم، مطالبه دیه از پزشک به معنای مطالبه دیه به میزانی که در قانون مقرر گردیده و توسط محکمه یا کمیسیون نظام پزشکی نیز میزان و مقدار درصد آن تعیین شده است. ولیکن مطالبه خسارت از پزشک به معنای مطالبه مبلغی بیش از دیه پرداختی از ناحیه دکتر میباشد.

بعنوان مثال بیماری مبادرت به تزریق ژل و چربی مبادرت مینماید. پزشک جراح زیبایی پس از استخراج چربی از ران، اقدام به تزریق آن به باسن بیمار مینماید، ولیکن بیمار پس از انجام این عمل، دچار عفونت و آسیب شدیدی میشود. درنهایت برای بیمار ١٠٪؜ دیه تعیین میشود. این امر درحالیست که بیمار نظر به بستری شدن در بیمارستان و انجام درمان های عدیده، متقبل مبالغ هنگفتی شده است، اکنون علاوه بر مطالبه دیه از پزشک که پیش تر در پرونده کیفری شکایت از پزشک محقق و دریافت شده بود، بیمار برای جبران خسارت وارده از باب قواعد لاضرر و تسبیب و مطابق مسئولیت مدنی مندرج در قانون، نسبت به مطالبه خسارت از پزشک بعنوان مطالبه مبالغ بیشتر از دیه نیز اقدام نموده و تنظیم دادخواست مینماید.

مطالبه دیه با تنظیم دادخواست

  • آیا امکان مطالبه دیه از پزشک با تنظیم دادخواست وجود دارد؟
  • چه زمانی برای مطالبه دیه از پزشک باید دادخواست تنظیم نماییم؟

خوب است بدانید بیمار درجهت اثبات تقصیر و خطای پزشک و تعیین دیه بعنوان کیفر میبایست به دادسرای جرائم پزشکی شکایت کند و خواستار مطالبه دیه از دکتر باشد. اما پرسش این است که اگر در روند رسیدگی به پرونده کیفری، متهم یا همان پزشک فوت نماید چه میشود؟

وکیل جرائم پزشکی با ذکر مثال توضیح میدهد: در پرونده کیفری دخالت در امور پزشکی و اثبات انجام جراحی زیبایی بلفاروپلاستی توسط پزشک عمومی در مطب شخصی اش، در اثنای رسیدگی و انجام امور پرونده در دادسرا یا دادگاه متهم یا همان پزشک فوت مینماید. نظر به اینکه پرونده کیفری قائم به شخص است، با فوت متهم پرونده کیفری با موقوفی تعقیب مواجه شده و مختومه میگردد. حال تکلیف دیه چیست؟ نظر کمیسیون نظام پزشکی بر تقصیر و قصور پزشکی دکتر متخلف بوده است. اکنون بیمار میتواند با تنظیم دادخواست مطالبه دیه از پزشک که در واقع مطالبه دیه از ماترک متوفی یعنی از اموال بجای مانده از پزشک مطالبه و محاسبه میشود، درصدد احقاق حقوق خویش برآید.

◁◁ بیشتر بدانید:  مطالبه خسارت مازاد بر دیه

وکیل مطالبه دیه از پزشک

وکیل مطالبه دیه از پزشک

 وکیل مطالبه دیه از پزشک

مطالبه دیه از پزشک، شکایت از پزشکان عمومی و متخصص، شکایت از پزشکان جراحی زیبایی بابت عمل هایی همچون ابدومینوپلاستی یا ساکشن شکم و پهلو و کلیه موضوعات دیگر، در حیطه تخصصی وکیل متخصص و باتجربه جرائم پزشکی میباشد.

لذا توصیه میگردد از دانش و تجربه وکلای پایه یک موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در زمینه دعاوی پزشکی بهره برده و در کوتاهترین زمان ممکن جهت نیل به مطالبات خود گام بردارید. جهت مشاوره ، تنظیم شکواییه ، تنظیم لایحه ، مطالبه دیه از پزشکان ، مطالبه خسارت از پزشک و همچنین دفاع از پزشک با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از پزشک بابت تشخیص اشتباه
نوشتهٔ بعدی
اعتراض به گواهی پزشکی قانونی

دیگر مطالب این دسته بندی

12 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
12
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x