مطالبه خسارت از پزشک چگونه است؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

مطالبه خسارت از پزشک
جرایم و تخلفات پزشکی

وکیل جرایم پزشکی میگوید: در بسیاری از دعاوی کیفری پزشکی و پرونده های شکایت از پزشک مثلا شکایت از جراح زیبایی شاهد تقاضای بیمار مبنی بر مبالغی بعنوان خسارت از پزشک میباشیم. در این مقاله بررسی میشود که مطالبه خسارت از پزشک چگونه است؟ و شامل چه مواردی میشود؟

مطالبه خسارت از پزشک ماهیتا چیست؟

هنگامیکه پزشک یا دکتر معالج در راستای درمان بیمار به طبابت اعم از نخستین مرحله معاینه و تجویز دارو تا جراحی و انواع عمل های ضروری اقدام مینماید ممکن است مرتکب قصور پزشکی شده و در نتیجه به بیمار آسیب برساند. از بابت آسیب وارده به بیمار که منجر به طرح پرونده کیفری شکایت از پزشک خاطی را در پی میدارد، بیمار نسبت به  مطالبه خسارت از پزشک نیز مدعی و خود را ذی حق میداند.

مطالبه خسارت از پزشک ماهیتا به دو دسته تقسیم میشود:

۱) تعیین خسارت وارده بر بیمار در نتیجه رفتار پزشک در قالب دیه یا ارش که تعیین درصد آن توسط کمیسیون نظام پزشکی انجام میشود.

۲) مطالبه مبلغی بیشتر از دیه تعیین شده تحت عنوان هزینه درمان مجدد و رفع عارضه بوجود آمده که در نتیجه اشتباه پزشک میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  مطالبه خسارت مازاد بر دیه

مسئولیت مدنی دکتر بابت اشتباه پزشکی

مطابق مواد ۱ الی ۳ قانون مسئولیت مدنی، هرکس بدون مجوز قانونی (تمثیلا مانند آنکه پزشک عمومی در مطب شخصی اش جراحی زیبایی لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی شکم و پهلو انجام دهد) به جان یا مال دیگری خسارت و آسیب وارد سازد، به موجب دادخواست مطالبه خسارت از پزشک، وی به جبران خسارت مادی و معنوی محکوم خواهد شد.

مطالبه خسارت از پزشک چگونه است؟

علی القاعده در قالب دادخواست حقوقی میتوانید دعوای مطالبه خسارت از پزشک را طرح و تقدیم محکمه نمایید. در انجام این مهم میتوانید پیش از انجام درمان مجدد و یا پس از انجام درمان مجدد لیست و تصویر صورت حساب و هزینه ها و مخارج خود را به پیوست دادخواست تقدیم محکمه نمایید.

نکته: خوب است بدانید در روند رسیدگی به پرونده مطالبه خسارت از پزشک کلیه مدارک و پیوست های خواهان و هزینه های مورد ادعای ایشان حسب مورد توسط کارشناس رسمی مربوطه و پزشکی قانونی مورد بررسی و تفحص قرار میگیرد.

مطالبه خسارت مادی از سوی بیمار در صورت قصور پزشکی

به دلیل بی احتیاطی یا بی مبالاتی پزشک ممکن است خسارات و آسیبی به بیمار وارد شود که در جهت درمان و رفع آن عارضه، بیمار هزینه هایی مازاد بر دیه متحمل شود. بیمار بعنوان شاکی یا وکیل او میتواند مطالبه خسارت از پزشک را به استناد قاعده فقهی لاضرر و لاضرار فی الاسلام، قاعده ضمان از بابت تسبیب و قاعده عقلی که هرکس که موجب بروز خسارت و زیان به دیگری شود، تکلیف به جبران و اعاده وضع به حالت سابق دارد، انجام دهد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک | شکایت از پزشک متخلف

وکیل مطالبه خسارت از پزشک

وکیل مطالبه خسارت از پزشک

وکیل مطالبه خسارت از پزشک

بسیاری از موارد و موضوعات دعاوی پزشکی از قبیل مطالبه خسارت از پزشک جزو موارد تخصصی و شاذ میباشد که علاوه بر فن وکالت نیازمند دانش و اشراف کامل وکیل خبره بر قانون، رویه محاکم، نحوه تنظیم شکوائیه و بهترین دفاع و لایحه دفاعیه در پرونده کیفری امر دارد. لذا توصیه میگردد کلیه امور حقوقی خود در جرایم پزشکی و شکایت از پزشک در هر زمینه ای که باشد را به دست وکلای پایه یک و حاذق موسسه حقوقی امین عدالت کبریا در تهران بسپارید. جهت مشاوره با وکیل مطالبه خسارت از پزشک در تهران با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۷ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مطالبه خسارت مازاد بر دیه
نوشتهٔ بعدی
شکایت از جراح پروتز سینه

دیگر مطالب این دسته بندی

18 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
18
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x