وکیل جرایم پزشکی

وکیل جرایم پزشکی به وکیلی گفته میشود که در پرونده های شکایت از پزشک وکالت میکند. وکیل جرایم پزشکی هم از طرف متهم که پزشک است، وکالت میکند. و هم میتواند از طرف بیمار به عنوان شاکی، علیه پزشک، طرح دعوا کند. مشاوره با وکیل جرایم پزشکی قبل از شکایت و تشکیل پرونده بهترین کار است.

وکیل جرایم پزشکی برای شاکی

وکیل جرایم پزشکی به بیمار آسیب دیده مشاوره حقوقی میدهد تا وی بداند از این به بعد در پرونده کیفری، شاکی نامیده میشود. وکیل پزشکی پس از اینکه مراحل شکایت از پزشک را برای بیمار توضیح داد، میتواند از بیمار وکالت بگیرد و برای شکایت کیفری علیه پزشک اقدام نماید. در این صورت، بیمار، موکل آن وکیل جرایم پزشکی محسوب شده و وکیل نسبت به طرح دعوا به طریق قانونی و پیگیری پرونده اقدام مینماید.

وکیل جرایم پزشکی برای متهم

هنگامیکه بیمار از پزشک شکایت کیفری میکند، پزشک به عنوان متهم، در پرونده حضور داشته و نیازمند طی نمودن مراحل دادرسی و کمیسیون میباشد. لذا متهم نیز میتواند از خدمات حقوقی وکیل جرایم پزشکی بهره مند شود. وکیل جرایم پزشکی به جای پزشک در جلسات دادسرا و دادگاه و شورای حل اختلاف و سازمان نظام پزشکی شرکت میکند.

وکیل جرایم پزشکی از قصور پزشکی شکایت میکند

وکیل جرایم پزشکی میگوید: مسئولیت در علم حقوق به معنای تعهد قانونی شخص بر رفع ضرری است، که به دیگری وارد کرده است. حال اگر بیمار در نتیجه رفتار پزشک، یا عمل جراحی او، و یا اقدامات درمانی بر وی، متحمل آسیب و ضرر جسمانی شود، باید درصدد تعیین مسئولیت برای پزشک و جبران خسارت توسط آن دکتر، اقدامات قانونی شایسته صورت پذیرد. قصور پزشکی منجر به بروز آسیب و عارضه شده است. بنابراین مفاد و متن شکواییه باید حول محور تقصیر پزشک و قصور پزشکی دکتر معالج یا جراح زیبایی باشد. لذا بهترین کار این است که از ابتدای پرونده نسبت به تعیین وکیل پایه یک دادگستری برای شکایت از پزشک خود اقدام نمایید.

 مسئولیت اخلاقی و قانونی پزشک در قبال بیمار

وکیل جرایم پزشکی میگوید: منظور از مسئولیت اخلاقی پزشک، مسئولیتی است که قانونگذار برای آن ضمانت اجرایی در نظر نگرفته است. و صرفا میان شخص یعنی پزشک و خدای او وجود دارد. در واقع هرجا که بحث از مسئولیت باشد، یک جنبه اخلاقی نیز برای آن وجود دارد. و اخلاق حکم می کند که هیچ کس خصوصا دکتر ها حق ندارند ضرری به دیگری یعنی بیمار وارد آورند. و همه انسان ها موظف به جبران ضررهایی هستند که به دیگران وارد می آورند. لذا اگر پزشک به بیمار آسیب بزند، میتواند از طریق اخذ وکیل جرایم پزشکی نسبت به مطالبه دیه از پزشک اقدام نماید.

وکیل جرایم پزشکی اضافه میکند: شکایت از مسئولیت اخلاقی و قانونی پزشک در قبال بیمار توسط وکیل به این صورت است که به وکیل وکالت میدهید. هرآنچه که از اسناد و مدارک و گواهی ها و نسخه های داروها و فیش های پرداختی و غیره وجود دارد را به وکیل تحویل میدهید، وکیل مطابق آنچه که پرونده به آن احتیاج دارد، تنظیم شکواییه نموده و پرونده را طرح مینماید.

خوب است بدانید مسئولیت قانونی پزشک زمانی به وجود می آید که دکتر عملی را مرتکب شود که قانونگذار تصریح به جرم بودن آن عمل در قانون کرده باشد. بنابراین تا زمانی که فعلی را قانون منع نکرده باشد، نمی توان مسئولیت قانونی بر آن بار کرد. لذا از این جهت نیز بهتر است قبل از طرح دعوا و طرح شکایت علیه پزشک خود، با وکیل جرایم پزشکی مشورت نمایید تا الزامات قانونی را برای شما شرح دهد.

مسئولیت مدنی و کیفری پزشک در مقابل بیمار

وکیل جرایم پزشکی در تشریح مسئولیت مدنی و کیفری پزشک در مقابل بیمار بیان می دارد: مسئولیت مدنی زمانی به وجود می آید که شخص تعهدی را نقض کرده باشد و همچنین در مسئولیت مدنی اصولا ضرری به اجتماع وارد نمی آید. بلکه این شخص است که دچار ضرر می گردد و می بایست این ضرر را از مسبب آن مطالبه کند. در مقابل، مسئولیت کیفری زمانی به وجود می آید که فرد یکی از جرایم مصرح در قانون را مرتکب شود. مانند مسئولیت کیفری پزشک که در قانون مجازات اسلامی تصریح شده است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک

وکیل متخصص جرایم پزشکی در تهران
وکیل متخصص جرایم پزشکی در تهران

وکیل جرایم پزشکی چگونه دفاع میکند؟

وکیل جرایم پزشکی اگر از طرف بیمار به عنوان شاکی در پرونده وکالت کند، باید وقوع قصور پزشکی را شرح داده، دلایل اثبات را ابراز نموده، خواهان تشکیل کمیسیون های پزشکی قانونی باشد. در صورت نیاز به پاسخ آنها، اعتراض کند، و برای احقاق حقوق موکل خود از هیچ امری فروع گذار نباشد.

از جمله دفاعیات وکیل جرایم پزشکی در پرونده کیفری مطروحه علیه پزشک میتوان به این نکته بسیار مهم اشاره نمود که، برای تحقق مسئولیت کیفری برای پزشکان در اعمالی که به قصد درمان بیماران مرتکب می شوند، تحقق سه شرط لازم است.

الف) فعل مجرمانه یا خطای پزشکی مانند بی احتیاطی یک پزشک، بی مبالاتی موجب جرم پزشکی، عدم رعایت نظامات دولتی منجر به آسیب بیمار و یا عدم مهارت در طبابت.
ب) نتیجه مجرمانه در اثر فعل پزشک
پ) رابطه سببیت بین عمل پزشک و آسیب بیمار

دفاعیات وکیل جرایم پزشکی حداقل باید دربردارنده موارد فوق باشد. برای دریافت مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه شکایت از پزشک هم اکنون با موسسه حقوقی ما در تهران تماس حاصل نمایید.

وکیل جرایم پزشکی از موکل خود تحقیق میکند که، آیا ایشان مستقیما در اثر اقدام پزشک دچار صدمه شده است؟ یا اقدامات پزشکی و درمانی دیگری نیز توسط سایر اشخاص مانند پرستار و پزشک دیگر نیز انجام شده است؟ زیرا هر شخص صرفا در خصوص نتیجه فعل و عمل خودش مورد محاکمه قرار میگیرد. وکیل جرایم پزشکی همه این موارد را در جلسه مشاوره حقوقی تخصصی برای موکل بیان میدارد.

مشاوره حقوقی با وکیل جرایم پزشکی

وکیل جرایم پزشکی میگوید: خوب است از ما در جلسه مشاوره حقوقی خود این سوالات را بپرسید. ولیکن اگر شما نیز این پرسش ها را مطرح نکنید، ما راسا به توضیح همه این مسایل برای شما اقدام میکنیم.

 • تقریبا پرونده کیفری شکایت من از پزشکم چقدر زمان میبرد تا به نتیجه برسد؟
 • میزان هزینه های احتمالی کارشناسی ها و کمیسیون ها چقدر است؟
 • هزینه طرح دعوا چقدر است؟
 • نحوه اعتراض به هر نظریه پزشکی قانونی و نظر کمیسیون ها چگونه است؟
 • شرکت در جلسات شورای حل اختلاف واقع در سازمان نظام پزشکی چگونه است؟
 • نحوه سازش با پزشک در شورا چگونه است؟
 • زمان اجرای حکم و پرداخت توسط بیمه چه زمانی است؟
 • آیا میتوان از پزشک شکایت دیگری هم داشته باشیم؟
 • نحوه مراجعه به سازمان نظام پزشکی چگونه است؟
 • چرا بهتر است که از هر دو مرجع اقدام کنیم؟
 • هزینه وکیل و حق الوکاله وکیل جرایم پزشکی چقدر است؟

نکته: هرگز از وکیل جرایم پزشکی نپرسید که: چند درصد دیه به ما تعلق میگیرد؟! حتما قصور پزشکی من ثابت میشه؟!چون تعیین کننده این امر، کمیسیون پزشکی قانونی است. نه وکیل.

◁◁ بیشتر بدانید:  مجازات جرایم پزشکی چیست؟

وکیل جرایم پزشکی و رسیدگی به جرایم پزشکی
وکیل جرایم پزشکی و رسیدگی به جرایم پزشکی

عملکرد وکیل جرایم پزشکی در پرونده

وکیل جرایم پزشکی اگر از ابتدای پرونده تعیین شده باشد، خودش تنظیم شکواییه نموده و از کارتابل مربوط به وکیل، آن را ثبت میکند. ولیکن اگر پس از ثبت شکواییه و طرح دعوا نسبت به تعیین وکیل اقدام نموده باشید، وکیل با اعلام وکالت در آن مرحله ورود میکند.

لذا ترتیب اقدامات وکیل جرایم پزشکی در رویه عملی پرونده کیفری شکایت از پزشک به این صورت است: تنظیم شکواییه، ثبت آن، مراجعه به دادسرا، مراجعه به پزشکی قانونی جهت تشکیل پرونده برای بررسی کمیسیون، مراجعه به شورای حل اختلاف، مراجعه به سازمان نظام پزشکی،ریال انجام اعتراضات لازمه، تنظیم لایحه دفاعیه، شرکت در جلسات رسیدگی و جلسات کمیسیون، مراجعه به دادگاه اعم از بدوی و تجدیدنظر و همراهی موکل تا پایان پرونده.

وکیل جرایم پزشکی انواع مختلف شکایت از پزشک را بیان میکند

جرایم قابل ارتکاب از سوی پزشکان دارای طیف گسترده ای میباشد. ولیکن بنا بر تجربه و مشاهدات تیم حقوقی موسسه حقوقی امین عدالت، پرتکرارترین موضوعات شکایت از پزشکان دربردارنده موارد ذیل است:

۱- سقط جنین غیرمجاز و زیرزمینی.
۲- افشای اسرار بیماران در غیر از موارد قانونی.
۳- صدور گواهی نامه خلاف واقع توسط پزشک.
۴- تاسیس کلینیک های غیرمجاز پزشکی.
۵- اغفال بیماران و ترساندن و فریب آنها.
۶- خودداری از کمک به مصدومین.
۷- بی احتیاطی منجر به ورود آسیب به بیمار.
۸- حاضر نشدن بر بالین بیمار و رها کردن وی.
۹- انجام امور طبابت و درمانی و زیبایی خارج از محدوده صلاحیت پزشکی یا در مکان غیرمجاز.
۱۰- انجام عمل غیرضروری به دلیل تشخیص اشتباه پزشک.

وکیل جرایم پزشکی برای شکایت در سازمان نظام پزشکی

وکیل جرایم پزشکی حتما در خصوص شکایت از پزشک در محدوده صلاحیت سازمان نظام پزشکی نیز اقدام مینماید. زیرا شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی امری است که اکثر مردم جامعه از آن بی اطلاع میباشند. لذا وکیل متخصص و باتجربه ضمن ارایه توضیحات لازم و کافی در این مورد که اساسا شکایت از طریق سازمان نظام پزشکی چگونه میباشد و چه نتیجه ای به همراه خواهد داشت، خودش نیز نسبت به ثبت شکایت اقدام میکند. لذا شما میتوانید از کادر مجرب وکلای پایه یک موسسه حقوقی امین عدالت نسبت به تعیین وکیل در اینخصوص نیز اقدام شایسته را انجام دهید.

مزایای مشاوره حقوقی با وکیل جرایم پزشکی

مزایای مشاوره حقوقی با وکیل جرایم پزشکی آن هم بصورت دقیق و تخصصی این است که: پیش از اقدام حقوقی و قانونی از مسائل حقوقی مربوطه و موارد احتمالی مطلع میشوید. زیرا موارد بسیاری ممکن است در پرونده کیفری شما بوجود بیاید. لذا مقصود موسسه حقوقی ما از عبارت مشاوره حقوقی تخصصی، صحبت با وکیل جرایم پزشکی و وکیل برای قصور پزشکی است. ایشان در موسسه حقوقی ما مشغول به فعالیت در انواع حوزه های جرایم پزشکی و شکایت از پزشک به دلیل آسیب وارده بر بیمار می باشند. همچنین میتواندی از وکیل کیفری پزشکی بخواهید که رویه عملی محاکم را نیز برای شما توضیح بدهد.

وکیل جرایم پزشکی چه خدمات حقوقی ارایه میدهد؟

وکیل جرایم پزشکی موسسه حقوقی امین عدالت در تهران،میتواند در کلیه زمینه ها اعم از شکایت از پزشک متخلف، جراح زیبایی، سهل انگاری یا بی احتیاطی پزشک و غیره بهترین راهکارهای قانونی و خدمات حقوقی را به شما عرضه نمایند. مواردی از قبیل:

 • مشاوره حقوقی تخصصی برای شکایت از پزشک.  زیرا به بیمار آسیب زده است.
 • اطلاع از نحوه اثبات خطای پزشکی و قصور پزشک،
 • تنظیم شکواییه و طرح دعوای کیفری.
 • و انجام مراحل رسیدگی به جرایم پزشکی در دادگاه.
 • پیگیری مستمر شکایت شاکی یا همان موکل در کمیسیون پزشکی واقع در نظام پزشکی.
 • پیگیری مستمر شکایت موکل در دادسرای جرایم پزشکی.
 • اعتراض به نظر کمیسیون پزشکی و کلیه قرارهای صادر شده از مرجع قضایی مانند دادسرا.
 • تنظیم لایحه و انجام دفاعیات موثر در پرونده کیفری جرایم پزشکی. اعم از اینکه از ناحیه پزشک باشد یا بیمار.
وکیل جرایم پزشکی در تهران
وکیل جرایم پزشکی در تهران

بهترین وکیل جرایم پزشکی تهران

وکیل جرایم پزشکی زمانی میتواند ادعای بهترین بودن داشته باشد که، بتواند تصویر روشنی از مسیر پیش روی را برای موکل ترسیم نماید. یعنی چه؟ یعنی در ابتدای امر به ساده ترین بیان ممکن برای موکل خویش بازگو نماید که، قرار است چه پرونده ای؟ با چه خصوصیاتی؟ و با چه نتایج احتمالی؟ طرح و اقامه گردد. لذا وکیلی که به جرایم پزشکی میپردازد و در این حوزه وکالت میکند، باید نحوه شکایت از پزشک را بداند، از قوانین و مقررات مربوطه مطلع باشد، رویه عملی را بلد بوده و تا انتهای پرونده همراه موکل باشد. در اینصورت میتواند ادعای بهترین بودن را داشته باشد.

به همین جهت موسسه حقوقی امین عدالت، مدعی است که بهترین وکیل جرایم پزشکی، اعم از وکیل خانم و وکیل آقا را دارا میباشد. که میتوانند در انواع مختلف پرونده های پزشکی موکل، فعالیت شایسته داشته باشند.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۷۰ میانگین امتیاز: ۴.۷]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

78 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ساحل
7 ماه قبل

سلام در رضایت نامه و برائت نامه بیمار و ولی همه خطرات از جمله ایست قلبی و مرگ رو مینویسن بیمار هم باید امضا کنه تا خدمت بگیره من میخوام یچیزی بگم فرق قصور و تقصیر رو هم میدونم ولی با این رضایت آیا اینطور نیست که ایست قلبی ای رو تهش بگن تقصیر نبوده و پیش اومده و از زیرش شونه خالی کنن و راحت ادامه ی طبابت بدن و چطوری اخه درسته؟ واقعا ادم بره یه عمل ساده بکنه بمیره هم بگن هیچی پیش اومد؟ میشع راجب این مورد توضیح بدین وقتی همچین رضایت نامه ای میگیرن چطوری پس کسی میتونه شکایت کنه که فرضا این ایست قلبی یا این عارضه بخاطر عدم تبحر یا کار درستی پزشک بوده.

آخرین ویرایش7 ماه قبل توسط ساحل
فاطمه
1 سال قبل

سلام میخواستم بپرسم برای شکایت از پزشک از طریق نظام پزشکی بهتر به نتیجه میرسیم یا دادسرا؟

ایما
1 سال قبل

پسر من زیر نظر پزشک از داروی ریتالین استفاده می‌کرد. روزی برای گرفتن نسخه با فردی که از طریق تماس تلفنی بهم معرفی شد و در قبال هر نسخه پزشک مبلغی می‌گرفت که از ویزیت دکتر خیلی کمتر بود بعد از خرید و استفاده از نسخه یک داروخانه تشخیص داد که نسخه جعلی و اصل نیست. چون پسرم سن قانونی داره با تلفن خودش نسخه رو می‌گرفت از داروخانه ذکر شده تماس گرفتن و گفتن که نسخه جعلی است وباید بیایی. پسرم از ترس نمیره.‌ چه باید کرد؟

زهرا
2 سال قبل

پسرم بدونه مدرک پزشکی کار دندان پزشکی قانونی انجام داده که امروز بدون هیچ شاکی بازرس وارد مطب شده مطب را بست ولی پسرم را دستگیر نکردن لطفا راهنمای کنید چه حکمی صادر میشود؟

امیر علی پیروی
2 سال قبل

سلام. دیروز پسرم ۶ساله بردم دکتر اطفال بچه رو اصلا مایعنه نکرد گفت وضعش خرابه باید بستری بشه. یه آزمایش اورژانسی نوشت فقط گفت برو فلان آزمایشگاه زود بیار واسه من به غیر ما چند نفر هم فرستاده بود همین طوری ۴۰۰ هزار پول آزمایش دادم ۱۲۰ هزار خودش گرفت. اومدیم مطب همه دیدیم دکتر رفته. اومدیم خونه همون داروهای قبل دادیم خوب شد. میشه از دکتر شکایت کرد بخدا مسله پول نیست. خیلی اظطراب کشیدیم. این دکتر آزمایش اورژانسی مینویسه نباید منتظر جوابش باشه.