نمونه شکایت از پزشک

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

نمونه شکایت از پزشک
دعاوی پزشکی

شکایت از پزشک که ریشه در قصور پزشکی و تخلف پزشک دارد، دارای دامنه گسترده ای از اطلاعات و موازین علمی و کاربردی حقوقی است. نمونه شکایت از پزشک زمانی میتواند مفید واقع شود که دربرگیرنده نکات اصلی و اثباتی باشد. لذا در این مقاله شکایت از پزشک بطور کلی مورد بررسی و سپس نمونه شکایت از پزشک ارائه میگردد.

قصور پزشکی چیست؟ اثبات تقصیر پزشک

قصور پزشکی که در عالم حقوق، عنوان خطای جزایی می یابد به معنای نوعی غفلت و کم کاری می باشد که پزشک متخلف نه از روی عمد بلکه سهوا مرتکب آن شده است. همچنین میتوان در ارائه نمونه شکایت از پزشک به بیان انواع بی احتیاطی بی مبالاتی عدم رعایت موازین قانونی و نظامات مربوطه را بعنوان مصادیق قصور پزشک ذکر و عنوان نمود.

مطابق بند ب ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامی، جنایات غیرعمدی که شبه عمد میباشند و موجب پرداخت دیه در حق مجنی علیه میشوند به معنای آن است که فاعل و مرتکب بدون سونیت و قصد مجرمانه نسبت به نتیجه نهایی که رخ داده است، اقدام به انجام عملیاتی مینماید که مورد قصد و هدف و خواسته او نبوده است.

در نمونه شکایت از پزشک میبایست ذکر گردد که بعنوان مثال، پزشک جراح عمل زیبایی بینی، به دلیل بی احتیاطی یا بی مبالاتی و قصور پزشکی، بیشتر از حد مورد نیاز بینی را باز نموده و یا به غضروف و استخوان بینی آسیب رسانیده است، تا بتوان مدعی مطالبه خسارت از پزشک شد و علیه او طرح دعوای کیفری نمود.

◁◁ بیشتر بدانید:  قصور پزشکی و همه چیز درباره آن

نمونه شکایت از پزشک و تعریف مصادیق آن

انواع قصور پزشکی که دربردارنده بی مبالاتی، بی احتیاطی، عدم مهارت و عدم رعایت مقررات دولتی میباشد به چه معنا و مفهوم هستند؟ آیا ذکر مصادیق آنهم به نحو صحیح و دقیق در نمونه شکایت از پزشک ضروری و الزامی است؟ اگر شاکی نام و عنوان مصادیق قصور پزشکی را در متن شکایت ذکر نکند چه میشود؟

وکیل متخصص جرائم پزشکی مختصرا توضیح میدهد:

بی مبالاتی:

به معنای ترک فعلی است که از نظر علمی و فنی انجام آن جزو تکالیف پزشک بوده است. مانند عدم اخذ نوار قلب از بیمار قبل از درمان، عدم تزریق تست پنی سیلین قبل از تزریق کامل به بیمار. ذکر ماهیت رخداده موجب شفاف سازی قصور پزشکی و اقناع ذهن مقام رسیدگی کننده میشود.

بی احتیاطی:

برعکس بی مبالاتی میباشد. بی احتیاطی در قصور پزشکی و تخلف پزشک به این معنا میباشد که پزشک مرتکب فعلی شده است که نباید انجام میداده و اتفاقا انجام آن فعل یعنی بروز فعل مثبت برای پزشک موجب به بار آمدن نتیجه تخلف و قصور پزشکی گردیده است. مانند آنکه پزشک در تجویز دارو و تعیین دز دارو زیاده روی نموده باشد. همچنین است در خصوص جاگذاشتن ابزار و وسایل جراحی حین عمل در درون بدن بیمار. توضیح بی احتیاطی صورت گرفته بعنوان اثبات قصور پزشکی در نمونه شکایت از پزشک کفایت مینماید.

عدم مهارت پزشک:

به معنای عدم تبحر و مهارت و چیره دستی پزشک از لحاظ علمی و فنی در طبابت و درمان میباشد. مانند آنکه دکتر جراح به دلیل تازه کار بودن و عدم مهارت کافی مثلا در سرعت عمل در جراحی موجب خونریزی شدید بیمار و فوت وی شود. لزوم وجود مهارت و توانایی کافی در هر پزشک ضروری و فقدان آن موجب بروز مسئولیت برای وی میباشد. به همین جهت است که جراحان پیش از آنکه مستقلا به عمل جراحی بپردازند در بسیاری از عمل ها بعنوان دستیار پزشک جراح اصلی در اتاق عمل حضور داشته و مهارت و تجربه لازمه را کسب مینمایند. لذا در نمونه شکایت از پزشک میتوان به تازه کار بودن پزشک معالج نیز اشاره نمود. خصوصا در مواردی که پزشکان جوان در کلینیک ها و مطب های خصوصی دست به اقدامات درمانی میزنند که نیازمند مهارت و سرعت عمل و تجربه کافی میباشد.

عدم رعایت مقررات دولتی توسط پزشک متخلف:

به معنای عدم توجه پزشک به آیین نامه، بخش نامه ها، دستورالعمل های مقام اداری مانند سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میباشد. بعنوان مثال اگر پزشک تابلوی مطب خود را وفق مقررات نصب ننماید یا سرنسخه هایش حاکی از تخصص کاذبی برای وی باشد، مورد از موارد شکایت از پزشک به استناد عدم رعایت مقررات دولتی و اثبات کننده تخلف صنفی وی نیز میباشد.

نمونه شکایت از پزشک و طرح دعوای حقوقی

دعوای حقوقی که علیه پزشک از بابت پزشک بودن وی طرح میشود، عمدتا و اصولا دربردارنده مطالبه خسارت و ضرر و زیان وارده ناشی از فعل و قصور پزشکی دکتر معالج میباشد. در قالب تنظیم دادخواست و تقدیم آن به محکمه حقوقی قابل طرح و رسیدگی و مطالبه میباشد.

شکایت از پزشک بابت جرائم پزشکی

اگر به موجب طبابتی که دکتر داشته است و به موجب درمان یا دارویی که تجویز نموده و یا به دلیل اعمال جراحی و پزشکی که خارج از حیطه صلاحیت، تخصص و پروانه اش انجام داده، یا مانند آن باشد که پزشک عمومی در مطب شخصی اش جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده باشد، یا دکتری بدون داشتن صلاحیت و مجوز نسبت به تزریق ژل و بوتاکس و چربی اقدام نماید، یا جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده صورت گرفته باشد، بخواهیم از وی شکایت نماییم باید به کجا برویم؟ ثبت شکایت از پزشک چگونه است؟ برای شکایت از پزشک باید کجا برویم؟ نمونه شکایت از پزشک را از کجا بگیریم؟

وکیل متخصص جرائم پزشکی مختصرا سازمانها و نهادهایی را که در پیش رو خواهید داشت را از قرار ذیل لیست نموده است:

  • سازمان نظام پزشکی
  • دادسرای انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشک
  • هیات بدوی انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکان
  • هیات تجدیدنظر انتظامی استان
  • هیات عالی انتظامی
  • دادسرای ویژه جرائم پزشکی
  • دفتر خدمات الکترونیک قضایی

برای دریافت انواع بیشتری از نمونه شکایت از پزشک با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نمایید. در ذیل یک نمونه شکایت از پزشک بیان شده است.

نمونه شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی

در تنظیم شکایت از پزشک میبایست بیمار که اکنون عنوان شاکی را اخذ مینماید کلیه شرح ماوقع را بطور دقیق و مفید بیان نماید. ذکر دلیل و تاریخ مراجعه به پزش، درمان انجام گرفته، پیشنهاد پزشک معالجه، معاینات صورت گرفته، محل درمان و فعل طبابتی که در مطب انجام شده است، میزان توضیح و تبیین عوارض محتمله توسط پزشک و بسیاری از موارد دیگر که وکیل متخصص جرائم پزشکی به شما خواهد گفت میبایست در شرح و متن شکوائیه درج شود.

 شاکی: فاطمه احمدی …

مشتکی عنه: دکتر زهرا امینی …

موضوع شکایت: تزریق غیرمجاز ژل و ایجاد نکروز چربی در صورت

مکان و زمان وقوع جرم: تیرماه ۹۹ در مطب شخصی ایشان به آدرس …

شرح شکوائیه: اینجانب در مورخه ۱۰/۴/۹۹ به مطب شخصی ایشان مراجعه نموده ام. آشنایی بنده با مشتکی عنه از طریق پیج (صفحه) اینستاگرامی و به دلیل مشاهده تبلیغات گسترده ایشان اعم از عکس و ویدئو در صفحه اش بوده اشت. پس از مراجعه در جهت زاویه سازی و تقارن سازی و فرم دهی به فک و چانه و برجسته کردن لب طبق پیشنهاد ایشان اقدام به تزریق ژل به نواحی مختلف صورتم اعم از چانه، فک و لبهایم نمودم. متاسفانه پس از گذشت مدتی نزدیک به یک ماه، ژل تزریق شده در زیر پوستم جمع شده و مانند غده ها و جوش های زیرپوست شده است.

بعداز آن از طریق سایر دوستان و مراجعه کنندگان به مطب وی متوجه شدم که ایشان اصلا صلاحیت تزریق ژل و بوتاکس را نداشته است. حال به دلیل عدم صلاحیت ایشان و قصور پزشکی صورت گرفته و اینکه مشخص نمیباشد از چه موادی با چه کیفیتی تزریق انجام داده است شکایت داشته و تقاضای رسیدگی و جبران خسارت وارده مورد استدعا میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک

شکایت از پزشک توسط وکیل
شکایت از پزشک توسط وکیل

شکایت از پزشک توسط وکیل

پرواضح است که مقالات حقوقی و کیفری و نمونه شکایت از پزشک که در کلیه سایتها درج و قرار داده شده است موجب بینش و افق دید برای کاربران گرامی میباشد. ذکر مثال و بررسی انواع مشابه در هر امری همچون نمونه شکایت از پزشک مفید بوده و بهتر از عدم اطلاع و آگاهی در زمینه مربوطه است. ولیکن خوب است بدانید بهترین اقدام آن است که برای تنظیم شکوائیه حضورا به موسسه حقوقی مراجعه و نزد وکیل متخصص جرائم پزشکی اقدام به تنظیم و سپس طرح دعوای کیفری نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۹ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از جراح پلاستیک
نوشتهٔ بعدی
شکایت از پزشک بابت تشخیص اشتباه

دیگر مطالب این دسته بندی

104 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حمید
25 روز قبل

بنده به گفته پزشک معالجم کمرم بیش از اندازه انحراف داشته و باعث شدا بود دوتا از مهرهای کمرم بشکنه و پارسال برج ۹ من عمل کردم و چندتا پلاتین تو کمرم کار گزاشتم، ولی بعد از عمل پزشک هیچگونه مراقبت و تماسی با من نداشتن. منم تقریبا کمتر از دو ماه از شهرستان به یک پزشک دیگه مراجعه کردم تا چندتا عکس ام ار ای و رادیولوژی برام ویزیت کردن، بعد از گرفتن عکس ها متوجه شدیم که پلاتین ها شکسته حالا باید جطور و از چه مراجعی شکایت پزشک و شرکت ساخت پلاتین و بکنیم؟

سجاد
4 ماه قبل

سلام بهترین راه نوشتن شکایت عریضه نویسی دادسراست که با نرخ بسیار پایین تر و تجربه بسیار بالاتر بیشتر کاربرد داره بنده عریضه توسط وکیل نوشته شد بسیار ضعیف به دادسرا مراجعه کردم عریضه نویس با چهل هزار دو صفحه عریضه ای نوشت عالی. کار وکلا در مرحله بعد شکایت به کار میاد نه مرحله شکایت.

محمدی
4 ماه قبل

سلام ۵ ماه قبل تزریق چربی صورت انجام دادم که بعضی از قسمت های صورت نقص داشت برای ترمیم رفتم دوباره انجام دادن، ولی بعد گذشت یک ماه همون قسمت ها با نقص بیشتری مواجه شدم، دوباره مراجع کردم و ایشون گفتن برای بار سوم انجام بدن منم قبول نکردم، گفتم خسارت پرداخت کنن تا جای دیگه مراجعه کنم، ولی قبول نکردن، میتونم شکایت کنم خسارت بگیرم که پیش دکتر دیگه ای عمل کنم؟ قبلش خودم باید پیش دکتر دیگری برم جاهای که نقص داره تایید کنند پرونده شکایت بگذارم یا نیازی نیست؟

علیرضا
4 ماه قبل

سلام سال قبل من رو با اورژانس به بیمارستان منتقل کردن بعد از ۴۸ ساعت بستری شدن، بدون اینکه پزشک متخصصی مرا ببیند و بدون هیچ گونه صحبتی در خصوص نوع جراحی و چگونگی اطلاع از روند درمان، بدون طی کردن مراحل قبل از جراحی، بدون اینکه اجازه ای حتی شفاهی از من یه میله دایمی وارد سراسر ساق پایم کردن. نکته اینجاست که کسانی که در اطاق عمل بودن هیچ کدام را حتی برای یک لحظه دیدار در ۴۸ ساعت گذشته، حتی یک نفر هم از تیم پزشکی‌ که مثلاً پزشک من مسئول آنها هست را ندیدم. و شخصی که ویزیتور لوازم پزشکی هست و در اتاق عمل آن بیمارستان هم کار میکند. با مدرک فوق دیپلم من را دچار این عذاب کرده. تازه فردای عمل بعد از ۷۲ ساعت که بستری بودم دکتر قریشی که رییس بیمارستان هم هست. آمد داخل اتاق وگفت من پز شک جراح و معالج شما هستم. که من تعجب کردم و به ایشان گفتم که من تا به حال شما را ندیدم، که ایشان ناراحت شدند و من وقتی که پرستار گفت مرخص شدی، من دیگر ایشان را ندیدم. که من گفتم تا پزشکم را نبینم نمیروم زیرا گیج و گنگ و پریشان با دهها سوال بیجواب. مستعسل مانده بودم که خلاصه بگم بعد گذشت ۳ روز که دار و درمان من را در آن وضعیت قطع کردن و مرتب موجب آزار و اذیت من را باعث میشدن به هرطریق بالاخره آقای رییس دکتر قریشی تشریف آوردن و با توپ و تشر من را مرخص کردن. الان بعد از ۱۱ ماه کلا پای راستم تا لگن نابود شده است.حال میخواهم بدانم باید از دکتر قریشی یا همان ویزیتور که من را عمل کرد یا از بیمارستان شکایت کنم؟ در ضمن این کار عمد محسوب نمی شود که پزشک فوق تخصصی جراحی من را به او واگذار کرده و از همان ماه اول که متوجه شدم پای من را در یک راستا و در امتداد هم قرار ندادن طوری که پای راستم حدوداً ۲۰-۳۰ درجه از پایین ساق به پایین نسبت قسمت فوقانی انحراف دارد که این موضوع باعث بر هم خوردن تعادل کل بدنم شده طوری که بدون واکر یک قدم هم امکان تحرک ندارم. با کمال تشکر.

خدیجه افرازه
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من پارسال توسط پزشک زیبایی تحت عمل جراحی ابدو مینی پلاستی ساکشن و ترنسفر باسن قرار گرفتم اما بعداز یک هفته عمل جراحی متوجه پستی باندی و کج بودن ناف و ماندن کلی چربی در نواحی شکم واضافه ماندن پوست در سمت راست بدنم بودم بارها همان اوایل جراحی به پزشک مراجعه نمودم و بعد متوجه شدم که ایشان در کار عمل بنده سهل انگاری کرده و پزشک جراح عمومی بوده، البته نخسه های پزشکی ایشان نوشته عمل زیبایی چند بار به ایشان مراجعه کردم اما متاسفانه هر دفعه میگفت درست میشه اگرم نشد درستش میکنم ترمیم میکنم، اما متاسفانه هرچی زنگ میزنم تماس میگیرم حتی تو واتساپ پیام دادم به هیچکدام جواب نمیدن ومطبم نیستن، من باید چیکار کنم؟ آیا به نتیجه میرسم؟ ممنونم

بهرام
5 ماه قبل

سلام پدر من دهم بهمن بخاطر پروستات که ۱۵ سال پیش جراحی کرده بود مجدد بستری شد دوازدهم به ای سی یو برده شد و بیست و ششم با پرداخت ۱۱۵ میلیون تومان جسدش رو تحویل گرفتم و برگ فوت به علت کرونا، آیا میتونیم شکایت کنید؟

علی،ابد
5 ماه قبل

با عرض سلام و خسته نباشید، بنده حدود ۳ سال پیش به جهت جراحی فتق به یک پزشک مراجعه نمودم و ایشان مرا جراحی کردند ولی متاسفانه با گذشت حدود یک ماه زخم من جوش نگرفت و مرتب و به صورت روزانه از آن چرک میامد و باید پانسمان می شد و هر چقدر که به پزشکان مراجعه میکردم جواب سر بالا می دادند، تا اینکه بعد از دو سه ماه توسط پزشک دیگری در بیمارستان به مدت ۱۳ شب بسری شدم ولی عفونت خشک نشد و هیچ پزشکی حاضر به جراحی من نبود و ایشان یک بار در مطب با حالت غیر بهداشتی و یک بار دیگر در بیمارستان بنده را جراحی نمود، ولی خوب نشدم. حال بعد از گذشت ۳ سال که مدام در حال پانسمان بودم و در شرح عمل نیز می باشد که تعدادی نخ از عمل های قبلی جا مانده است و منشا عفونت بوده ، آیا میتوانم از آن پزشک شکایت کنم؟

حسین
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من هفته پیش تحت عمل جراحی بینی قرار گرفتم.احتمالا کلینیک از مواد و ابزار نامرغوب استفاده کرده و باعث التهاب شدید روی صورتم شد.موضوع را با پزشکم درمیان گذاشتم اما ایشان موضوع را عادی گزارش کردن و در نهایت باعث شد کل صورت من تبخال و التهاب شدید دهد. آیا می توانم از پزشک و کلینیک شکایت کنم؟

نظری
6 ماه قبل

با سلام و عرض ادب.
نوزاد من به دلیل نارس بودن چند روز در یک بیمارستان بستری شد. در روز دوم بستری به دلیل عدم مهارت یا بی مبالاتی در تزریق سرم، یک بافت مردگی نسبتاً بزرگ روی دست نوزاد ایجاد شد که علاوه بر ایجاد هزینه های اضافی، هنوز پس از گذشت چهار ماه آثارش روی دست نوزاد باقی مانده است.
مکان و زمان این قصور پزشکی یا پرستاری مشخص است، در پرونده پزشکی نوزاد نیز قطعاً درج شده است. اما من اطلاعی از هویت دقیق مقصر یا مقصران این حادثه ندارم.
سوالم این است که آیا شخصاً می توانم پرونده پزشکی نوزادم را از بیمارستان مطالبه و رؤیت کنم؟ اگر این موضوع مقدور نباشد، در قسمت «مشتکی عنه» چه چیزی بنویسم؟
سپاس از شما

حسینی
6 ماه قبل

سلام من شهریور ۹۹عمل لاپاراسکوپی کردم. دکتر یک وسیله در شکم من جا گژاشتن بهمن ۹۹ وسیله را خورش عمل کرد و دوباره هزینه گرفت. همه مدارک و وسیله که جا گژاشتن بود موجود استT آیا الان بعد این مدت میتونم شکایت کنم? چون یکسال بیشتر شده از عمل اولم.

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ