نمونه شکایت از پزشک

شکایت از پزشک که ریشه در قصور پزشکی و تخلف پزشک دارد، دارای دامنه گسترده ای از اطلاعات و موازین علمی و کاربردی حقوقی است. نمونه شکایت از پزشک زمانی میتواند مفید واقع شود که دربرگیرنده نکات اصلی و اثباتی باشد. لذا در این مقاله شکایت از پزشک بطور کلی مورد بررسی و سپس نمونه شکایت از پزشک ارائه میگردد.

قصور پزشکی چیست؟ اثبات تقصیر پزشک

قصور پزشکی که در عالم حقوق، عنوان خطای جزایی می یابد به معنای نوعی غفلت و کم کاری می باشد که پزشک متخلف نه از روی عمد بلکه سهوا مرتکب آن شده است. همچنین میتوان در ارائه نمونه شکایت از پزشک به بیان انواع بی احتیاطی بی مبالاتی عدم رعایت موازین قانونی و نظامات مربوطه را بعنوان مصادیق قصور پزشک ذکر و عنوان نمود.

مطابق بند ب ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامی، جنایات غیرعمدی که شبه عمد میباشند و موجب پرداخت دیه در حق مجنی علیه میشوند به معنای آن است که فاعل و مرتکب بدون سونیت و قصد مجرمانه نسبت به نتیجه نهایی که رخ داده است، اقدام به انجام عملیاتی مینماید که مورد قصد و هدف و خواسته او نبوده است.

در نمونه شکایت از پزشک میبایست ذکر گردد که بعنوان مثال، پزشک جراح عمل زیبایی بینی، به دلیل بی احتیاطی یا بی مبالاتی و قصور پزشکی، بیشتر از حد مورد نیاز بینی را باز نموده و یا به غضروف و استخوان بینی آسیب رسانیده است، تا بتوان مدعی مطالبه خسارت از پزشک شد و علیه او طرح دعوای کیفری نمود.

◁◁ بیشتر بدانید:  قصور پزشکی و همه چیز درباره آن

نمونه شکایت از پزشک و تعریف مصادیق آن

انواع قصور پزشکی که دربردارنده بی مبالاتی، بی احتیاطی، عدم مهارت و عدم رعایت مقررات دولتی میباشد به چه معنا و مفهوم هستند؟ آیا ذکر مصادیق آنهم به نحو صحیح و دقیق در نمونه شکایت از پزشک ضروری و الزامی است؟ اگر شاکی نام و عنوان مصادیق قصور پزشکی را در متن شکایت ذکر نکند چه میشود؟

وکیل متخصص جرائم پزشکی مختصرا توضیح میدهد:

بی مبالاتی:

به معنای ترک فعلی است که از نظر علمی و فنی انجام آن جزو تکالیف پزشک بوده است. مانند عدم اخذ نوار قلب از بیمار قبل از درمان، عدم تزریق تست پنی سیلین قبل از تزریق کامل به بیمار. ذکر ماهیت رخداده موجب شفاف سازی قصور پزشکی و اقناع ذهن مقام رسیدگی کننده میشود.

بی احتیاطی:

برعکس بی مبالاتی میباشد. بی احتیاطی در قصور پزشکی و تخلف پزشک به این معنا میباشد که پزشک مرتکب فعلی شده است که نباید انجام میداده و اتفاقا انجام آن فعل یعنی بروز فعل مثبت برای پزشک موجب به بار آمدن نتیجه تخلف و قصور پزشکی گردیده است. مانند آنکه پزشک در تجویز دارو و تعیین دز دارو زیاده روی نموده باشد. همچنین است در خصوص جاگذاشتن ابزار و وسایل جراحی حین عمل در درون بدن بیمار. توضیح بی احتیاطی صورت گرفته بعنوان اثبات قصور پزشکی در نمونه شکایت از پزشک کفایت مینماید.

عدم مهارت پزشک:

به معنای عدم تبحر و مهارت و چیره دستی پزشک از لحاظ علمی و فنی در طبابت و درمان میباشد. مانند آنکه دکتر جراح به دلیل تازه کار بودن و عدم مهارت کافی مثلا در سرعت عمل در جراحی موجب خونریزی شدید بیمار و فوت وی شود. لزوم وجود مهارت و توانایی کافی در هر پزشک ضروری و فقدان آن موجب بروز مسئولیت برای وی میباشد. به همین جهت است که جراحان پیش از آنکه مستقلا به عمل جراحی بپردازند در بسیاری از عمل ها بعنوان دستیار پزشک جراح اصلی در اتاق عمل حضور داشته و مهارت و تجربه لازمه را کسب مینمایند. لذا در نمونه شکایت از پزشک میتوان به تازه کار بودن پزشک معالج نیز اشاره نمود. خصوصا در مواردی که پزشکان جوان در کلینیک ها و مطب های خصوصی دست به اقدامات درمانی میزنند که نیازمند مهارت و سرعت عمل و تجربه کافی میباشد.

عدم رعایت مقررات دولتی توسط پزشک متخلف:

به معنای عدم توجه پزشک به آیین نامه، بخش نامه ها، دستورالعمل های مقام اداری مانند سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میباشد. بعنوان مثال اگر پزشک تابلوی مطب خود را وفق مقررات نصب ننماید یا سرنسخه هایش حاکی از تخصص کاذبی برای وی باشد، مورد از موارد شکایت از پزشک به استناد عدم رعایت مقررات دولتی و اثبات کننده تخلف صنفی وی نیز میباشد.

نمونه شکایت از پزشک و طرح دعوای حقوقی

دعوای حقوقی که علیه پزشک از بابت پزشک بودن وی طرح میشود، عمدتا و اصولا دربردارنده مطالبه خسارت و ضرر و زیان وارده ناشی از فعل و قصور پزشکی دکتر معالج میباشد. در قالب تنظیم دادخواست و تقدیم آن به محکمه حقوقی قابل طرح و رسیدگی و مطالبه میباشد.

شکایت از پزشک بابت جرائم پزشکی

اگر به موجب طبابتی که دکتر داشته است و به موجب درمان یا دارویی که تجویز نموده و یا به دلیل اعمال جراحی و پزشکی که خارج از حیطه صلاحیت، تخصص و پروانه اش انجام داده، یا مانند آن باشد که پزشک عمومی در مطب شخصی اش جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده باشد، یا دکتری بدون داشتن صلاحیت و مجوز نسبت به تزریق ژل و بوتاکس و چربی اقدام نماید، یا جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده صورت گرفته باشد، بخواهیم از وی شکایت نماییم باید به کجا برویم؟ ثبت شکایت از پزشک چگونه است؟ برای شکایت از پزشک باید کجا برویم؟ نمونه شکایت از پزشک را از کجا بگیریم؟

وکیل متخصص جرائم پزشکی مختصرا سازمانها و نهادهایی را که در پیش رو خواهید داشت را از قرار ذیل لیست نموده است:

  • سازمان نظام پزشکی
  • دادسرای انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشک
  • هیات بدوی انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکان
  • هیات تجدیدنظر انتظامی استان
  • هیات عالی انتظامی
  • دادسرای ویژه جرائم پزشکی
  • دفتر خدمات الکترونیک قضایی

برای دریافت انواع بیشتری از نمونه شکایت از پزشک با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نمایید. در ذیل یک نمونه شکایت از پزشک بیان شده است.

نمونه شکایت از پزشک در سازمان نظام پزشکی

در تنظیم شکایت از پزشک میبایست بیمار که اکنون عنوان شاکی را اخذ مینماید کلیه شرح ماوقع را بطور دقیق و مفید بیان نماید. ذکر دلیل و تاریخ مراجعه به پزش، درمان انجام گرفته، پیشنهاد پزشک معالجه، معاینات صورت گرفته، محل درمان و فعل طبابتی که در مطب انجام شده است، میزان توضیح و تبیین عوارض محتمله توسط پزشک و بسیاری از موارد دیگر که وکیل متخصص جرائم پزشکی به شما خواهد گفت میبایست در شرح و متن شکوائیه درج شود.

 شاکی: فاطمه احمدی …

مشتکی عنه: دکتر زهرا امینی …

موضوع شکایت: تزریق غیرمجاز ژل و ایجاد نکروز چربی در صورت

مکان و زمان وقوع جرم: تیرماه ۹۹ در مطب شخصی ایشان به آدرس …

شرح شکوائیه: اینجانب در مورخه ۱۰/۴/۹۹ به مطب شخصی ایشان مراجعه نموده ام. آشنایی بنده با مشتکی عنه از طریق پیج (صفحه) اینستاگرامی و به دلیل مشاهده تبلیغات گسترده ایشان اعم از عکس و ویدئو در صفحه اش بوده اشت. پس از مراجعه در جهت زاویه سازی و تقارن سازی و فرم دهی به فک و چانه و برجسته کردن لب طبق پیشنهاد ایشان اقدام به تزریق ژل به نواحی مختلف صورتم اعم از چانه، فک و لبهایم نمودم. متاسفانه پس از گذشت مدتی نزدیک به یک ماه، ژل تزریق شده در زیر پوستم جمع شده و مانند غده ها و جوش های زیرپوست شده است.

بعداز آن از طریق سایر دوستان و مراجعه کنندگان به مطب وی متوجه شدم که ایشان اصلا صلاحیت تزریق ژل و بوتاکس را نداشته است. حال به دلیل عدم صلاحیت ایشان و قصور پزشکی صورت گرفته و اینکه مشخص نمیباشد از چه موادی با چه کیفیتی تزریق انجام داده است شکایت داشته و تقاضای رسیدگی و جبران خسارت وارده مورد استدعا میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک

شکایت از پزشک توسط وکیل
شکایت از پزشک توسط وکیل

شکایت از پزشک توسط وکیل

پرواضح است که مقالات حقوقی و کیفری و نمونه شکایت از پزشک که در کلیه سایتها درج و قرار داده شده است موجب بینش و افق دید برای کاربران گرامی میباشد. ذکر مثال و بررسی انواع مشابه در هر امری همچون نمونه شکایت از پزشک مفید بوده و بهتر از عدم اطلاع و آگاهی در زمینه مربوطه است. ولیکن خوب است بدانید بهترین اقدام آن است که برای تنظیم شکوائیه حضورا به موسسه حقوقی مراجعه و نزد وکیل متخصص جرائم پزشکی اقدام به تنظیم و سپس طرح دعوای کیفری نمایید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴۷ میانگین امتیاز: ۳.۸]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

124 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
صحراگرد
25 روز قبل

سلام، حدود چهار سال پیش پسر من که دچار خونریزی و عفونت از ناحیه ناف گردید، توسط یک جراح عمومی جراحی شد. وقتی بعد از کشیدن بخیه به منزل مراجعه کردیم متوجه شدیم که داخل ناف یک بخیه جا مونده، با مراجعه مجدد به پزشک ایشون پاسخ دادن که این بخیه خودش جذب میشه. ولی آبان ماه، بعد از چهار سال ناف مجددا مشکل پیدا کرده و پسر من با مراجعه به پزشک دیگری در خارج از کشور متوجه شده که چند بخیه داخل ناف هست و اصلا جذب نشده. پزشک گفته کار این جراح عجیب بوده چرا باید بخیه ها باقی بمونن؟

محترم
2 ماه قبل

یکسال و نیم پیش دنداپزشکی برای مادرم که ۷۹ سال سن دارد، یک دست پروتز ساخت که از همان روز اول ناکارآمد بود و به وقت غذا خوردن مادرم دچار درد می شد و مهم تر اینکه قرار بود پروتزها درجه یک آلمانی باشد و جنس چینی و ظریف نباشند، که برای نمونه ما پروتز قبلی فک پایین مادرم که ۷ سال پیش خیلی عالی و ظریف ساخته شده بود و حتی نمونه عکس دندان چینی را هم برای دکتر فرستادم. به شورای حل اختلاف مراجعه کردیم‌ که بی نتیجه بود و اینکه کمیسیون پزشکی ۵ نفره اصلا به این موضوع که پروز ۴ میلیون تومانی ناکارآمد را با ما ۲۱ میلیون تومان حساب کرده هیچگونه توجهی نکردند. آیا این کار کلاهبرداری محسوب می شود؟

مصطفی
4 ماه قبل

سلام، پای من دچار شکستگی و ورم شد و به بیمارستان مراجعه کردم، بعد از گرفتن عکس دکتر گفت شکسته من قبول نکردم به مطب متخصص ارتوپدی رفتم که اونم گفت شکسته و گچ گرفت. ولی چون نظامی بودم برای استراحت باید به بیمارستان ارتش مراجعه می کردم و در اونجا دکتر متخصص نبود ولی مدیر درمان بیمارستان گفت نشکسته و با پای گچ گرفته رفتم سرکار، می تونم از این مدیر درمان به نظام پزشکی شکایت کنم؟

عبدالحسین
5 ماه قبل

سلام من فرزندم که دختر مجرد است به بیمارستان بردم به دکترش گفتم مصموم غذای شده، سابقه مسمومیت داره. برعکس خواسته ما آزمایش حاملگی نوشته است آیا میتوانم شکایت نمایم که به دخترم توهین کرده است.

علی اکبر علیمحمدی
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید، عرض کنم ما مادر خانومم رو دو روز پیش بردیم بیمارستان ضعف شدید داشتن ازش سیتی اسکن گرفتن، گفتن خونریزی مغزی داره عمل کردن رفت تو کما، بنده خدا هیچیش نبود ۴۶ سالش هست. ما میتونیم شکایت کنیم یا نه؟ آخه خونریزی مغزی بی دلیل مگه میشه تازه بعدشم به کما بره، الانم میگن امیدی نیست هوشیاریش ۳ درصد.