شکایت از پزشک عمومی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

شکایت از پزشک عمومی
دعاوی پزشکی

شکایت از پزشک عمومی مبنای طرح پرونده کیفری میباشد. این شکایت میتواند از بابت جرم عمومی پزشک باشد و یا از بابت جرم و تخلفی باشد که به صنف پزشکی و شغل طبابت پزشک عمومی مربوط باشد. در مقاله حاضر به شکایت از پزشک عمومی به دلیل جرم و تخلف طبابت ایشان پرداخته میشود.

شکایت از پزشک عمومی چگونه است؟

شکایت از پزشک عمومی قابل طرح و پیگیری در دو مرجع دادسرای جرائم پزشکی و سازمان نظام پزشکی میباشد. هنگامیکه بیمار از مواردی از قبیل: طبابت پزشک عمومی، درمان صورت گرفته، داروی تجویز شده، عمل و جراحی که پزشک عمومی فاقد صلاحیت انجام آن بوده است و بسیاری از موارد دیگر شاکی و ناراضی باشد، اقدام به طرح شکایت از پزشک عمومی مینماید. شاکی یا وکیل متخصص دعاوی پزشکی و فعال در حوزه جرائم پزشکی نخست با ادله اثبات دعوا و مدارک پزشکی موجود در دست بیمار، تنظیم شکوائیه نموده و در دفتر خدمات الکترونیک نسبت به ثبت آن اقدام مینمایند.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک

شکایت از پزشک عمومی چه نکاتی دارد؟

پیش از پرداختن به مقوله نکات شکایت از پزشک عمومی، خوب است بدانید نخستین گام، بررسی عمل مجرمانه یا تخلف و قصور پزشکی صورت گرفته میباشد. در ابتدا باید بررسی شود که چه کسی، مرتکب چه عملی شده است؟ بعنوان مثال پزشک عمومی مرتکب عمل جراحی لیپوماتیک یا پیکرتراشی در مطب شخصی خویش شده است. پس پزشک عمومی بعنوان فاعل جرم مرتکب جرم و عمل ممنوعه و تخلف انجام جراحی فاقد صلاحیت شده است. شکایت از پزشک عمومی بخاطر عدم صلاحیت دکتر در جراحی در مطب بسیار شایع و مبتلابه میباشد. لذا بسیاری از سوالات شما عزیزان حول این محور میباشد که آیا میتوان شکایت از پزشک عمومی را بخاطر عدم صلاحیت او طرح کرد؟ پاسخ پرسش مذکور مثبت است.

نکات مندرج در متن شکوائیه

شکایت از پزشک عمومی میبایست دربردارنده مواردی از قبیل زمان و مکان طبابت انجام شده باشد. در درجه اول در تنظیم شکوائیه نوشته میشود که بیمار در چه تاریخی به پزشک عمومی مراجعه کرده است. سپس ذکر میگردد که پزشک عمومی مدعی انجام چه اعمال و جراحی هایی گردیده است. مثلا پزشک خود را جراح زیبایی لیپوساکشن معرفی مینماید. یا پزشک عمومی بدون مجوز مربوطه خود را دارای جواز و صلاحیت برای تزریق ژل و بوتاکس معرفی میکند. یا پزشک عمومی اقدام به لیفت صورت با نخ مینماید.

نکته: خوب است بدانید انواع تزریق های ژل و بوتاکس به صورت، گونه، لب و بالاکشیدن ابرو و سایر اعمال و جراحی های زیبایی در مطب پزشک عمومی در حالی انجام میشود که پزشک عمومی فاقد صلاحیت بوده و عمل او تخلف صنفی میباشد و موجب طرح  شکایت از پزشک عمومی خواهد بود.

شکایت از پزشک عمومی در سازمان نظام پزشکی

وکیل شکایت از پزشک عمومی بطور مثال بیان میدارد: هنگامیکه پزشک عمومی مبادرت به عمل جراحی شکم و پهلو (ابدومینوپلاستی) چه در مطب شخصی و چه در مطب یا محل دیگری مینماید، فارغ از نتیجه مطلوب یا نامطلوب، مرتکب جرم شده و مستحق مجازات میباشد. شکایت از پزشک عمومی فاقد تخصص در سازمان نظام پزشکی طرح و کمیسیون مربوطه به آن رسیدگی مینمایند. در این مرحله، از بابت طبابت صورت گرفته مانند جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی سینه، به بررسی نتیجه عمل پرداخته میشود. چنانچه در اثر فعل پزشک عمومی آسیب، صدمه، نتیجه زیانبار یا عارضه ای به بیمار حادث شده باشد، پزشک عمومی محکوم به پرداخت دیه در حق بیمار میشود.

نکته: خوب است بدانید همزمان با طرح شکایت از پزشک عمومی میتوانید نسبت به مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم اقدام حقوقی نمایید.

عدم تحقیق بیمار قبل از مراجعه

اگر بیمار قبل از اینکه به پزشک عمومی مراجعه کند، درخصوص صلاحیت و تخصص وی تحقیقی به عمل نیاورده باشد، مسئولیتی بر عهده اش قرار میگیرد؟! به عبارت دیگر، مسئولیت بیمار در قبال مراجعه به پزشک عمومی برای انجام یک امر تخصصی مانند لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چیست؟ خوب است بدانید حتی اگر بیمار بصورت آگاهانه که پزشک عمومی، صلاحیت انجام جراحی زیبایی تهاجمی مانند ساکشن شکم و پلو و بازو را ندارد، به وی مراجعه نماید، بازهم موجب سلب مسئولیت از پزشک عمومی و مانع شکایت بیمار نیست.

شکایت از پزشک عمومی در دادسرای جرائم پزشکی

شکایت از پزشک عمومی میتواند ابتدا به ساکن در مرجع قضایی و دادسرای ویژه جرائم رایانه ای طرح و مورد رسیدگی واقع شود. در اینصورت مقام قضایی رسیدگی کننده به شکایت از پزشک عمومی خواه شعبه دادیاری باشد خواه شعبه بازپرسی باشد، درجهت احراز میزان خطا و تقصیر پزشک عمومی یعنی قصور پزشکی رخ داده و تخلف و جرم وی به کمیسیون نظام پزشکی ارجاع میدهد.

کمیسیون نظام پزشکی چیست؟

شکایت از پزشک عمومی موجب وصول شکوائیه و پرونده به کمیسیون نظام پزشکی واقع در سازمان نظام پزشکی میشود. این کمیسیون متشکل از پزشکانی میباشد که به بررسی فعل و خطای پزشکی و قصور پزشکی پزشک عمومی میپردازند. ممکن است در بررسی صورت گرفته توسط این کمیسیون، اعضای کمیسیون مذکور نظر به عدم تحقق تخلف و قصور پزشک  عمومی داشته باشند و پرداخت دیه را برعهده پزشک قرار ندهند. همچنین ممکن است کمیسیون سازمان نظام پزشکی در راستای رسیدگی به شکایت از پزشک عمومی، وی را مقصر دانسته و نظر به مسئولیت پزشک خاطی داشته باشند.

نکته: خوب است بدانید هریک از طرفین دعوای کیفری جرائم پزشکی یعنی بیمار و دکتر میتوانند حسب مورد به نظر کمیسیون نظام پزشکی اعتراض نمایند.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از جراح زیبایی | شکایت از جراح متخلف زیبایی

وکیل شکایت از پزشک عمومی
وکیل شکایت از پزشک عمومی

وکیل شکایت از پزشک عمومی

شکایت از پزشک عمومی بدون صلاحیت یکی از شایع ترین شکایات علیه پزشکان میباشد. پرواضح است که وکالت در حوزه جرائم پزشکی و طرح شکایت از پزشک عمومی مستلزم دانش، مهارت، اشراف بر قانون و آگاهی از رویه میباشد. لذا بهترین توصیه به شما عزیزان در اختیار داشتن وکیل متخصص و دانا در کلیه جرائم پزشکی میباشد. جهت مشاوره با وکیل شکایت از پزشک عمومی و یا طرح شکوائیه و لایحه با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از دندانپزشک چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
شکایت از پزشک کاشت مو

دیگر مطالب این دسته بندی

14 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ونوس
1 سال قبل

سلام خسته نباشید خواستم تشکر کنم از شما و مشاوران خوبتون واقعا کارشون بلدن صحبت هایی که با بنده کردن خیلی خیلی خوب بود

کریمی
1 سال قبل

کار وکلاتون واقعا عالیه من دوبار از وکلای شما مشاوره گرفتم واقعا هر دوبارشم به نتیجه خوبی رسیدم خیلیییییی ممنون

جهانیان
1 سال قبل

سلام روزتون بخیر.
میخواستم بدونم آیا میشه از پزشک عمومی که بدون انجام آزمایشات لازم و با تشخیص اشتباهش برای همسرم دارو تجویز کرده و باعث بدتر شدن حال همسرم گردیده شکایت کنم؟ مدارک چی میخواد؟

به صبا
1 سال قبل

شکایت از پزشک عمومی بابت جراحی در مطب وی اگر درحالتی باشد که از بیمار رضایتنامه داشته باشد هم ممکن است؟ من قبل از انجام لیپوساکشن در مطب شخصی پزشک عمومی ازم امضای رضایتنامه گرفت که اتفاقا دست نویس هم بوده است ممنون میشم راهنمایی کنین

احمد
1 سال قبل

سلام میخوستم بپرسم کسی که از پزشکی عمومی که تخصص نداره ولی مثلا میاد تزریق ژل بوتاکس انجام میده میشه شکایت کرد؟ کجا به این شکایت رسیدگی میکنن؟

آرمیتا
1 سال قبل

وکیل پزشکی میخواستم که به صورت تخصصی تو این حوزه کار کنه، وکلای شما به صورت تخصصی پرونده پزشکی کار میکنن؟

سنا
1 سال قبل

شکایت از پزشک عمومی کجا رسیدگی میشه؟

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ