نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز
سایر موارد کیفری

وکیل شکایت از توهین پیامکی بیان میدارد: توهین پیامکی چیست و چه مجازاتی در پی دارد در مقاله پیش تر تحت عنوان “توهین پیامکی” مورد بحث قرار گرفته است.
اکنون به نحوه طرح شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز میپردازیم. وکیل شکایت از توهین پیامکی این امر را هدف خویش قرار داده است که بیشتر به تبیین ابعاد عملی در خصوص نحوه طرح شکایت توهین پیامکی و بیان و تشریح جزییات رسیدگی به پرونده کیفری توهین پیامکی بپردازد.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران تلاش خویش را بر آن داشته است که در مقاله پیش رو بتواند تصویر منسجمی بطور گام به گام از ابتدا تا انتهای نحوه طرح شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز را ارائه نماید. وکیل کیفری معتقد است ارائه نحوه عملی و چگونگی یک پرونده کیفری بسیار مفیدتر و کاربردی تر از سایر مطالب میباشد و در درجه اول اهمیت میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل جرم توهین | جرم توهین و تفاوت آن با افتراء و قذف

نحوه طرح شکایت توهین از طریق پیامک

هنگامیکه شخصی، مخاطب دریافت پیامک یا اس ام اس حاوی توهین و اهانت میشود، میتواند شخصا یا از طریق اخذ وکیل کیفری و یا وکیل توهین پیامکی اقدام به طرح شکایت علیه شخص توهین کننده نماید.

نحوه طرح شکایت توهین از طریق پیامک به گفته وکیل توهین پیامکی به این شرح است که: همچون سایر دعاوی کیفری، شاکی یا مشتکی عنه را میشناسد و یا وی را نمیشناسد.

در فرض نخست که شاکی، شخص توهین کننده را میشناسد، در برگ شکواییه نام و مشخصات لازم وی جهت طرح شکایت را مینویسد و این شکواییه به حوزه قضایی محل خود شخص شاکی تقدیم میگردد. زیرا جرم توهین پیامکی در این حوزه محقق و دادسرای محل وقوع جرم، صالح به رسیدگی میباشد.

نحوه طرح شکایت توهین در فرض دوم که شاکی، مشتکی عنه را نمیشناسد، به این صورت است که شاکی صرفا شماره تلفن توهین کننده را در متن شکواییه ذکر و در قسمت نام و مشخصات مشتکی عنه، عبارت “ناشناس” را درج مینماید. نحوه طرح شکایت توهین پیامکی به اینصورت است که شاکی یا وکیل توهین پیامکی به دفتر خدمات قضایی مراجعه و شکواییه را به ثبت میرساند.

نحوه رسیدگی به ایجاد مزاحمت از طریق ارسال پیامک

وکیل شکایت از توهین پیامکی بیان میدارد: ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک یا اس ام اس یکی از متداول ترین دعاوی کیفری تحت همین عنوان میباشد. در متن شکواییه، موضوع شکایت و عنوان اتهامی دقیقا عبارت “ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک” درج میگردد. هنگامیکه شخصی به نحوی از انحا ولو با ارسال پیامک مزاحم شما میشود، خواه محتوای پیامک یا اس ام اس حاوی توهین و فحاشی باشد خواه نباشد و مثلا پیامک سفید ارسال گردد، شما میتوانید از وی تحت عنوان ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک شکایت نمایید.

وکیل شکایت از توهین پیامکی تبیین میدارد:
پس از طرح شکایت و تقدیم آن به مرجع صالح، پرونده به دادسرای مربوطه ارجاع و در شعبه دادیاری و یا بازپرسی ثبت میگردد. سپس شعبه مربوطه جهت انجام تحقیقات بیشتر پرونده را به کلانتری حوزه ذی ربط ارسال و یا راسا اقدام به اخذ استعلام از مخابرات مینماید. وکیل کیفری در خصوص نحوه رسیدگی به جرم ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک تشریح میدارد؛ استعلام صورت گرفته متضمن مشخصات شخص مزاحم است. به دیگر سخن، در استعلام واصله، این امر که مالک شماره تلفنی که مزاحم است، کیست و مشخصات وی به مرجع قضایی ارسال میگردد. اکنون شاکی از هویت شخص مزاحم مطلع میگردد. سپس جلسه رسیدگی در خصوص موضوع امر تشکیل میگردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  توهین پیامکی چیست و چه مجازاتی دارد؟

مرجع رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز کجاست؟

وکیل شکایت از توهین پیامکی در جواب سوال فوق اینگونه پاسخ میدهد: مطابق قوانین و مقررات جزایی و قانون آیین دادرسی کیفری، مرجع صالح به رسیدگی در خصوص جرایم، مرجع قضایی است که جرم در حوزه قضایی آن مرجع، اتفاق افتاده است.
جرم ارسال پیامک توهین آمیز و جرم ایجاد مزاحمت تلفنی، هنگامیکه پیامک یا اس ام اس به مخاطب میرسد، به وقوع میپیوندد و تحقق می یابد، لذا مرجع صالح به رسیدگی به این جرم، همان حوزه و محلی است که شاکی در آن اقامت دارد.

وکیل جهت طرح شکایت توهین پیامکی در تهران
وکیل جهت طرح شکایت توهین پیامکی در تهران

وکیل جرم توهین از طریق پیامک در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران به مراجعه کنندگان محترم بیان میدارد که ابتدائا و اساسا میبایست محتوای پیامک و اس ام اس های ارسالی مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه متن آنها توسط وکیل کیفری و وکیل توهین پیامکی، موهون و اهانت آمیز تلقی گردید اقدام به طرح دعوای کیفری مینمایند.
چه بسا بسیاری از مراجعه کنندگان به تصور اینکه پیامک دریافتی ایشان مصداق بارز توهین است، به موسسه مراجعه مینمایند ولیکن پس از اخذ مشاوره حقوقی از وکیل متخصص توهین از آثار حقوقی پیامک خویش مطلع و پی به واقعیت امر میبرند. جهت مشاوره با وکیل توهین پیامکی در تهران با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲۰ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
توهین پیامکی چیست و چه مجازاتی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
اعاده حیثیت چیست؟ چگونه اعاده حیثیت نماییم؟

دیگر مطالب این دسته بندی

80 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
80
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x