اعاده حیثیت چیست؟ چگونه اعاده حیثیت نماییم؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

اعاده حیثیت چیست؟
سایر موارد کیفری

اعاده حیثیت چیست و چگونه میتوانیم اعاده حیثیت نماییم از زمره سوالات و دغدغه های متداول عامه مردم میباشد که همواره مورد پرسش و مورد خواسته قرار میگیرد. در این مقاله به بیان ماهیت اعاده حیثیت و انواع آن پرداخته میشود.

اعاده حیثیت به چه معناست؟

اعاده حیثیت در معنا و مفهوم کلی به معنای بازگرداندن و جبران آن آبرو و اعتباری است که یا در اثر ارتکاب جرم مانند فرد قربانی یا در اثر نتیجه آن مانند مجازات مرتکب یا در اثر عجز از اثبات اتهام انتسابی مورد خواسته قرار میگیرد. لذا در معنای صحیح و جهان شمول آن، اعاده حیثیت دارای انواع گوناگونی است که دربردارنده جبران ضرر مادی و معنوی شخص مدعی میباشد.

الف) اعاده حیثیت به دلیل ارتکاب جرم

خوب است بدانید شخص مجرم نیز اعاده حیثیت میگردد. فلسفه و دلیل اجرای مجازات و سزادهی و کیفر نمودن یک مجرم آن است که با تحمل مجازات مربوطه، مجددا پاک شده و چون به سزای عمل خویش رسیده است، لذا آبرو و اعتبار به وی برگردانده میشود و جامعه میبایست مجددا پذیرای وی باشد. لذا اعاده حیثیت از جانب مجرم به معنای مقبولیت و جامعه پذیری وی پس از اجرای مجازات میباشد.

نکته: این بعد از ابعاد اعاده حیثیت در دروس دانشگاه مورد تدریس قرار گرفته و بیشتر مربوط به مبانی درس جزا وجرم شناسی میباشد.

ب) اعاده حیثیت به دلیل بزه دیده بودن

هنگامیکه جرم یا جنایتی بر روی شخص قربانی انجام میشود و او را بزه دیده، قربانی جرم، شاکی یا مدعی خصوصی مینامیم، به این معناست که او در اثر ظلم، ستم، جنایت و جرمی که بر وی روا داشته شده است، خواستار دادخواهی و احقاق حقوق از دست رفته خویش میباشد. لذا هر دعوای کیفری فی نفسه و در ذات خود دارای جنبه اعاده حیثیت از ناحیه شاکی میباشد. یعنی شاکی با تنظیم شکوائیه و طرح شکایت از مشتکی عنه و به دلیل کیفر کردن او، در حق خویش اعاده حیثیت نموده است.

نکته: از مصادیق مطالب فوق میتوان به حبس مجرم اشاره نمود که موجب آسایش خاطر قربانی میشود. یا رد مال در جرم کلاهبرداری موجب جبران خسارت بزه دیده میگردد. یا درج عذرخواهی در جراید کثیرالانتشار موجب جبران خسارت معنوی و التیام روحی بزه دیده میشود.

پ) اعاده حیثیت به دلیل عجز از اثبات جرم

آنچه که در عرف بیان مردم و عقیده عامه مردم از عبارت اعاده حیثیت، مستفاد و مقصود میگردد، همین مورد میباشد. هنگامیکه شاکی با طرح دعوای کیفری و تنظیم شکوائیه مدعی انتساب اتهام و ارتکاب جرم توسط مشتکی عنه میشود، میبایست در مقام اثبات، با ارائه ادله قانونی و محکمه پسند، بتواند ارتکاب جرم توسط متهم را ثابت نماید. حال اگر شاکی نتواند این امر را که متهم، مرتکب جرم است را نزد محکمه به اثبات برساند، باب اعاده حیثیت کیفری را برای متهم باز مینماید.

نکته: در این فرض، پرونده پیشین توسط قاضی رسیدگی کننده مورد بررسی و مطالعه قرار میگیرد. لذا چنانچه برای قاضی به اثبات برسد و محرز شود که دعوای شاکی واهی بوده و بی هیچ ادله و مدرکی اقدام به طرح شکایت نموده است وی را حسب مورد به مجازاتهای مقرر محکوم مینماید.

فلسفه اعاده حیثیت کیفری چیست؟

خوب است بدانید متهم پس از حصول منع تعقیب از دادسرا یا اخذ حکم برائت از دادگاه به دلیل اینکه مدعی است که با طرح شکایت از سوی شاکی و آمد و رفت به دادسرا و دادگاه و یا کلانتری و غیره آبرویش رفته است و شاکی، شکایت و دعوایی الکی و بدون وجود ادله اثبات دعوا علیه وی طرح کرده است، مدعی اعاده حیثیت خویش میشود. لذا دلیل و جهتی که مشتکی عنه پس از حصول بی گناهی خویش مدعی اعاده حیثیت میشود این نکته است که در اثر شکایت شاکی اعتبار و آبروی وی مورد خدشه و ازاله قرار گرفته است.

افترا چیست و چگونه موجب مجازات شاکی میشود؟

مطابق ماده ۶۹۷ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی هرکس بوسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا به هروسیله دیگر، به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آنها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب میشود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد. لذا اگر کسی از شخص دیگری تحت عنوان بزه سرقت شکایت نماید و نتواند ارتکاب جرم سرقت را توسط متهم به اثبات برساند، متهم میتواند نسبت به اعاده حیثیت از جرم سرقت اقدام نماید. مبنای این خواسته، افترایی است که شاکی در حق وی روا داشته است.

نکته: انتساب جرم به دیگری و عجز از اثبات آن را افترا میگویند. مفتری یعنی کسی است که ارتکاب و وقوع جرم را به دیگری نسبت داده باشد.

رویه عملی دادگاه ها در این خصوص

خوب است بدانید نمیتوان مدعی این امر شد که کلیه دعاوی کیفری منجر به اعاده حیثیت کیفری از سوی متهم میشود. اتفاقا در اکثر موارد که متهم پس از حصول برائت از اتهام پیشین نسبت به اعاده حیثیت کیفری اقدام مینماید، دعوای وی به جایی نرسیده و نتیجه ای را دربرنمیگیرد. یعنی نمیتواند شاکی پیشین خویش را مجازات نماید. زیرا اثبات این امر که شاکی دعوایی واهی طرح نموده است و به اصطلاح عامه دعوایی الکی و صوری علیه یک شخص طرح کرده، امری دشوار است که قضات به سهولت آن را نمیپذیرند.

به بیان دیگر، درخواست اعاده حیثیت پس از هر دعوای کیفری عمدتا مسموع نبوده و منتج به نتیجه نمیشود. چراکه اگر غیر از این میبود هیچ شاکی جرات و شهامت طرح دعوا را پیدا نمیکرد و حتی در مواردی که شاکی حقیقتا و واقعا قربانی جرم میباشد نیز از طرح دعوا به دلیل ترس از اعاده حیثیت ناشی از عدم اثبات، خودداری مینمود.

وکیل اعاده حیثیت در تهران
وکیل اعاده حیثیت در تهران

وکیل اعاده حیثیت

اعاده حیثیت یکی از موارد حائز اهمیت در مرتبه پیش از طرح دعواست که میبایست با بررسی و تدقیق در آن و در نظر گرفتن اینکه تا چند درصد احتمال طرح اعاده حیثیت در آتی وجود دارد، نسبت به طرح دعوای کیفری کنونی و ایراد اتهام انتسابی به متهم اقدام نمود. لذا بهترین کار اخذ مشاوره حقوقی دقیق از وکیل متخصص و باتجربه است که فعال در موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا میباشد. جهت مشاوره تخصصی با وکیل اعاده حیثیت در تهران با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز
نوشتهٔ بعدی
نحوه تنظیم شکواییه | وکیل برای تنظیم شکواییه

دیگر مطالب این دسته بندی

34 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
نامی
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید. اگه به اتهام جرمی به دادگاه فراخوانده بشی و بعد اثبات نشه میشه اعاده حیثیت کرد؟

طاهرخان
10 ماه قبل

سلام خسته نباشید میشه بفرمایید که آیا تو پرونده حقوقی هم کیشه شاهد رو جلب کرد؟

قلی زاده
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر . آیا برای اعاده حیثیت باید طرح دعوای جداگانه ای بنماییم؟ ممنون میشم چواب بدید.

شیخ
1 سال قبل

من به جرم افترا و نشر اکاذیب محکوم شدم خواستم از وکیل اعاده حیثیت سوال کنم تو قانون مجازاتش چیه؟

هانی
1 سال قبل

سلام میخواستم بدونم برای جبران یا همان اعاده حیثیت چه اعمالی را میتوان انجام داد؟

سلیمی
1 سال قبل

سلام چرا اغلب دادگاه ها موضوع اعاده حیثیت را سخت میپذیرند؟

عین الله
1 سال قبل

سلام من کسبه قدیمی راسته فرش فروش های بازارم و به من تهمتی ناروا زده شد و علیه من شکایت ولی اثبات نشد . با اون کار آبروی من رفت آبرویی که چندین سال برای بدست آوردنش زحمت کشیده بودم . چطور میتونم از حقم استفاده کنم تا اعاده حیثیت بشه؟

فرزان
1 سال قبل

سام و خسته نباشید خدمت شما. برای اعاده حیثیت نیاز به مدرک خاصی هست؟ توضیح بدید ممنون میشم.

ریحانه
1 سال قبل

سام میشه لطفا معنای واژه مفتری رو توضیح بدید. ممنون از زحمات شما .

خمر
1 سال قبل

سلام تو اعاده حیثیت میشه خسارت مالی هم دریافت کرد؟

فهرست
34
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x