توهین پیامکی چیست و چه مجازاتی دارد؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

توهین پیامکی و مجازات آن
سایر موارد کیفری

توهین پیامکی به توهینی گفته میشود که از طریق ارسال اس ام اس (مسیج) به شخص مخاطب تحقق می یابد. توهین از طریق پیامک در مقاله پیشین تحت عنوان “توهین و مجازات جرم توهین و تفاوت آن با افترا و قذف” بصورت کاملا خلاصه مورد اشاره قرار گرفته است.

وکیل توهین پیامکی که در واقع یک وکیل کیفری است در مقاله پیش رو به شرح و بسط بیشتر جرم توهین پیامکی میپردازد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا امیدوار است با مطالعه مقاله پیش رو، بینش و آگاهی مفیدی را برای شما عزیزان به ارمغان بیاورد.

توهین پیامکی چیست؟

توهین پیامکی هنگامی محقق میشود که شخصی در متن پیامک ارسالی خود به دیگری، وی را مورد اهانت قرار داده و به او توهین میکند. در این حالت جرم توهین پیامکی محقق میشود. توهین از طریق پیامک جرم بوده و از زیر مجموعه دعاوی کیفری میباشد.

وکیل توهین پیامکی اذعان میدارد: توهین پیامکی محقق میشود به الفاظ و عباراتی که خواه مستقیما افاده اهانت نمایند همچون فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک و هم شامل مواردی است که بدون استفاده از الفاظ رکیک و فحش، مخاطب را مورد اهانت قرار داده و به اعتبار وی خدشه وارد میسازد. وکیل کیفری ادامه میدهد؛ همانند بسیاری از انتقادهایی که توسط اشخاص صورت میپذیرد و به ظاهر نقد است و در باطن، متضمن اهانت و توهین است.

نکته: مفاد هر پیامک و متن توهین آمیز پیامک موجب تعیین سرنوشت آن دعوای کیفری میگردد و بسته به نظر قاضی و شرایط مخاطب، حکم هر عبارت متفاوت است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل جرم توهین | جرم توهین و تفاوت آن با افتراء و قذف

توهین پیامکی و مصادیق آن

توهین پیامکی متاسفانه یکی از متداول ترین جرایم سبک امروزه دادگاه های ماست.

وکیل توهین پیامکی بیان میدارد: بسیاری از افراد جامعه بدون آگاهی و بعضا از روی خشم و عصبانیت الفاظی را در متن پیامک به دیگری حواله میدهند که عواقب نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت و ناخواسته و ندانسته برای خویش پرونده کیفری و دعوای کیفری را طرح مینمایند.

توهین پیامکی با به کار بردن الفاظ شنیع و رکیک و فحش محقق میگردد.

وکیل کیفری نکته حائز اهمیت در توهین پیامکی را اینگونه بیان میدارد؛ در دعاوی کیفری همچون توهین پیامکی ابتدائا بررسی میگردد که توهین صورت گرفته در متن اس ام اس، زیر مجموعه توهین ساده قرار دارد یا قذف است!؟ سپس طبق احکام هر کدام اقدام میشود.

جرم قذف، انتساب عمل زنا یا لواط به دیگری و عجز از اثبات آن است و مطابق قانون مجازات اسلامی، مجازات آن، ٨٠ ضربه شلاق حدی میباشد. وکیل توهین پیامکی میگوید: پیامک توهین آمیز چه متضمن توهین ساده باشد و چه متضمن حد قذف باشد، من جمله جرایم قابل گذشت است و با اعلام رضایت شاکی پرونده مختومه اعلام میگردد.

مجازات توهین پیامکی چیست؟

توهین پیامکی پس از تحقق و طرح دعوای کیفری چه توسط شخص شاکی و چه از طریق وکیل توهین پیامکی که وکیل کیفری است، میبایست نزد محکمه به اثبات برسد. جرم توهین پیامکی پس از اثبات، مجازات شلاق تا ٧۴ ضربه یا پرداخت جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال را در پی خواهد داشت. متاسفانه ایرادی که به این مجازات وارد است، بخش میزان جزای نقدی آن است. چرا که در هنگام نگارش این قانون، این مبلغ، بعنوان مجازات، مبلغ قابل توجهی بوده است ولیکن در عصر حاضر بعضا موجب دلسردی شاکی از طرح این شکایت نیز باشد.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا متذکر میگردد که بنا به تجربه وکیل توهین پیامکی و وکیل کیفری و وقوفی که بر رویه عملی دادگاه ها دارد؛ این امر را فراموش نکنید که قاضی پرونده کیفری با در نظر گرفتن شرایط شاکی و متهم و میزان توهین و اهانت و آزاری که بر شاکی بار شده است، میتواند تا ٧۴ ضربه شلاق را بر متهم متحمل سازد! که این مجازات، قطعا مناسب و موجب کیفر توهین کننده خواهد بود.

◁◁ بیشتر بدانید:  نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز

وکیل توهین پیامکی در تهران
وکیل توهین پیامکی در تهران

وکیل توهین پیامکی در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا معتقد است با بالا بردن سطح اطلاع و آگاهی مردم از اینکه پیامک یا اس ام اس آنها چه نتایجی را در پی خواهد داشت، قطعا به ارسال چنین پیامک هایی اقدام نمی نمایند.
موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران هدف نخستین خویش را بالا بردن سطح آگاهی مردم از آثار حقوقی جزئی ترین امورشان قرار داده است. امید است به هنگام طرح دعاوی کیفری از این قبیل و در راه اثبات توهین از طریق پیامک، وکیل توهین پیامکی و وکیل کیفری فعال در موسسه بتوانند با ارائه مشاوره حقوقی دقیق و مفید و یا اعلام وکالت خویش در پرونده شما، کمک چشم گیری در روند پرونده کیفری شما عزیزان داشته باشند. جهت مشاوره با وکیل توهین در تهران و یا شکایت از جرم توهین پیامکی با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶۸ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
وکیل اجرای احکام کیفری | نحوه اجرای حکم کیفری چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز

دیگر مطالب این دسته بندی

155 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ماهان
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده از تهدیدات یه نفر که تلفنی تهدید کرده شکایت کردم و دو تا شاهد دارم یکی از شاهدان خاهرم هست. میخاستم بپرسم آیا شکایتم به جایی میرسه؟ حتی مکالمه تلفنی هم اگه بخان میتونن پرینت بگیرن؟

ارام
2 ماه قبل

سلام جریمه توهین از چقدر هست؟ میخام بدونم از چقدر شروع مبشه؟

زهرا
2 ماه قبل

سلام یه نفر منو‌تهدید به بی ابرو‌کردن و دزدیدن پسرم‌ کرده شاهدم‌ دارم‌، میتونم‌ برم‌ شکایت کنم؟ و اینکه باید به کجا مراجعه کنم؟

علیرضا
2 ماه قبل

سلام از من به فتا شکایت شده بود و رفتم گفتن که پرونده میره دادسرا. الان دو هفته میگذره اما پرونده ای با کد ملی من در ثنا نیست. شاکی امروز رفته دادسرا اما برای من پرونده ای نیست. این به جه معنیه یعنی دادسرا پیگیری نکرده هنوز؟

محمد
2 ماه قبل

سلام میخاستم ببینم چقدر طول میکشه که پرونده از کلانتری به دادسرا فرستاده بشه؟ چقد باید منتظر بمونیم؟

عاطفه
2 ماه قبل

سلام به بنده تهمت زده شده که با پیج فیک مزاحم شدم و اون پیج حذف شده. درصورتی ک‌ه من نبودم و این خانم همه جا گفته که کار منه و دنبال شماره من بود و من برای دفاع از خودم پیام دادم که شمارم اینه کاری داری بفرما، کسی که مدرک داره میاد جلو نه پشت سرم ور ور کنه. حالا شکایت کرده و همه پیام ها و پیج فیک رو اسکرین شات گرفته بود. فتا هم از من توضیحات خاست و گفتم پیج برای بنده نیست اما پیام هارو من دادم. گفتن باید منتظر ابلاعیه دادسرا باشم. آیا من محکوم میشم؟ میتونم ثابت کنم پیج برای من نیست؟ و اینکه این شکایت سو پیشینه برام حساب میشه؟

نجلا
2 ماه قبل

سلام می خواستم بپرسم کسی به من افترا زده با پیج فیک به ایشون پیام دادم و پیام ها حاوی الفاظ زشت نیست و فقط بحث خانوادگی بوده و من مسیج دادم که مدرک داری رو کن و کار‌ من نیست. حالا ایسون از همین مسیج من شکایت کرده آیا من جرمی مرتکب شدم؟ توهین و فحاشی هم نکردم.

مولود ساکی
3 ماه قبل

سلام، شخصی به علت جواب رد خواستگاری درفضای مجازی عکس را پخش کرده، می توانم شکایت کنم؟

علی
3 ماه قبل

با سلام یه برگه چک بنام خودم رو دادم به کسی و ازش جنسی رو خریدم اون شخص چک بنده رو انتقال داده به شخص دیگری من با شخص اول که طرف حسابم هست مشکل حساب کتاب دارم شخص دوم چک رو برده بانک و برگشت زده و بعد با من تماس گرفت بابت پاس کردن چک پشت تلفن بحث کردیم و بعد از اتمام تلفن ایشون تو پیام من رو به شکایت و اینکه زندان میندازمت و با لفظ ریدم تو امضات و تو خلا جات میکنم به بنده پیام داده امکان شکایت از این شخص رو بنده بخاطر این طرز حرف زدن دارم یا خیر؟

نگین
4 ماه قبل

سلام یکی از فامیل پول ما رو خورده و طی بحثی که با من داشته پیامک های توهین آمیز داده، ولی گویا این پیام ها جرم نیست توهین عادیه، اما تلفنی به همسرم درباره من افترا های ناموسی زده، حالا من میتونم ازش شکایت کنم شاهد همسرم قبوله یا نه ؟

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ