توهین پیامکی چیست و چه مجازاتی دارد؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

توهین پیامکی و مجازات آن
سایر موارد کیفری

توهین پیامکی به توهینی گفته میشود که از طریق ارسال اس ام اس (مسیج) به شخص مخاطب تحقق می یابد. توهین از طریق پیامک در مقاله پیشین تحت عنوان “توهین و مجازات جرم توهین و تفاوت آن با افترا و قذف” بصورت کاملا خلاصه مورد اشاره قرار گرفته است.

وکیل توهین پیامکی که در واقع یک وکیل کیفری است در مقاله پیش رو به شرح و بسط بیشتر جرم توهین پیامکی میپردازد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا امیدوار است با مطالعه مقاله پیش رو، بینش و آگاهی مفیدی را برای شما عزیزان به ارمغان بیاورد.

توهین پیامکی چیست؟

توهین پیامکی هنگامی محقق میشود که شخصی در متن پیامک ارسالی خود به دیگری، وی را مورد اهانت قرار داده و به او توهین میکند. در این حالت جرم توهین پیامکی محقق میشود. توهین از طریق پیامک جرم بوده و از زیر مجموعه دعاوی کیفری میباشد.

وکیل توهین پیامکی اذعان میدارد: توهین پیامکی محقق میشود به الفاظ و عباراتی که خواه مستقیما افاده اهانت نمایند همچون فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک و هم شامل مواردی است که بدون استفاده از الفاظ رکیک و فحش، مخاطب را مورد اهانت قرار داده و به اعتبار وی خدشه وارد میسازد. وکیل کیفری ادامه میدهد؛ همانند بسیاری از انتقادهایی که توسط اشخاص صورت میپذیرد و به ظاهر نقد است و در باطن، متضمن اهانت و توهین است.

نکته: مفاد هر پیامک و متن توهین آمیز پیامک موجب تعیین سرنوشت آن دعوای کیفری میگردد و بسته به نظر قاضی و شرایط مخاطب، حکم هر عبارت متفاوت است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل جرم توهین | جرم توهین و تفاوت آن با افتراء و قذف

توهین پیامکی و مصادیق آن

توهین پیامکی متاسفانه یکی از متداول ترین جرایم سبک امروزه دادگاه های ماست.

وکیل توهین پیامکی بیان میدارد: بسیاری از افراد جامعه بدون آگاهی و بعضا از روی خشم و عصبانیت الفاظی را در متن پیامک به دیگری حواله میدهند که عواقب نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت و ناخواسته و ندانسته برای خویش پرونده کیفری و دعوای کیفری را طرح مینمایند.

توهین پیامکی با به کار بردن الفاظ شنیع و رکیک و فحش محقق میگردد.

وکیل کیفری نکته حائز اهمیت در توهین پیامکی را اینگونه بیان میدارد؛ در دعاوی کیفری همچون توهین پیامکی ابتدائا بررسی میگردد که توهین صورت گرفته در متن اس ام اس، زیر مجموعه توهین ساده قرار دارد یا قذف است!؟ سپس طبق احکام هر کدام اقدام میشود.

جرم قذف، انتساب عمل زنا یا لواط به دیگری و عجز از اثبات آن است و مطابق قانون مجازات اسلامی، مجازات آن، ٨٠ ضربه شلاق حدی میباشد. وکیل توهین پیامکی میگوید: پیامک توهین آمیز چه متضمن توهین ساده باشد و چه متضمن حد قذف باشد، من جمله جرایم قابل گذشت است و با اعلام رضایت شاکی پرونده مختومه اعلام میگردد.

مجازات توهین پیامکی چیست؟

توهین پیامکی پس از تحقق و طرح دعوای کیفری چه توسط شخص شاکی و چه از طریق وکیل توهین پیامکی که وکیل کیفری است، میبایست نزد محکمه به اثبات برسد. جرم توهین پیامکی پس از اثبات، مجازات شلاق تا ٧۴ ضربه یا پرداخت جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال را در پی خواهد داشت. متاسفانه ایرادی که به این مجازات وارد است، بخش میزان جزای نقدی آن است. چرا که در هنگام نگارش این قانون، این مبلغ، بعنوان مجازات، مبلغ قابل توجهی بوده است ولیکن در عصر حاضر بعضا موجب دلسردی شاکی از طرح این شکایت نیز باشد.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا متذکر میگردد که بنا به تجربه وکیل توهین پیامکی و وکیل کیفری و وقوفی که بر رویه عملی دادگاه ها دارد؛ این امر را فراموش نکنید که قاضی پرونده کیفری با در نظر گرفتن شرایط شاکی و متهم و میزان توهین و اهانت و آزاری که بر شاکی بار شده است، میتواند تا ٧۴ ضربه شلاق را بر متهم متحمل سازد! که این مجازات، قطعا مناسب و موجب کیفر توهین کننده خواهد بود.

◁◁ بیشتر بدانید:  نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز

وکیل توهین پیامکی در تهران
وکیل توهین پیامکی در تهران

وکیل توهین پیامکی در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا معتقد است با بالا بردن سطح اطلاع و آگاهی مردم از اینکه پیامک یا اس ام اس آنها چه نتایجی را در پی خواهد داشت، قطعا به ارسال چنین پیامک هایی اقدام نمی نمایند.
موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران هدف نخستین خویش را بالا بردن سطح آگاهی مردم از آثار حقوقی جزئی ترین امورشان قرار داده است. امید است به هنگام طرح دعاوی کیفری از این قبیل و در راه اثبات توهین از طریق پیامک، وکیل توهین پیامکی و وکیل کیفری فعال در موسسه بتوانند با ارائه مشاوره حقوقی دقیق و مفید و یا اعلام وکالت خویش در پرونده شما، کمک چشم گیری در روند پرونده کیفری شما عزیزان داشته باشند. جهت مشاوره با وکیل توهین در تهران و یا شکایت از جرم توهین پیامکی با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۸۷ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
وکیل اجرای احکام کیفری | نحوه اجرای حکم کیفری چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز

دیگر مطالب این دسته بندی

165 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ناشناس
8 روز قبل

سلام. فردی در یک مکالمه در شبکه های اجتماعی تعبیر توهین آمیز از کلمات من کرده و سخیف تلقی کرده. میخواستم بدونم میشه طرح شکایت کرد یا خیر؟

آیدین
2 ماه قبل

سلام و عرض ادب، ببخشید یکی از دوستان من منو مورد ضرب و جرح قرار داده، بینیم شکسته متاسفانه شهودی که دیدن حاضر به شهادت نشدن و الان شاهدی ندارم و طرف هم از الان داره انکار می کنه، میگه ادامه بدی میگم من‌ نزدم فلان، من چطور می تونم ادعای خودمو ثابت کنم؟

امین
2 ماه قبل

سلام و درود، شخصی به من پیامکی حاوی توهین به مقام معظم رهبری و امام خمینی ارسال نموده آیا در صورت شکایت جرم اثبات می شود ؟ در صورت محکومیت متهم به چه جرمی ممکن است محکوم شود ؟

رسول
4 ماه قبل

سلام من برای یکی تو چت روم کمک میخاست پول فرستادم، بعد مدتی میخاستم پولو برگردنه اما اون پولو نداد هیچ، تازه تهمت هم بهم زد بعدشم تو پیامک گفتم از طریق قانون پیگیر میشم و دنبال پرونده رو میگیرم، اون هی تهمت الکی میزد خاستم ببینم پیامک من توهین تلقی میشه؟ بعدشم میتونه با پیامک هام شکایت کنه؟ من هیچ توهینی نکردم فقط گفتم کلاهبرداری کردید و پیگیر میشم و پول رو اشتباهی فرستادم. خواستم ببینم چجور میشه اون به من تهمت زد بعدم توهین کرد تو پیامک و به من گفت حرومزاده من بعدش یک کلمه هم پیامک ندادم. بعدم منو تهمت الکی زد که با زن برادرش رابطه الکی دارم میتونه ثابت کنه من فقط گفتم پیگیر میشم.

آخرین ویرایش4 ماه قبل توسط رسول
زهرا
4 ماه قبل

سلام ببخشید من چند ماه پیش از یک آنلاین شاپ خرید کردم. وسایلی ک میخواستم رو اشتباه فرستادن و گفتن پس بفرستید تا تعویض کنم. گفتم نمی‌خواد گفتن در خرید بعد جبران میکنن. من توی مسابقشون برنده شدم ب طور اتفاقی و میتونستم تا یه مبلغی خرید کنم. گفتم میشه عکس رنگش و ببینم مثل دفعه قبل اشتباه نشه، کلی به من حرف زدن که این چه مدل صحبت کردنه این هدیست و.‌‌.. منم گفتم من حرف بدی نزدم و نمی‌دونستم شما ناراحت میشید ولی من و حواله دادن به ادمینشون، باز هم همین حرفا رو شنیدم ولی جواب ندادم و بلاک کردم. دوستم میخواست خرید کنه ازشون و به من پیام دادن منم گفتم این اتفاق برای من افتاد ولی مورد اعتمادن. بعد دوستم خرید نکرد و قرار شد من از بلاکی درشون بیارم و ارسال کنن. بعد از یه مدت گفتم شما مشتری مارو پروندی و ما ارسال نمی‌کنیم. منم گفتم خدا کسیو با پول امتحان نکنه قبلا فالورات پایین بود خوش اخلاق تر بودی. دوستم ناراحت شد چون قبلا هم بهش گفته بودن دوستت که من باشم بی شخصیته. بهشون گفت معلومه بی شخصیت کیه خداروشکر که خرید نکردم و اینا. این پیج هم کلی حرف بار من کرد که گدایی حتما شوهرت بهت پول نمیده، محتاجی ک تو این مسابقات شرکت می‌کنی. خدا خرو می‌شناخت بهش شاه نداد بی شخصیت برو سجده شکر بجا بیار پیجت و استوری نکردم آبروت ببرم که دوستام قهوه ایت است کنن نخاله و غیره. من بلاک کردم اسکرین گرفتم و اینقدر ناراحت شدم که پیامشون رو پاک کردم. ولی یکی از پیامشون رو دارم و اسکرین ها هم توی وات هم اینستا هم پیام ساده دادن به من درصورتی ک من جواب ندادم. آیا میتونم شکایت کنم؟

ماهان
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده از تهدیدات یه نفر که تلفنی تهدید کرده شکایت کردم و دو تا شاهد دارم یکی از شاهدان خاهرم هست. میخاستم بپرسم آیا شکایتم به جایی میرسه؟ حتی مکالمه تلفنی هم اگه بخان میتونن پرینت بگیرن؟

ارام
7 ماه قبل

سلام جریمه توهین از چقدر هست؟ میخام بدونم از چقدر شروع مبشه؟

زهرا
7 ماه قبل

سلام یه نفر منو‌تهدید به بی ابرو‌کردن و دزدیدن پسرم‌ کرده شاهدم‌ دارم‌، میتونم‌ برم‌ شکایت کنم؟ و اینکه باید به کجا مراجعه کنم؟

علیرضا
7 ماه قبل

سلام از من به فتا شکایت شده بود و رفتم گفتن که پرونده میره دادسرا. الان دو هفته میگذره اما پرونده ای با کد ملی من در ثنا نیست. شاکی امروز رفته دادسرا اما برای من پرونده ای نیست. این به جه معنیه یعنی دادسرا پیگیری نکرده هنوز؟

محمد
7 ماه قبل

سلام میخاستم ببینم چقدر طول میکشه که پرونده از کلانتری به دادسرا فرستاده بشه؟ چقد باید منتظر بمونیم؟

مشاوره حقوقی در واتساپ