به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک و مجازات آن

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب
دعاوی پزشکی

وکیل جرایم پزشکی در مقاله حاضر قصد دارد تا به بررسی یکی از تخلفات انتظامی پزشکان تحت عنوان به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در در مطلب پزشک و امور پزشکی بپردازد، تخلف انتظامی مورد نظر هم برای پزشک و هم برای فرد فاقد صلاحیت جرم بوده و به این تخلف پزشک در سازمان نظام پزشکی و به جرم فرد فاقد صلاحیت در دادسرای عمومی رسیدگی می شود که در ادامه به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت.

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک به چه صورت است؟

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک یا کلینیک های درمانی به این صورت است که پزشک فعال در آن مطب یا کلینیک از افرادی در انجام خدمات پزشکی استفاده کند که مدرک پزشکی لازم را اخذ نکرده باشند. به عنوان مثال ممکن است شما به یک مطب دندانپزشکی مراجعه کنید و در کنار پزشکی که خدمات دندانپزشکی شما را انجام می دهد فردی هم باشد که بعضی از امور پزشکی لازم را انجام دهد اما هیچگونه تخصص و مدرکی در این مورد نداشته باشد، در این شرایط پزشک مورد نظر مرتکب یکی از تخلفات انتظامی پزشکان تحت عنوان به کار گیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی شده و مستحق مجازات می باشد.

چگونگی اثبات به کارگیری افراد غیر متخصص در مطب پزشک

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت از نظر وکیل جرایم پزشکی با تجربه ای که در پرونده های مشابه به دست آورده است به این نحو می باشد که بازرس وزرات علوم با حضور در مطب متوجه این امر شده و اعلام جرم می کند یا به واسطه شکایت یکی از بیماران بازرس مربوط در محل حاضر می شود و با بازدید از محل و دریافت اطلاعات افراد حاضر از این تخلف مطلع شده و اعلام جرم می نماید.

وکیل جرایم پزشکی

جرایم پزشکی از جمله جرایم می باشند که به جهت رایج نبودن بین افراد جامعه اغلب افراد اطلاعات کمی از این جرایم دارند و به تصور اینکه پزشک همواره کار خود را به درستی انجام می دهد از حقوق خویش در خصوص شکایت از پزشک و دریافت خسارت های وارده آگاهی کاملی ندارند به همین جهت توصیه می گردد در صورت بروز مشکلات در اثر اقدامات پزشکی حتما از مشاوره و همکاری یک وکیل پایه یک دادگستری در جهت تحقق بهترین نتیجه، بهره مند گردید.


◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل جرایم پزشکی و نقش آن در پرونده های پزشکی

مستند قانونی استفاده افراد فاقد صلاحیت در مطب

  • شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که مستند قانونی این جرم چیست؟

وکیل جرایم پزشکی با بررسی قوانین و مقررات مربوطه و با تجربه ای که در این زمینه دارد بهترین پاسخ را به شما می دهد،به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی تخلف محسوب شده و مستند قانونی این تخلف ماده ۲۵ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته می باشد که عنوان می دارد “به کارگیری و استفاده از افراد غیر مجاز در امور پزشکی و حرفه‌های وابسته در مؤسسات پزشکی و مطب ممنوع است”

آیا فرد غیر متخصص هم مجرم است؟

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که آیا فقط پزشکی که اجازه فعالیت فرد فاقد صلاحیت را داده است مجرم است یا فرد مورد نظر نیز مجازات می گردد؟

وکیل جرایم پزشکی بهترین پاسخ را به این سوال بدین شرح داده است، به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب شخصی پزشک یا موسسات پزشکی علاوه بر اینکه برای پزشک مورد نظر یکی از تخلفات انتظامی پزشکان محسوب می شود، برای فرد فاقد صلاحیت نیز جرم محسوب شده و فرد مورد نظر به مراجع قضایی معرفی می گردد.

نکته مهم: وکیل شکایت از پزشک عنوان می دارد خوب است بدانید که، مرجع رسیدگی به جرم فرد فاقد صلاحیت دادسرای جرایم پزشکی می باشد که، متفاوت از مرجع رسیدگی به تخلفات انتظامی پزشکان که سازمان نظام پزشکی در نظر گرفته شده است، می باشد.

مجازات استفاده یا به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت به استناد ماده ۲۵ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته تخلف شناخته شده و مجازات آن به استناد ماده ۷ قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی به شرح ذیل می باشد:

مرتبه اول – جریمه نقدی به میزان پانصد هزار تا یک میلیون ریال، توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی.
‌مرتبه دوم – علاوه بر مجازاتهای مرتبه اول، لغو پروانه مسئول فنی.
‌مرتبه سوم – علاوه بر مجازاتهای مرتبه دوم لغو پروانه تأسیس.

دستیار و اپراتورها در کلینیک و مطب ها

آنچه که امروزه در زمینه دعاوی مربوط به جرایم پزشکی ملاحظه میکنیم، شکایت از اپراتورها و دستیارانی است که در معیت پزشک، به کار طبابت، درمان و جراحی های زیبایی میپردازند. کلیه این موارد دخالت در امور پزشکی محسوب میشود. لذا میتواند موجب مسئولیت کیفری برای فاعل جرم، پزشک اصلی و کلینیک مربوطه باشد.


◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک و مراحل آن در دادگاه و دادسرای کیفری

وکیل متخصص در جرایم پزشکی
وکیل متخصص در جرایم پزشکی

شکایت از پزشک بعلت بکارگیری افراد غیر متخصص در مطب

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران با توجه به اینکه پرونده های شکایت مربوط به جرایم پزشکی و دعاوی پزشکی از جمله پرونده های تخصصی می باشد و نمی توان انتظار داشت کلیه وکلا در خصوص  این جرایم آگاهی کامل داشته باشند، اقدام به تشکیل دپارتمانی تخصصی از وکلایی نموده است که، وکیل دعاوی پزشکی بوده و متخصص و با تجربه در این زمینه می باشند و با داشتن سابقه ای درخشان در پرونده های پزشکی، می توان این نوید را به شما عزیزان داد که به اعتماد به موسسه ما بهترین راه را برای احقاق حقوق خویش انتخاب نموده اید.

برای مشاوره با وکیل جرایم پزشکی در خصوص تخلفات انتظامی پزشکان یا شکایت از پزشکان فاقد صلاحیت یا به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی و طرح دادخواست و شکواییه و همچنین تنظیم لوایح مورد نیاز با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۷ میانگین امتیاز: ۴.۹]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
خطای پزشک در نسخه نویسی و مجازات آن
نوشتهٔ بعدی
جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده

دیگر مطالب این دسته بندی

44 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
لیلا
1 سال قبل

با سلام و عرض ادب خدمت شما خواستم تشکر کنم از تیم خوب و متخصصتون در امره وکیل پزشکی واقعا برای من و دخترم وقت گذاشتن وکلای خوبتون با اینکه خیلی سرشون شلوغ بود اما با صبر و حوصله راه رو به ما نشون دادند ممنون از شما

بیتایی
1 سال قبل

سلام
شکایت بابت به کار گیری افراد فاقد صلاحیت رو چطوری میتونم ثابت کنم. چطوری میتونم ثابت کنم در تاریخ مراجعه من به پزشک فردی که اونجا بوده و صلاحیت کافی در امور پزشکی نداشته واسه عمل لیپوساکشن من کار انجام داده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

مدلول
1 سال قبل

سلام لطفا به این سوال من پاسخ بدین که به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک شامل دستیاران نیز میشود؟ من دندانپزشک هستم و لاجرم باید از منشی یا دانشجوی رشته دندانپزشکی استفاده نمایم امور مطب چندین مورد است و من به تنهایی نمیتوانم انها را انجام دهم ممنون

هانیه
1 سال قبل

سلام تو خیلی از این مطب های پزشکان دیده میشه پزشک میاد خیلی از کارهای تخصصی رو به زیردستاش میسپاره که هیچ تخصص یا مدرکی ندارن؟ مثلا پزشک میاد تزریق ژل رو میده به طرف انجام بده. برای شکایت از این عمل چیکار میشه کرد؟ کجا باید بریم؟

منیری
1 سال قبل

وکیل پزشکی چقد حق الوکاله می‌خواد برای شکایت از پزشک جراح زیبایی؟ دیه بخوام بگیرم تو دادگاه رای میدن بهش؟

نفس
1 سال قبل

شکایت از پزشک را می تونم خودم انجام بدم یا باید وکیل بگیرم؟

بهروز
2 سال قبل

جرایم پزشکی چرا تو سازمان نظام پزشکی میره که همه خودشون دکترن و از هم حمایت میکنن؟

منصوری
2 سال قبل

شکایت از پزشک آیا به نتیجه میرسه؟ چون خیلی ها میگن نظام پزشکی طرف پزشکاست

هاشمی
2 سال قبل

شکایت از پزشکی که پروانش مال تهران نیست باعث ابطال پروانه میشه؟

ضرابی
2 سال قبل

شکایت از پزشک اگر تهران نباشه میشه تو تهران انجام بشه؟

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ