دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی
دعاوی پزشکی

وکیل جرایم پزشکی پیشتر در مقاله ای تحت عنوان دخالت غیر مجاز در امور پزشکی مباحث مربوطه را مفصلا مورد بحث و بررسی قرار داده است. در مقاله حاضر بصورت تخصصی دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی مورد بررسی و تفحص قرار میگیرد. متاسفانه به دلیل عدم آگاهی افراد جامعه و اعتماد و اطمینانی که به جامعه پزشکی وجود دارد، تصور این امر نیز دشوار میباشد که شخصی بصورت غیرمجاز دخالت در پزشکی نماید.

دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی چگونه است؟

وکیل جرایم پزشکی وفق قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارویی، مواد خوردنی آشامیدنی و کلیه اصلاحات صورت گرفته در آن، دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی را مستندا به صدر ماده ۳ قانون مرقوم اینگونه تعریف میدارد: هرکس بدون داشتن پروانه رسمی به امور پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و غیره اشتغال ورزد، وفق قانون فوق الاشعار مجرم شناخته شده و به مجازات مقرر محکوم میگردد.

وکیل دعاوی پزشکی ادامه میدهد: تصور نمایید از درد و رنج بیماری دندان خود به مطب دندانپزشکی که به ظاهر یک دندانپزشک تمام عیار است مراجعه مینمایید. دندانپزشک پس از معاینه اقدام به معالجه نموده و در انتها هزینه هنگفتی هم از شما دریافت میدارد، اکنون در انتهای کار فارغ از اینکه دندان شما معالجه شده است یا خیر، متوجه بشوید کسی که تحت عنوان دندانپزشک اقدام به طبابت برای شما نموده و دست در دهان شما برده است حتی پزشک عمومی نیز نمیباشد؟ چه حالی میشوید؟ آیا اقدام به شکایت از او تحت عنوان دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی نمیکنید؟ اگر او پزشک عمومی باشد چطور؟ اقدام به شکایت از پزشک متخلف نمیکنید؟ زیرا وفق قانون بدون مجوز قانونی، بدون داشتن تخصص لازمه و تحصیل در رشته پزشکی مربوطه به دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی اشتغال ورزیده است.

نکته: بهترین راهکار قانونی علیه پزشک متخلف و خاطی، طرح شکایت از پزشک در هر دو مرجع قضایی یعنی دادسرای ویژه جرایم پزشکی و مرجع شبه قضایی یعنی سازمان نظام پزشکی بصورت همزمان میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  دخالت غیر مجاز در امور پزشکی

مرتکب جرم دخالت غیر مجاز در دنداپزشکی کیست؟

وکیل جرایم پزشکی مختصرا میگوید: قانون مربوط به مقررا امور پزشکی، دارویی، مواد خوردنی و آشامیدنی وجود صفت و ویژگی خاصی را برای مرتکب جرم دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی شرط و لحاظ ننموده است. مطابق عبارت آغازین ماده ۳ قانون مذکور “هر کس” میتواند مرتکب جرم دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی شود و وی را تحت تعقیب جزایی قرار دهد.

خوب است بدانید به عقیده نگارنده بعنوان وکیل متخصص و باتجربه در دعاوی جرایم پزشکی، میبایست تفاوتی میان مجازات شخص عادی جامعه و شخصی که پزشک است در این ماده قانونی لحاظ گردد. زیرا به پزشک ولو که پزشک عمومی باشد اعتماد و اطمینان بیشتری وجود داشته و انتظار بیشتری از او میرود که همواره با شرافت و وجدان کاری طبابت نماید. از این رو انتظار تعیین مجازات شدیدتری برای پزشک عمومی که دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی مینماید، وجود دارد.

نکته: خوب است بدانید اگر فاعل جرم دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی شخص عادی جامعه نبوده و مثلا پزشک عمومی باشد، نظر به شکایت از پزشک در نظام پزشکی، به تخلف ایشان در سازمان نظام پزشکی نیز رسیدگی میشود.

ذکر چند نکته ضروری:

وکیل متخصص و باتجربه جرایم پزشکی بهترین توصیه های حرفه ای خود را که در جلسات مشاوره حقوقی نیز به موکل متذکر میشود را فهرست وار بیان میدارد:

  • پیش از انجام معاینه، از دندانپزشک بودن پزشک معالج خود اطمینان حاصل نمایید تا احتمال رویاروی با پرونده کیفری دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی کاهش یابد.
  • همواره دندانپزشک خود را با تحقیق و بررسی انتخاب نمایید.
  • از مهارت و دانش دندانپزشک خود اطمینان حاصل نمایید.
  • فریب تبلیغات گمراه کننده اشخاص فاقد صلاحیت را نخورید. زیرا در اکثر مواقع ایشان درحال دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی میباشند.
  • دندانپزشک خود را صرفا از طریق فضای مجازی انتخاب ننمایید.
  • در نهایت از شکایت از شخص مجرم بابت دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی نهراسید. موسسه حقوقی ما برای احقاق حقوق شما و دادخواهی آماده به ارائه خدمات حقوقی میباشد.
  • همواره پیش از هرگونه اقدام قانونی، با بهترین وکیل متخصص و باتجربه در تهران مشاوره حقوقی نمایید.

روند رسیدگی به پرونده شخص فاقد صلاحیت

اگر کسی که امور مربوط به دندانپزشکی را انجام میدهد، نه دندانپزشک باشد و نه دستیار بوده و دندانپزشک تجربی باشد، حکم مساله چیست؟ تصور بفرمایید شخصی که بنا به هر دلیلی توان انجام امور مربوط به دندان و دندانپزشکی را داشته باشد، به این قبیل مسائل ورود نماید، تحت چه عنوانی میتوان از وی شکایت کرد؟ روند رسیدگی به جرم این فرد مانند جرایم پزشکی و شکایت از پزشک میباشد؟ وکیل جرایم پزشکی میگوید: چنانچه فردی که فاقد صلاحیت است، در امور مربوط به دندانپزشکی دخالت نماید، مجرم میباشد و مهم نیست که الزاما آسیبی به بیمار وارد کرده باشد. تا همین میزان فعل او نیز تحت عنوان دخالت غیرمجاز در دندانپزشکی قابل تعقیب جزایی و تحمیل مجازات بر وی میباشد.


◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک و مراحل آن در دادگاه و دادسرای کیفری

شکایت از دندانپزشک غیر مجاز
شکایت از دندانپزشک غیر مجاز

شکایت از دندانپزشک غیر مجاز

وکلای متخصص و باتجربه موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران درت مام زمینه های جرایم پزشکی اعم از شکایت از جراح زیبایی، شکایت از دندانپزشک غیر مجاز، دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی، خطا و سهل انگاری یا بی احتیاطی پزشک، استفاده از عناوین پزشکی تایید نشده، بکارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب، جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده و بسیاری از عناوین مجرمانه دیگر فعالیت وسیع و تخصصی دارند. بهترین پیشنهاد به شما عزیزان همراه داشتن وکیل خوب کیفری در کلیه دعاوی پزشکی و در تمام مراحل شکایت از پزشک در نظام پزشکی و مراجع قضایی میباشد. خصوصا اینکه در عصر حاضر، دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی از هر شخصی اعم از پزشک و غیر پزشک سر زده و بسیار شایع میباشد.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۴ میانگین امتیاز: ۴.۶]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از جراح زیبایی شکم و پهلو (ابدومینوپلاستی)
نوشتهٔ بعدی
شکایت از لیزر غیرمجاز

دیگر مطالب این دسته بندی

28 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رضا
5 ماه قبل

یک دندانپزشک بدون مجوز وغیرقانونی کار میکند آیا به جرمش رسیدگی میشود یانه؟

رضا
5 ماه قبل

سلام یک نفر بدون مدرک دندانپزشکی درمشهد کوی مهدی بین سبحان ۱۱و۱۳ اقدام بکار دندان پزشکی نموده چندین بار هم به امور شکایات پزشکی تماس گرفتن گفتند پیگیر هستیم ولی هیچ اقدامی نکردند و این آقا با پررویی میگوید هیچکس هیچ غلطی نمیتونه بکنه ایا پیگیری میکنید یانه؟

حسین امیری
7 ماه قبل

با سلام یک دندان پزشک که مجوز ندارد دندان های مرا تراشیده و روکش کرده اما درست عصب کشی نکرده و درد شدید دارم
آیا اگر شکایت کنم ممکن است به زندان بیوفتد؟

کاربر
8 ماه قبل

سلام من یک دندانسازی رو میشناسم ک مطبی زیرزمینی براخودش راه انداخته و کارهای دندانپزشکی مثل پرکردن عصب کشی روکش و…انجام میده کارشون هم اصلا خوب نیست و همه به مشکل میخورن لطفا راهنمایی کنید

طیبه
1 سال قبل

ممنونم از مشاوره تلفنی خوبی که دادید واقعا تو این شرایط سخت کرونایی امکانش نبود حضوری مراجعه کنم به موسسه خیلی ممنون که همراه روز های سخت هستید.

1 سال قبل
پاسخ به  طیبه

سلام. نظر لطف شماست موفق و پیروز باشید.

تابناک
1 سال قبل

سلام. آیا شکایت از دندانپزشک با شکایت از موسسه غیر مجاز دندانپزشکی از نظر مرجع صالح رسیدگی باهم فرق دارن؟

خواستار
1 سال قبل

ایا به جرم یک پزشک عمومی که دخالت در دندانپزشکی کرده است فقط در دادسرای ویژه جرائم پزشکی رسیدگی میشود؟

ستاره
1 سال قبل

سلام، به مطبی مراجعه کردم جهت جرم گیری دندان. دندانپزشک مربوطه وظیفه جرم گیری از دندانم را به خانومی که آنجا بود سپرد. و متاسفانه یکی از دندان هایم بشدت آسیب دید. بعدا فهمیدم ایشون فقط کارآموزه بوده. الان باید از کی شکایت کنم؟ این جرمش چیه؟ دخالت غیر مجاز در دندانپزشکی؟

شروین
1 سال قبل

وکیل پزشکی برای شکایت از دندونپزشک میخوام شما معرفی میکنید؟

عسل
1 سال قبل

شکایت از پزشک رو باید دادسرا برم یا سازمان نظام پزشکی؟

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ