وکیل ملکی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

وکیل ملکی کیست و چگونه عمل میکند؟ چرا به وکیل ملکی در دعاوی مربوط به املاک احتیاج داریم؟ نقش وکیل متخصص ملکی در پرونده های مربوطه چیست؟ مزایای مشاوره حقوقی با وکیل ملکی چیست؟

وکیل ملکی و دلیل نیاز به وی در دعاوی مربوطه

همواره از گذشته تا کنون سرمایه گذاری در حوزه املاک از محبوب ترین سرمایه گذاری ها نزد آحاد جامعه بوده است. و افراد جامعه خرید ملک را به سرمایه گذاری دیگری ترجیح داده اند. اما ایا کلیه معاملات اشخاص بدون مشکل و مساله و اختلاف و درگیری، رتق و فتق شده است؟ آیا برای حل اختلاف به دادگاه مراجعه ننموده اند؟ آیا برای دفاع از حقوق خویش به وکیل ملکی وکالت نداده اند؟

به همین علت و با توجه به پیچیده بودن خرید و فروش املاک و مسائل حقوقی در خصوص انواع دعاوی ملکی، موجب گردیده است که افراد جامعه با مشکلات فراوانی مواجه شوند. پرونده های متعددی در این زمینه در محاکم در جریان می باشد. فعالیت در خصوص دعاوی مربوط به املاک نیازمند تخصص در این زمینه می باشد. لذا شما لاجرم نیاز به یک وکیل ملکی در جهت نیل به اهدافتان خواهید داشت، از همین رو موسسه حقوقی امین عدالت کبریا با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در زمینه دعاوی املاک قصد دارد با ارائه مقاله زیر به صورت مختصر انواع دعاوی ملکی و نقش وکیل ملکی را برای شما عزیزان شرح دهد.

 
وکیل ملکی

وکیل ملکی

تعریف دعاوی ملکی

وکیل ملکی کیست؟ خوب است بدانید هنگامیکه یک وکیل پایه یک دادگستری تصمیم میگیرد که بنا بر علاقه و تخصص خودش، عمده فعالیتش را در زمینه دعاوی ملکی معطوف دارد، به وی به اختصار وکیل ملکی گفته میشود. زیرا بصورت تخصصی، وکالت و مشاوره حقوقی خویش را به این زمینه معطوف داشته است. لذا شما با تماس با موسسه حقوقی ما خواستار صحبت با وکیل ملکی میشوید که علاوه بر تخصص، به دلیل اشتغال به این حرفه، بر رویه عملی محاکم نیز اشراف دارد.

وکیل متخصص ملکی می افزاید: مقصود از انواع دعاوی ملکی، یعنی دعاوی که موضوع آن دعاوی به طرق مختلف به املاک مربوط شده و رسیدگی مورد تقاضا، بر سر مسائلی است که در خصوص یک ملک یا چند ملک به وجود آمده است. موضوعات مربوط به املاک و قراردادهای آنها بسیار مختلف و پیچیده است و گاها چندین قرارداد در قالب یک عقد واحد منعقد میگردند.

 

نقش وکیل ملکی در انواع مختلف این دعاوی

انواع دعاوی ملکی دربردارنده دو نوع کیفری و حقوقی میباشد. یعنی شخص ذی حق و ذی صلاح ممکن است برای رفع مشکل ملکی خود هم راه کیفری پیش روی داشته باشد و هم راه حقوقی. و بعضا ممکن است صرفا یکی از دو نوع مذکور برای مدعی امکان طرح و اقامه داشته باشد. مانند الزام به تنظیم سند رسمی ملک که صرفا حقوقی میباشد. حال نقش وکیل ملکی در اینخصوص چیست؟ خوب است بدانید که در جلسه مشاوره حقوقی با وکیل متخصص ملکی وی برای شما توضیح میدهد که چه راه حل حقوقی را در پیش بگیرید بهتر است و همچنین دیدگاه خود را در سرنوشت دعوای مورد نظر به شما ابراز میدارد. و در نهایت در اتخاذ نوع دعوای ملکی، بهترین پیشنهاد را به شما میدهد.

وکیل ملکی و بررسی دعاوی ملکی حقوقی

وکیل دعاوی ملکی در تشریح عنوان فوق بیان می دارد؛ در بین انواع دعاوی ملکی مطرح در محاکم دادگستری دعاوی ملکی حقوقی بیشترین سهم را در دعاوی دارا می باشد. میتوان به جرات گفت که درصد بالایی از پرونده های مربوط به دعاوی حقوقی مطرح در محاکم ناشی از عدم اطلاع افراد جامعه نسبت به قوانین و مقررات حاکم بر خرید و فروش املاک می باشد. قابل ذکر است که عموم دعاوی مربوط به املاک دعوای حقوقی بوده و جنبه کیفری بر این دعاوی حاکم نمی باشد. لذا از ارزنده ترین مزایای مشاوره حقوقی با وکیل ملکی این است که بهترین راه و صحیح ترین عنوان دعوا را انتخاب خواهید نمود. تا درصد شکست در نتیجه کاهش یابد.

مزایای جلسه مشاوره حقوقی با وکیل ملکی

من بعنوان شهروند معمولی این جامعه که از مسائل حقوقی اطلاعی ندارم، چگونه میتوانم تشخیص دهم که بهترین راه حل کدام است؟ برای ثبت و اقامه دعوا باید کجا برم؟ باید شرح حال و مشکل و مساله ای که دارم را کجا بنویسم؟ از چه کسی بپرسم که بهترین راهنمایی را دریافت نمایم؟ قطعا پاسخ کلیه پرسش های شما نزد وکیل ملکی میباشد. بعنوان مثال وکیل متخصص ملکی به شما میگوید که در دعاوی ملکی حقوقی، طرح و اقامه دعوا از طریق تقدیم دادخواست به مراجع قضایی صالح صورت میپذیرد. و یا اگر در روابط میان طرفین دعوا، عنصر سوء نیت و یا عمد مجرمانه وجود داشته باشد، شما چگونه میتوانید با تنظیم شکواییه، راه حل کیفری را اتخاذ نمایید.

نمونه هایی از دعاوی ملکی حقوقی مطرح در محاکم

 • الزام به فک رهن و سندهای ضمانتی
 • الزام تنظیم سند رسمی‌برای املاک مربوطه
 • الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی برای ساختمان‌هایی که دارای واحد‌های مستقل و چند گانه می‌باشند.
 • الزام به دریافت پایان کار برای ساختمان‌هایی که اقدامات ساخت و ساز در مورد آنها به طور کامل پایان یافته است و به وسیله کارشناس به تایید رسیده است.
 • ابطال قرارداد برای مواردی که مشکلاتی در مفاد قرارداد منعقد شده موجود می‌باشد.
 • الزام تنظیم سند رسمی‌برای املاک مربوطه
 • دریافت و درخواست مطالبه‌‌ی اجرت المثل
 • موضوع فسخ قراردادها
 • تعدیل (افزایش یا کاهش) میزان اجاره بها بر اساس عرف جامعه
 • درخواست و مطالبه سرقفلی و در اختیار داشتن حق کسب و پیشه
 • تخلیه‌‌ی اماکن تجاری
 • تجویز انتقال منافع از شخصی به شخص دیگر

 

آیا از کلیه عناوین حقوقی و کیفری دعاوی ملکی مطلع هستید؟ آیا میدانید که در متن دادخواست خویش چه عنوانی را بعنوان خواسته قید نمایید؟ آیا ادله اثبات دعوای ملکی حقوقی خود را میدانید؟ آیا نحوه صحیح تنظیم شکواییه برای اقامه دعوای ملکی کیفری را میدانید؟ آیا میدانید که در دعوای کیفری مورد نظر باید به چه دلایلی استناد نمایید؟ نحوه صحیح نگارش متن دادخواست و شکواییه چگونه است؟ آیا به رویه عملی محاکم اشراف دارید؟ کلیه موارد مذکور و بسیاری از ابعاد حقوقی دیگر که جملگی نیازمند دانش، تخصص و مهارت میباشد را صرفا وکیل ملکی میداند و مطلع است. لذا بهترین توصیه به شما عزیزان این است که همواره از مشاوره حقوقی تخصصی وکیل ملکی فعال در موسسه حقوقی ما بهره مند شوید.

وکیل ملکی و بررسی دعاوی ملکی کیفری

وکیل ملکی عنوان می دارد: پیش تر بیان گردید که یکی از انواع دعاوی ملکی، دعوای ملکی کیفری است. هنگامیکه عناصر مورد نیاز برای وقوع یک فعل مجرمانه در عالم واقع محقق میگردد، عمل انجام شده جرم تلقی گردیده و دعوایی که در پی آن می آید دعوای کیفری نامیده میشود. حال اگر افعال صورت گرفته در خصوص املاک باشد و همچنین اعمال و افعال مذکور در قانون مدون ما مورد جرم انگاری قرار گرفته باشند، دعاوی ملکی کیفری پا به منصه ظهور می نهند.

اگر شاکی در تهران باشد و دعوا بر سر ملکی در شمال باشد، و متهم ساکن اصفهان باشد، کدام دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعوا را دارد؟ آیا شاکی میتواند بدون اخذ مشاوره حقوقی از وکیل ملکی نسبت به مسائل مهمی از این قبیل اقدام نماید؟ قطعا پاسخ بنا بر عقل خردمند، منفی است. وکیل ملکی است که در پاسخ خاطر نشان میدارد: مرجع صالح به رسیدگی در خصوص دعاوی ملکی کیفری علی القاعده مراجع قضایی هستند که ملک مورد نزاع در حوزه فعالیت انها واقع گردیده است. به عبارت دیگر دادگاه محل وقوع مال غیر منقول صالح به رسیدگی به دعاوی ملکی کیفری می باشد. بهترین کار برای جلوگیری از اطاله دادرسی، آن است که صلاحیت محاکم را پیش از طرح و اقامه دعوا بررسی نمایید تا از بروز اختلاف در آتی جلوگیری گردد.
 
وکیل دعاوی ملکی حقوقی و کیفری در تهران

وکیل دعاوی ملکی حقوقی و کیفری در تهران

نمونه دعاوی کیفری املاک

 •  جرم جعل کردن اسناد ملکی به منظور فریب و کلاه برداری دیگران
 •  جرم کلاه برداری در حوزه خرید و فروش و معاملات املاک و مسکن
 • خیانت در امانت به عنوان یک دعوای کیفری در حوزه املاک محسوب می‌شود
 • فروش غیر قانونی اموال اشخاص به یک یا چند شاخص دیگر
 • جرم انتقال دادن منافع ملک غیر به اشخاص دیگر یا خود
 • زد و بند در خصوص خرید و فروش‌ها و معاملات دولتی و ارتکاب فساد در این حوزه
 • جرم استفاده کردن از سند جعلی در رابطه با معاملات ملکی
 • تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از دستگاه‌های ذی ربط
 • خرید و فروش و معامله معارض
 • اقدام به خرد کردن املاک و ارتکاب جرم ورود غیر مجاز به ملک سایرین

با توجه به موارد فوق، چه کسی میتواند بهترین تصمیم را در انتخاب راه حل و معین نمودن عنوان دعوای کیفری اتخاذ نماید؟ آیا بهتر نیست قبل از اقامه دعوا در راستای کاهش دادن ریسک به نتیجه نرسیدن دعوای خود، و انتخاب عنوان صحیح به وکیل ملکی مراجعه نمایید؟ آیا میتوانید شرح شکواییه خود را شفاف و مفهوم و مطابق قانون و به نحو صحیح ابراز نمایید؟ لذا بهترین توصیه به شما عزیزان این است که حتی اگر توانایی اخذ وکیل ملکی را ندارید، حتما وی را بعنوان مشاور در کلیه مراحل پرونده و دادرسی به همراه خود داشته باشید.

وکیل ملکی و بررسی دعاوی ملکی ثبتی

وکیل متخصص پرونده ملکی بیان می دارد، دعاوی ملکی ثبتی در واقع زیر مجموعه دعاوی ملکی حقوقی قراردارند. که به جهت حساسیت موضوع و دارا بودن قانون خاص و ویژه قانون ثبت و همچنین گستره دعاوی ملکی در حوزه قوانین و مقررات ثبتی، شق سومی نیز در این تقسیم بندی تحت عنوان دعاوی ملکی ثبتی شکل گرفته است.

 
وکیل دعاوی ثبتی در تهران

وکیل دعاوی ثبتی در تهران

نمونه دعاوی ملکی ثبتی

 • ابطال  سند رسمی‌
 • ابطال شدن اجرائیه‌‌ی ثبتی برای املاک مربوطه
 • ابطال شدن سند مالکیت معارض
 • ابطال ساز و کار و مراحل ثبتی کمسیون‌های گوناگون ثبتی
 • ابطال شدن نظریه ای که هیات حل اختلاف اداره ثبت و اسناد کشور ارائه کرده است.
 • افراز ملک
 • اجرای ثبت
 • توقیف عملیات اجرایی در مراحل مختلف کار

 

نقش وکیل در دعاوی ملکی ثبتی چیست؟

خوب است بدانید که در برخی از دعاوی، به دلیل اهمیت و خاص بودن موضوع آن، تنظیم دادخواست نقش پررنگی داشته و در تعیین سرنوشت دعوا نقش به سزایی ایفا مینماید. مانند آنکه باید به نیکی بدانید که در کدام دعاوی میبایست اداره ثبت اسناد و املاک را طرف دعوا قرار بدهید. یا در کدام دعوا باید دفترخانه ای که سند را صادر نموده نیز طرف دعوا قرار دهید. حال پرسش این است که این موارد را چه کسی میداند؟ چه کسی از مسائل حقوقی مربوطه که کاملا تخصصی و پیچیده میباشد، مطلع است؟ قطعا وکیل ملکی، بر کلیه مسائل فوق اشراف دارد. و اطلاعات حقوقی کافی و مفیدی را در این خصوص در اختیار شما قرار میدهد.

وکیل متخصص انواع دعاوی ملکی در تهران

با توجه به تخصصی شدن حرفه وکالت، فعالیت در هر یک از حوزه های شغلی وکالت نیازمند تخصص در آن حوزه است، لذا میسر نیست که وکیلی در تمامی زمینه ها بتواند خدمات مطلوبی را به مراجعه کنندگان ارائه دهد. از این رو موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران با تشکیل دپارتمان تخصصی از وکلای پایه یک دادگستری با تجربه و متخصص در زمینه دعاوی ملکی با بررسی دقیق و حرفه ای پرونده شما تلاش دارد خدماتی متفاوت با بهره مندی از مزیت های کار گروهی به شما هموطنان عزیز ارائه دهد. وجه تمایز ما با سایرین در این است که موسسه حقوقی امین عدالت متشکل از وکلای پایه یک دادگستری بوده و پرونده شما حداقل توسط دو وکیل ملکی با تجربه در این زمینه پیگیری خواهد شد. جهت مشاوره با وکیل ملکی در تهران با ما تماس بگیرید.

 

مجموعه مقالات دعاوی ملکی

با تلاش تحریریه موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در دپارتمان دعاوی ملکی که جمعی از وکلای پایه یک دادگستری خبره در دعاوی ملکی می باشند، مقالات ذیل جهت علاقمندان به دعاوی ملکی و همچنین نحوه طرح و رسیدگی به دعاوی ملکی مانند افراز و تقسیم مال مشاع، خلع ید، تصرف عدوانی، ممانعت از حق، مزاحمت ملکی، تخلیه و… و پاسخگویی به سوالات و ابهامات این حوزه از دعاوی تهیه شده است که علاقمندان عزیز می توانند ضمن مطالعه، نقطه نظرات خود را برای ما ارسال نموده و در صورت نیاز به مشاوره با وکیل دعاوی ملکی با ما تماس بگیرند.

دعاوی ملکی

دعوای ملکی
فهرست