تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری منوط به توافق طرفین قرارداد می باشد. با توجه به بند ه ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان تعدیل قراردادها به اراده طرفین واگذار شده است. لذا طرفین در زمان انعقاد قرارداد باید در خصوص تعدیل قرارداد تصمیم گیری نمایند. قبل از امضای هر قراردادی با وکیل متخصص قرارداد پیمانکاری حاضر در موسسه امین عدالت مشاوره داشته باشید.

تعدیل به چه معناست؟

تعدیل در لغت به معنای برابر نمودن، متعادل نمودن، همسو کردن، متوازن نمودن می باشد. تعدیل قیمت در قراردادهای پیمانکاری نیز به معنای متوازن نمودن قیمت قرارداد با میزان خدمات قابل ارائه مندرج در قرارداد می باشد. تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری عموما به جهت حفظ منافع پیمانکار در قراردادها پیش بینی می شود تا در اثر نوسانات قیمت پیمانکار دچار ضرر و زیان نشود.

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری چیست؟

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری طولانی مدت از اهمیت بالایی برخوردار است و پیمانکاران باید بسیار هوشیار باشند تا در قراردادهای طولانی مدت حتما تعدیل در قیمت قرارداد پیمانکاری را مد نظر قرار دهند و بدون وجود این شرط از امضای قرارداد خودداری نمایند.

وکیل با تجربه در قرارداد پیمانکاری

با توجه به تخصصی بودن قراردادهای پیمانکاری و لزوم اشراف وکیل مربوطه به بخش نامه ها و آیین نامه های سازمان برنامه و بودجه و همچنین قوانین و مقررات مرتبط به قراردادهای پیمانکاری، توصیه ما استفاده از وکیلی است که سابقه فعالیت در این زمینه را داشته باشد. ما در موسسه حقوقی امین عدالت کبریا این امکان را برای شما فراهم نموده ایم که با خیالی آسوده پرونده های خود را به وکلای خبره موسسه ما بسپارید تا بهترین نتایج ممکن را بدست آورید.


◁◁ بیشتر بدانید:  برای مشکل حقوقی در قرارداد پیمانکاری کجا طرح دعوا کنیم؟

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری خصوصی

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری خصوصی منوط به توافق طرفین می باشد. به عبارت دیگر درج شرط تعدیل در قرارداد پیمانکاری خصوصی مانند سایر قرارداد ها تابع اراده طرفین قرارداد می باشد. طرفین توافق می نماید که آیا در قرارداد شرط تعدیل ذکر شود یا خیر؟ توصیه ما به پیمانکاران عزیز این می باشد که در قراردادهای طولانی مدت با توجه به نوسانات موجود در کشور، حتما شرط تعدیل را ذکر نمایند.

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری دولتی

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری دولتی نیز به استناد بند ه ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان نشریه ۴۳۱۱ به شرایط خصوصی پیمان ارجاع داده شده است. شرایط خصوصی پیمان نیز با توجه به اراده طرفین تا حدی که نقض کننده شرایط عمومی پیمان نباشد، تنظیم می گردد. به عبارت دیگر پیش بینی نمودن شرط تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری دولتی نیز تابع اراده طرفین قرارداد است و طرفین باید در این خصوص در شرایط خصوصی پیمان تصمیم گیری نمایند.

نکته: در خصوص قراردادهای دولتی با توجه به اینکه کارفرما سازمان های دولتی می باشند و تابع بخش نامه های صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه هستند، ممکن است با توجه به بخش نامه های صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه حتی در فرضی که در قرارداد شرط تعدیل پیش بینی نشده است، قرارداد شامل تعدیل گردد.

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری چگونه محاسبه می شود؟

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری دولتی با توجه به بخش نامه های صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه محاسبه می شود. فرمول محاسبه تعدیل توسط سازمان طی بخشنامه ای به سازمان های دولتی ابلاغ می گردد. در قراردادهای پیمانکاری خصوصی تعدیل قرارداد پیمانکاری با توجه به توافق صورت گرفته از سوی طرفین در قرارداد محاسبه می گردد و در صورت عدم توافق نیز با توجه به معیار های سازمان برنامه و بودجه تعیین می گردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  آیا رعایت شرایط عمومی پیمان در همه قراردادهای پیمانکاری الزامیست؟

تعدیل قیمت در قراردادهای پیمانکاری
تعدیل قیمت در قراردادهای پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری تخصص ماست

تعدیل قیمت در قرارداد پیمانکاری و سایر خواسته های شما در قرارداد پیمانکاری را باید یک وکیل متخصص در این زمینه بررسی نماید تا راهکار مناسب حقوقی به شما عزیزان ارائه شود. برای همین هدف ما در موسسه حقوقی امین عدالت کبریا وکلای با تجربه و متخصص در زمینه قراردادهای پیمانکاری را دو هم جمع کرده ایم تا بهترین مشاوره ها به شما عزیزان ارائه شود. برای مشاوره حضوری و یا تلفنی با وکیل پیمانکاری با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments