واردات غیر مجاز کالای حاوی طرح صنعتی

وکیل طرح صنعتی در ادامه سلسله بحث‌های شکایت از طرح صنعتی، در این مقاله قصد دارد تا به زبان ساده و به بهترین شکل شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی را توضیح دهد. واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی بدون اجازه مالک طرح صنعتی، ضرر مادی و معنوی بسیاری به مالک وارد می‌کند. به همین دلیل لازم است تا نحوه شکایت، شرایط شکایت و درخواست جبران خسارت بررسی شود.

واردات غیرمجاز طرح صنعتی

شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی وقتی به نحو درست فهمیده می‌شود که ابتدا مفهوم واردات غیرمجاز برای ما روشن شود. بند ب ماده ۲۸ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ یکی از حقوق انحصاری مالک طرح صنعتی را حق وارد کردن کالاهای حاوی طرح صنعتی برشمرده است. یعنی اگر هرکسی بخواهد کالایی را که حاوی طرح صنعتی ثبت‌شده باشد، به کشور وارد کند، باید اجازه مالک طرح صنعتی را با خود داشته باشد. واردات غیرمجاز طرح صنعتی ناظر به حالتی است که واردکننده هیچگونه اذن و اجازه‌ای از سوی مالک جهت وارد کردن کالای حاوی طرح صنعتی نداشته باشد.

چرا باید واردات طرح صنعتی ممنوع باشد؟

واردات غیرمجاز طرح صنعتی همانطور که گفته شد، همانند کپی‌ طرح صنعتی و فروش غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی بر اساس قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری ممنوع است. سوالی که ممکن است برای خواننده پیش بیاید این است که چرا واردات کالای حاوی طرح صنعتی باید با اجازه مالک باشد و علت این ممنوعیت چیست؟

وکیل طرح صنعتی در پاسخ بیان می‌کند که اگر واردات کالای حاوی طرح صنعتی منوط به اجازه مالک طرح صنعتی نباشد، افراد به راحتی می‌توانند سواستفاده کنند، و حق مالک طرح را تضییع کنند. به این شکل که بعد از مشاهده طرح صنعتی، در خارج از کشور آن طرح را کپی کنند، و کالای حاوی طرح صنعتی کپی‌شده را بدون اجازه مالک طرح صنعتی وارد کشور کنند. با این توضیح علت ممنوعیت واردات کالاهای حاوی طرح صنعتی مشخص شد.

شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی

شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی زمانی ممکن است که این واردات بدون اجازه مالک طرح صنعتی یا نماینده وی صورت پذیرد. علاوه بر این بر اساس ماده ۶۱ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری، شکایت کیفری از واردکننده‌ی غیرمجاز تنها در صورتی ممکن است که او با آگاهی و اراده اینکار را انجام داده باشد. وکیل طرح صنعتی در توضیح این مسئله بیان می‌کند که واردکننده باید نسبت به این موضوع که طرح صنعتی بکار رفته در کالای وارداتی قبلاً در ایران به ثبت رسیده است، آگاهی داشته باشد. علاوه بر این آگاهی، وی باید با اراده آزاد این عمل را مرتکب شده باشد.

مجازات واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی

مجازات واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی همانند مجازات کپی طرح صنعتی و فروش غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی که در مقاله‌های پیشین مورد بررسی قرار گرفت، در ماده ۶۱ قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری بیان شده است. بر اساس این ماده مجازات واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی عبارت است از:

  • پرداخت جزای نقدی از یک میلیون تومان تا پنج میلیون تومان؛ یا
  • حبس تعزیری از ۹۱ روز تا ۶ ماه.

البته اگر قاضی تشخیص دهد، می‌تواند هر دو مجازات را برای واردکننده غیرمجاز در نظر بگیرد. وکیل طرح صنعتی بیان می‌کند که این مجازات مانع از حکم دادگاه برای جبران خسارت مالک طرح صنعتی نیست. و واردکننده غیرمجاز علاوه بر تحمل مجازات باید خسارت تعیینی از سوی دادگاه را نیز به مالک طرح صنعتی پرداخت نماید. با انعقاد قرارداد با موسسه حقوقی ما، از کلیه خدمات ارزنده ما بهره مند شوید. جهت دریافت مشاوره تلفنی هم اکنون کلیک نمایید.

دادگاه صالح برای رسیدگی به این شکایت

شکایت کیفری از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی، همانند شکایت از فروش غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی و شکایت از کپی طرح صنعتی، که در مقاله‌های پیشین سایت مورد بررسی قرار گرفته است، باید در دادگاه صالح صورت پذیرد. در غیر این صورت شاکی نمی‌تواند به خواسته خود دست پیدا کند. شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی، در دادسرای ناحیه ۲۶ (۱۹ سابق) مخصوص رسیدگی به جرائم پزشکی و دعاوی مالکیت فکری صورت خواهد گرفت. و پس از ثبت و بررسی در شعبه، در صورت وجود دلائل ارتکاب جرم، بازپرس و یا دادیار پرونده را به شعبات دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی شهید قدوسی در تهران ارجاع می‌کند.

مالک طرح صنعتی می‌تواند به جای شکایت کیفری، اقدام به اقامه و طرح دعوای حقوقی، علیه واردکننده غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی نماید. در این صورت اقامه دعوا باید از طریق دفاتر خدمات قضایی صورت گرفته و در دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران مورد رسیدگی قرار میگیرد.

تعیین خسارت ناشی از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی

واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی همانطور که گفته شد، خسارات زیادی را بر مالک طرح صنعتی تحمیل می‌نماید. از سوی دیگر قضات به دلیل عدم تخصص در مسائل مربوط به مالکیت فکری و خسارت‌های وارده، تعیین خسارت را به کارشناس رسمی دادگستری واگذار می‌کنند. خسارت ناشی از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی، توسط کارشناس دادگستری تعیین، و به قاضی اعلام می‌شود. سپس با تایید نهایی قاضی میزان خسارت وارده به مالک طرح صنعتی مشخص و واردکننده غیرمجاز محکوم به پرداخت مبلغ خسارت می‌شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل طرح صنعتی

شکایت واردات غیر مجاز طرح صنعتی
شکایت واردات غیر مجاز طرح صنعتی

وکیل شکایت از واردات طرح صنعتی

واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی از روش‌های متداولی است که، از طریق آن، افراد اقدام به کپی‌برداری و ساخت طرح صنعتی ثبت‌شده توسط دیگری میکنند. یعنی بدون اجازه مالک این مار را می‌کنند. قانونگذار در کشور ما به خوبی این معضل را شناخته، و واردات کالای حاوی طرح صنعتی را از حقوق انحصاری مالک طرح صنعتی دانسته اشت. شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی نیز روشی است، برای مقابله با افرادی که با اقدام غیرقانونی خود به مالک طرح صنعتی ضرر وارد می‌کنند.

این شکایت در صورتی موثر و موفقیت‌آمیز خواهد بود که شرایط اقامه دعوا یا شکایت رعایت شود و همچنین به مرجع صالح فرستاده شود. به همین دلیل استفاده از خدمات وکیل متخصص در این زمینه اجتناب ناپذیر است. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران با داشتن بهترین وکلا در زمینه طرح‌های صنعتی آماده ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان می‌باشد. هم اکنون جهت دریافت مشاوره حقوقی رایگان از مشاور حقوقی ما، در واتساپ پیام ارسال کنید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۷ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

32 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حکمی
3 سال قبل

سلام خسته نباشید اگه کالایی که تا کمی قبل تر مجاز بوده ولی حالا غیر مجاز شده باشه تو گمرک باشه ترخیص میشه ؟

غفور پور
3 سال قبل

سلام وقت بخیر . میخواستم بابت مطالب مفید و کاربردی سایت حقوقیتون از شما تشکر کنم . بسیار عالی و پر محتواست. خسته نباشید

اکبر
3 سال قبل

سلام خسته نباشید . با طرح شکایت میشه جلو واردات کالای غیر مجاز رو گرفت؟

دل افکار
3 سال قبل

سلام وقت بخیر اگه کالای وارداتی تو کارتن غیر مرتبط وارد بشه بازم میشه شکایت کرد ازش؟ ممنون میشم توضیح دهید.

صابرخانی
3 سال قبل

سلام سوالی داشتم از حضورتون میشه بگید شکایت بر علیه واردات غیر مجاز رو کجا باید مرح کرد؟