وکیل طرح صنعتی | ثبت طرح های صنعتی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

ثبت طرح های صنعتی
دعاوی طرح صنعتی

وکیل دعاوی تجاری و بطور تخصصی تر وکیل ثبت طرح صنعتی و همچنین دعاوی طرح های صنعتی با در نظر گرفتن خواسته های شما عزیزان تلاش دارد تا به شکل قابل فهم به تشریح چگونگی ثبت طرح صنعتی و دعاوی مربوطه در مقاله حاضر بپردازد.

طرح صنعتی چیست؟

برای تشریح هر چه بهتر دعاوی طرح های صنعتی لازم است ابتدائا به تعریف طرح های صنعتی بپردازیم.

وکیل طرح صنعتی در تعریف طرح های صنعتی بیان می دارد:

به استناد ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم، طرح صنعتی به هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و یا هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است. باید به این نکته توجه داشت که اگر یک طراح صنعتی در طرحی فقط به یک نتیجه فنی دسترسی پیدا کند بدون اینکه تغییر در ظاهر محصول به وجود آید مشمول طرح صنعتی نمی باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری در ایران

وکیل ثبت طرح های صنعتی
وکیل ثبت طرح های صنعتی در تهران

طرح صنعتی چه زمانی قابل ثبت است؟

وکیل ثبت طرح صنعتی در تحلیل این سوال اینگونه بیان میدارد که به استناد ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و اصیل باشد. منظور از جدید بودن این است که طرح صنعتی موضوع بحث قبل از تسلیم اظهارنامه از طریق استفاده یا انتشار در هیچ جای دنیا افشاء نشده باشد. همچنین برای ثبت یک طرح صنعتی قابل ذکر است که طرح مذکور نمی بایست بر خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی و موازین شرعی باشد. نکته دیگری که می بایست بدان توجه نمود این است که طرح مذکور به هیچ عنوان نباید سابقه پیش بینی در فنون و صنایع را داشته باشد.

وکیل ثبت طرح های صنعتی و چگونگی ثبت

وکیل ثبت طرح های صنعتی می بایست با تقدیم اظهارنامه ثبت طرح های صنعتی به اداره مالیکت صنعتی اقدام به ثبت طرح نماید. اظهارنامه ای که به اداره ثبت طرح های صنعتی ارائه می شود می بایست حاوی نقشه، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالا هایی که تشکیل دهنده طرح صنعتی هستند باشد. همچنین می بایست نوع فرآورده ای که طرح صنعتی برای آن تولید شده است نیز در اظهارنامه مربوط درج گردد. در صورتی که اظهارنامه از طرف وکیل یا نماینده قانونی تولید کننده طرح به ثبت می رسد می بایست مدرک نمایندگی تسلیم کننده اظهارنامه نیز به پیوست تقدیم گردد.

با یک اظهارنامه می توان چند طرح صنعتی را ثبت نمود؟

وکیل طرح های صنعتی اینگونه پاسخ می دهد: جواب سوال مطرح شده مثبت می باشد. به استناد ماده ۲۴ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری چند طرح صنعتی ضمن یک اظهارنامه قابل ثبت است مشروط به اینکه مربوط به یک طبقه بندی بین المللی باشد یا مربوط به یک مجموعه یا ترکیبی از اجزا باشد.

وکیل متخصص ثبت طرح های صنعتی
وکیل ثبت طرح های صنعتی ابتدائا می بایست این موضوع را بررسی کند که آیا کالای تولید شده مشمول حمایت قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری می شود یا خیر. پس از بررسی این موضوع و تایید اینکه مشمول این قانون می شود می بایست با تنظیم اظهارنامه ثبت طرح های صنعتی در صدد ثبت طرح مذکور بر بیاید. وکیل خوب ثبت طرح های صنعتی باید در تنظیم اظهارنامه بسیار دقت کند چرا که تسلیم اظهارنامه به صورت ناقص موجب اتلاف وقت و چه بسا از بین رفتن حقوق طراح خواهد شد.

چه حقوقی به طرح صنعتی ثبت شده تعلق می گیرد؟

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که متحمل شدن دردسر های ثبت طرح های صنعتی در نهایت چه حقوقی را برای ثبت کننده طرح در بر دارد؟

وکیل دعاوی طرح های صنعتی و حقوق ناشی از ثبت طرح های صنعتی:

  • اولین حقی که به ثبت کننده طرح تعلق می گیرد این است که طرح مذکور صرفا متعلق به او می شود و با اجازه مالک قابل استفاده از سوی اشخاص دیگر می باشد و در صورتی که این حق مورد تعرض قرار گیرد مالک طرح مزبور می تواند از طریق مراجع قانونی حق خویش را مطالبه کند. استفاده یا بهره برداری از طرح مذکور شامل ساخت، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح مورد نظر می باشد.
  • دومین حقی که برای مالک طرح ایجاد می شود این است که در صورت ثبت یک طرح صنعتی از سوی دو نفر به صورت همزمان اداره ملکیت صنعتی فردی را مالک طرح می داند که زودتر اقدام به ثبت طرح مذکور نماید. هرچند در صورت وقوع جرمی در به دست آوردن طرح از سوی فردی که به واقع تولید کننده طرح مذکور نمی باشد این حق برای تولید کننده طرح مذکور وجود دارد که در مراجع قضایی اقدام به ابطال گواهینامه ثبت طرح مذکور نماید.
  • سومین حقی که به طراح مورد نظر تعلق می گیرد این است که طرح مذکور پس از فوت شخص طراح از بین نمی رود و حقوقی که شامل حال شخص طراح می شده است به وراث او انتقال پیدا می کند.

نکته مهمی که می بایست مورد توجه قرار گیرد این است که اگر فرد طراح تحت قرارداد با یک کارفرما اقدام به تولید طرح نماید حقوق مادی طرح به وجود آمده متعلق به کارفرمای مذکور می باشد و شخص طراح نمی تواند خواهان حقوق مذکور باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  نقض حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی

مدت اعتبار طرح صنعتی ثبت شده

مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می باشد. این مدت را می توان تا دو دوره پنج ساله دیگر با پرداخت هزینه تمدید نمود.

وکیل دعاوی طرح های صنعتی
وکیل دعاوی طرح های صنعتی در تهران

وکیل ثبت طرح صنعتی و دعاوی طرح های صنعتی

می توان گفت در شاخه های متخلف علم حقوق، دعاوی تجاری به نسبت سایر دعاوی با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی دچار تحول چشم گیری شده است و به همین نسبت نیز دعاوی مربوط بدان پیشرفت کرده است و نیازمند این است که وکیل دعاوی تجاری با دعاوی و قوانین نوین در این زمینه آشنایی کامل داشته باشد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در راستای اصول خویش و تخصصی نمودن همه حوزه های وکالت اقدام به تشکیل دپارتمانی تخصصی از دعاوی تجاری نموده است که متشکل از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی تجاری می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با وکیل ثبت طرح های صنعتی و همچنین وکیل دعاوی طرح های صنعتی با موسسه حقوقی امین عدالت کبریا در تهران تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۹ میانگین امتیاز: ۴.۹]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ بعدی
حق ثبت طرح صنعتی

دیگر مطالب این دسته بندی

58 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
58
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x