تحلیل حقوقی ماده ۴۵ شرایط پیمان

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

ماده 45 شرایط عمومی پیمان
بررسی شرایط پیمان

ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان در خصوص مشکلاتی است که در خصوص حقوق انحصاری ثبت شده در طول پروژه ایجاد می گردد. برای آگاهی از مشکلایت که ممکن است در این راستا ایجاد گردد و راه های جلوگیری از بروز مشکلات پیش گفته، مقاله حاضر را تا انتها مطالعه نمایید.

ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان

ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان در مورد علامت تجاری، اختراع و طرح های صنعتی است که در پروژه استفاده می گردد. برای آشنایی بیشتر با این ماده و ارائه تحلیل حقوقی صحیح لازم است که ابتدا با متن ماده حاضر آشنایی پیدا کنیم.

ماده ۴۵- حقوق انحصاری ثبت شده

الف) پیمانکار، کارفرما را در مقابل تمام دعاوی، خسارتها و مطالبات مربوط به نقض احتمالی حقوق ثبت شده، تالیفات، علایم یا نام های تجاری و دیگر حقوق حمایت شده که در اجرای موضوع پیمان ایجاد شود، مصون می دارد.

ب) کارفرما تائید می کند که مفاد اسناد و مدارک پیمان به گونه ای نیست که موجب نقض حقوق حمایت شده شود. در صورتی که برای پیمانکار معلوم شود که رعایت اسناد و مدارک پیمان ناگزیر در مواردی موجب نقض حقوق حمایت شده می گردد، باید پیش از هر نوع اقدام در مورد آنها، مراتب را به مهندس مشاور اعلام نماید تا کارفرما نسبت به ایجاد تغییرات لازم، به گونه ای که نقص حقوق حمایت شده برطرف شود، اقدام نماید و نتیجه را به پیمانکار ابلاغ نماید.

مشاوره با وکیل پیمانکاری چه فوایدی دارد؟

شرکت های کارفرمایی و پیمانکاری اگر قبل از انعقاد هر قرارداد و یا ارسال نامه ها و اظهارنامه از مشاوره وکیل پیمانکاری استفاده نمایند، شاهد کاهش چشم گیر اختلافات قراردادی خواهند بود. این اقدام نه تنها موجب کاهش اختلافات قراردادی می گردد از ایجاد پرونده در محاکم نیز جلوگیری می نماید و همچنین از نظر مالی نیز موجب کاهش هزینه ها می گردد. لذا توصیه می گردد شرکت هایی که در زمینه قراردادهای پیمانکاری فعالیت دارند، لاجرم می بایست از وکیل با تجربه در قراردادهای خود استفاده نمایند. موسسه حقوقی امین عدالت با در اختیار داشتن وکلای با تجربه آماده ارائه خدمات تخصصی در زمینه قرارداد پیمانکاری به شما عزیزان می باشد.

بند الف ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان

بند الف ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان در چنین مقرر نموده است که پیمانکار موظف است پاسخگوی هرگونه مشکلی باشد که در طول مدت پروژه ممکن است در خصوص حقوق ثبت شده مورد استفاده در قرارداد ایجاد گردد. به عنوان مثال ممکن است پیمانکار از تجهیزاتی با علامت تجاری خاص استفاده نماید و در ادامه مشخص شود که علامت تجاری مورد نظر متعلق به یک شخصی بوده و فرد مورد نظر دارای گواهینامه ثبت علامت مورد نظر بوده است. در شرایط حاضر ممکن است از سوی مالک علامت مورد نظر دعوایی علیه کارفرما به عنوان مالک پروژه مطرح گردد، پیش بینی ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان برای این شرایط است که پیمانکار پاسخگوی دعوای مطرح شده باشد.

بند ب ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان

بند ب ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان در خصوص تکلیف کارفرما در این خصوص است. این بند بیان می دارد، کارفرما باید تایید کند که اسناد و مدارکی که در اختیار پیمانکار قرار می دهد به هیچ عنوان ناقض حقوق ثبت شده دیگری نباشد. در صورتی که پیمانکار در حین اجرای پروژه متوجه این امر گردد که مستندات ارائه شده از سوی کارفرما ناقض حقوق ثبت شده می باشد، این موضوع را به مهندس مشاور اطلاع می دهد تا کارفرما نسبت به تغییر مستندات به شکلی که ناقض حقوق ثبت شده نباشد، اقدام کند.

◁◁ بیشتر بدانید:  شرایط عمومی و خصوصی پیمان همراه با جدیدترین اصلاحات ۱۴۰۱

تحلیل حقوقی ماده 45 شرایط عمومی پیمان
تحلیل حقوقی ماده ۴۵ شرایط عمومی پیمان

تخصص، صداقت و تجربه شعار ماست

هر مجموعه ای را می توان با شعار ان مجموعه شناخت. مجموعه ما تلاش دارد تا سه معیار بالا را سرلوحه فعالیت های خود قرارداد دهد و از دادن وعده های واهی و یا نا امید نمودن ارباب رجوع ها اکیدا خودداری نموده و با تکیه بر صداقت و اطلاع رسانی صحیح خدماتی تخصصی به شما عزیزان راائه نماید.

برای مشاوره با وکیل حرفه ای پیمانکاری و یا تنظیم لوایح و اظهارنامه ها با ما تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید نظرات، پیشنهادات، انتقادات و سوالات خود را ذیل این مقاله درج نمایید تا توسط همکاران ما پاسخ داده شود.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تحلیل حقوقی ماده ۴۴ شرایط پیمان | ممنوعیت قانونی
نوشتهٔ بعدی
تحلیل حقوقی ماده ۴۶ شرایط پیمان

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مشاوره حقوقی در واتساپ