شکایت از پزشک بدون پروانه

شکایت از پزشک بدون پروانه دربردارنده همه مصادیق ذیل و غیره میشود: ۱) پزشک بدون تمدید پروانه ۲) پزشک عمومی فاقد پروانه ۳) پزشک بدون پروانه در کلینیک زیبایی و درمانی ۴) طبابت بدون داشتن پروانه پزشکی ۵) پزشکی که پروانه طبابت عمومی دارد و متخصص نیست و غیره.

شکایت از پزشک بدون پروانه به چه معناست؟

شکایت از پزشک بدون پروانه اگر در معنای حقیقی این عبارت باشد، یعنی شخصی که اساسا پزشک نمیباشد، لذا پروانه طبابت هم ندارد، اقدام به کار پزشکی زیبایی ای درمانی نموده است! در اینصورت، حتی اگر شخص، مرتکب قصور و تقصیر و کوتاهی و آسیب به بیمار نشده باشد، باز هم تحت عنوان دخالت در امور پزشکی، قابل تعقیب کیفری میباشد.

شکایت از پزشکی که تمدید پروانه نکرده

شکایت از پزشکی که تمدید پروانه نکرده است، مشمول عنوان کیفری و اتهام دخالت در امور پزشکی نمیباشد. چرا؟ زیرا شخص، حقیقتا و واقعا پزشک میباشد، و صرفا پروانه طبابت خود را تمدید نکرده است، لذا این موضوع، داخل در موضوعات تخلفات پزشکی بوده و بیمار باید از طریق طرح شکایت در سازمان نظام پزشکی اقدام نماید. شکایت از پزشکی که تمدید پروانه نکرده و موجب بروز آسیب و عارضه ای به بیمار هم نشده است، باید از طریق سازمان نظام پزشکی انجام شود.

قصور پزشکی دکتری که تمدید پروانه نکرده

اگر پزشکی که پروانه اش را تمدید نکرده است، مرتکب قصور پزشکی شود، یعنی عمل و فعل طبابت یا زیبایی را انجام دهد که منجر به بروز آسیب و عارضه به بیمار باشد، موظف به جبران آسیب و خسارت جانی وارده به بیمار میباشد. برای شکایت از پزشکی که اعتبار پروانه اش منقضی شده و به بیمار آسیب زده است، باید از طریق دادسرا اقدام به شکایت کیفری کرد.

  • نکته: برای اخذ دیه از پزشک باید از طریق دادسرا و دادگاه اقدام شود.

شکایت از پزشک عمومی فاقد پروانه

شکایت از پزشک عمومی که پروانه ندارد، به معنای شکایت از پزشک عمومی است که دارای پروانه تخصصی نبوده یا مدارج اخذ تخصص در زمینه مربوطه را طی نکرده است. مانند آنکه پزشک عمومی در تابلوی خود بنویسد متخصص پوست! متخصص جراحی داخلی! لذا شکایت از پزشک عمومی بدون پروانه به معنای عدم تخصص ایشان در موردی است که مدعی بوده و اقدام نیز کرده است.

  • نکته: شکایت از پزشک عمومی فاقد پروانه را هم از دادسرا اقدام نمایید و هم از طریق سازمان نظام پزشکی پیگیری کنید، تا حسب مورد به مجازات تکمیلی، پرداخت دیه و مجازات تخلف صنفی نیز محکوم گردد.

متخصص زیبایی! متخصص جراحی زیبایی!

این عناوین صحت قانونی نداشته و در هر تابلویی که مشاهده کردید، بدانید که جعل، دروغ و کلاهبرداری میباشد. زیرا سازمان نظام پزشکی هرگز پروانه ای با نام متخصص زیبایی در رده مجوز های خود نداشته و چنین جواز مطب یا جواز کلینیک زیبایی صادر نمیشود. به دوستان خود نیز اطلاع رسانی کنید.

شکایت از پزشک بدون پروانه کلینیک

شکایت از موسسه غیرمجاز پزشکی یا شکایت از کلینیک زیبایی غیرمجاز به چند حالت، صورت میپذیرد:

۱) شکایت از موسسه غیرمجاز پزشکی: یعنی برای تاسیس موسسه و جمع کردن کادر درمانی و انجام امور درمان و زیبایی، هیچگونه مجوز و پروانه فعالیتی اخذ نشده است. لذا مورد از موارد رسیدگی به پرونده کیفری تحت عنوان دایر کردن موسسه غیرمجاز پزشکی در دادگاه انقلاب است.

۲) شکایت از پزشک بدون پروانه مشغول به فعالیت در کلینیک: یعنی کلینیک زیبایی و موسسه پزشکی دارای مجوز فعالیت بوده، ولیکن شخصی که به عنوان پزشک در آنجا مشغول به طبابت میباشد، فاقد پروانه و جواز است. که این امر خود دو حالت دارد:

۲_۱) شخص اساسا پزشک نیست. لذا مشمول عنوان دخالت در امر پزشکی و تحمل کیفر و مجازات آن است، و هم دربردارنده پرداخت دیه به بیمار است.

۲_۲) شخص، پزشک است ولیکن پروانه طبابت عمومی را داشته اما به جراحی شکم و پهلو، پروتز سینه و یا سبک تر از این موارد مانند لیفت شقیقه و تزریق فیلر و غیره میپردازد. این مورد هم مشمول تخلف است و هم مشمول پرداخت دیه است.

شکایت از پزشک بدون پروانه چه مراحلی دارد؟

برای شکایت از پزشک ابتدا از وکیل جرایم پزشکی مشاوره حقوقی دریافت کنید. سپس حسب مورد نسبت به طرح شکایت کیفری از طریق دادسرای جرایم پزشکی یا ثبت شکایت در سازمان نظام پزشکی اقدامات قانونی لازمه را انجام دهید. برای ثبت شکایت کیفری در دادسرا باید ثبت ثنا انجام داده باشید. سپس مراحل تشکیل کمیسیون پزشکی قانونی، شورای حل اختلاف، هیات های بدوی و عالی انتظامی سازمان، دادسرا و دادگاه کیفری دو را سپری نمایید.

  • نکته: با تعیین وکیل پزشکی برای پرونده خود، صفر تا صد شکایت از پزشک بدون پروانه را به وی بسپارید.
◁◁ بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل پزشکی

نحوه و شرایط شکایت از پزشک بدون پروانه
نحوه و شرایط شکایت از پزشک بدون پروانه

مشاوره با بهترین وکیل جرایم پزشکی تهران

مشاوره با وکیل برای شکایت از پزشک بدون پروانه در هر یک از فرض های فوق و سایر فروض دیگر، موجب اشراف و آگاهی شما بر قوانین موضوعه و رویه عملی دادگاه و سازمان نظام پزشکی میشود. مشاوره با وکیل جرایم پزشکی موسسه امین عدالت هم بصورت حضوری و هم بصورت تلفنی آنلاین و غیرحضوری صورت میپذیرد. کافی است برای تعیین وقت، هم اکنون با ما تماس گرفته یا فرم درخواست مشاوره را تکمیل نمایید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments