مجازات اطفال ۹ تا ۱۵ سال در قانون

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

مجازات اطفال 9 تا 15 سال در قانون
سایر موارد کیفری

مجازات اطفال ۹ تا ۱۵ سال در قانون چیست؟ آیا طفل یا بچه ۹ تا ۱۵ سال مجازات میشود؟ چه مجازاتهایی برای کودکان زیر ۱۵ سال در قانون قید شده است؟ آیا امکان تخفیف مجازات نوجوانان ۹ تا ۱۵ سال وجود دارد؟ آیا میتوانیم از موسسه حقوقی امین عدالت در تهران وکیل خانم یا وکیل آقا انتخاب کنیم؟ برای دریافت و اخذ مشاوره حقوقی در جرایم اطفال باید به کجا مراجعه کنیم؟ با ما همراه باشید.

مجازات اطفال و نوجوانان ۹ تا ۱۵ سال در قانون

وکیل جرایم اطفال و کودکان تهران میگوید: ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی مجازاتهای ذیل را برای اطفال و نوجوانانی که در حین ارتکاب جرم دارای سن ۹ تا ۱۵ سال هستند، در نظر گرفته است:

الف) تسلیم و تحویل دادن طفل و بچه به والدین یا اولیا یا سرپرستان قانونی آنها و اخذ و ریافت تعهد از ایشان مبنی بر تادیب و تربیت و مواظبت از آنها
ب) تسلیم طفل یا کودک به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری که دادگاه به مصلحت طفل یا نوجوان بداند
پ) نصیحت به وسیله قاضی دادگاه
ت) اخطار و تذکر دادن و یا دریافت و اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم تکرار جرم
ث) مجازات نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از ۳ ماه تا ۱ سال درخصوص جرایم تعزیری ۱ تا ۵

نکته: برای تعیین وکیل پایه یک دادگستری در مورد جرایم اطفال فرزند خود هم اکنون با ما تماس حاصل نمایید.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل دعاوی کیفری

الزام به نگهداری در کانون اصلاح و تربیت

مجازات نگهداری اطفال و نوجوانان در کانون اصلاح و تربیت اگر دربردارنده مورد ذیل باشد، الزامی است:

طفل یا نوجوان مرتکب جرم تعزیری درجه ۱ تا ۵ شده باشد.

به عبارت دیگر: اگر فاعل جرم دارای سن زیر ۱۵ سال باشد، و مرتکب جرم سرقت مسلحانه یا آدم ربایی شده باشد، الزاما از ۳ ماه تا ۱ سال در کانون اصلاح و تربیت نگهداری میشود. پس برای تعیین مجازات طفل یا نوجوان به درجه جرم ارتکاب توجه میشود. تعیین درجه جرم تعزیری مطابق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی صورت میپذیرد.

مجازات اطفال ۹ تا ۱۵ سال در حدود و قصاص

اگر طفل یا نوجوان مرتکب جرایم حدی یا حدود الهی مانند زنا و لواط شود، یا مرتکب جرمی مانند قتل عمد که مجازات قصاص دارد، شود، چگونه مجازات میگردد؟ وکیل جرایم اطفال و نوجوانان تهران میگوید: مطابق تبصره ۲ ماده ۸۸ قانون مذکور، هرگاه نابالغ یا بچه یا طفل یا کودک، مرتکب یکی از جرایم موجب حد یا قصاص شود، درصورتی که دارای سن ۱۲ تا ۱۵ سال قمری باشد، حسب مورد، به مجازاتهای اخطار و تذکر و اخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم یا نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از ۳ ماه تا ۱ سال محکوم میشود.

نکته: اگر طفل یا کودک زیر ۱۲ سال باشد، حسب مورد به یکی از مجازاتهای الف، ب، پ، ت مندرج در بند فوق محکوم میگردند.

تخفیف در مجازات اطفال و کودکان تا ۱۵ سال

مجازات اطفال ۹ تا ۱۵ سال میتواند در صورتیکه قاضی دادگاه تشخیص دهد، تخفیف یابند. به این شرح که: مطابق ماده ۹۳ قانون مرقوم، دادگاه میتواند در صورت احراز جهات تخفیف، مجازاتهای اطفال و کودکان و نوجوانان را تا نصف حداقل تقلیل دهد و یا اقدامات تامینی و تربیتی اطفال و نوجوانان را به اقدام دیگری تبدیل نماید.

تعلیق اجرای مجازات و تعویق صدور حکم

مجازات اطفال ۹ تا ۱۵ سال قابلیت تعلیق و تعویق را دارد. به چه صورت؟ بهترین وکیل جرایم اطفال و نوجوانان تهران میگوید: مطابق ماده ۹۴ از قانون فوق الاشاره، دادگاه میتواند در مورد تمام جرایم تعزیری  ارتکابی توسط طفل، بچه، نوجوان و کودک، صدور حکم را به تعویق انداخته و یا پس از صدور حکم، اجرای مجازت را به حالت تعلیق درآورد.

نکته: جرایم موجب حکم قصاص یا حدود الهی خارج از این قاعده میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل خانم | وکیل زن | وکیل خانوم برای پرونده

موسسه حقوقی امین عدالت حامی حقوق اطفال

وکلای پایه یک دادگستری در زمینه انواع مختلف جرایم اطفال مانند مجازات اطفال ۹ تا ۱۵ سال نیز مشغول به فعالیت میباشند. شما میتوانید از موسسه وکالتی ما، حسب مورد وکیل خانم یا وکیل آقا انتخاب نمایید. تا در پرونده کیفری فرزند شما اعلام وکالت نمایند. در انتها خوب است بدانید کلیه محکومیتهای کیفری اطفال و نوجوانان فاقد آثار کیفری میباشند. هم اکنون برای دریافت مشاوره حقوقی تخصصی با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
اثبات جرم لواط
نوشتهٔ بعدی
مجازات اخلال در نظم عمومی

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مشاوره حقوقی در واتساپ