جرم قاچاق مشروبات الکلی و مجازات آن

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

قاچاق مشروبات الکلی
سایر موارد کیفری

تعریف جرم قاچاق مشروبات الکلی وفق قانون چیست؟ ساخت مشروبات الکلی چگونه است؟ نگهداری از آن چه حکمی دارد؟ وکیل کیفری در این مقاله به بررسی ابعاد قانونی و فقهی این دسته از جرایم میپردازد.

مشروبات الکلی در حقوق کیفری ایران

مجازات قاچاق و حمل و نگهداری و ساخت مشروبات الکلی این روز ها در رسانه ها و روزنامه ها و خبرهای منتشر شده از سوی نیروهای انتظامی در باب کشف، ضبط، حمل و نگهداری و بطور کلی جرم قاچاق مشروبات الکلی و معامله آنها بسیار مشاهده می شود. مشروبات الکلی بدلیل مسکر بودن و کاستن از حالت هوشیاری افراد و همچین ریشه ی فقهی این جرم و قرارداشتن آن در دسته جرایم حدی حائز اهمیت است. چرا که در شرع نوع و میزان و کیفیت مجازات آن مشخص شده است.

نکته: قاچاق مشروبات الکلی تحت هر عنوان جرم محسوب می شود. و غیرقانونی است. لذا دارای  مجازات می باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  نقش و عملکرد وکیل کیفری در پرونده ها

تعریف جرم قاچاق مشروبات الکلی

وکیل جرم قاچاق مشروبات الکلی میگوید: قاچاق عبارت است از کالاهایی که بردن مجوز قانونی وارد یا خارج می شوند. یا اجازه ساخت ندارد. پس با توجه به تعریف بیان شده در مورد مشروبات الکلی نیز موضوع قاچاق صدق می کند.از سوی دیگر خود موضوع مشروبات الکلی از دسته جرایم حدی بوده و مقنن برای آن مجازات تعیین کرده است و زمانی که در کنار جرم قاچاق قرار میگیرد، مجازات آن سنگین تر مشود.

جرم قاچاق مشروبات الکلی با هر وسیله ی نقلیه ی که صورت گیرد، موجب ضبط وسیله نقلیه میشود. باید دقت داشت که عالم بودن و جاهل بودن مالک وسیله در مجازات موثر می باشد.

عنصر قانونی جرم قاچاق مشروبات الکلی

مقنن در ماده ۷۰۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، در مورد جرم قاچاق مشروبات الکلی تعیین تکلیف نموده است. ماده ۷۰۳ قانون مجازات اسلامی: وارد نمودن مشروبات الکلی به کشور، قاچاق محسوب میگردد. وارد کننده صرف نظر از میزان آن به ۶ ماه تا ۵ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان ده برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یاد شده محکوم میشود. رسیدگی به این جرم در صلاحیت محاکم عمومی است.

دادگاه صالح به رسیدگی به این جرم

چه دادگاهی به جرم قاچاق مشروبات الکلی رسیدگی میکند؟ مراحل و نحوه رسیدگی به این جرم از چه قرار است؟ وکیل متخصص جرم قاچاق مشروبات الکلی میگوید: اتهام مذکور در ابتدا در مرحله دادسرا مورد رسیدگی قرار میگیرد. پس از صدور کیفرخواست، دادگاه صالح جهت رسیدگی به جرم قاچاق مشروبات الکلی، دادگاه انقلاب اسلامی میباشد.

نکته: در مورد اتهام هایی از قبیل ساخت و کشف و حمل و نقل و نگهداری مشروبات الکلی دادگاه عمومی صالح به رسیدگی است.

بهترین وکیل کیفری در اینخصوص چگونه عمل میکند

جرم قاچاق مشروبات الکلی به دلیل حساسیت موضوع آن، همانند سایر دعاوی کیفری و پرونده هایی از این قبیل، نیاز به ارائه دفاع شایسته دارد. لذا همواره توصیه میگردد که با اعطای وکالت به وکیل متخصص و حرفه ای، از دانش ایشان در خصوص نحوه و چگونگی دفاع از خود بهره مند شوید. وکیل کیفری میتواند با بررسی ابعاد مختلف پرونده، مسیر صحیح و قانونی را طی نماید. از بیراهه رفتن پرونده و جلسه رسیدگی جلوگیری نماید. از پرسش سوالات تلقینی از موکل اجتناب نماید.

مجازات قاچاق مشروبات الکلی

مجازات قاچاق مشروبات الکلی

وکیل پرونده قاچاق مشروبات الکی

جرم قاچاق مشروبات الکلی از جمله جرایم مهم و سنگین در پرونده های کیفری میباشد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با کادری مجرب و با تجربه از وکلای متخصص و پایه یک دادگستری در امور کیفری و حقوقی هدفشان از این مقاله توضیح دادن جرم قاچاق مشروبات الکلی و حمل و نگهداری آن بوده است. تا دیدگاهی قانونی در خصوص این جرم داشته باشید. ولیکن پرواضح است که برای ارائه بهترین دفاع در پرونده و جلسات رسیدگی، احوط آن است که از دانش و تجربه وکلای متخصص و مجرب بهره مند شوید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
نقش و عملکرد وکیل کیفری در پرونده ها
نوشتهٔ بعدی
جرم جعل اسناد و نوشته ها در حقوق ایران

دیگر مطالب این دسته بندی

2 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
2
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x