سکوت در جرم کلاهبرداری

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

نکات پرونده کیفری

آیا جرم کلاهبرداری با سکوت کردن نیز محقق میشود؟ اگر کسی چیزی را پنهان نماید، ممکن است تحت تعقیب کیفری به اتهام کلاهبرداری قرار بگیرد؟ آیا نگفتن و حرف نزدن در مورد چیزی میتواند از مصادیق مانور متقلبانه برای تحقق جرم کلاهبرداری گردد؟ با وکیل کلاهبرداری همراه باشید.

عدم تحقق جرم کلاهبرداری به صرف سکوت

وکیل متخصص کلاهبرداری در قالب بیان چند تمثیل این مورد را برای شما توضیح میدهد:

بعنوان مثال اگر کارمندی، مدد معاش دخترش را که شوهر کرده، و دیگر با آنها زندگی نمیکند همچنان دریافت نماید، در واقع با سکوت نمودن و بیان نکردن اینکه دخترم ازدواج کرده و من دیگر مستحق دریافت مدد معاش وی نیستم، همچنان مدد معاش وی دریافت نماید، مرتکب جرم کلاهبرداری نشده است.

مثال دوم: تصور نمایید شخص الف به این باور که به شخص ب بدهکار است و باید مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به وی بدهد، این مبلغ را به او بدهد، و شخص ب علی رغم اینکه میداند، بستانکار نیست و مستحق دریافت وجه از الف نمیباشد، سکوت کرده و از بیان حقیقت خودداری نماید، و وجه را دریافت نماید، مرتکب جرم کلاهبرداری نشده و از این حیث نمیتواند تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد.

مثال سوم: اگر یکی از ورثه از سایر وراث، بخشی از اموال متوفی را پنهان نماید، یعنی صرفا نگوید و بیان نماید که متوفی دارای مالیست که در اختیار وی است، مورد از مصادیق جرم کلاهبرداری نبوده و موجب محکومیت به وی مجازات نمیشود.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل کلاهبرداری | جرم کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟
به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ویدیو پیشین
ماده مخدر گراس و تفاوت آن با گیاه گراس

دیگر ویدیو های این دسته بندی

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مرتضی
1 ماه قبل

سلام خوب هستین؟ ببخشید وسایل کار منو یکی دزدیده پیداش کردم و به ۱۱۰ زنگ زدم، گشت اومد گفت برو اول شکایت کن، اون وسایل نصفش کرایه ای هست، چیکارمیشه کرد؟ ممنون میشم راهنمای کنید.

گروه وکلای امین عدالت
1 ماه قبل
پاسخ به  مرتضی

با سلام
در صورتی که شما اثبات نمایید دستگاه ها در اختیار شما بوده و در این زمان سرقت شده است، می توانید علیه سارق طرح دعوا نمایید. برای مشاوره بیشتر با وکیل سرقت با ما تماس بگیرید.

مجید پورآذر
1 ماه قبل

چطور با وکیل جرایم رایانه ای شما تماس بگیرم ممنون؟

گروه وکلای امین عدالت
1 ماه قبل
پاسخ به  مجید پورآذر

با سلام
شما می توانید با شماره های ۰۹۳۷۷۷۷۳۱۳۸ یا ۸۸۸۵۲۶۶۹-۰۲۱ جهت هماهنگی تماس بگیرید.

مجید پورآذر
1 ماه قبل

سلام سال نو شما مبارک. ببخشید یک سوال داشتم، من تقریبا ۱۰ سال هست که از طریق اینستا گرام اقدام به فروش کالا میکنم، در مورخ ۱۹ اسفند سال گذشته یکی از مشتریان چندین ساله اقدام به خرید کالا کرد و بخشی از ثمن معامله رو پرداخت کرد و الباقی رو طی یک فقره چک ارسال کرد، که چک به علت ایراد نوشتاری مسترد شد و کالا را تحویل گرفت متاسفانه بعد از چند روز مدعی شد که کالا رو تحویل نگرفته و به پلیس فتا شکایت کرده، الان من باید چکار کنم؟ که هم حسابم مسدود شده هم بخشی از ثمن معامله رو نتوانستم دریافت کنم. ممنون میشوم راهنمایی کنید متشکر.

گروه وکلای امین عدالت
1 ماه قبل
پاسخ به  مجید پورآذر

با سلام
شما می بایست به پلیس فتا مراجعه کنید و با اثبات اینکه کالا تحویل ایشان شده تقاضای مازاد مبلغ را نمایید. برای مشاوره با وکیل جرایم رایانه ای با ما تماس بگیرید.

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ