استخدام وکیل برای شرکت چگونه است؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

استخدام وکیل برای شرکت
امور شرکت ها

استخدام وکیل برای شرکت چگونه است؟ نحوه انعقاد قرارداد با وکیل برای شرکت به چه صورت است؟ آیا وکیل میتواند مشاور حقوقی شرکت باشد؟ دستمزد وکیل برای ارائه مشاوره حضوری در شرکت با بررسی اوراق مربوطه چقدر است؟ بهترین وکیل شرکت های تجاری کیست؟ با ما همراه باشید.

دلایل نیاز به وکیل در شرکت های خصوصی

چرا یک شرکت تجاری مانند شرکت سهامی خاص باید از وکیل دادگستری در دعاوی خود استفاده نماید؟ تفاوتهای میان استفاده از مشاور حقوقی که دارای مدرک کارشناسی رشته حقوق میباشد با وکیل پایه یک دادگستری در چیست؟ خوب است بدانید که امروزه هر امری به نحو تخصصی انجام گرفته و حتی افراد عادی جامعه نیز حاضر نیستند حل و فصل امور معمولی خویش را به دست شخصی غیر از متخصص و باتجربه بسپارند. چه برسد به دعاوی تجاری مربوط به امور شرکت های تجاری و یا حل و فصل امور داخلی شرکت ها و انجام معاملات ایشان. لذا مشاهده مینماییم که امروزه اکثر شرکت های تجاری اعم از سهامی خاص و با مسئولیت محدود و غیره، نسبت به استخدام وکیل برای شرکت اقدام نموده و هیچ یک از دعاوی و پرونده های شرکت را بدون حضور وکیل پیگیری نمینمایند.

نکته: لذا از مهمترین دلایل نیاز به وکیل شرکت، اجتناب از ورود ضرر و زیان به دارایی شرکت و عملکرد ناصحیح در پرونده های شرکت میباشد. استخدام وکیل برای شرکت یکی از مهمترین و بهترین تصمیمات ضروری و پرفایده میباشد.

ویژگی های وکیل تجاری

همانطور که میدانید وکیل پایه یک دادگستری بنا بر صلاحیت عام و کلی که دارد میتوانند در تمامیه دعاوی حقوقی و کیفری و ملکی و ثبتی و خانواده و غیره، اعلام وکالت نموده و مراحق قانونی پرونده را طی نماید. ولیکن وقتی صحبت از استخدام وکیل برای شرکت به میان می آید، مقصود استفاده از دانش و تخصص و تجربه وکیلی است که دعاوی تجاری و پرونده های شرکت های تجاری را به خوبی میشناسد. لذا مقصود از وکیل تجاری، وکیل پایه یک دادگستری است که در دعاوی تجاری فعالیت ویژه داشته و بخش عمده ای از وکالت خویش را معطوف به دعاوی مربوط به امور شرکتها اختصاص داده است. لذا از جمله ویژگی های وکیل تجاری، اشراف بر قانون تجارت، اشراف بر رویه قضایی در خصوص دعاوی مربوط به امور تجاری اعم از حقوقی و کیفری و نحوه وکالت و فعالیت در پرونده های مذکور میباشد.

نکته: در بسیاری از موارد مشاهده میگردد که با استخدام وکیل برای شرکت و اخذ مشاوره حقوقی از ایشان، به دلیل صحیح بودن عملکرد شرکت و انعقاد قراردادها و معاملات شرکت، تعداد پرونده های دادگاهی شرکت کاهش یافته و از طرح پرونده ها خصوصا پرونده های کیفری علیه شرکت در آتی نیز جلوگیری میگردد.

دانستنی هایی در خصوص استخدام وکیل برای شرکت

استخدام وکیل برای شرکت یکی از موضوعاتی است که شما عزیزان برای کسب اطلاعات در خصوص این موضوع با موسسه حقوقی ما تماس گرفته و دغدغه ها و ابهامات خود را مورد پرسش قرار میدهید. لذا ضروری تشخیص دادیم که پرتکرارترین سوالات شما عزیزان را به رشته تحریر در آورده و حول موضوع استخدام وکیل برای شرکت بصورت کاربردی و عملی صحبت نماییم. برای درک بهتر پرسش ها و پاسخ های ارائه شده لیستی از مهمترین و کاربردی ترین سوالات و جوابها در ذیل قید گردیده است:

۱)  استخدام وکیل برای شرکت به چه صورت است؟ بهترین کار برای استخدام یک وکیل تجاری، انعقاد قرارداد مدت دار اعم از ۶ ماهه و یک ساله با ایشان میباشد.

۲) در متن قرارداد با وکیل شرکت چه چیزهایی باید قید گردد؟ قطعا باید تصریح نمایید که طرف اول یعنی شما بعنوان یک شرکت تجاری دارای چه مشخصات و نامی میباشید و طرف دوم یعنی وکیل مربوط به امور شرکتها چه شخصی بوده و دارای چه شماره پروانه ای میباشد.

۳) آیا ذکر مدت در قرارداد شرکت با وکیل الزامی است؟ شما میتوانید پایان قرارداد خود را منوط به ارسال اظهارنامه از طرف خواهان این امر قرار دهید. ولیکن بهترین کار آن است که محدوده زمانی نیز در قرارداد استخدام وکیل برای شرکت ذکر و مورد توافق طرفین قرار گیرد.

۴) وکیل متخصص دعاوی تجاری برای شرکت چه کارهایی انجام خواهد داد؟ خوب است بدانید که علی الرویه هر شرکت تجاری به نیکی میداند که برای چه موضوعی نیاز به وکیل دادگستری دارد. یعنی برای انجام کدام تکالیف نسبت به استخدام وکیل برای شرکت اقدام مینماید.ولیکن بطور کلی در کلیه امور حقوقی شرکت، وکیل توانایی ارائه بهترین راهکارهای قانونی به شما عزیزان را دارد.

۵) آیا میتوان وکیل دادگستری را صرفا برای مشاوره حقوقی استخدام شرکت نمود؟ قطعا پاسخ مثبت است. ممکن است یک شرکت تجاری که دارای قدمت و عقبه میباشد دارای وکیل متخصصی باشد که سالها در دعاوی و پرونده های شرکت، وکالت نموده است. ولیکن بنا بر دلایل عدیده مانند کهولت سن یا مشغله بسیار، توانایی حضور در شرکت را نداشته و نمیتواند مشاور حقوقی شرکت باشد. لذا بهترین توصیه، استخدام وکیل جوان و بادانش خصوصا براب رفع نگرانی های امور روزمره برای شرکت میباشد.

مشاوره حقوقی غیرحضوری با وکیل شرکت

 استخدام وکیل برای شرکت ممکن است برای حضور وکیل در شرکت باشد. یعنی شرکت بخواهد که وکیل شخصا در شرکت حضور یافته و مسئولان مربوطه را ملاقات نماید یا در جلسات خاصی شرکت کند. و یا برای اخذ مشاوره حقوقی غیر حضوری یعنی بصورت تلفنی و آنلاین باشد. نظر به اینکه با تراضی جهان بتوان گرفت، لذا قوانین و مقررات هر قراردادی، در چهارچوب قانون، بر عهده طرفین و مورد توافق ایشان است. شرکت میتواند با وکیل تجاری توافق کند که ساعاتی در هفته یا در ماه، الزام به حضور در شرکت مربوطه داشته باشد. و یا توافق کنند که وکیل همواره برای مشاوره تلفنی آمادگی داشته و با بررسی فایل و پی دی اف اسناد و اوراق مربوطه، بصورت انلاین نیز خدمات حقوقی خویش را به شرکت تجاری ارائه دهد. لذا کلیه موارد، مطابق خواست و رضای طرفین قرارداد خواهد بود.

هزینه استخدام وکیل برای شرکت

خوب است بدانید که هزینه وکیل و دستمزد وی برای شرکت های تجاری بسته به موضوع فعالیت وکیل، متفاوت میباشد. لذا هزینه استخدام وکیل برای شرکت در قالب دو دسته بندی، تقدیم حضور میگردد:

نخست: اگر وکیل صرفا برای ارائه مشاوره حقوقی و یا ارائه سایر خدمات حقوقی مانند تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه و تنظیم دادخواست و غیره در شرکت تجاری استخدام گردد، میتوان برای وی حقوقی ثابت و یا پرداخت موردی در نظر گرفت.

دوم: اگر وکیل علاوه بر مورد نخست، برای انجام وکالت در دعاوی مربوط به شرکت نیز اعلام همکاری نماید، میبایست تعیین تکلیف شود که پرداخت حق الوکاله در هر پرونده شرکت، به صورت موردی خواهد بود و یا بدون درنظر گرفتن تعداد پرونده ها، صرفا حقوق ثابت پرداخت گردد.

نکته: علی الاصول هر وکیل تجاری بنا بر دانش، مهارت، تجربه، توانایی و تخصص خودش نسبت به تعیین حق الزحمه با شرکت مورد نظر وارد مذاکره و توافق میگردد.

خوب است بدانید که اگر شرکت تجاری خارج از تهران قصد استخدام وکیل برای شرکت خود را از موسسه حقوقی ما داشته باشد، با بررسی موضوعات مختلف چنین مهمی قابل تحقق میباشد. مثلا درخصوص نحوه حضور وکیل در شرکت و یا فعالیت وکیل بصورت غیرحضوری در شرکت و غیره، تراضی نموده و سپس وکیل متخصص شرکت حاضر به همکاری در غیر شهر تهران نیز میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شرکت کیست و چگونه عمل مینماید؟

استخدام وکیل شرکت
استخدام وکیل شرکت

استخدام وکیل برای شرکت در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر است به داشتن گروهی از وکلای پایه یک و با سابقه که در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری بصورت تخصصی فعالیت مینمایند. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر و صبحت با وکیل شرکت در تهران و آگاهی بیشتر در مورد نحوه استخدام وکیل برای شرکت با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نموده و با وکیل مربوطه صحبت نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
سهام عادی و سهام ممتازه چیست؟
نوشتهٔ بعدی
ارائه مشاوره حقوقی به شرکت ها

دیگر مطالب این دسته بندی

0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x