قاچاق کالا و ارز

قاچاق کالا و ارز چه مجازاتی دارد؟ آیا امکان تخفیف مجازات قاچاق کالا و ارز وجود دارد؟ قانون حاکم بر شکایت از کالای قاچاق چیست؟ بهترین وکیل برای دفاع از اتهام قاچاق کالا و ارز در تهران کیست؟ با موسسه حقوقی امین عدالت به شماره ثبت ۴۸۶۶۰ همراه باشید.

قاچاق کالا و ارز و قانون آن

جرم قاچاق کالا و ارز به موجب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحت رسیدگی قرار میگیرد. برای آشنایی با مصادیق و ماهیت جرم قاچاق کالا و ارز به بررسی ماده ۱ قانون مذکور میپردازیم. با بهترین وکیل کیفری تهران همراه باشید.

مطابق ماده ۱ قانون فوق الاشاره، هر فعل یا ترک فعلی که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد، قاچاق محسوب میشود. به همین سبب برای آن مجازات تعیین میگرد. خواه مبدا و مقصد در داخل کشور باشد، خواه مبدا داخل باشد و مقصد خارج باشد و برعکس آن. حال سوال این است که منظور از کالا چیست؟

وکیل کیفری متخصص پرونده قاچاق کالا و ارز میگوید: هر شی ای که در عرف بازار، دارای ارزش اقتصادی باشد، کالا محسوب میشود. یعنی مورد معامله و خرید و فروش واقع میشود.

تعریف ارز در وقوع این جرم

قاچاق کالا و ارز در مفهوم جزیی تر یعنی ارز، به معنای پول رایج کشورهای خارجی، اعم از اسکناس، مسکوکات، حوالجات ارزی و سایر اسناد مکتوب یا الکترونیکی است. که در مبادلات مالی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار میگیرد. خوب است بدانید منظور از تشریفات قانونی، اقداماتی از قبیل تشریفات گمرکی و بانکی، اخذ مجوزهای لازم و ارائه به مراجع ذی ربط است. لذا اشخاص مکلف هستند و تکلیف آنهاست که طبق قوانین و مقررات موضوعه نسبت به وارد یا صادر نمودن کالا و ارز اقدام کنند.

  • نکته: کالای ممنوع، به کالایی گفته میشود که صدور یا ورود آن به موجب قانون ممنوع است، و مورد جرم انگاری قرار گرفته است.
◁◁ بیشتر بدانید:  نقش و عملکرد وکیل کیفری در پرونده ها

قاچاق کالا و ارز در کالاهای مجاز

قاچاق کالا و ارز زمانی در کالاهای مجاز تحقق می یابد، که شرط مندرج در قانون برای آن رعایت نشده باشد. منظور از شرط مذکور این است که، علاوه بر انجام تشریفات گمرکی، حسب قانون و مقرره مربوطه، نیازمند به کسب مجوز قبلی از یک یا چند مرجع ذی ربط قانونی است.

  • یک سوال: بهای ارز چگونه تعیین و محاسبه میشود؟ بالاترین نرخ اعلامی ارز ملاک است. که این نرخ توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان کشف جرم اعلام می گردد.

وکیل قاچاق کالا و ارز میگوید: خوب است بدانید کالای مجاز، به کالایی گفته میشود که صادر یا وارد کردن آن با لحاظ و رعایت قوانین و تشریفات گمرکی و بانکیف نیازمند به کسب مجوز دیگری نمیباشد.

شناسه کالا و رهگیری به چه معناست؟

قاچاق کالا و ارز دارای مولفه های جزیی و دقیق میباشد. به همین جهت جزو پرونده های خاص کیفری است. لذا خوب است بدانید شناسه کالا به شناسه ای چند رقمی گفته میشود که مبتنی بر یک نظام جامع طبقه بندی کالا است. و مشخصات ماهوی هر قلم کالا احصا شده و در یک سامانه ثبت می شود. و به صورت رمزینه (بارکد) و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می گردد.

شناسه رهگیری، شناسه ای چند رقمی مبتنی بر شناسه کالا است. این امر به منظور منحصر به فرد نمودن هر واحد کالا به کلیه کالاهای دارای بسته بندی با ابعاد مشخص اختصاص می یابد.

  • نکته: ماهیت، مالکیت و موقعیت کالا در هر نقطه از زنجیره تأمین مبتنی بر این شناسه قابل استعلام و رهگیری است. و در قالب یک رمزینه بر روی کالاهای مزبور نصب یا درج می شود.

قاچاق کالا و ارز به موجب اسناد خلاف واقع

اسناد خلاف واقع، در واقع اسنادی هستند که در آن خصوصیات کالای ذکر شده، مانند نوع، جنس، تعداد، وزن یا سایر خصوصیات با محموله مکشوفه (اعم از فیزیکی یا سندی) یا کالای مندرج در اظهارنامه تطبیق ننموده و یا جعلی باشند. لذا موجب تحقق جرم قاچاق کالا و ارز شده و مجازات مرتکب را در پی خواهد داشت.

  • نکته: اسناد گمرکات کشورهای خارجی و یا اسنادی که دلالتی بر ورود و یا صدور قانونی کالا از کشور ندارند، اسناد مثبته گمرکی تلقی نمی شوند.

اسناد مثبته گمرکی

عبارت است از: اصل یا تأییدیه الکترونیکی سند پروانه ورود گمرکی، حواله فروش و یا قبض خرید کالای متروکه، قبض سپرده موجب ترخیص کالا، پروانه مرجوعی، پروانه ورود موقت، ضبطی و بلاصاحب، پروانه عبور (ترانزیت)، پروانه ورود موقت برای پردازش، پته عبور، پروانه کران بری (کابوتاژ) دفترچه حمل و نقل جاده ای بین المللی (کارنه تیر) و دفترچه عبور گمرکی وسایل نقلیه (کارنه دو پاساژ) که به تأیید گمرک رسیده باشند، پروانه صادراتی، پروانه صدور موقت و کارت مسافری.

قاچاق سازمان یافته کالا و ارز

قاچاق کالا و ارز اگر بصورت سازمان یافته، برنامه ریزی و هدایت شود، و تقسیم کار بین اعضا داشته باشد، که این اعضا ۳ نفر و بیشتر باشد، موجب تحقق عنوان مجرمانه و اتهام جرم قاچاق سازمان یافته کالا و ارز میشود.

مشروط بر اینکه، گروه برای ارتکاب جرم قاچاق، تشکیل یافته باشد، یا پس از تشکیل گروه، در ادامه هدف آن برای ارتکاب جرم قاچاق منحرف شده باشد.

در نهایت وکیل قاچاق کالا و ارز میگوید: هر گونه اقدام به خارج کردن کالا از کشور، برخلاف تشریفات قانونی به شرط احراز در مراجع ذی صلاح با استناد به قرائن و امارات موجود، میتواند از مصادیق جرم قاچاق کالا و ارز باشد.

قانون حاکم بر مجازات قاچاق کالا

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که مصوب ۳/۱۰/۱۳۹۲ میباشد، همراه با اصلاحات ۱۴۰۰ در واقع قانون مربوط به رسیدگی جرایم مندرج در آن بوده، و حکم پرونده کیفری مطابق مندرجات آن قانون، صادر و اعلام میگردد.

دفاع از اتهام انتسابی در دادسرا و دادگاه

قاچاق کالا و ارز عنوان مجرمانه بسیار مهمی است که دارای جزییات فراوان است. لذا اوضاع و احوال هر پرونده باید مطابق موضوعات مندرج در همان پرونده کیفری مورد بررسی و تدقیق قرار بگیرد. لذا بنا بر اتهام انتسابی و بررسی ارکان متشکله جرم، امکان دفاع از ارتکاب یا عدم ارتکاب آن وجود دارد. به همین جهت توصیه میگردد، حتما با وکیل متخصص کیفری به دادسرا و دادگاه مراجعه نمایید.

◁◁ بیشتر بدانید:  بهترین لایحه دفاعیه شاکی در دعاوی کیفری

مجازات قاچاق کالا و ارز
مجازات قاچاق کالا و ارز

بهترین موسسه وکالتی تهران

موسسه حقوقی امین عدالت مورد عنایت و توجه موکلین خود است. زیرا کسب رضایت موکلین همواره هدف همه اعضای موسسه امین عدالت، که وکلای پایه یک دادگستری هستند، میباشد. به همین جهت شما میتوانید حسب انتخاب خود، وکیل خانم یا وکیل آقا در پرونده کیفری جرم قاچاق کالا و ارز را از موسسه ما در تهران انتخاب نمایید. حتی مشاوره حقوقی تخصصی صرفا توسط وکیل پایه یک دادگستری به شما ارایه میگردد. هم اکنون برای تنظیم لایحه دفاعیه و مطالعه پرونده خود با ما تماس حاصل نمایید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments