نحوه تنظیم شکواییه

چگونه شکواییه بنویسیم؟ چگونه شکواییه تنظیم کنیم؟ نحوه نوشتن شکواییه چگونه است؟ فرق شکواییه و دادخواست در چیست؟ وکیل تنظیم شکواییه مفصلا در این مقاله پاسخ میدهد.

شکواییه چیست؟ چرا شکواییه تنظیم میکنیم؟

  • چه زمانی باید شکواییه تنظیم کنیم؟

وکیل تنظیم شکواییه میگوید: شکواییه بیان کننده جرمی میباشد که رخ داده است. نخستین سنگ بنای تشکیل پرونده کیفری، تنظیم شکواییه و نوشتن شکایت نامه است. هنگامیکه شخصی خود را متضرر از جرم میداند، در مقام دادخواهی و اثبات ارتکاب جرم توسط متهم، نسبت به تشکیل پرونده کیفری بر علیه او اقدام مینماید. شاکی در متن شکواییه، دلایل و اسباب اینکه چرا اقدام به طرح شکایت نموده را بیان میدارد.

خوب است بدانید دلیل تنظیم شکواییه آن است که تا شکایت خویش را به رشته تحریر در نیاورید و آن را ثبت ننماید، هیچ مقام قضایی تکلیف به رسیدگی ندارد.

◁◁ بیشتر بدانید:  تنظیم لایحه به صورت تخصصی

نحوه نوشتن شکواییه چگونه است؟

وکیل برای تنظیم شکواییه میگوید: مطابق ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری، شاکی یا مدعی خصوصی میتواند شخصا یا توسط وکیل شکایت کند. یعنی تنظیم شکواییه میتواند هم راسا توسط شخص شاکی صورت پذیرد یا توسط وکیل این مهم تحقق یابد. ولیکن مقرراتی برای طرز تنظیم شکواییه و نوشتن شکایت وضع گردیده که میبایست رعایت شود.

در تنظیم شکواییه موارد ذیل باید قید شود:

الف) نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق، و در صورت امکان ایمیل، شماره تلفن همراه، ثابت و کدپستی شاکی

ب) موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جرم

پ) ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی

ت) ادله وقوع جرم، اسامی و مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان

ث) مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون به ارتکاب جرم

نکته: قوه قضاییه مکلف است اوراق متحدالشکل مشتمل بر موارد فوق را تهیه کند و در اختیار مراجعان قرار دهد تا در تنظیم شکواییه مورد استفاده قرار گیرد. ولیکن عدم استفاده از اوراق مزبور مانع استماع شکایت نیست.

شاکی یا مدعی خصوصی کیست؟

وکیل تنظیم شکواییه میگوید: مطابق ماده ۱۰ قانون مرقوم، بزه دیده یا قربانی جرم، شخصی است که از وقوع جرم متحمل ضرر و زیان شده است. اگر این شخص، تعقیب مرتکب را درخواست کند، (( شاکی )) نامیده میشود. حال اگر شاکی، نسبت به جبران ضرر و زیان وارده نیز اقدام نماید و مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم را نیز بخواهد، (( مدعی خصوصی )) نامیده میشود.

لذا در جرایم قابل گذشت که جنبه عمومی ندارند، تا زمانیکه شاکی نسبت به تنظیم شکواییه و دادخواهی اقدام نکند و تعقیب مرتکب را تحت عنوان متهم از محکمه خواستار نشود، پرونده کیفری به جریان نمی افتد.

طرز نوشتن شکواییه چگونه است؟

  • چه چیزهایی در تنظیم شکواییه باید رعایت شود؟

خوب است بدانید علاوه بر موارد مذکور در ماده فوق الاشعار، که میبایست در نگارش هر نوع شکواییه و شکایت نامه رعایت شود، طرز نوشتن شکواییه به چگونگی بیان جرم و خواسته شاکی مربوط میشود. بهترین شکواییه آن است که نگارش آن به نحوی باشد که هم جهان شمول از بابت بیان و شرح ماوقع باشد و هم نکات حقوقی و قانونی را به نحو صحیح ابراز و بتواند به سمع و بصر مقام رسیدگی کننده برساند. لذا پرواضح است که طرز نوشتن شکواییه یکی از مهمترین نکات پرونده کیفری است که نیازمند به دانش و تخصص میباشد.

وکیل تنظیم شکواییه میگوید: تعقیب متهم و اقامه دعوا از جهت حیثیت عمومی بر عهده دادستان است. یعنی برای به جریان افتادن پرونده کیفری از بابت جنبه عمومی جرم، به تنظیم شکواییه از ناحیه شاکی و درخواست وی نیازی نمیباشد. زیرا صرفا در جرایم قابل گذشت است که برای آغاز تعقیب متهم نیازمند به شکایت شاکی میباشیم. به همین جهت است که در جرایم مذکور، در صورت گذشت شاکی و اعلام رضایت وی، تعقیب متهم موقوف شده و پرونده کیفری مختومه میشود.

تفاوت تنظیم شکواییه و دادخواست در چیست؟

وکیل تنظیم شکواییه میگوید: برای تشکیل پرونده کیفری نیاز به تنظیم شکواییه وجود دارد. در حالیکه برای تشکیل پرونده حقوقی نیاز به تنظیم دادخواست وجود دارد. مرجع صالح به رسیدگی به شکواییه تقدیمی از ناحیه شاکی، محاکم کیفری و دادگاه های کیفری مانند دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه انقلاب و دادسراهای عمومی و انقلاب میباشد. در حالیکه مرجع صالح به رسیدگی به تقدیم دادخواست، محاکم حقوقی و شعبات حقوقی واقع در دادگستری ها میباشد.

تنظیم شکواییه هنگامی صورت میپذیرد که بزه دیده خواستار کیفر و مجازات مرتکب جرم میباشد. یعنی خواسته شاکی از این حیث بوجود آمده است که شخص دیگری به عنوان متهم، مرتکب جرم و بزه در حق شاکی شده است. درحالیکه شخص خواهان در تنظیم دادخواست خویش خواستار مجازات یا اعمال مقررات مربوط به حبس یا شلاق در حق مرتکب جرم نمیباشد. زیرا فعل یا ترک فعل خوانده، دارای عنوان کیفری نبوده و مشمول مقررات جزایی نمیباشد. بلکه خواهان با تنظیم دادخواست، مدعی اعاده وضعیت به حالت سابق مانند ابطال یک سند رسمی یا رسیدن به وضعیت و حالتی است که خود را محق در آن میداند، مانند الزام به تنظیم سند رسمی.

◁◁ بیشتر بدانید:  دادخواست چیست | وکیل برای تنظیم دادخواست

وکیل برای تنظیم شکواییه
وکیل برای تنظیم شکواییه

وکیل برای تنظیم شکواییه

تنظیم شکواییه نخستین گام برای به جریان انداختن دعوای کیفری و پرونده کیفری است. تنظیم شکواییه نیازمند به دانش و تخصص و اشراف بر مسائل حقوقی و قانونی دارد. اگر شکایت نامه به نحو صحیح تنظیم گردد، نقش به سزایی در روند و آینده پرونده کیفری شاکی ایفا مینماید. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر است به داشتن کادری مجرب از وکلای پایه یک که در کلیه زمینه های حقوقی با تقسیم موضوعات دعاوی، فعالیتی مبتنی بر دانش و تخصص دارند. جهت مشاوره با وکیل برای تنظیم شکواییه با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۴ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

28 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
بهنام
11 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید. اگر در پاسگاه رضایت بدون قید و شرط طرفین انجام گرفته باشد و بعداً یکی از طرفین دوباره شکایت جدیدی تنظیم کند، آیا شکایت فرد نتیجه بخش هست؟ یا اینکه به جایی نمی رسد؟ ممنون بابت پاسخگویی شما.

حسین
1 سال قبل

با سلام
همسایه ی دیوار از ملکش رو تخریب کرده و مدعی دیوار و ستونهای ما شده چگونه باید اثبات حق کنم با سپاس

صنعتی
2 سال قبل

سلام ایا کسی که از پارکینگ مزاحم استفاده میکند و ممامنعت از حق کرده حتی اگر مدرکی دال بر خرید پارکینگ مزاحم را دارد از نطر قانون مجرم شناخته میشود؟

حاجی صالحی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر. شرط تحقق بوجود آمدن شکواییه چیه؟

عاکف
2 سال قبل

سلام ببخشید میشه ثبت نام ثبت ثنا رو توضیح بدید یعنی چی؟