تفاوت طرح صنعتی با اختراع

تفاوت طرح صنعتی با اختراع در این می باشد که اختراع در خصوص شاخص های فنی یک محصول است بدون توجه به ظاهر محصول مورد نظر اما طرح صنعتی در خصوص ظاهر یک محصول می باشد بدون توجه به مشخصات فنی آن محصول.

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در قانون مالکیت فکری

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در قانون به این صورت می باشد که قانونگذار در زمان ثبت این دو مورد به نکات متفاوتی توجه می نماید. به عنوان مثال برای ثبت یک طرح صنعتی شما باید طرحی را ارائه نمایید که از نظر ظاهری دارای طراحی متفاوتی باشد و این محصول به هیچ عنوان سابقه افشا نداشته باشد. در خصوص اختراع اما قانونگذار صرفا به عملکرد فنی محصول مورد نظر توجه می نماید.

طرح صنعتی چیست؟

تفاوت طرح صنعتی و اختراع را از طریق تعریف این دو نهاد نیز می تواند بدست آورد. به استناد ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌.

اختراع چیست؟

تفاوت طرح صنعتی و اختراع را زمانی می توانید به صورت کامل درک کنید که تعریف طرح صنعتی و اختراع را به صورت همزمان مطالعه نمایید. اختراع اینگونه در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری تعریف شده است، اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را دریک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید.

مشاوره با وکیل مالکیت فکری

دعاوی مالکیت فکری یا به عبارت دیگر دعاوی مربوط به طرح صنعتی، اختراع و علامت تجاری از جمله دعاوی تخصصی می باشند که شما برای اخذ نتیجه مناسب در این پرونده ها ناچار به همکاری با یک وکیل متخصص و با تجربه در این زمینه می باشید. ما در موسسه امین عدالت با توجه به حساسیت و اهمیتی که این پرونده ها دارند، تلاش کرده ایم از بهترین وکلای فعال در این دعاوی استفاده نماییم تا خدماتی متمایز و با کیفیت به شما عزیزان ارائه گردد. قبل از هر اقدام حقوقی بدون درنگ با ما تماس بگیرید.


◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل اختراع

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در طرح شکایت از کپی

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در نوع شکایت نیز موثر می باشد. در خصوص کپی طرح صنعتی اگر شما قصد طرح شکایت داشته باشید باید به این نکته توجه کنید که نمونه این طرح در هیچ نقطه ای از دنیا افشاء نشده باشد، چرا که در صورت افشاء شکایت شما نتیجه ای به همراه نخواهد داشت. در خصوص اختراع شما باید به اینکه نکته توجه نمایید که ادعانامه اختراع شما و فرآیندی که در آن تعریف کرده اید، سابقا در دنیا افشاء و منجر به تولید محصول نشده باشد.

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در زمان اعتبار گواهینامه

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در این زمینه نیز مشهود می باشد. مدت زمان اعتبار گواهینامه اختراع بیست ساله می باشد که برای حفظ این اعتبار مالک گواهینامه باید هر ساله مبلغی به عنوان حق تمدید گواهینامه به اداره مالکیت معنوی پرداخت نماید. مدت اعتبار طرح صنعتی از زمان ثبت پنج ساله می باشد و این مدت برای دو دوره پنج ساله دیگر قابل تمدید می باشد.

دادگاه های صالح برای رسیدگی به پرونده های اختراع و طرح صنعتی

تفاوت طرح صنعتی و اختراع در این زمینه وجود ندارد. به عبارت دیگر کلیه دعاوی مربوط به مالکیت فکری از جمله طرح صنعتی، اختراع و علامت تجاری در حال حاضر صرفا در دادگاه های تهران مورد رسیدگی قرار می گیرد و دادگاه های شهرستان در این خصوص هیچگونه صلاحیتی برای رسیدگی ندارند. دادگاه های موضوع این پرونده به دادگاه های حقوقی و کیفری تقسیم می شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل طرح صنعتی

تفاوت طرح صنعتی با اختراع چیست
تفاوت طرح صنعتی با اختراع چیست

مالکیت فکری تخصص ماست

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با در اختیار داشتن کادری مجرب متشکل از وکلای پایه یک دادگستری که دارای تخصص و تجربه کافی در زمینه دعاوی مالکیت فکری می باشند، این اطمینان را به شما عزیزان می دهد که با مراجعه به موسسه ما می توانید بهترین نتایج ممکن را در پرونده های خود کسب نمایید. برای مشاوره با وکیل مالکیت فکری و یا تنظیم دادخواست، لایحه، شکواییه و یا استفاده از سایر خدمات حقوقی موسسه با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments