اثبات رابطه نامشروع با پیامک

آیا امکان اثبات رابطه نامشروع با پیامک وجود دارد؟ چگونه میتوانیم رابطه نامشروع با استناد به پیامک های ارسال شده را به اثبات برسانیم؟ در مقابل اتهام رابطه نامشروع از طریق ارسال پیامک چگونه دفاع نماییم؟ با ما همراه باشید تا پاسخ بسیاری از سوالهای خود را دریافت نمایید.

اثبات رابطه نامشروع با استناد به پیامک

وکیل رابطه نامشروع بیان میدارد: رابطه نامشروع در قانون ما تعریف نشده است. لذا در تعیین مصداق باید به نص مواد قانونی و مراد و مقصود مقنن عنایت نماییم. مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل و مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد. حال سوال این است که آیا رابطه نامشروع با ارسال پیامک یا در فضای مجازی نیز محقق میشود؟

مصادیق رابطه نامشروع مندرج در ماده فوق

در ماده مرقوم، مقنن تقبیل و مضاجعه را بعنوان مثال برای مصادیق روابط نامشروع و عمل منافی عفت مادون زنا نام برده است. حال این مصادیق به چه معنایی هستند؟ مضاجعه به معنای باهم خوابیدن بدون برقراری رابطه جنسی میباشد. مانند آنکه زن و مرد در یک لحاف و پوشش قرار بگیرند. تقبیل به معنای بوسیدن میباشد. لذا بوسیدن یا همان تقبیل از مصادیق جرم رابطه نامشروع بوه، بدون آنکه رابطه جنسی برقرار گردد، و موجب مجازات رابطه نامشروع تا ۹۹ ضربه شلاق میگردد.


◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل رابطه نامشروع

شکایت شوهر از زن خود به دلیل ارسال پیامک به نامحرم

شکایت شوهر از زن خود تحت عنوان برقراری رابطه نامشروع با استناد به متن پیامک های زن، در عصر کنونی بسیار شایع و فراوان شده است. حال سوالات مهم این است که آیا شوهر میتواند به متن پیامک ها و مسیج های گوشی یا خط تلفن همسر خود دسترسی داشته باشد؟ آیا مخابرات به شوهر پرینت پیام های تلفن زن او را میدهد؟ خوب است بدانید که اداره مخابرات جز به وجود استعلام قضایی، چنین کاری را نمیکند. یعنی شوهر باید ابتدا طرح دعوای کیفری تحت عنوان رابطه نامشروع نماید، سپس به متن پیامک های زوجه استناد کند و از دادگاه تقاضای استعلام از مخابرات را بنماید.

دو رویه در رابطه نامشروع همسر با پیامک

در اثبات جرم رابطه نامشروع به استناد متن پیامک های همسر در رویه عملی شاهد دو مورد عمده میباشیم. مورد نخست آنکه شوهر به گوشی زن دسترسی داشته و از متن پیامکها تصویر تهیه نموده است. در این فرض دادگاه در اکثر موارد خطاب به اداره مخابرات نامه نگاری مینماید. لذا اثبات رابطه نامشروع با پیامک در این فرض قوت بیشتری دارد.

فرض دوم زمانی است که همسر خواه مرد باشد خواه زن، به گوشی همسر خود دسترسی نداشته و صرفا میگوید: یقین دارم که با شخص خاصی ارتباط دارد. در این فرض که شاکی، هیچ چیزی در دستش ندارد، نمیتواند از محکمه تقاضای استعلام نماید. زیرا پرینت پیامک های همسر زمانی مورد استعلام توسط مقام قضایی قرار میگیرد، که نخستین مدارک و اسناد ابتدایی در دست شاکی وجود داشته باشد. به عبارت دیگر به صرف ادعاهای شاکی، مقام قضایی به رسیدگی به چنین اتهام مهمی ورود نمینماید.

مجازات رابطه نامشروع با ارسال پیامک

مجازات رابطه نامشروع پیامکی چیست؟ اگر جرم رابطه نامشروع ولو که با ارسال پیامک باشد، مطابق قانون به اثبات برسد، یعنی تحقق آن در عالم واقع و انتساب آن به متهم یا متهمان پرونده ممکن و میسور گردد، مرتکبین به تحمل شلاق محکوم میشوند. تعداد ضربات این شلاق در قانون، تا ۹۹ ضربه تعیین شده است.

  • نکته: تعیین میزان شلاق مذکور، با توجه به اوضاع و احوال و شدت و حدت جرم ارتکابی با نظر قاضی رسیدگی کننده میباشد.

تحقق جرم رابطه نامشروع با ارسال پیامک

آیا جرم رابطه نامشروع با ارسال پیامک هم محقق میشود؟ شاید برای شما این ابهام پیش بیاید که جرایمی مانند روابط نامشروع و یا هر عمل منافی عفتی که مادون و کمتر از زنا باشد، نیازمند برقراری رابطه فیزیکی و ملاسمه یکدیگر باشد. حال سوال این است که چنین جرمی چگونه ممکن است از طرق ارسال پیامک و یا عکس و فیلم و یا در فضای مجازی، محقق گردد؟ خوب است بدانید مصادیق برخی از جرایم مانند جرم رابطه نامشروع گسترده بوده و به مورد خاصی محدود نمیشود. خصوصا جرم رابطه نامشروع که ریشه فقهی داشته و حتی میتوان خلوت کردن زن و مرد را تحت شرایطی از مصادیق جرم روابط نامشروع قلمداد کرد.

  • نکته: دادگاه ها و دادسرا ها در روند رسیدگی به جرم روابط نامشروع با ارسال پیامک به محتویات و مندرجات متن پیامک ها توجه کرده و اگر متن پیام ها دربردارنده شوخی و فاقد التذاذ و لذات شهوانی باشد، ولو که دارای شوخی و صحبتهای محبت آمیز باشد، انتساب چنین اتهامی به متهم را نپذیرفته و وی را تبرئه مینمایند.

امکان اثبات زنا با استناد به پیامک

خوب است بدانید که امکان اثبات جرم رابطه نامشروع با ارسال پیامک وجود دارد. ولیکن امکان اثبات زنا با استناد به محتویات پیامک های ارسالی میان متهمان وجود ندارد. زیرا جرم زنا برای آنکه به اثبات برسد، باید ساز و کار قانونی خود را طی نماید. جز با ادله اثباتی که در قانون قید شده است، امکان اثبات جرم زنا با استناد به محتویات پیامک ها وجود ندارد. ولیکن اعمال منافی مادون زنا با استناد به پیامک، قابلیت اثبات دارد.

◁◁ بیشتر بدانید:  مجازات رابطه نامشروع چیست؟

رابطه نامشروع با پیامک
رابطه نامشروع با پیامک

وکیل برای اثبات رابطه نامشروع

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا این اطمینان را به شما میدهد که دارای بهترین وکلای پایه یک و متخصص میباشد. لذا اعلام وکالت چه از ناحیه شاکی و چه از ناحیه متهم، جهت اثبات رابطه نامشروع نیازمند تجربه و دانش کافی میباشد. میتوانید قبل از اعطای وکالت به وکلای ما، در جلسه مشاوره حقوقی حضوری، کلیه سوالات و ابهامات خویش را برطرف نمایید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴۶ میانگین امتیاز: ۴.۱]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
..........
6 ماه قبل

با سلام، اگه کسی از پیامک های خانمش عکس بگیرد که با کسی در ارتباط بوده و رابطه نامشروع پیامکی داشته، آیا می‌تواند کاری بکند؟

رضا
1 سال قبل

با خانمی حرف میزدم. پیام ها چه در گوشی من چه در گوشی اون خانم پاک شده. ولی حالا شوهرش فهمیده کاری می‌تونه کنه؟ پیام ها پاک شده.

امید
1 سال قبل

سلام خسته نباشید، شخصی ۴ سال در شرف طلاق است و شوهرش در دادگاه ها حضور پیدا نمی‌کند. اگر شخص (زن) با کسی رابطه پیامکی و تماسی داشته باشد، به گفته خودمان دوست پسر داشته باشد ولی رابطه جنسی نداشته باشه، در دادگاه اگر شوهرش ادعا کند ک پرینت گوشی شخص را بگیرد. در صورت معلوم شدن رابطه تلفنی حکمشان چیست و مخابرات تا چند وقت قبل میتونه پرینت پیامک و تماس های شخص را بدهد.

یاس
1 سال قبل

سلام ببخشید از رو شماره سریال گوشی میشه استناد به رابطه نامشروع کرد؟ یعنی مخابرات پیرینت را داده و بین دو شماره پیام یا تماسی برقرار نبوده ولی گفتن شماره سریال گوشی هست که باهم صحبت کردن همچین چیزی امکان داره؟