مجازات کلاهبرداری در قانون کاهش مجازات حبس

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

مجازات جرم کلاهبرداری
جرم کلاهبرداری

قانون کاهش مجازات حبس تعزیری که در میان افراد عادی جامعه بعنوان قانون جدید کاهش زندان مرسوم گردیده است، در مورد مجازات کلاهبرداری چه تمهیداتی را در نظر گرفته است؟ آیا مجازات کلاهبرداری در قانون کاهش مجازات حبس تغییری نموده است؟

مجازات کلاهبرداری در قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

  • مجازات جرم کلاهبرداری در قانون جدید کاهش زندان چه تغییراتی کرده است؟

وکیل کلاهبرداری بیان میدارد: مجازات کلاهبرداری مطابق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۵/۹/۱۳۶۷ دربردارنده حبس ۱ تا ۷ سال میباشد. مطابق ماده ۱۱ قانون جدید کاهش زندان مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ مجازات کلاهبرداری دچار تغییر شده و دیگر مرتکب جرم کلاهبرداری، به حبس ۱ تا ۷ سال محکوم نمیشود.

نکته: تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری را میتوان انقلابی بزرگ در میزان حبس جرایم تعزیری همچون مجازات کلاهبرداری دانست و باید با اشراف بر این قانون جدید انشا حکم صورت بگیرد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل کلاهبرداری | جرم کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟

مجازات کلاهبرداری وفق قانون جدید کاهش زندان

مجازات کلاهبرداری مطابق تبصره ماده ۱۱ قانون مرقوم، به این نحو کاهش یافته است؛ “حداقل و حداکثر مجازاتهای حبس تعزیری درجه چهار تا درجه هشت مقرر در قانون برای جرایم قابل گذشت به نصف تقلیل می یابد”. از طرفی صدر ماده مارالذکر عنوان میدارد: اگر مبلغ مال موضوع جرم کلاهبرداری و نصاب مالی مال مورد کلاهبرداری از ۱۰۰ میلیون تومان بیشتر نباشد، جرم مذکور داخل در انواع جرایم قابل گذشت بوده لذا مفاد مندرج در تبصره این ماده از حیث قابل گذشت بودن، مشمول آن میشود.

نکته: اگر نصاب مالی، ارزش و بها و میزان مال موضوع جرم کلاهبرداری بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد، داخل در انواع جرایم غیرقابل گذشت بوده، لذا شرایط لازم برای اعمال مقررات مندرج در ماده مذکور فراهم نگردیده است.

فرمول احتساب مجازات کلاهبرداری وفق قانون جدید

مطابق قانون تشدید مجازات، مجازات کلاهبرداری ۱ تا ۷ سال حبس بوده است. لذا مطابق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، با عنایت بر معیار مندرج در قانون، یعنی درنظر گرفتن حداکثر مجازت حبس، مجازات کلاهبرداری درجه ۴ محسوب میشود. همانطور که در تبصره ماده ۱۱ قانون جدید کاهش مجازات زندان مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ تصویب شده است، جرایم تعزیری درجه ۴ الی درجه ۸ مشمول تقلیل حبس گردیده و حداقل و حداکثر مجازات حبس آنها به نصف آن میزان کاهش یافته است. در نتیجه با تحقق دو شرط، مجازت کلاهبرداری حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و نیم خواهد بود.

شرط نخست برای اعمال مقررات کاهش زندان و تقلیل حبس برای مجازات کلاهبرداری، رعایت نصاب مالی و شرط دوم، درجه مجازت تعزیری میباشد که شرط دوم بصورت ثابت و غیرقابل تغییر برای مجازات جرم کلاهبرداری که مصداق ماده ۱ قانون تشدید باشد موجود بوده و صرفا تحقق و وجود شرط نخست بسیار حائز اهمیت و تعیین کننده میاشد. زیرا شرط نخست، معیار برای تعیین این امر میباشد که جرم کلاهبرداری که محقق شده است، داخل در انواع جرایم قابل گذشت میباشد یا خیر.

قانون کاهش مجازاتها شامل کدام کلاهبرداری است؟

خوب است بدانید آنچه که در قانون جدید کاهش مجازات زندان مصوب ۱۳۹۹ به رشته تحریر درآمده است، بیانگر جرم کلاهبرداری موضوع ماده ۱ قانون تشدید با رعایت شرایط مذکور در پاراگراف پیشین و کلیه جرایم در حکم کلاهبرداری و جرایمی است که مجازات کلاهبرداری درباره آنها مقرر شده است. لذا باید در هر پرونده کیفری با موضوع جرم مذکور، برای تعیین میزان مجازات کلاهبرداری به جمیع موارد و شرایط مندرج در مواد قانونی مربوطه دقت ویژه نمود.

◁◁ بیشتر بدانید:  دلایل اثبات جرم کلاهبرداری

مجازات کلاهبرداری طبق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری

مجازات کلاهبرداری طبق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری

وکیل کلاهبرداری در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر است به کادر مجرب از وکلای پایه یک که به دلیل علاقه مندی و عشق به وکالت و حرفه خویش، در مطالعه قوانین جدید التصویب نیز پیشتاز میباشند. چه بسا یک وکیل دانا و متخصص در یک دعوای کیفری همچون جرم مرقوم، در راستای تعیین صحیح مجازات کلاهبرداری، با تنظیم لایحه قانونی وفق قوانین و مقررات مربوطه مانند قانون کاهش مجازات زندان، کمک شایان توجهی به قاضی برای برقراری عدالت نماید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جنبه عمومی جرم کلاهبرداری چیست؟
نوشتهٔ بعدی
کاهش مجازات جرم کلاهبرداری پس از حکم قطعی

دیگر مطالب این دسته بندی

10 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
10
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x