جعل علامت تجاری

جعل علامت تجاری به معنای استفاده غیر مجاز از علامت تجاری دیگران می باشد. مطابق ماده ۶۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، هر کس به صورت غیر مجاز از علامت تجاری دیگران استفاده کند به مجازات جزای نقدی و حبس محکوم می شود.

جعل علامت تجاری چیست؟

جعل علامت تجاری به این معنا می باشد که شخصی علامت تجاری که متعلق به شخص دیگر می باشد و در اداره مالکیت معنوی به نام آن شخص ثبت شده است را بدون اجازه مالک علامت تجاری مورد استفاه قرار دهد. در این شرایط جعل و سو استفاده از علامت تجاری صورت گرفته است.

جعل به چه معناست؟

جعل علامت تجاری را زمانی می توانید به خوبی درک کنید که ابتدا با معنای جعل آشنا شوید. جعل در لغتنامه حقوقی به معنای تغییر متقلبانه حقیقت و یا ساختن و تغییر دادن یک نوشته به هدف جا زدن ان نوشته به عنوان اصل می باشد.

مشاوره با وکیل علامت تجاری

جعل علامت تجاری با توجه به گسترده شدن فعالیت های تجاری و اهمیت استفاده از علامت تجاری یا برند تجاری از سوی صاحبان مشاغل بسیار رایج شده و در حال حاضر یکی از دعاوی پر تعداد در محاکم می باشد. لذا شما برای طرح دعوا در این خصوص و دفاع در مقابله با دعوای مطرح شده، لاجرم نیازمند وکیل متخصص و با تجربه در این زمینه می باشید تا با ارائه راه کارهای حقوقی مناسب، بهترین نتیجه ممکن را برای شما کسب نماید. ما در موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با کادری متخصص از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشیم.


◁◁ بیشتر بدانید:  ۷ دلیل ابطال علامت تجاری پس از صدور

جعل علامت تجاری چه مجازاتی دارد؟

جعل علامت تجاری مطابق ماده ۶۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری دارای مجازات حبس و یا جزای نقدی برای فرد جاعل می باشد. علاوه بر این فرد جاعل باید خسارت وارده به مالک علامت تجاری مورد نظر را نیز جبران نماید.

چگونگی شکایت از جعل علامت تجاری یا برند

جعل علامت تجاری جرم محسوب می شود و می بایست برای پیگیری این موضوع پرونده کیفری تشکیل شود. برای طرح شکایت در خصوص جعل علامت تجاری مالک علامت تجاری مورد نظر می تواند شکایت خود را شخصا از طریق دفتر خدمات قضایی مطرح کند و یا با مراجعه به وکیل علامت تجاری طرح شکایت اقدام نماید. به دلیل تخصصی بودن موضوع، توصیه ما استفاده از وکیل با تجربه در این زمینه می باشد.

مرجع صالح برای رسیدگی به جعل علامت تجاری

جعل علامت تجاری به استناد قانون صرفا در محاکم تهران مورد رسیدگی قرار می گیرد. لذا طرح شکایت در خصوص جعل علامت تجاری از صلاحیت دادگاه های شهرستان خراج بوده و صرفا در صلاحیت دادگاه های تهران می باشد، حتی اگر جعل علامت در شهرستان اتفاق افتاده باشد. در تهران دادسرای ناحیه ۲۶ مرجع صالح برای رسیدگی به این دعاوی است.

◁◁ بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل علامت تجاری

جرم جعل و مجازات علامت تجاری
جرم جعل و مجازات علامت تجاری

تجربه ما چراغ راه شماست

موسسه حقوقی امین عدالت کبریا با کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری که در زمینه دعاوی علامت تجاری یا برند تجاری دارای تخصص و تجربه کافی می باشند، آماده ارائه خدماتی متمایز به شما عزیزان است. برای دریافت مشاوره و یا تنظیم شکواییه، دادخواست، اظهارنامه و یا استفاده از سایر خدمات حقوقی موسسه با ما تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات خود در خصوص جعل علامت تجاری را ذیل این مقاله بیان نمایید تا توسط همکاران ما پاسخ داده شود.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments