دعوای ابطال علامت تجاری

وکیل علامت تجاری در مقاله حاضر قصد دارد، تا به بهترین شکل ممکن یکی از رایج ترین دعاوی که در خصوص علائم تجاری مطرح می باشد، یعنی ابطال علامت تجاری ثبت شده، و چگونگی طرح دعوای ابطال علامت تجاری ثبت شده را برای شما عزیزان بررسی نماید. با ما همراه باشید.

باطل کردن علامت تجاری ثبت شده به چه معناست؟

ابطال علامت تجاری ثبت شده به معنای باطل کردن گواهینامه ثبت علامت تجاری، از زمان ثبت می باشد. عموما این دعوا زمانی رخ می دهد که، صاحب گواهینامه ثبت علامت تجاری، در اثر سو استفاده از علامت تجاری که ثبت نموده است، در محکمه طرح دعوا می نماید. و در مقابل افرادی که طرف دعوای سو استفاده از علامت تجاری قرار گرفته اند، در مقام دفاع بهترین راه کار را  طرح دعوای ابطال علامت تجاری ثبت شده می دانند تا عدم رعایت اصولی که می بایست در ثبت علامت تجاری رعایت می شده اما نشده است را، به اثبات برسانند. همه این موارد را از بهترین وکیل علامت تجاری در تهران بخواهید.

ابطال علامت تجاری نیازمند طی نمودن مراحل قانونی مریوطه میباشد. لذا میتوان به اختصار چنین گفت:

۱) ثبت نمودن اظهارنامه اعتراض از سوی معترض.
۲) ارسال نمودن نسخه اعتراضیه به مرجع ثبت.
۳) پاسخ دادن به ابلاغ اعتراض نامه از سوی متقاضی.
۴) ثبت نمودن دادخواست اعتراض به تصمیم کمیسیون.
۵) سپرده گذاری در حساب صندوق دادگستری.

بررسی ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات

ابطال علامت تجاری ثبت شده نقطه مقابل ماده ۳۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری می باشد. چه اینکه ماده ۳۱ قانونگذار در مقام بیان این امر می باشد که، استفاده از علامت تجاری، حق انحصاری فردی است که، آن را به ثبت رسانده باشد. و وقتی فردی طرح دعوای ابطال علامت تجاری را می نماید، در واقع در مقام ابطال این حق دارنده گواهینامه ثبت علامت می باشد.

متن ماده ۳۱ قانون فوق الذکر:

حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.

بهترین وکیل علامت تجاری تهران ۱۴۰۱

متخصص بودن و با تجربه بودن را می توان دو خصوصیتی دانست، که یک وکیل پایه یک دادگستری، برای بهترین بودن بدان نیازمند است. چه اینکه امروزه وکلای دادگستری بر خلاف گذشته، برای موفقیت در پرونده ها می بایست در زمینه هایی فعالیت کنند، که در آن پرونده ها متخصص بوده، و در اثر تکرار موفق به کسب تجربیاتی ارزنده شده باشند. تا بتوانند با استفاده از این موارد بهترین نتایج را در پرونده های خویش کسب نمایند. توصیه می شود برای مراجعه به وکیل دادگستری حتما از متخصص بودن و با تجربه بودن وی اطمینان حاصل نمایید. سپس طرح دعاوی مربوطه، مانند ابطال علامت تجاری را از وی بخواهید.


◁◁ بیشتر بدانید:  نمونه رای ابطال علامت تجاری

چه زمانی می توان علامت تجاری را باطل کرد؟

ابطال علامت تجاری ثبت شده و مواردی که می توان به موجب آن، علامت تجاری ثبت شده را باطل نمود، از قرار ذیل است. بهترین وکیل دعوا علامت تجاری در تهران، با عنایت به ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری به شرح ذیل بیان می دارد:

الف ـ نتواند کالاها یا خدمات یک مؤسسه را از کالاها و خدمات مؤسسه دیگر متمایز سازد. وجه تمایز در علامت تجاری را از یاد نبرید.
ب ـ خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد. رعایت موارد مذکور در ثبت علامت تجاری الزامی است.
ج ـ مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند. عدم گمراهی نیز از بایسته های یک علامت تجاری مشروع و مجاز میباشد.
د ـ عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین‌ الدولی یا سازمانهایی که تحت کنوانسیونهای بین‌ المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ ربط اجازه استفاده از آن صادر شود. در این زمینه حتما با وکیل متصص علامت تجاری مشورت نمایید.
هـ ـ عین یا به طرز گمراه‌ کننده‌ ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌. معروفیت را در علامت تجاری به خاطر بسپارید.
و ـ عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد. مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته باشد. و ثبت آن، به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
ز ـ عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است، که به‌ لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

علاوه بر موارد پیش گفته یکی از دلایل دیگری که می توان به موجب آن ابطال علامت تجاری ثبت شده را درخواست نمود بند الف ماده ۳۰ می باشد که به شرح ذیل است:

الف ـ علامت یعنی هر نشانی که قابل رؤیت باشد. و بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد. لذا در صورت فقدان این شرط، امکان طرح دعوا ابطال علامت تجاری وجود دارد.

وکیل علامت تجاری تهران بیان می دارد، بنابراین در صورتی که هر یک از موارد پیش گفته مشمول علامت تجاری ثبت شده گردد، هر ذینفع می تواند به موجب دادخواست تقاضای ابطال علامت تجاری ثبت شده را نماید.

همچنین هر ذینفع می تواند به استناد ماده ۴۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری تقاضای ابطال علامت تجاری ثبت شده را، در قالب اقامه دعوا مربوطه، از دادگاه صالح نماید.

دادگاه صالح به رسیدگی به دعوای ابطال علامت تجاری تهران

ابطال علامت تجاری ثبت شده، یک دعوای تمام عیار است. این دعوا به صورت تخصصی در شهر تهران و در مجتمع قضایی شهید بهشتی مورد رسیدگی قرار می گیرد. و شما از تمام نقاط ایران اگر اقدام به طرح دعوای ابطال علامت تجاری نمایید، می بایست به تهران مراجعه کرده، و دعوای طرح شده را در مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران پیگیری نمایید. برای کسب اطلاعات در مورد دعاوی کیفری ناشی از حقوق مربوطه، با موسسه ما تماس گرفته و از مراحل دادسرا و دادگاه کیفری دارای صلاحیت، مطلع شوید.

شرایط ابطال علامت تجاری در یک نگاه

ابطال علامت تجاری مستلزم رعایت تشریفات و شرایط و بایسته های الزامی قانونی است. این شرایط از قرار ذیل است:

برند یا علامت تجاری مورد اعتراض، باید ثبت شده باشد.

در صورت عدم استفاده از علامت تجاری ثبت شده (با رعایت مواعد قانونی) امکان ابطال توسط هر ذینفع وجود دارد.

الف) علامت ثبت‌شده، قدرت تمیزدهندگی میان کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را نداشته باشد.

ب) علامت ثبت‌شده خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

پ) موجب گمراهی مراکز تجاری یا عمومی، (به ‌ویژه در مورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها ) باشد.

نکته: درصورت صدور حکم قطعی و نهایی توسط دادگاه، مبنی بر ابطال علامت تجاری ثبت شده، این حکم به مرجع ثبت ابلاغ میشود. مرجع ثبت مکلف است این مهم را مورد اجرا قرار داده، یعنی مفاد حکم را اجرا نموده و علامت تجاری را باطل کند، که در ادامه، این مهم در روزنامه رسمی مورد آگهی قرار میگیرد.

دادخواست ابطال علامت تجاری بعنوان یک دعوای حقوقی باید دارای ضمایم ذیل باشد:

۱) اصل یا رونوشت تصدیق شده اسناد و مدارک مثبت ادعای ابطال بصورت کامل. ۲) ضمیمه نمودن رسید مربوط به پرداخت ودیعه جهت تسلیم دادخواست با موضوع ابطال علامت تجاری، به دادگاه. ۳) ارایه تصویروکالت‌نامه (اگر دادخواست توسط وکیل تقدیم گردیده باشد.)


◁◁ بیشتر بدانید:   ابطال علامت تجاری به علت تشابه با علامت دیگر

وکیل ابطال علامت تجاری
وکیل ابطال علامت تجاری

ابطال علامت تجاری تخصص ماست

موسسه حقوقی و داروی امین عدالت کبریا در تهران با در نظر گرفتن تخصصی شدن حوزه کاری وکلا و در نظر گرفتن این موضوع که نمی توان از وکلا در شرایط حاضر انتظار فعالیت تخصصی در همه پرونده ها را داشت، اقدام به تشکیل دپارتمان هایی تخصصی از وکلای پایه یک دادگستری نموده است. وکالت به نحو تخصصی از افتخارات ماست. زیرا وکیل متخصص در زمینه های گوناگون در موسسه حقوقی ما مشغول به فعالیت میباشند. یکی از این دپارتمان ها، دپارتمان دعاوی تجاری می باشد که امروزه تخصصی ترین پرونده های مطروحه در محاکم در این موارد می باشد.

برای مشاوره با وکیل علامت تجاری و طرح دعاوی تخصصی در خصوص ابطال علامت تجاری ثبت شده یا دفاع در دعاوی ابطال علامت تجاری ثبت شده و تنظیم لایحه در پرونده ها و یا تنظیم دادخواست ابطال علامت تجاری ثبت شده با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۷ میانگین امتیاز: ۴.۶]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

34 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
تجزیه چی
1 سال قبل

سلام عرض ادب من دو سال مستجر داشتم بعد اتمام قرار داد اقدادم به ثبت اسم مغازه بنده کرد منم ۳ ماه بعد ثبت گرفتم الان دو نفر ثبت کردیم اسمو در طبقات مختلف میشه ثبت اون طرف با توجه به مستجر بودن ابطال کرد ممنونم

خلیل پور
2 سال قبل

سلام وقت بخیر تو دعوای ابطال علامت تجاری میشه به استناد مغایرت با مسائل شرعی استناد کرد؟

وکیل زاده
2 سال قبل

سلام وقت بخیر. اگه فردی برای جرم سوء استفاده از علامت تجاری محکوم ولی حکمش در حالت تعویق باشه و مرتکب این جرم مجدد بشه تکلیف چطوری میشه؟

رهنما
2 سال قبل

سلام خسته نباشید . سوالی داشتم از محضرتون. علامت تجاری که باطل میشه میتونه از اداره ثبت شکایت کنه؟

کهن
2 سال قبل

سلام وقت بخیر میشه بفرمایید بهترین تعریف درباره علامت تجاری چیه؟