دعاوی حقوقی در خصوص برند تجاری

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

دعاوی برند تجاری
دعاوی علامت تجاری

برند تجاری اصطلاحی است رایج بین تجار که در فعالیت های تجاری خویش برای تمایز کالای خویش از دیگران و کسب شهرت از این عنوان استفاده می نمایند. اما جالب است بدانید در قانون ایران چیزی تحت عنوان برند تجاری وجود نداشته و این یک اشتباه رایج بین مردم می باشد. در ادامه وکیل متخصص در زمینه مالکیت فکری این امر را برای شما عزیزان تشریح می نماید.

برند تجاری چیست؟

برند تجاری در واقع نشان یا علامت انحصاری است که متعلق به یک شرکت خاصی می باشد و نشان دهنده خدمات و محصولات شرکت مورد نظر می باشد. در واقع برند تجاری فرآیند خرید محصول خاصی را از سوی مشتری فراهم می آورد چرا که ممکن است محصول مورد نظر از سوی شرکت های مختلفی تولید شود اما مشتری به جهت اعتمادی که به برند مورد نظر دارد ترجیح می دهد محصول مورد نظر را با برند خاصی تهیه نماید.

آیا برند تجاری در ایران قابل ثبت است؟

برند تجاری به دلیل تاثیر بسیاری که در جذب مشتری و فرآیند فروش محصول دارد در اکثر کشور های دنبا مورد حمایت قرار گرفته و گواهینامه های مربوط به این امر نیز برای درخواست کنندگان صادر می گردد اما در قوانین ایران برند تجاری تعریف نشده است و به همین دلیل اداره ثبت مالکیت صنعتی گواهینامه ای در این خصوص صادر نمی نماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل علامت تجاری | همه چیز در مورد علائم تجاری

آیا وکیل برند تجاری در ایران داریم؟

همانطور که پیش تر بیان شد برند تجاری در قوانین ایران تعریف نشده است و به همین قوانین و مقررات مرتبط با این امر نیز وجود ندارد تا وکلای فعال در حوزه مالکیت فکری به سراغ فعالیت در این رشته خاص بروند. علاوه بر این وقتی فردی اقدام به شرکت در آزمون وکالت می نماید و موفق به دریافت پروانه وکالت می گردد توانایی علمی فعالیت در تمامی حوزه های حقوقی را دارا می باشد و این خود شخص وکیل است که انتخاب می نماید با توجه به روحیه و علاقه ای که دارد در کدام یک از رشته ها به صورت تخصصی فعالیت نماید. در ایران نهادی برای اعطای پروانه وکالت تخصصصی در زمینه خاصی وجود ندارد و هر وکیل با توجه به تجربه و علاقه خویش اقدام به کسب اطلاعات در رشته ای خاص نموده و می توان گفت متخصص در پرونده های خاصی می باشد.

ماده قانونی مرتبط با این موضوع چیست؟

در قانون ایران برند تجاری مورد حمایت قرار نگرفته و عموما افراد به دلیل این خلاء قانونی به سراغ ثبت برند خود تحت عنوان علامت تجاری یا نام تجاری می روند. ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری در این خصوص مقرر می دارد:

ماده ۳۰) علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:
الف ـ علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
ب ـ علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
ج ـ نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

راه کار رفع این ایراد چیست؟

برند تجاری قوانین کشور ما تعریف نشده و به تبع این موضوع مورد حمایت قانونگذار نیز نمی باشد به همین جهت همانطور که پیش تر بیان شد، تجار عموما به سراغ ثبت برند تجاری خویش تحت عنوان علامت تجاری یا نام تجاری می روند و با این کار حقوق در نظر گرفته در قانون را برای حفاظت از نام و اعتبار خویش به کار می گیرند.

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعاوی برند کجاست؟

برند تجاری اگر تحت عنوان علامت تجاری یا نام تجاری به ثبت برسد، دارای دو نهاد حقوقی برای طرح دعوا می باشد که شامل دادگاه های کیفری و حقوقی می باشد. لازم به ذکر است که تمامی دعاوی در خصوص مالکیت فکری در دادگاه های تهران مورد رسیدگی قرار گرفته و شهرستان ها به دلیل اینکه فاقد قضات متخصص در این زمینه می باشند، دادگاهی برای رسیدگی به این امر نیز ندارند. دعاوی کیفری در این خصوص در دادسرای ناحیه ۲۶ و در ادامه در دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدوسی مورد رسیدگی قرار می گیرد و دادگاه حقوقی رسیدگی کننده به این دعاوی نیز شعبه سوم مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران می باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  اعتراض به ثبت علامت تجاری

وکیل برند در تهران

وکیل برند در تهران

وکیل برند در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با توجه به نیاز شما عزیزان اقدام به تشکیل دپارتمان هایی تخصصی در هر حوزه نموده و تلاش دارد تا با تخصصی نمودن دامنه فعالیت وکلای خویش خدماتی نوین و با کیفیت را به شما عزیزان ارائه نماید. شعار ما وکالت به صورت تخصصی است.

برای مشاوره با وکیل متخصص در زمینه دعاوی مالکیت فکری و همچنین اخذ مشاوره در زمینه برند تجاری و طرح دادخواست یا شکواییه در خصوص مالکیت فکری با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
 ابطال علامت تجاری به علت تشابه با علامت دیگر

دیگر مطالب این دسته بندی

0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x