اظهارنامه عدم تمکین چیست؟ (نمونه اظهار نامه تمکین)

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

اظهارنامه عدم تمکین
تمکین

اظهارنامه عدم تمکین چیست؟ اظهارنامه عدم تمکین را چگونه ارسال می کنند؟ پس از ارسال اظهارنامه عدم تمکین چه اتفاقی می افتد؟ اظهارنامه عدم تمکین به چه شکلی است؟ وکیل متخصص تمکین مفصلا در این مقاله پاسخ میدهد.

تمکین چیست؟ معنا و مفهوم تمیکن چیست؟

به محض اینکه خطبه عقد نکاح دائم به طور صحیح جاری شود، زن و مرد به زوجیت یکدیگر درمی آیند، و این زن و شوهر شدن آن ها را مکلف می کند که به وظایفی در قبال یکدیگر پای بند باشند. یکی از وظایفی که به عهده مرد قرار می گیرد این است که به همسر خود نفقه بپردازد و در مقابل این پرداخت نفقه، زن موظف شده است تا از همسر خود  تمکین کند. که خود شامل دو نوع تمکین عام و تمکین خاص می شود. در ادامه با اظهارنامه عدم تمکین آشنا میشوید.

◁◁ بیشتر بدانید:  ارتباط عدم تمکین زن و مهریه چیست؟

اظهارنامه عدم تمکین چیست؟

اظهارنامه عدم تمکین ، اظهارنامه ای است که زمانی که زن از مرد تمکین نکند، مرد می تواند از طریق دادگاه این اظهارنامه را برای همسر خود ارسال کند.

بر اساس مفاد قانونی، زن وظیفه دارد تا از همسر خود تمکین کند و بدون اطلاع و رضایت او، محل سکونت خود را ترک نکند. اما گاهی اوقات شاهد هستیم که خانمی علی رغم اطلاع همسر، به هر دلیلی محل سکونت خود را ترک می کند و در منزلی دیگر اقامت می گزیند. در این شرایط، مرد برای این که بتواند همسر خود را به زندگی برگرداند؛ از طریق دادگاه با ارسال اظهارنامه عدم تمکین، زن را به زندگی مشترک دعوت می کند.

اظهارنامه عدم تمکین را چگونه ارسال می کنند؟

اظهارنامه عدم تمکین را در گذشته بر روی کاغذی چاپی می نوشتند و به مخاطب آن ارسال می کردند. اما در حال حاضر، ارسال اظهارنامه عدم تمکین در تهران و مراکز استان ها فقط به شیوه الکترونیک انجام می شود. بنابراین برای ارسال اظهارنامه عدم تمکین، باید به شیوه الکترونیکی اقدام کرد.

وکیل دعاوی خانواده میگوید: برای ارسال اظهارنامه عدم تمکین، ابتدا باید در سامانه خدمات الکترونیک قضایی ثبت نام کرد. انجام مراحل اولیه ثبت نام را خودتان هم می توانید در منزل انجام دهید. پس از ثبت نام اولیه باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و اقدام به ثبت اظهارنامه عدم تمکین خود کنید.

پس از ارسال اظهارنامه عدم تمکین چه اتفاقی می افتد؟

اظهارنامه عدم تمکین در شرایطی از جانب مرد ارسال می شود که زن بدون مجوز قانونی یا بدون اطلاع و رضایت شوهر از تمکین خودداری کرده و منزل مسکونی خود را ترک کند. در این گونه مواقع مرد با ارسال یک اظهارنامه قضایی از زن دعوت به عمل می آورد که در مهلت مقرر به منزل بازگردد؛ و اگر زن در زمان تعیین شده باز نگردد، دادگاه به علت عدم تمکین، زن را ناشزه می داند و دیگر حق دریافت نفقه نخواهد داشت.

نکته: البته لازم به ذکر است که وکیل متخصص در زمینه عدم تمکین می گوید در یک شرایط استثنا، که زن به دلیل مسائلی همانند سوء رفتار یا خطر جسمی و روانی و یا خطر حیثیتی، از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند، دیگر عنوان ناشزه نخواهد داشت و همچنان حق نفقه دارد و نفقه به او تعلق می گیرد و مرد موظف است که نفقه زن را به وی بپردازد.

نمونه اظهارنامه عدم تمکین

یک نمونه از متن اظهارنامه عدم تمکین را در ذیل برای شما نشان داده می شود.

سرکار خانم ………

احتراما به استحضار می رساند؛

همان گونه که مطلع هستید، جنابعالی در تاریخ ……………. به موجب عقدنامه ………….. تنظیم شده در دفتر ازدواج ……….. به عقد دائم این جانب درآمده اید؛ اما از تاریخ ……………….. تا ………………. بدون داشتن دلیل موجه قانونی و یا کسب رضایت از این جانب اقدام به خروج از منزل مشترک نموده و تا کنون بازنگشته اید.

به همین دلیل، از شما تقاضا دارم که به دور از هرگونه کشمکش و اختلافی به زندگی مشترک بازگشته و به وظایف زناشویی خود عمل نمایید.

در ضمن، در صورتی که بعد از گذشت پنج روز از ابلاغ این اظهارنامه به انجام وظایف زناشویی خود اقدام نکنید، به موجب مقررات قانونی ناشزه محسوب شده و الزامی جهت پرداخت نفقه به شما وجود ندارد.

با تقدیم احترام؛

نام و نام خانوادگی

امضا

پاسخ به این اظهارنامه چگونه است؟

زن یا همان زوجه چه پاسخی میتواند به اظهارنامه عدم تمکین بدهد؟ اساسا میتواند به آن پاسخ ندهد؟ آیا ممکن است که به آن پاسخ ندهیم؟ آیا زوجه میتواند به ادعای زوج جوابی ندهد؟ بهترین نحوه پاسخ به اظهارنامه عدم تمکین چیست؟ وکیل متخصص دعاوی خانواده و دعوای تمکین میگوید: بهترین کار آن است که زوجه در پاسخ به ادعای زوج، به اظهارنامه جواب بدهد و دلایل موجه و معاذیر قانونی خود را برای عدم تمکین ابراز نماید. و یا اگر زوج دارد به دروغ چنین ادعایی را مطرح مینماید، کذب بودن حرفهای وی را بصورت مکتوب برای او ارسال نماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  عدم تمکین زن از شوهر

وکیل برای پرونده عدم تمکین

وکیل برای پرونده عدم تمکین

وکیل پرونده تمکین در تهران

اظهارنامه عدم تمکین اگر توسط وکیل متخصص تمکین به رشته تحریر دربیاید میتواند بسیار مفیدتر و کارامدتر باشد. زیرا وکیل متخصص و مجرب میداند که باید چه نکاتی را در متن و شرح آن درج و قید نماید. لذا بهترین توصیه موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا به شما عزیزان این است که چه در ارسال اظهارنامه عدم تمکین و چه در مرحله پاسخ به آن، از دانشو تخصص و تجربه وکیل متخصص استفاده نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
اثبات عدم تمکین در دادگاه چگونه است؟
نوشتهٔ بعدی
شکایت عدم تمکین چگونه صورت میگیرد؟

دیگر مطالب این دسته بندی

0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x