عدم تمکین زن از شوهر

وکیل تمکین بدوا بیان میدارد: در دعاوی خانواده مطرح در دادگستری، دعوای تمکین بر مبنای الزام به تمکین، از مبتلابه ترین دعاوی خانوادگی است. در این مقاله به بررسی ابعاد عدم تمکین زن از شوهر میپردازیم.

تمکین چیست؟

وکیل تمکین مختصرا یادآوری میدارد: تمکین در لغت به معنای اطاعت، پیروی، فرمانبرداری و پذیرش است. دعوای تمکین در معنای حقوقی به معنای انجام تکالیف و تعهدات زناشویی در قبال یکدیگر است. عدم تمکین زن از شوهر از موارد مبتلابه دعاوی خانواده در دادگاه های ماست که از سوی مرد طرح میشود.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل تمکین و همه چیز در مورد تمکین

موارد قانونی عدم تمکین زن از شوهر

وکیل تمکین فهرست وار عنوان میدارد:
١_ بیماری زوجه
٢_ حق حبس زوجه
٣_ در واجبات شرعی
۴_ در اعطای حق مسکن به زوجه
۵_ وجود خوف جانی برای زوجه
۶_ امراض مقاربتی و جنسی زوج و خطر برای زوجه
وکیل تمکین می افزاید: درصورت وجود هریک از جهات فوق، زن یا همان زوجه از تمکین از شوهر خود معاف شده ولیکن همچنان مستحق دریافت نفقه میباشد.

حق حبس چیست؟

وکیل تمکین مختصرا میگوید: حق حبس به معنای خودداری زن از انجام وظایف زناشویی مادامیکه زن باکره است و تمیکن خاص را انجام نداده، وجود دارد. در این دوران زن میتواند مطالبه مهریه و مطالبه نفقه خویش را وفق حق قانونی اش خواستار شود.

عدم تمکین زن از شوهر و نفقه

وکیل تمکین ابراز میدارد: خوب است بدانید در قانون مدنی، نفقه زن که به عهده مرد قرار دارد و شامل خوراک پوشاک هزینه درمان و مسکن و اثاثیه زندگی میباشد، در صورت تمکین زن از شوهر بر وی واجب میگردد. وکیل تمکین ادامه میدهد: لذا چنانچه زن از انجام وظایف زناشویی اعم از تمکین عام و خاص، بدون جواز قانونی، خودداری ورزد، مستحق دریافت نفقه و سایر حقوق مالی خویش از قبیل اجرت المثل ایام زوجیت نخواهد بود. بهترین پیشنهاد به شما عزیزان این است که قبل از اتخاذ تصمیم برای طرح دعاوی خانواده یا دعوای الزام به تمکین، کسب اطلاعات حقوقی مفید، خوب و کاربردی از طریق اخذ مشاوره حقوقی با وکیل متخصص و باتجربه است.

نکته: عدم تمکین زن از شوهر ارتباطی با مطالبه مهریه نداشته و زن میتواند الزام مرد به پرداخت مهریه را خواستار شود.

دفاع مرد از نفقه

وکیل متخصص و باتجربه بیان میدارد: خوب است بدانید که اکثر دعاوی خانواده از سوی زوجه طرح میشود و دفاعی که مرد در مقابل مطالبه نفقه زوجه میتواند ابراز نماید، طرح دعوای الزام به تمکین زوجه است. وکیل تمیکن معتقد است بهترین روش برای حل و فصل دعاوی خانواده، شفاف سازی و ارائه اطلاعات حقوقی و کاربردی به طرفین دعوا است. زیرا با دانستن اینکه چه راهی را میبایست طی نمایند، میتوانند سرنوشت دعوای خویش را رقم بزنند.

عملکرد وکیل متخصص تمکین

بهترین تصمیم جهت پیشبرد مفید و خوب دعاوی خانواده، اخذ وکیل متخصص در زمینه های مختلف آن از قبیل: مطالبه نفقه، مطالبه مهریه، طلاق به درخواست زوج، طلاق به درخواست زوجه و طلاق توافقی و غیره میباشد. وکیل متخصص با تجربه ای که دارد هم بر رویه قضایی دادگاه های خانواده آشناست و هم بر قوانین مدون مربوطه اشراف و تسلط کامل دارد. وکیل تمکین می افزاید: بر پایه تجربه، تخصص و حرفه ای بودن است که از ابتدای تنظیم دادخواست تا تقدیم لایحه و لوایح در جلسات رسیدگی و محاکم و اخذ حکم قطعی در دعوایی مثل عدم تمکین، میتوانید همواره از مراحل دعوای خود مطلع بوده و اطلاع کافی بر آن داشته باشید.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل طلاق در تهران

وکیل پرونده تمکین در تهران
وکیل پرونده تمکین در تهران

وکیل پرونده تمکین در تهران

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در متشکل از کادر وکلای پایه یک مجرب میباشد. پرواضح است که بهترین وکیل، وکیلی است که علاوه بر متخصص بودن، بنا بر تجربه، حرفه ای نیز باشد. لذا توصیه میگردد جهت دانستن پاسخ سوالات خود از قبیل:

  • الزام به تمکین زوجه چیست؟
  • اظهارنامه برای عدم تمکین زوجه چیست؟
  • نتیجه عدم تمکین زن از مرد چیست؟
  • عدم تمکین از نظر قانون چیست؟
  • ارتباط عدم تمکین زن از شوهر و مهریه
  • تمکین عام و تمکین خاص به چه معناست؟
  • اثبات حکم تمکین چگونه است؟
  • مجازات عدم تمکین زن کدام است؟
  • تاثیر حکم عدم تمکین زن از شوهر

و دریافت پاسخ کلیه پرسش های خود با بهترین وکیل متخصص و باتجربه صحبت نموده و از مشاوره حقوقی تخصصی وکلای حرفه ای موسسه ما بهره مند شوید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۰ میانگین امتیاز: ۴.۷]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

46 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مریم
3 سال قبل

سلام تمکین زن اگه بخاطر خوف جانی باشه می تونه باعث عدم قطع شدن نفقه باشه؟

خودنیا
3 سال قبل

سلام خسته نباشید. چرا تمکین زن از مرد میتونه موجب صدور حکم تجویز ازدواج مجدد بشه؟

سوسنی
3 سال قبل

سلام وقت بخیر ببخشید سوالی داشتم میشه برای اینکه شوهر از تمکین ندادن نتونه استفاده کنه تمکین خاص رو داد ولی از تمکین عام امتناع کرد؟

هلاکویی
3 سال قبل

سلام سوالی داشتم همسر من خونه رو ترک کرده و من علیه ایشون درخواست عدم تمکین دادم ولی ایشون مهریه اش رو به اجرا گذاشته میخواستم بدونم تو این شرایط میتونه همچین کاری رو بکنه؟

طاهری
3 سال قبل

سلام همسرم ۴ منزل ترک کرده و من شکایت عدم تمکین هم در دادگاه کرده ام اما هنوز جلسه ی رسیدگی دادگاه تعیین نکرده است با این وجود من نیاز به همسر دارم و قصد ازدواج مجدد دارم ایا با این شرایطی که بیان کردم میتوانم بدون اجازه همسر اولم ازدواج کنم؟